Connect with Us

Sot në ditëvdekjen e Lizës së vërtetë të Leonardos

Kuriozitete

Sot në ditëvdekjen e Lizës së vërtetë të Leonardos

Publikuar

-

Sot në ditëvdekjen e Lizës së vërtetë të Leonardos

Nga Albert Vataj*

Fisnikja italiane Lisa del Giocondo që u bë gruaja më e famshme në bota si Mona Lisa

Kjo është Mona Lisa e famshme e Leonardo da Vinçit, Lisa, që ishte bashkëshortja e një tregtari të moshuar, nëna e pesë fëmijëve dhe gruaja italiane, të cilën do ta bënte misteri i buzëqeshjes së saj në gruan më të famshme të njerëzimit.

Lisa del Giocondo u lind më 15 qershor 1479 dhe vdiq më 15 korrik 1542. Ajo ishte një fisnike italiane, anëtare e familjes Gherardini të Firencës.

Emri i saj është transformuar në logo të Rilindjes së Artë dhe në emblemë e debateve, hamendësimeve, trilleve dhe teorive tëq ndryshme që i rrethvijnë buzëqeshjes misterioze që ka stampuar Leonardo da Vinçi në fytyrën e Mona Lisa.

Për Lisën e famshme të Leonardos, ajo që dihet është e pamjaftueshme, por gjithsesi koha e ka konsideruar. Ajo u lind në Firence dhe u martua me një tregtar rrobesh dhe mëndafshi, kur ajo ishte në moshën e adoleshencës, i cili më vonë u bë një zyrtar vendas.

LEXO EDHE:  Fundi tragjik i aktorit Sandër Prosi/ Pse mbetet ende e mbuluar me mister kjo vdekje

Lisa del Giocondo ose Mona Lisa e pikturës ishte nënë e pesë fëmijëve. Ajo bëri një jetë pa mungime dhe trazime duke i sjellë bashkëshortit të saj një jetë plot vitalitet dhe impuls emocional, pavarësisht diferencave të mëdha moshore.

Shekuj pas vdekjes së Lizës, Mona Liza u bë piktura më e famshme në botë dhe mori një jetë të veçantë nga Liza, femër, grua, bashkëshorte dhe mister, iniciuar pas buzëqeshjes së saj enigmatike, rreth së cilës pati kaq oreks dhe frymëzim trillimi, sa do ta vendoste atë në kryeradhën e veprave të artit më të debatuara.

Spekulimet nga studiuesit dhe hobiistët e bënë veprën e artit një ikonë të njohur globalisht dhe një objekt komercializimi. Ky zell do të lejonte 5 shekuj pa e veshur me njohje reale, gruan që kishte pozuar për mjeshtrin. Vetëm në vitin 2005, Lisa del Giocondo u identifikua përfundimisht si modeli për Mona Lisa të Leonardi da Vinçit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Videoja që po bën xhiron në rrjet/ Vajza bën twerk mbi arkivolin e të dashurit

Publikuar

-

Nga

Videoja që po bën xhiron në rrjet/ Vajza bën twerk mbi arkivolin e të dashurit

Kjo është video më e pazakontë që mund të keni parë ndonjëherë. Një vajzë që ka humbur të dashurin e saj ka vendosur t’i japë lamtumirën në këtë mënyrë.

Ajo shfaqet duke bërë twerk mbi arkivol dhe duke i dhuruar puthjen e fundit. Videoja është bërë menjëherë virale dhe është parë nga më shumë se 10 milionë njerëz.Festa e pazakontë e varrimit është mbajtur në qytetin Manta, në provincën Manabí, Ekuador, gjatë varrosjes së një tregtari të quajtur Marlon Mero Quijije, 35-vjeçar, shkruan Dailymail.

LEXO EDHE:  Ka një version të Mona Lizës nudo

LEXO EDHE:  Një pikturë e dytë e Mona Lizës

Sipas gazetës ekuadoriane ‘El Universo’, ai u vra me disa të shtëna në një zonë të njohur nga vendasit si ‘Siete puñaladas’./ CNA.al


LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Stuhia misterioze që ndryshon ngjyrën në Jupiter/ NASA publikon foton e pabesueshme

Publikuar

-

Nga

NASA ka ndarë një foto të re të pabesueshme të Jupiterit , duke treguar një stuhi misterioze që ndryshon ngjyrën në sipërfaqe. Imazhi u mor nga Teleskopi Hapësinor i NASA-s Hubble më 25 gusht, kur Jupiteri ishte 406 milion milje larg Tokës.

“Pika e Kuqe” dalluese e Jupiterit mund të shihet në imazh, së bashku me një stuhi misterioze që ndryshon ngjyrën, e quajtur Red Spot Jr. NASA shpjegoi: “Për disa vitet e fundit, Red Spot Jr ka qenë duke u zbehur me ngjyrë në hijen e saj origjinale të bardhë pasi u shfaq e kuqe në 2006. “Sidoqoftë, tani thelbi i kësaj stuhie duket se po errësohet pak.

“Kjo mund të nënkuptojë se Red Spot Jr. është në rrugën e saj për t’u kthyer në një ngjyrë më të ngjashme me kushëririn e saj edhe një herë.” Ndërkohë, imazhi tregon se Njolla e Kuqe e Madhe është aktualisht një ngjyrë e kuqe mahnitëse, me bërthamën e saj dhe brezin më të jashtëm që shfaqet me të kuqe më të thellë.

LEXO EDHE:  Ka një version të Mona Lizës nudoNjolla e Kuqe e Madhe aktualisht mat rreth 9,800 milje – mjaft e madhe për të gëlltitur Tokën! Sidoqoftë, stuhia ende po zvogëlohet, edhe pse arsyeja për këtë mbetet një mister.

LEXO EDHE:  Një pikturë e dytë e Mona Lizës

NASA tha: “Hubble tregon se Njolla e Kuqe e Madhe, që rrokulliset në drejtim të kundërt të akrepave të sahatit në hemisferën jugore të planetit, po plugon në retë përpara saj, duke formuar një kaskadë me shirita të bardhë dhe bezhë”.

Në këndin e sipërm të majtë të imazhit do të mund të shihni edhe hënën e akullt të Jupiterit, Evropa, e cila mendohet se mban përbërës të mundshëm për jetën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Skanera dhe lazer të nivelit të lartë të teknologjisë/ Shkencëtarët zbulojnë fakte të reja në lidhje me krijesat parahistorike

Publikuar

-

Nga

Studiuesit tani po përdorin teknika nga mjekësia, kimia, inxhinieria dhe fizika për të zbuluar sekretet e këtyre krijesave parahistorike në laboratorët në të gjithë botën. National Geographic lëshoi ​​numrin e tij në tetor me një histori të mbuluar në ‘Reimaging Dinosaurs’, ku diskuton teknologjitë e reja në terren për të zbuluar pamjen dhe jetën e kafshëve, së bashku me zbulimet novatore të bëra me këto teknika gjatë viteve të fundit.

Studiuesit po përdorin skanues CT në rindërtimin e fosileve, përshpejtuesit e grimcave për provat e mostrave dhe lazerët për të parë se çfarë lloji të kimikateve përmbajnë mostrat. Paleontologët kanë identifikuar gati 50 specie të reja dinosaurësh çdo vit, përcaktuan se deinonychus bëri vezë blu, mësoi se spinosaurusi ishte më ujor dhe zbuloi se një tiranosaurs rex përdori vrimat e hundës së tij të mëdha për të lëshuar nxehtësi,  zbulime që mund të ishin humbur.

Michael Greshko, autor i historisë së mbuluar të revistës National Geographic në tetor, i tha DailyMail.com: ‘Ne po jetojmë një epokë të artë të paleontologjisë si një e tërë, por sa i përket dinosaurëve në veçanti.’

‘Për një grup kafshësh që u zhdukën 66 milion vjet më parë, ka më shumë se 10,000 specie që jetojnë sot.’ Facility Evropiane e Rrezatimit Synchrotron, e vendosur në Francë, strehon një përshpejtues grimcash i aftë të shikojë thellë në fosile për të krijuar imazhe që skanimet CT nuk janë në gjendje të marrin. Sistemi lëviz elektronet përreth me shpejtësi të afërt me atë të dritës dhe kur ata bëjnë një cikël të plotë përreth, magnet përkulen rrjedhën e grimcave.Kjo prodhon ‘disa nga rrezet x më intensive të botës, të cilat studiuesit shpesh i përdorin për të studiuar materiale dhe ilaçe të reja,’ shkroi Greshko në artikullin e botuar në numrin e Tetorit të National Geographic. Skanimet CT janë bërë një teknikë e zakonshme në mjetet e mjeteve të një paleontologu, duke i lejuar ata të rindërtojnë pjesët e humbura të një fosili pa dëmtuar atë që ka mbetur Duke përdorur CT Skaner, ai gjeti që tiranosaurus rex përdorte sinuset e mëdha të hundës për të lëshuar nxehtësinë e tepërt. Ai e bëri këtë zbulim duke përdorur kufomën e ngrirë të një krokodili siamez, i cili ngordhi për shkaqe natyrore, që u dërgua përmes një skaneri për të rindërtuar anatominë e brendshme të T rex.  Kjo teknologji gjithashtu ofron pasqyrë se si dinosaurët lëvizën rreth Tokës rreth 66 milion vjet më parë dhe se si ata u rritën.

LEXO EDHE:  Një pikturë e dytë e Mona Lizës

LEXO EDHE:  Fundi tragjik i aktorit Sandër Prosi/ Pse mbetet ende e mbuluar me mister kjo vdekje

Universiteti Yale përdori një teknikë që ndriçon një dritë lazer në një vezë të fosilizuar, duke i lejuar ata të shohin se si drita shpërndahet për të zbuluar kiminë e brendshme. Yale Ph.D. Kandidatja Jasmina Wiemann e përdori këtë proces në lëvozhgat e vezëve deinonychus, të cilat theksuan dy kimikate protoporfirinën dhe biliverdin, që u gjetën në vezët e sotme të zogjve.

Kjo i lejoi Wiemann të spekulonte se çfarë ngjyre mund të ketë qenë veza, e cila ajo beson se ishte një ngjyrë blu. Ky zbulim zbulon se deinonychus mund të ketë përdorur fole në ajër të hapur dhe ngjyrosja blu ka vepruar si kamuflazh në sfondin e qiellit.  Greshko i tha DailyMail për një zbulim interesant që do të ishte zbuluar vetëm me teknologjitë e sapo miratuara.

“Spinosaurus ishte një dinozaur i çuditshëm grabitqar me të gjitha fosilet e tij origjinale të shkatërruara në Luftën e Dytë Botërore,” tha ai. “Kishte shumë pikëpyetje rreth asaj që ishte anatomia dhe disa vjet më parë u gjet, një skelet i ri u gjet në atë që tani është Marok”. Mostrat origjinale u zbuluan në Egjipt në vitet 1910, por u shkatërruan gjatë një sulmi me bombë disa dekada më vonë, duke lënë vetëm shënime në terren, skica dhe fotografi prapa./ CNA.al

LEXO TE PLOTE