Connect with Us

Shqipëria ende pas dyerve të BE/ Manjani e pranon: Faji është yni, asnjë justifikim

Politikë

Shqipëria ende pas dyerve të BE/ Manjani e pranon: Faji është yni, asnjë justifikim

Publikuar

-

Ylli Manjani sulmon ndërkombëtarët, thirrje Bashës/ Për aq sa rrinë do bëjnë gjëma!

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka sulmuar kryeministrin Edi Rama, duke marrë shkas nga aktet e ditëve të fundit të qeverisë.

Manjani deklaron se Rama po e shpalos pa maskë marrëzinë e tij, ndërsa me tone ironike thotë se duhet falenderuar për këtë.

“Edi Rama duhet falenderuar që e shpalos hapur marrëzinë e tij anti-perëndim! Duhet falenderuar sepse po e bën këtë gjë pa asnjë maskë! I dha fund çdo iluzioni që kishin disa prej nesh, që ky i ka punët grurë me perëndimin. Ka 7 vite që na shitet si miku i madh i të gjithë leaderve të botës.

Ja ku është sot! Aty ku në fakt ka qenë gjithë këto vite. Përballë tyre. Përditë e më i qartë në kursin anti-BE. I tillë ka qenë që ditën e parë që qeverisjes së tij, edhe kur shoqja Romana e shoqja Mogherini na hapën barkun me pisllëqe në emër të BE. Por tashmë është e qartë se sa Europian, është Edi Rama pa shoqet në fjalë…”, shkruan ai në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Reagimet e Ramës për ngjarjen e Bularatit/ Ish-ministri degjeneron kryeministrin

Ish-ministri thotë se Rama si kryetar i OSBE-së duhej të rrezatonte standarte demokracie dhe zgjedhjesh të ndershme, por pretendon se po del kundër parimeve të OSBE-së. Ai pranon se fajin e ka vetë opozita për këtë dhe kërkon të mos bëhen justifikime.

“Ja ku është! Edhe kundër OSBE që drejton! Kështu që zotin tja luajë Kushtetutës e të ëmës së Kushtetutës, deri sa të mos ngelet peshk i gjallë ta kuptojë që: As Edi Rama është perëndimori që na qeveris, as perëndimi nuk do çojë ushtarë këtu për ta rrëzuar. Nëse ne vazhdojmë të pranojmë qeveri anti-europë, nuk na ka më faj Europa. Kjo besoj është e qartë. Ndërkohë, vendi ka nevojë për një alternativë serioze Europiane. Ne jemi Europianë dhe e kemi vendin në Europë! Nëse nuk jemi aty, faji është yni! Asnjë justifikim”, nënvizon Manjani./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Balla merr në mbrojtje Lleshajn/ Sulme kriminale ndodhin në çdo vend

Publikuar

-

Nga

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla së bashku me ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj kanë qënë të pranishëm sot në Elbasan, për prezantimin e forcave “Shqiponja” edhe në këtë qytet.

Ndërkohë, Balla I është përgjigjur interest të mediave edhe në lidhje me situatën kriminale në vend.

Ball aka marrë në mbrojtje ministrin Lleshaj, duke e justifikuar në lidhje me atentatin me eksploziv një ditë më parë, te Vasil Shanto, ku një person mbeti I plagosur rëndë.Sipas Ballës, sulme të tilla kriminale ndodhin në çdo kryeqytet të botës.

“…hedh dikush një gurë në lumë dhe të gjithë të mençurit e tjerë duhet ta ndjekin. Ministri Lleshaj prej ditës së parë në krye të ministrisë së Brendshme ka bërë dhe bën një punë të shkëlqyer dhe padyshim ky është një investim i rëndësishëm i besimit që PS dhe grupi parlamentar i saj i ka dhënë. Ndaj do ju lutesha miqësisht të fokusohuni tek ajo që ndodhi sot në Elbasan që është një rritje e prezencës së prekshme të punës së policisë në shërbim të njerëzve të zakonshëm të Elbasanit. Sulme kriminale si ai i mbrëmshmi në Tiranë ndodhin në çdo kryeqytet të botës dhe do doja të kishit pak durim sepse policia e Shtetit do t’i zbulojë në kohë autorët dhe do t’i vërë para përgjegjësisë”, deklaroi Balla.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Krimi merr “peng” vendin/ Lleshaj justifikon dështimin

Publikuar

-

Nga

Ngjarjet kriminale trondisin vendin/ Lleshaj justifikon dështimin

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj po tenton të justifikojë dështimin e tij në drejtimin e këtij institucioni.

Ndërsa në vendin tonë në vetëm 48 orët e fundit ngjarjet kriminale kanë tronditur vendin, duke lënë pas edhe katër të vdekur, Lleshaj thotë se policia e ka kryer me sukses detyrën e saj.

Në një prononcim për mediat nga Elbasani, Lleshaj tha se “Jo s’kam thënë që ka dështuar policia. Mundohuni të kuptoni drejt. Policia jo vetëm që s’ka dështuar por po kryen detyrën me profesionalizëm dhe sukses në gjithë vendin. Sigurisht kjo nuk do të thotë që ngjarje nuk mund të ndodhin se ndryshe nuk do kishim as polici”, tha Lleshaj.I pyetur për deklaratat për largimin apo qëndrimin e tij, ai tha se kanë qenë përgjigje të pyetjeve dhe se nuk dorëhiqet por ecën përpara.

LEXO EDHE:  Rama konfirmon kandidatin në Kukës/ E gjetëm mes jush

LEXO EDHE:  Emigrantët, Rama: Nuk jemi magjistarë, na duhet më shumë ndihmë nga BE

“Nuk ka qenë asnjë deklaratë e kundërt. Kam dhënë përgjigje për pyetje të tilla. S’kam dhënë dorëheqjen, jam në detyrë. Nuk dorëhiqem, eci përpara, sepse kam një mision për të kryer, kam një përgjegjësi”, u shpreh ministri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ngritja e Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese/ Meta letër KED: Vonesat të pajustifikuara

Publikuar

-

Nga

“Koha është tani”/ Meta bën thirrjen e fortë: Zgjidhja nuk duhet të jetë më largimi

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish në lidhje me vonesat dhe  problematikat në bërjen funksionale të Gjykatës Kushtetuese dhe të Gjykatës së Lartë.

Në një letër drejtuar KED-së, kreu I shtetit I cilëson sit ë pajustifikueshme vonesat, ndërsa ripërsërit thirrjen që të angazhohet për të vijuar veprimtarinë e pandërprerë për përmbushjen e detyrimeve kushtetuese në procesin e plotësimit dhe bërjes funksionale të Gjykatës Kushtetuese në mënyrë të plotë, brenda një kohë sa më të shkurtër.

“Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta përmes shkresës nr.3115 prot, datë 15 shtator 2020, ka përcjellë pranë Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Këshillit të Lartë Gjyqësor, Kuvendit të Shqipërisë dhe Avokatit të Popullit, qëndrimin zyrtar “Mbi vonesat dhe problematikat në ripërtëritjen dhe bërjen funksionale të Gjykatës Kushtetuese dhe të Gjykatës së Lartë”.

LEXO EDHE:  “Ka nisur tatëpjeta për shkaktarët e krizës”/ Patozi zbulon pse e firmosi Basha marrëveshjenNë këtë letër Presidenti Meta ka evindentuar problematikat, anomalitë dhe vonesat e pajustifikuara, duke kërkuar njëkohësisht zbatimin e Kushtetutës dhe të Ligjit, si dhe marrjen e masave emergjente për bërjen funksionale të Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë.

LEXO EDHE:  Braktisja e Ballkanit Perëndimor nga BE, po rrit ndjeshëm ndikimin e Turqisë

Në respekt të parimit të transparencës që ka shoqëruar gjithmonë veprimtarinë e Kreut të Shtetit, ky qëndrim publikohet në faqen zyrtare të Institucionit.”-thuhet në njoftimin e Presidencës.

Më poshtë letra e plotë drejtuar KED:

LEXO TE PLOTE