Connect with Us

Emrat / Partitë shqiptare marrin 32 deputetë në Maqedoninë e Veriut

Lajme

Emrat / Partitë shqiptare marrin 32 deputetë në Maqedoninë e Veriut

Publikuar

-

Emrat / Partitë shqiptare marrin 32 deputetë në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut janë përpunuar 99 për qind të rezultateve nga Komisioni Shtetëror Zgjedhor dhe rezulton se partitë politike shqiptare do të kenë 32 deputetë në Parlament. Kështu, Bashkimi Demokratik për Integrim i Ali Ahmetit, do të ketë 15 deputetë, pesë më shumë nga sa kishte në përbërjen e kaluar. Numrat e kësaj partie pritet të jenë vendimtar për qeverinë e re.

Në njësinë numër gjashtë BDI ka fituar me 7 deputetë, në njësinë e pestë me 3 deputetë, njëzia numër dy, 3 deputetë, ndërsa në njësinë numër një, 2 deputetë. Koalicioni mes dy partive, Aleanca për Shqiptarët e Ziadin Selës do të ketë 12 mandate deputetësh. Shohim edhe këtu një rritje të konsiderueshme të numrave në Parlament në krahasim me përbërjen e kaluar.

Në njësinë e gjashtë këto dy parti kanë ftuar 6 deputetë, në të pestën 1 deputet, në të dytën 3 dhe në njësinë e parë 2 deputet.

LEXO EDHE:  “Kupa është derdhur me kohë”/ Meta paralajmëron Ramën: Nuk do të ketë më lojëra

Lëvizja BESA e Bilall Kasamit, e cila ishte në koalicion me LSDM-në e Zoran Zevit, arriti të marrë katër deputetë. Ndërsa, Partia Demokratike e kryesuar nga Menduh Thaçi mori vetëm një deputet në njësinë e gjashtë zgjedhore.

NJËSIA ZGJEDHORE 1

BDI:

Izet Mexhiti

Arben Ziberi

BESA: Zeqirija Ibrahimi

AAA: Skender Rexhepi

ASH: Abdulla Saliu

NJËSIA ZGJEDHORE 2

BDI:

Arbër Ademi
Berat Ajdari
Merita Koxhaxhiku

BESA: Afrim Gashi

ASH: Elmi Aziri

AAA: Safije Sadiki

NJËSIA ZGJEDHORE 5

BDI:

Agim Shaqiri
Ismail Jahoski
Arbana Pasholli

ASH:

Syrija Rashidi
Remzi Memedi

NJËSIA ZGJEDHORE 6

BDI:

Ali Ahmeti
Talat Xhaferi
Shpresa Hadri
Branko Manajlovski
Xhevat Ademi
Mirsade Emini-Asani
Bajram Kadrija

PDSH:

Menduh Thaçi

BESA:

Bilall Kasami
Fadil Zendeli (RDK)

ASH:

Ziadin Sela
Adnan Neziri
Ilire Dauti
Hysni Ismaili
Halil Snopçe
Artina Qazimi

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Më pak ekselentë në administratë/ Zunë vetëm 1.7% të pozicioneve të punës

Publikuar

-

Nga

Administrata publike ka pasur më pak studentë ekselentë të emëruar në pozicione të ndryshme në vitin 2020 në raport me një vit më parë.

Në total studentët ekselentë zunë 1.7% të pozicioneve të punës në institucionet publike.

Të dhënat zyrtare të Komisionerit për Mbikëqyrjen e Shërbimit Civil tregojnë se në totalin e pozicioneve të punës në institucionet shtetërore të sistemit të shërbimit civil, rezulton se janë gjithsej 21,273 punonjës, nga të cilët për vitin 2019, janë emëruar 493 studentë të ekselencës, ose 2.3% e numrit të pozicioneve të punës në këto institucione, ndërsa për vitin 2020, janë emëruar 372 studentë të ekselencës, që zënë 1.7% të pozicioneve të punës në këto institucione.

Të ndara sipas kategorive të institucioneve në ato të nivelit të lartë ku futen Kryeministria dhe ministritë e linjës rezulton që nga 2067 punonjës që kanë ato në total në vitin 2020, janë emëruar në 100 pozicione pune student të ekselencës, të cilët zënë rreth 4.8% të pozicioneve të punës në këto institucione. Kjo shifër është më e ulët se në vitin 2019 kur u punësuan ekselentë në 137 pozicione pune, studentë të ekselencës ose në 6.6% të pozicioneve të punës në këto institucione.

Në institucionet e varësisë janë gjithsej 19204 punonjës ose 90.3% e punonjësve të administratës shtetërore në sistemin e shërbimit civil. Sipas raportit të Komsionerit në vitin 2019 janë emëruar, 356 studentë të ekselencës, që zënë 1.8% të pozicioneve të punës në këto institucione, ndërsa për vitin 2020, janë emëruar në 227 pozicione pune studentë të ekselencës, të cilët zënë rreth 1.4% të pozicioneve të punës në këto institucione.

LEXO EDHE:  Infektimi i Presidentit Trump dhe shqetësimet mbi zgjedhjet

LEXO EDHE:  “Kupa është derdhur me kohë”/ Meta paralajmëron Ramën: Nuk do të ketë më lojëra

Punësimi i ekselentëve në administratë erdhi pas disa ndryshimeve ligjore i cili përcakton se numri i tyre nuk mund të jetë më i lartë se 1/3 e totalit të e numrit të pozicioneve të punës së institucionit. Në të gjitha vitet që po zbatohet kjo nismë ky kufi nuk është tejkaluar ndonjëherë madje përkundrazi mbetet në nivele shumë më të ulta. Nga Departamenti i Administratës Publike për studentët ekselentë është vendosur si kusht nota mestare 9-10 ndër të tjera, në mënyrë që kandidatët të rekrutohen për një nga vendet e lira që mund të jenë të hapura.

Për studentët punësimi bëhet si një fazë paraprake për të krijuar përvojë dhe pas përfundimit të kontratës së tyre të parë të mund të konkurrojnë për të qenë pjesë e administratës publike në vazhdimësi./Monitor

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Në prag të sezonit, qeveria jep 100 milionë lekë për të promovuar turizmin

Publikuar

-

Nga

Cilin lider preferojnë shqiptarët për kryeministër?/ Basha i afrohet Ramës

Qeveria shqiptare ka miratuar njç fond shtesç prej 100 milionë lekësh për programin “Zhvillimi i turizmit”, për të promovuar vendin në prag të sezonit turistik.

Vendimi është marrë në mbledhjen e zhvilluar një ditë më parë nga Këshilli i Ministrave. Me anë të këtij fondi pritet të realizohet promovimi i Shqipërisë në vendet ndërkombëtare, si një destinacion mikpritës “COVID FREE”.

Vendimi hyn në fuqi menjëherë, ndërsa fondi prej 100 milionë lekësh do të përballohet nga fondi rezervë i buxhetit të shtetit përcaktuar për këtë vit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Arti në zi/ Ndahet nga jeta këngëtari i muzikës popullore

Publikuar

-

Nga

Ndahet nga jeta këngëtari i muzikës popullore, në Kosovë Ismet Bogujevci.

Lajmin për ndarjen nga jeta të këngëtarit e ka bërë të ditur djali, Rigon Bogujevci.

Ai përmes një postimi në Facebook shkruan se këngëtari ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm

“Ju njoftojm gjithe familjes dhe miqesis se sot me 13 maj ndrroj jete ma i shtrenjti yne ,kalum shum sfida bashke bab pusho npaqe me tingujt e muzikes tende qe kur skan me u shu.

Per varrim do ju njoftojm ne vijim .” shkraun Rigon Bogujevci./CNA.al

LEXO TE PLOTE