Connect with Us

SHBA/ Kuvendi republikan, me kufizime të ndjeshme në pjesëmarrje

Bota

SHBA/ Kuvendi republikan, me kufizime të ndjeshme në pjesëmarrje

Publikuar

-

SHBA/ Kuvendi republikan, me kufizime të ndjeshme në pjesëmarrje

Republikanët në Shtetet e Bashkuara do ta kufizojnë ndjeshëm numrin e të pranishmëve në kuvendin kombëtar të partisë në Xheksonvil të Floridës në muajin gusht, për shkak të shtimit të rasteve me koronavirus në këtë shtet.

Sipas një burimi të Partisë Republikane, vetëm 2,500 delegatë të rregullt do të lejohet të marrin pjesë në tre netët e para të kuvendit, i cili zgjat katër netë.

Në mbrëmjen e fundit, kur sipas planeve Presidenti Donald Trump do të pranojë zyrtarisht emërimin republikan dhe do të flasë në kuvend, delegatët do të lejohen të sjellin nga një të ftuar dhe do të jenë gjithashtu të ftuar delegatë alternativë, duke e çuar numrin e të pranishmëve në rreth 6-7 mijë.

LEXO EDHE:  Përfundon eklipsi i plotë diellor në SHBA

Kuvendi kombëtar zakonisht karakterizohet nga një pjesëmarrje shumë më e madhe.

Kuvendi republikan u transferua në pjesën e tij më të madhe nga qyteti Sharlot i Karolinës së Veriut muajin e kaluar, sepse guvernatori i shtetit nuk pranoi të lejojë një audiencë të plotë.

Por që nga vendimi për transferimin, numri i të infektuarve me koronavirus në Florida ka patur një shtim të ndjeshëm.

Florida e i ka kufizuar grumbullimet në mjedise të mbyllura në 50 për qind të kapaciteteve./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Grenell: Zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi, prioritet kryesor i administratës së Trump

Publikuar

-

Nga

Bisedimet Kosovë – Serbi/ Grenell: Le ta lëmë mënjanë politikën

I dërguari special i presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka konfirmuar mbrëmjen e sotme ardhjen e tij në Prishtinë.

Në një postim në rrjetet sociale, Grenell deklaron se zbatimi i marrëveshjes mes Kosovë-Serb është në prioritetet kryesore të administratës së presidentit të SHBA Donald Trump.“Zbatimi i marrëveshjes së bërë nga Kosova dhe Serbia është një prioritet kryesor për Administratën e Trump. Shihemi në Prishtinë dhe Beograd këtë javë!”, shkruan ai.

LEXO EDHE:  SHBA/ Protestuesit rrëzojnë dhe djegin statujën e ish-gjeneralit të Konfederatës

LEXO EDHE:  Sa vdekjeprurës është në fakt koronavirusi?

Kujtojmë se një delegacion i qeverisë amerikane i udhëhequr nga Kryeshefi Ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave të Zhvillimit të SHBA-së (DFC) Adam Boehler, përfshirë Richard Grenell, do të udhëtojë në Athinë, Prishtinë, Beograd dhe Jeruzalem./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

SHBA vendos rekord/ Mbi 1 milion teste koronavirusi në ditë

Publikuar

-

Nga

Misteret e koronavirusit dhe dilemat e shkencës

Shtetet e Bashkuara vendosën një rekord me mbi 1 milion teste diagnostikuese të koronavirusit të kryera në ditë, por sipas ekspertëve të ndryshëm, vendit i duhen 6 milionë deri në 10 milionë testime në ditë për të vendosur nën kontroll shpërthimet.

Sipas të dhënave nga “Projekti Ndjekja COVID”, një përpjekje vullnetare për të ndjekur shpërthimin, Shtetet e Bashkuara kryen 1,061,411 teste të shtunën.

Rekordi vjen pasi testimi ranë për disa javë.

Shtetet e Bashkuara testuan mesatarisht 650,000 njerëz në ditë në javën që u mbyll më 13 shtator, më pak se pika kulmore prej 800 mijë njerëz në ditë në fund të korrikut.

Që nga fillimi i pandemisë, mungesat e testimit kanë penguar përpjekjet për të frenuar përhapjen e virusit.

Në një moment gjatë verës, banorët e Hjustonit u rreshtuan në vetura dhe pritën me orë të tëra për teste, madje edhe duke fjetur në makinat e tyre gjatë natës. Majami pa një situatë të ngjashme.

Pasi të testohen, njerëzit mund të duhet të presin deri në dy javë për të mësuar nëse kanë virusin, i cili ka u ka marrë jetën gati 200 mijë amerikanëve dhe ka infektuar më shumë se 6.7 milionë njerëz. Vonesa të tilla mposhtin qëllimin e përpjekjes për të parandaluar infeksionet e mëtejshme.Në mars, Presidenti Donald Trump tha, “kushdo që dëshiron një test, mund ta bëjë”. Ky synim ende nuk është arritur.

LEXO EDHE:  Sa vdekjeprurës është në fakt koronavirusi?

LEXO EDHE:  Kur thua SHBA, ke thënë CIA…

Në zemër të problemit është mbështetja e laboratorëve tek pajisje të automatizuara të testimit që i detyron ata të përdorin mjeteve kimike në pronësisë të një grupi të vogël prodhuesish.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave ka dhënë autorizimin e përdorimit emergjent në disa teste të pështymës, të cilat nuk kërkojnë shtupë dhe përdorin kimikate të gatshme.

Shtetet e Bashkuara gjithashtu kanë autorizuar testimin në grup, një metodë që teston mostra nga disa njerëz në të njëjtën kohë dhe që mund të zgjerojë kapacitetin e testimit.

Sidoqoftë, testimi në grup është vetëm më efikas në zonat me shpërthime të kufizuara. Sipas një analize të agjencisë Reuters në mes të shtatorit, 27 nga 50 shtete kishin mbi 5%, testime me rezultat pozitiv, përfshirë Dakotën e Jugut me 17% raste pozitive.

Organizata Botërore e Shëndetësisë i konsideron shqetësuese nivelet e pozitivitetit mbi 5% të testimeve./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Trump: Detyrim ndaj votuesve për të plotësuar vendin bosh në Gjykatën e Lartë

Publikuar

-

Nga

Trump: Detyrim ndaj votuesve për të plotësuar vendin bosh në Gjykatën e Lartë

Pas vdekjes së anëtares së Gjykatës së Lartë, Ruth Badder Ginsburg, në Washington ka filluar beteja politike për zëvendësimin e vendit të lënë bosh. Presidenti aDonald Trump ka thënë se po vepron me shpejtësi për të mbushur vendin e lënë bosh që kërkon miratimin nga Senati. Por kundërshtari i tij politik, kandidati demokrat për president Joe Biden, i ka bërë thirrje Senatit që të presë deri pas përfundimit të zgjedhjeve të nëntorit.

Duke folur për median pranë Shtëpisë së Bardhë, ndërsa Presidenti po nisej për një tubim në Karolinën e Veriut, ai u shpreh se kishte respekt të madh mbi procesin e emërimit të kandidatit të ardhshëm për Gjykatën e Lartë.

Për ata që besojnë se çdo emërim duhet të presë deri pas zgjedhjeve të 3 nëntorit, tha Presidenti Trump, ai ka një “detyrim si fitues” i zgjedhjeve të fundit për zgjedhur atë që dëshiron.

LEXO EDHE:  Ambasada e SHBA reagon për qëndrimin mbi Jeruzalemin

LEXO EDHE:  Premtimi i madh i Trump/Do të bëj gjithçka që mundem për paqen në Lindjen e Mesme

“Shpresoj të rizgjidhem. Por aktualisht unë jam këtu, dhe ne kemi detyrim ndaj votuesve, ndaj të gjithë njerëzve, miliona njerëzve që na zgjodhën këtu.”Presidenti Trump shtoi se emërimi për Gjykatën e Lartë do të dalë këtë javë dhe se ka shumë gjasa të jetë një grua. Në listën e individëve që Presidenti Trump po shqyrton për postin në Gjykatën e Lartë janë edhe tre gra të cilat janë gjyqtare federale të gjykatës së apelit.

Ndërkohë, kandidati demokrat për president, Joe Biden i bëri thirrje Senatit që të priste për konfirmimin e dikujt tjetër në postin e gjykatëses, duke thënë se:

“Votuesit duhet të zgjedhin presidentin dhe presidenti duhet të zgjedhë kandidatin që duhet të shqyrtojë Senati.”/VOA

LEXO TE PLOTE