Connect with Us

“Rama i frikësuar, kërkon fitore në tavolinë/ Rakipi: Humbja për të do të ketë pasoja fatale!

Politikë

“Rama i frikësuar, kërkon fitore në tavolinë/ Rakipi: Humbja për të do të ketë pasoja fatale!

Publikuar

-

Skandali me inceneratorët/ Ylli Rakipi: Më kërkuan të mos e transmetoja në emision

Gazetari Ylli Rakipi,  i ftuar në emisionin “Në fokus” në Tv T, ka komentuar përpjekjet e kryeministrit Rama për të zhbërë marrëveshjen që u arrit mes palëve, për reformën zgjedhore. Rakipi tha se Rama gjendet në panik nga frika e humbjes dhe se po mundohet të përdorë skema të tilla, që të marrë një fitore në tavolinë.

Sipas Rakipit, nëse Rama e humbet pushtetin, ai është mjaft i rrezikuar, për shkak të mënyrës si ka qeverisur dhe akteve që ka ndërmarrë në këto tetë vite.

Rama ka bërë llogaritë dhe nuk i del fitorja, nuk rezulton të fitojë me këtë mënyrë dhe kërkon që pasi ka mbaruar loja, pas marrëveshjes me opozitën, po përpiqet të bëjë një zgjidhje tjetër.

Ai është në një gjendje frike, paniku dhe ankthi. Rama e di që më së shumti i humbet zgjedhjet dhe po përpiqet t’i fitojë ato në tryezë.

Edi Rama nuk kthehet dot mbrapsht dhe të humbasë zgjedhjet, sepse do të duhet të paguajë haraçin e atyre që ka bërë në Shqipëri dhe si e ka shkatërruar vendin. Ai kërkon të shpëtojë veten. Atij i rezulton që në zgjedhje, nuk duhet shkuar me koalicione. Kërkon të prishë aleancën e partive opozitare.  Ai kërkon patjetër të jetë kryeministër, ndryshe pasojat për të mund të jenë fatāle.

Për tetë vite rresht, Rama ka ndërtuar një fasadë, është shumë e rrallë, që një mazhorancë të vijë në pushtet dhe të qeverisë vetëm më fasadë, të mos bëjë asgjë, të mos ketë investime serioze. Shto këtu edhe dy ngjarjet dramatike, tërmeti dhe ngjarja globale e pandemisë, Edi Rama sot është më i zbuluar se kurrë. Ai është vërtet për t’i qarë hallin. Po përpiqet me tryezë dhe me skema, të fitojë. Po përpiqet me argumenta qesharake, sikur është një kërkesë e popullit kjo. Janë përpjeke me të cilat operojnë diktatorët dhe autoritarët. Ka marrë sharlatanët në parlament, që bëjnë sikur ju dhimbset populli”, u shpreh Rakipi.

Rakipi tha gjithashtu se Rama po përpiqet të godāsë veçanërisht LSI-në, ndaj edhe reagimi i kreut të shtetit ka qenë mjaft i ashpër.

LEXO EDHE:  LSI-ja nuk shërben më as si patericë!

Me të gjitha lëvizjet që po bën Edi Rama, sulmon dhe kërkon të asgjësojë partinë e Ilir Metës, sic ka bërë në të shkuarën. Rama kërkon të ndryshojë Kushtetutën pak muaj para zgjedhjeve. Ky tmērr që ai ka, vjen edhe nga votat që merr Ilir Meta, të cilat bëjnë diferencën. Ne e dimë që pushteti ka kaluar, aty ku ka qenë Meta”, tha Rakipi.

I pyetur lidhur me rolin e ndërkombëtarëve, gazetari u shpreh se Rama nuk do të shqetësohet aspak nga reagimet e tyre dhe do të vijojë me planin e tij për ta prishur marrëveshjen.

Nuk pres ndonjë gjë të rëndësishme të zgjidhin SHBA-të në Shqipëri. Mendoj se i kanë zgjidhur keq problemet vitin e kaluar, pas protestave të opozitës. Morën vendime, që rritën autokracinë e Edi Ramës. Nuk besoj se administrate amerikane ka interesa të merret me punët e Shqipërisë. Ambasadores tani do ti thotë Rama, ja unë po bëj sistemin gjerman dhe italian!

Pra, e thënë ndryshe, nuk do t’i zgjidhin dot problemet shqiptare ndërkombëtarët. Problemet duhet t’i zgjidhin shqiptarët vetë dhe opozita politike shqiptare”, u shpreh Rakipi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

A ka bërë Najada Çomo ndërhyrje në fytyrë? Flet kirurgu estetik

Publikuar

-

Nga

Panajot Papa është një kirurg estetik, i cili i ftuar mbrëmjen e sotme në “Zonë e lirë” ka dhënë mendimin e tij për disa politikanë të njohur shqiptarë nëse kanë bërë ndërhyrje estetike në fytyrë apo jo.

Në ekran është shfaqur edhe fotoja e kandidates për deputete nga PS dhe mjekes Najada Çomo.

“Në këtë lloj rasti, fotografia e dytë ka më shumë ndriçim. Fotografia në këtë lloj rasti duket sikur ka bërë një trajtim, por duhet parë pacienti. Ekzistojnë disa filtra në Instagram që mund të arrihet një foto e tillë. Mund të ketë bërë botoks tek balli”, tha doktori./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Sot biznesmen dhe politikan/ Agron Shehaj zbulon si e fitoi milionin e parë

Publikuar

-

Nga

Kandidati për deputet i PD, Agron Shehaj është pyetur se si e fitoi milionin e parë

I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” ka treguar fillimet e tij në biznes dhe ndihmën që i kanë dhënë prindërit.

“Në 2005 mora 40 mijë euro borxh tek prindërit, prindërit e mi ishin punëtor në Itali. Me shumë punë, janë edhe mjeshtra të kursimit, i mblodhën këto para. Si e kam bërë milionin e parë? Kjo është pyetja ime e preferuar. Është suksesi i parë ai që më jep më shumë kënaqësi. Me shumë punë, mund dhe duke rrezikuar. Është falë prindërve të mi që kam arritur sukseset që kam arritur. Me 40 mijë euro fillova biznesin, përballova shpenzimet e para, pastaj me shumë punë, bëra nja ca borxhe kuptohet. Biznesin e kam krijuar këtë për tregun italian. Babait ia ktheva paratë pas 3 vitesh”, tha Shehaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklaratat e Yuri Kim/ Rama: Ambasadorja është keqpërdorur në mënyrën më brutale

Publikuar

-

Nga

Deklaratat e Yuri Kim/ Rama: Ambasadorja është keqpërdorur në mënyrën më brutale

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me deklaratat e ambasadores së SHBA në Tiranë, Yuri Kim, për shit-blerjen e votës.

Rama tha se Kim është përdorur në mënyrën më brutale nga opozita e Lulzim Bashës.

Kreu i qeverisë deklaroi në Vizion Plus se është shumë dakord me thirrjen e ambasadores për fenomenin e shit-blerjes së votës.

Ambasadorja amerikane është keqpërdorur në mënyrën më brutale, duke e kthyer krejt jashtë kontekstit, në ikonë propagande, të atyre që duan të kthehen në qeveri. Ambasadorja amerikane ka thënë një gjë që e dimë të gjithë, që jam 100% dakord, që ka bazë, lidhur me shit-blerjen e votës. Nuk ka fare diskutim! Nuk di çfarë të dhënash ka ajo, por nuk duhet të kesh të dhëna për të shprehur këtë shqetësim”, theksoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE