Connect with Us

Nis dhënia e granteve të rindërtimit në Tiranë/ Ahmetaj: Të premten fillojnë punimet në Farkë

Politikë

Nis dhënia e granteve të rindërtimit në Tiranë/ Ahmetaj: Të premten fillojnë punimet në Farkë

Publikuar

-

Nis dhënia e granteve të rindërtimit në Tiranë/ Ahmetaj: Të premten fillojnë punimet në Farkë

Kryeministri Edi Rama gjatë një komunikimi publik tha se ka nisur sot dhënia e granteve të meremetimit vetjak të banesave në Tiranë, të dëmtuara nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit 2019.

Gjithashtu ai tha se shpejti do të nisë shembja e godinave që konsiderohen të pabanueshme dhe të gjithë banorët e këtyre shtëpive do të marrin shtëpi të reja me kushte shumë më të mira

“Nis dhënia e granteve të meremetimit vetjak të banesave në Tiranë, të cilat u dëmtuan pjesërisht nga tërmeti i 26 nëntorit. 200 familje në banesa individuale dhe 2882 familje në banesa kolektive, përfitojnë drejtpërsëdrejti pagesat e granteve për riparimin e dëmeve të shtëpive të tyre në Tiranë. Qeveria do të paguajë një për një të gjithë banorët, për meremetimet e dëmeve të tërmetit, në një shumë totale afro 8 miliardë lekë ose 80 milionë USD. Nga dita në ditë do të nisim punën në terren. Në Bashkinë e Tiranës do të fillojë shembja e godinave, që konsiderohen të pabanueshme dhe të parindërtueshme. Të gjithë banorët e atyre shtëpive do të marrin shtëpi të reja me kushte shumë më të mira”, tha Rama.

LEXO EDHE:  Protesta e studentëve/ Ngjela: Opozitën e kanë rrëzuar, tani është radha e Ramës

Ndërsa ministri për Rindërtimin, Arben Ahmetaj theksoi se të premten do të nisin punimet për 50 njësitë e para individuale, ndërsa ndërtimi i banesave kolektive urbane kërkon pak më shumë kohë.

“Sot programi i shkollave është i gjithi aktiv. Janë 140 shkolla në proces ndërtimi apo në procesin përfundimtar të tenerimit. Shuma është 65 milionë euro, që do të financojnë një numër të madh të këtyre shkollave. Të premten do të inauguroni fillimin e punimeve në Farkë për 50 njësitë e para individuale. Ndërkohë në disa bashki të tjera bëhemi gati për fillimin e rindërtimit të njësive individuale, sepse procesi ka mbaruar. Ndërtimi i banesave kolektive urbane kërkon pak më shumë kohë. Besojmë se në fund të shtatorit në gjithë zonën e dëmtuar do të kemi punë në terren.

Me Emiratet e Bashkuara kemi përfunduar projektin në Spitallë dhe me Durrësin jemi në përfundim të projekteve për pallatet individuale. Janë edhe 12 shtete të tjera, që kanë firmosur brenda Fondit të Zhvillimit, të cilët kanë bashkuar fondin prej 12.5 milionë euro në shërbim të zonave të dëmtuara”, u shpreh Ahmetaj.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

‘Ligjet’ miratojnë ndryshimet/ Hapen listat dhe ndalohen koalicionet parazgjedhore

Publikuar

-

Nga

Komisioni i Ligjeve miraton ndryshimet ne Kushtetutë.

Prej orës 10:00 po zhvillohet mbledhja e Këshillit për Legjislacionin dhe Komisionit për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut për hapjen e listave dhe rrjedhimisht ndalimin e koalicioneve parazgjedhore, por edhe pragun kombëtar të futjes në parlament. Dje opozita u tërhoq nga propozimi që pragu kombëtar të jetë 5%, por 2%, ndërsa në mbledhjen e sotme u paraqitën edhe propozimet konkrete. PS-ja dhe opozita parlamentare janë dakord në pikën që ‘nuk shkruajmë në Kushtetutë as sa do të jetë pragu, e as që ndalohen koalicionet’.

LEXO EDHE:  Protesta e studentëve/ Ngjela: Opozitën e kanë rrëzuar, tani është radha e Ramës

LEXO EDHE:  Skandali me rrugën Qukës-Qafë Plloçë/ Abuzimet shtuan kostot, duhen edhe 90 milionë dollarë

Gjithashtu PS propozon që në Kushtetutë vetëm të shënohet fakti që zgjedhësi mund të ketë votë parapëlqyese për kandidatin./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po paguajnë me jetë dhe para”/ Italia si paralajmërim i frikshëm për Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

“Po paguajnë me jetë dhe para”/ Italia si paralajmërim i frikshëm për Shqipërinë

Gazetari Klodian Tomorri shkruan se me anullimin e kontratës koncesionarë të autostradës A10, e cila mirëmbahet me koncesion nga familja Benetton, italianët rrezikojnë të paguajnë 23 miliardë euro familjes Benetton, për prishje të njëanshme të kontratës.

Sipas Tomorri, e njëjta situatë rrezikon të përsëritet edhe në Shqipëri, për shkak të koncesioneve korruptive.

Tomorri thekson se dhënia e të drejtave ekskluzive apo licencave monopol tek bizneset private pa garë dhe përmes procedurave të dyshimta ligjore ka faturë të rëndë.

“Qytetarët italiane mund të detyrohen t’i paguajnë 23 miliardë euro familjes Benetton, nëse qeveria e Romes do të anullojë koncesionin e Autostradës së Luleve.

Dy vjet më parë, e gjitha Italia u trondit nga shembja e një ure në qytetin e Genoas. Pjesë e autostrades A10, e cila mirëmbahet me koncesion nga familja Benetton, ura Morandi u shemb duke shkaktuar 43 viktima dhe mbi 500 të plagosur. Tani, që qeveria italiane po përpiqet të anullojë koncesionin pas zemerimit legjitim te qytetareve, kompania po kercenon me arbitrazh.

LEXO EDHE:  Protesta e studentëve/ Ngjela: Opozitën e kanë rrëzuar, tani është radha e Ramës

LEXO EDHE:  Protesta e studentëve/ Ngjela: Opozitën e kanë rrëzuar, tani është radha e Ramës

Ekspertët në Itali thonë se nëse qeveria e Contes do të miratojë vendimin për heqjen e koncesionit, gjasat janë që buxheti i shtetit të penalizohet. Kontrata e koncesionit i jep kompanisë kauze të fortë në arbitrazh dhe anullimi nga ana e qeverisë do të ishte shkelje e njeanshme. Në fillim të vrasin, pastaj të bejne të paguash. Ose anasjelltas. Kjo është fatura e koncesioneve korruptive.

Ajo që po ndodh në Itali sot është paralajmërimi i asaj qe mund të ndodhë në Shqipëri nesër. Dhënia e të drejtave ekskluzive apo licencave monopol tek bizneset private pa garë dhe përmes procedurave të dyshimta ligjore ka faturë të rëndë. Italianët po e paguajnë me jete dhe me para. Ne kemi filluar ta paguajme me para, shyqyr Zotit, deri tani jo me jetë. Por rreziku është aty. Italia e tregoi.”-shkruan gazetari.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Listat e hapura nuk ndalojnë koalicionet”/ Murrizi: Kemi prishur rehatinë e atyre që morën në qafë Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

“Listat e hapura nuk ndalojnë koalicionet”/ Murrizi: Kemi prishur rehatinë e atyre që morën në qafë Shqipërinë

Kreu i grupit parlamentar demokrat, Myslim Murrizi ka reaguar në lidhje me deklaratat e opozitës jashtë parlamentit, sipas të cilës po prishet marrëveshja e 5 qershorit të Reformës Zgjedhore.

Murrizi ka theksuar sot se Listat e Hapura pamundësojnë vetëm formulën klasike të koalicioneve, por fton partitë e tjera që të kandidojnë me listë të përbashkët.

Po ashtu ai kujon se ishin vetë 3 vite më parë dy partitë më të mëdha të Shqipërisë që pamundësuan koalicionet. Murrizi kërkon nga mazhoranca që në një sistem proporcional rajonal prag kombëtar të jetë ai natyral për çdo qark dhe mos humbasë asnjë mandat.

“Të merret garancinë për sistem proporcional rajonal, pragu të jetë kombëtar. Ne kemi prag kombëtar, por s’kemi rezervurë për çdo qark, çdo subjekti. Prag kombëtar në sistem proporcional është nul. Mazhoranca të garantojë që prag kombëtar do të jetë pragu natyral i çdo qarku. Pra mandati nuk duhet të humbë për çdo artificie.

LEXO EDHE:  Rrëfet Rudina Xhunga/ Ky është nderi që Rama më ka bërë mua dhe Tanit të Topit

LEXO EDHE:  Kim Kardashian kërkesë Ramës: Dua të më stilosh brekët e banjës

Jemi stigmatizuar që kemi prishur rehatin e atyre që kanë marrë në qafë Shqipërisë që në vitin 2008. Listat e Hapura nuk ndalojnë koalicionet, por jo ato me formulë klasike. Të kandidojnë me listë të përbashkët, lloj-lloj amalgami mediatiko- politik. Në parlamentin e 2021 do të vijnë ata që zgjedh qytetarit. Këta që dalin sikur u u kemi prishur koalicionet, prishën vetë koalicionet 3 vite më parë. Ky ligj nëse kalon me 94 deputetë. Hapja e Listave është ajo që tremb zotërinjtë dhe lehësit në çdo studio sikur ne po pengojmë marrëveshjen e tyre.”- tha Murrizi.

LEXO TE PLOTE