Connect with Us

Tesla heq dorë nga planet për prodhimin e ri të Modelit Y

Teknologji

Tesla heq dorë nga planet për prodhimin e ri të Modelit Y

Publikuar

-

Tesla heq dorë nga planet për prodhimin e ri të Modelit Y

Në fillim të këtij viti, prodhuesi i automjeteve elektrike filloi të prodhojë versionin e tij më të çmueshëm, me dy motorë, me motor të dyfishtë të Modelit Y, i cili fillon me 49,000 dollarë.

Tesla kishte planifikuar të nxirrte një version më të lirë të Modelit Y që pritet të ketë çmim nën 40,000 dollarë  me një motor të vetëm, makinë me rrota të pasme dhe një bateri më të vogël. Por Musk shkruajti në Tëitter se vargu në atë automjet do të kishte qenë “i papranueshëm i ulët” në më pak se 250 milje me një tarifë të vetme.Tesla thotë se ende është duke planifikuar një version më të përballueshëm, me një motor të vetëm të Modelit Y, por do të ketë një bateri më e madhe dhe interval më i gjatë se versioni më i shkurtër i Modelit 3. Dhe për shkak të kësaj, ka të ngjarë të ketë një çmim më të lartë.

Kompania zakonisht ofron për secilën automjet një version “me distancë të gjatë” dhe një version “të performancës” më të shtrenjtë që mund të marrë më pak milje për pagesë, por mund, për shembull, të shpejtojë më shpejt.

Musk tha në një postim në Tëitter se Modeli Y me një motor të vetëm do të dilte “brenda disa muajsh”.

Madhësia dhe diapazoni i baterisë është një element kryesor në kostot e makinës elektrike. Shumica e shoferëve nuk shkojnë askund afër 200 milje në ditë në baza të rregullta, që do të thotë se edhe me një gamë të ulët ata do të ishin në gjendje të rimbushnin çdo ditë dhe të mos dilnin me probleme. Por disa blerës e përjetojnë atë që njihet si “ankth varg” mbi atë se sa larg makina shkon me një pagesë të vetme.

Musk ka thënë më parë se pret që Model Y do të jetë modeli më i shitur i Tesla. Blerësit e automjeteve amerikanë në veçanti po kalojnë nga sedanet tradicionale në modelet SUV. Nëse Musk ka të drejtë në lidhje me shitjet eventuale të Modelit Y, ai mund të bëhet SUV-ja më i shitur amerikan i çdo lloji, gazi ose elektriku. Ofrimi i një versioni më të lirë do të ndihmojë në rritjen e këtyre shitjeve.

LEXO EDHE:  Plani ekonomik i PD/ Basha tregon ku do i merrte paratë për zbatimin e tij nëse do ishte kryeministër

Në zgjedhjen për të mos bërë një gjë të tillë, Tesla mund të braktisë shitjet e disa automobilistëve të tjerë që ofrojnë SUV me rreze më të shkurtër me një çmim më të ulët.

Chevrolet Bolt, një SUV kompakt që ka një gamë prej 259 milje sipas EPA, ka një çmim fillestar prej 36.620 dollarë. Ford Mustang Mach-E SUV, për të cilin kompania po merr porosi, por nuk është ende në prodhim, ka një gamë prej 230 miljesh me një motor të vetëm, dhe vetëm 210 për vetura të gjitha rrotave me një motor të dyfishtë. Pricemimi i saj fillestar është 43,895 dollarë, por kjo nuk përfshin një kredi tatimore prej $ 7,500 që nuk disponohet në automjetet Chevy ose Tesla. Kjo do të sillte çmimin në 36,395 dollarë.

Tesla ofron një version më të lirë “gamë standarde” të sedanit Model 3, i cili ka një gamë prej 250 milje. Kur prezantoi Model 3 në vitin 2016 ajo kishte premtuar se përfundimisht do të kishte një model 35,000 dollarë. Por çmimi më i ulët i disponueshëm në faqen Tesla sot për një Model 3 midis klientëve amerikanë është për 37.990 dollarë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Logoja e iPhone, një buton “sekret” që mund të bëjë pothuajse gjithçka

Publikuar

-

Nga

Logoja e iPhone, një buton “sekret" që mund të bëjë pothuajse gjithçka

Logoja juaj  e iPhone mund të veprojë si një “buton sekret” i zgjuar. Butoni i fshehur mund të kryejë shumë detyra të dobishme, përfshirë edhe shkrepjen e fotografive.

Quhet “Back Tap” dhe është pjesë e azhurnimit të ri të softuerit iOS 14.

Si të përdorni Trokitje e lehtë në iPhone

Për të aktivizuar funksionin sigurohuni që të keni azhurnuar në iOS 14.Pastaj shkoni te Cilësimet tuaja. Pastaj lëvizni poshtë te “Kthehu Trokitje”.Do të keni zgjedhjen të aktivizoni “Trokitje e dyfishtë” ose “Trokitje e trefishtë”.Cilindo që zgjidhni ju jep të njëjtat opsione.Klikoni për të parë se cilat tipare mund të kontrolloni tani ose me një trokitje të dyfishtë ose të trefishtë në logon e Apple në pjesën e pasme të telefonit tuaj.

LEXO EDHE:  Plani ekonomik i PD/ Basha tregon ku do i merrte paratë për zbatimin e tij nëse do ishte kryeministër

LEXO EDHE:  Ben Blushi mesazh për Ergi Dinin/ Nuk është më me ne, por na la kujtime shumë të bukura

Ato përfshijnë marrjen e fotografive në ekran, kthimin e volumit lart ose poshtë, zmadhimin, lëvizjen dhe më shumë.Për shembull, nëse keni dashur të përdorni një Trokitje të Dyfishtë për të marrë pamje nga ekrani, klikoni në opsionin “Trokitje e Dyfishtë” dhe më pas shënoni “Screenshot”.

Tani duhet të jeni në gjendje të bëni një pamje të ekranit vetëm duke trokitur dy herë logon e Apple në pjesën e pasme të telefonit tuaj.Shkoni poshtë dhe prekni “Accessibility” dhe më pas klikoni “Touch”. Mund t’i ndërroni veçoritë e Kontrollit të Trokitjes së Prapa ose ta çaktivizoni atë në çdo kohë duke përdorur të njëjtat hapa më sipër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Google në “aksion”/ Gjiganti i teknologjisë mund të bjerë pre e hakerave

Publikuar

-

Nga

Google në “aksion”/ Gjiganti i teknologjisë mund të bjerë pre e hakerave

Google ka zbuluar një të metë “kritike” të sigurisë në shfletuesin e saj të Chrome që mund t’i ekspozojë përdoruesit ndaj hakerave.

Gjiganti i kërkimit po hap një azhurnim këtë javë për të rregulluar cenueshmërinë që duhet të shpërndahet automatikisht në telefona dhe PC në të gjithë botën. Është një nga dhjetëra mënyrat e sigurisë të fiksuara nga Google në azhurnimin e softuerit Chrome 88 të lëshuar të Martën.

Shkarkimi përfshin gjithashtu një numër përmirësimesh të stabilitetit dhe performancës, tha Google. Titani i teknologjisë në Kaliforni renditi 36 dobësi të Chrome të rregulluara nga azhurnimi, të cilat duhet të arrijnë tek përdoruesit në ditët ose javët e ardhshme.

Njëra, CVE-2021-21117, u shënua si “kritike”. Të metat kritike janë zakonisht ato që kërkojnë rregullim urgjent, zakonisht sepse e ekspozojnë përdoruesin ndaj hakerave. Google nuk shkoi në detaje mbi natyrën e çështjes, ose çfarë mund të arrijnë vjedhjet kibernetike nëse e shfrytëzojnë atë. Nuk është e qartë nëse hakerat mendohet të kenë përdorur cenueshmërinë për të depërtuar në pajisjet e njerëzve para se të rregullohej.

LEXO EDHE:  Taksat vendore, rrisin me 11 % çmimet e banesave në Tiranë në tremujorin e parë

LEXO EDHE:  “Doctor Honoris Causa”/ Universiteti i Sporteve vlerëson Armand Dukën

Për t’u siguruar që jeni të sigurt, të gjithë përdoruesit e Google Chrome këshillohen të azhurnojnë tani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Facebook Messenger është edhe më i keq se WhatsApp përsa i përket privatësisë

Publikuar

-

Nga

Facebook Messenger është edhe më i keq se WhatsApp përsa i përket privatësisë

Me WhatsApp aktualisht të zhytur në një skandal të privatësisë, vëmendja është kthyer në praktikat e grumbullimit të të dhënave të aplikacioneve të tjera të Facebook.

Facebook Messenger, për shembull, është kritikuar javët e fundit për qëndrimin e tij ndaj privatësisë së përdoruesit. Aplikacioni i bisedës, i cili ka 1.3 miliard përdorues në të gjithë botën, gjurmon vendndodhjen tuaj të saktë, lexon mesazhet tuaja private dhe madje skanon aplikacionin tuaj të kalendarit. Kushtet shqetësuese të privatësisë së aplikacionit u theksuan nga eksperti i sigurisë kibernetike Zak Doffman në një artikull për Forbes gjatë fundjavës.

Ai e përshkroi marrjen e të dhënave të Messenger si “dukshëm më alarmante” sesa WhatsApp.

WhatsApp iu nënshtrua një stuhie zjarri të mediave sociale javën e kaluar për shkak të ndryshimeve të detyrueshme të kushteve të saj të shërbimit që i lejojnë asaj të ndajë më shumë të dhëna të përdoruesit me Facebook. Disa tifozë shprehën shqetësime se mesazhet e tyre do të ankohen nga gjigandi i mediave sociale, megjithëse WhatsApp mohon me forcë akuzat.

Facebook, për shembull, pranon hapur leximin e teksteve private të dërguara përmes Messenger dhe përdorimin e përmbajtjes së tyre për të synuar më mirë reklamat tek përdoruesit. Aplikacioni madje shkarkon bashkëngjitjet e skedarëve të dërguara midis texters në serverat e vet, si dhe lidhjet për ndarjen e skedarëve dhe faqet e internetit. Të dhënat e vendndodhjes, kontaktet tuaja, historia e blerjeve, historia e kërkimit, historiku i shfletimit dhe shumë më tepër gjithashtu mblidhen nga aplikacioni.

Doffman, i cili është themeluesi dhe CEO i firmës britanike të teknologjisë së mbikqyrjes Digital Barriers, theksoi se WhatsApp mbron mesazhet e dërguara mbi shërbimin e saj me enkriptim nga fundi në fund. Kjo do të thotë që askush – përfshirë WhatsApp dhe Facebook – nuk mund të lexojë tekste të tjera përveç dërguesit dhe marrësit.

LEXO EDHE:  “Doctor Honoris Causa”/ Universiteti i Sporteve vlerëson Armand Dukën

LEXO EDHE:  “Doctor Honoris Causa”/ Universiteti i Sporteve vlerëson Armand Dukën

Por ndërsa Messenger ofron kriptimin si pjesë të mjetit të tij “biseda sekrete”, kjo mbështetet vetëm në biseda midis dy personave.

Praktikat e mbledhjes së të dhënave të aplikacioneve të mesazheve kanë qenë njohuri të publikut për vite me radhë, por një vëmendje u ndriçua nga Apple muajin e kaluar.Prodhuesi i iPhone prezantoi etiketat e reja të privatësisë për çdo aplikacion në App Store në 14 Dhjetor për të përmirësuar transparencën rreth mbledhjes së të dhënave.

Etiketat shfaqen në faqet e produkteve të aplikacioneve, përfshirë softuerin e vetë Apple, duke u dhënë përdoruesve një përmbledhje të shpejtë të praktikave të të dhënave të një aplikacioni.Ata që u qëlluan me WhatsApp dhe Messenger zbulojnë lista të gjata të të dhënave të gjurmuara nga aplikacionet. Kapja e ekranit prej tyre shpejt u bë virale në Twitter. Në të kundërt, vetë shërbimi i mesazheve i Apple, iMessage, kërkon vetëm adresën tuaj të postës elektronike, numrin e telefonit dhe ID-në e pajisjes, sipas Apple.

Doffman rekomandoi që kushdo që dërgon mesazhe në Messenger ose Instagram gjë që ai thotë se është “edhe më keq” për privatësinë tuaj të kalojë në një shërbim të koduar, siç është WhatsApp.Ai shtoi se ata që duan një mundësi më të sigurt duhet të zgjedhin aplikacionin e mesazheve të fokusuar në privatësi Signal, i cili ka parë një rritje të shkarkimeve pas gabimeve të fundit të WhatsApp./ CNA.al

LEXO TE PLOTE