Connect with Us

Denoncon Sazan Guri: Agjencia funerale të jep 1.2 mln lekë nëse pranon vdekjen nga Covid-19

Denoncim

Denoncon Sazan Guri: Agjencia funerale të jep 1.2 mln lekë nëse pranon vdekjen nga Covid-19

Publikuar

-

Denoncon Sazan Guri: Agjencia funerale të jep 1.2 mln lekë nëse pranon vdekjen nga Covid-19

Sazan Guri ka postuar këtë mbrëmje një koment i cili mund të mbajë ndezur debatin për besueshmërinë ndaj Covid-19. Guri pretendon se një mikeshë e vet i ka treguar një rast, ku në familjen e një personi që ka ndërruar jetë për shkaqe kardiake, të pranohet si vdekje e shkaktuar nga Covid-19. Kjo “kërkesë” duket t’i jetë bërë një agjenci funerale, e cila madje i ofron edhe para në këmbim të firmës.

Por ja se çfarë shkruan Guri, i cili i bindur në atë çka dëshmon, ngre në fund edhe pikëpyetjet e kësaj historie.

” Më shkruan një shoqja ime. Mendova se ishin fjale, por sot u gjenda perballe faktit shkruan ajo. Ne mengjes i shkova per ngushellim shoqes time qe i vdiq i ati nga zemra. Kompania funerale G… i kishte propozuar funeral falas ne kembim te 1 milion e 200 mije lekeve pagese …. vetem nese e rregjistronte te atin, si te vdekur me covid.

LEXO EDHE:  I ofruan para për tu bërë deputet?/ Sazan Guri nuk e ka emrin në listë

E kishte te njohur te vetin, dhe i kishte thene qe 95 raste te vdekur fals, jane vetem nga pika ime e funeralit. Shtrohet pyetja …. kush qendron prapa sponsorit te agjensive? Agjensia besoj, perfiton mbi shpenzimin e klientit …., se çfare interesi do të kishte pastaj. Pse gjithe ky interes per te rritur nr e te vdekurve me Covid? Ka qe nuk do besojnë?”, e mbyll Sazan Guri. /CNA.al

Shkrimi i Sazan Gurit në FB

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

I riu rrezikon burgun për një bombol/ Prokurori “kyç” gojën: Nuk jeni në pozita që…

Publikuar

-

Nga

I riu rrezikon burgun për një bombol/ Prokurori “kyç” gojën: Nuk jeni në pozita që…

Emisioni “Stop” ka trajtuar këtë të martë një histori të çuditshme nga Korça. Kostandin Beqirllari ka një biznes familjar që ka të bëjë me mbledhjen dhe mbushjen e bombolave të gazit.

Në 26 Dhjetor 2019, në zonën pranë Drejtorisë Arsimore të Korçës ka marrë një telefonatë si zakonisht dhe ka ofruar shërbimin. Pasditen e asaj dite është telefonuar nga policia, që ka pasur njoftim për një bombol të vjedhur.

Beqirllari ka sqaruar situatën dhe ka kthyer bombolën e marrë aksidentalisht në prani të policit. Kur çështjen e dinte të mbyllur, është njoftuar nga gjykata e Korçës, se duhet të paraqitet në gjykatë, pasi akuzohet për vjedhje në bashkëpunim.

Kostandin Beqirllari: Rituali i punës sonë është që të marrim bombola, të mbushim dhe t’ua sjellim njerëzve. Para pak muajsh ka ndodhur një keqkuptim me një nga klientët. Unë mendova se ishte e një klienti tonë, por në fakt nuk ishte e klientit tonë. Morëm bombolën, pas disa orësh na njoftuan që duhet të paraqiteshim në polici. Shkuam aty dhe me personin në fjalë e zgjidhëm në prani të Oficerit të Policisë Gjyqësore dhe tani njihem me faktin që jam bashkëpunëtor në vjedhje për një bombol.

Sa është vlera e bombolës?

Kostandin Beqirllari: 10 mijë lekë, 15 mijë lekë të vjetra maksimumi. Personit në fjalë i kërkuam ndjesë, i kthyem bombolën. Menduam se në atë moment gjithçka u mbyll, por pas disa.  muajsh shikojmë që rrezikojmë të bëjmë edhe burg.

Kallëzimi për humbjen e bombolës është bërë pranë komisariatit të policisë. Punonjësi i policisë, Ilirjan Hamzaj, që ishte prezent në momentin e kthimit të bombolës, e pranon këtë fakt, por shprehet, se proces-verbali i kthimit të bombolës i ka kaluar prokurorisë për hetime të mëtejshme.

Punonjësi i Policisë, Ilirjan Hamzaj: Alo! Po urdhëro!

Gazetarja: Më rezulton nga informacionet që unë kam që në fakt ju keni qenë i pranishëm në momentin që i është kthyer bombola zotërisë në fjalë. Është e vërtetë kjo?

Punonjësi i Policisë, Ilirjan Hamzaj: Po unë kam bërë veprimet për këtë rast, mesa po kujtoj. Bombula i është kthyer ditën e ngjarjes, i kthehet dhe i lihet në ruajte palës së dëmtuar dhe materialet kanë kaluar në prokurori.

Gazetarja: Domethënë procesverbali i kthimit të bombolës tek i zoti a i është referuar prokurorisë?

Punonjësi i Policisë, Ilirjan Hamzaj: Po, po normalisht materialet, edhe këtë do thoja materialet janë referuar në prokurori dhe për veprimet e mëtejshme nuk kam dijeni.

Oficeri i Policisë Gjyqësore, Gent Muçaj, që është marrë me materialet thotë se nuk i kujtohet nëse ka qenë i shkruar në dosje fakti se bombola që pretendohej e vjedhur i ishte kthyer personit përkatës.

Gazetarja: Ju jeni Genti?

Opgj Gent Muçaj: Unë jam Genti!

Gazetarja: Gent Muçaj, ju jeni?

Gent Muçaj: Po! Unë kam bërë veprime të tjera hetimore.

Gazetarja: Cilat veprime te tjera?

Gent Muçaj: Të tjera që më ka deleguar, se unë jam oficer i policisë, kam qenë oficer i prokurorisë atëherë. Unë di, që kam bërë hetimet, të kam thirrur ty, a jo?

Denoncuesi: Jo, jo!

Gazetarja: A ka qenë në dosje fakti, që zotërisë i është kthyer bombola?

Gent Muçaj: Nuk e di, s’më kujtohet. Merrni informacion nga prokurori!

Gazetarja: Këtë e kam të qartë, që informacion mund të marr nga prokurori, po ti çfarë mban mend, se ti je marrë me materialet, se prokurori vetëm ka fut firmën?

Gent Muçaj: Ato janë disa veprime proceduriale, që unë kam tagër, të jap informacion.

LEXO EDHE:  “Temperaturat e larta nuk e ndalojë përhapjen e koronavirusit”/ Taulant Muka i bën propozimin urgjent qeverisë

LEXO EDHE:  SHBA eksporton virusin Corona

Gazetarja: Është bashkuar në dosjen e këtij zotërisë edhe fakti, që i është kthyer bombola e gazit?

Gent Muçaj: Nuk e di. Merrni informacion nga prokurori! Ai e ka dosjen.

Prokuroria ka hapur çështje për këtë rast të çuditshëm. Prokurorit Gjergj Ceka teksa i kërkohet llogari për këtë çështje nuk jep informacione ndërsa në një rast përdor terminologji të gabuar duke iu referuar të pandehurit me emrin “viktima”.

Gazetarja: Prokuror më falni, që ju shqetësoj! Ju jeni Gjergji? Si jeni?

Prokurori Gjergj Ceka: Po unë jam!

Gazetarja: A jeni në dijeni Prokuror, që bombola është kthyer?

Prokurori: Nuk mund të jap shpjegime.

Gazetarja: A jeni në dijeni, që bombola është kthyer?

Prokurori: Nuk mund të jap shpjegime. Jeni të ftuar të largoheni, me gjithë mirësjelljen!

Gazetarja: Ftohemi, që të qëndrojmë, nuk ftohemi që të largohemi.

Prokurori: Këtu po punohet.

Gazetarja: A është përfshirë në ndonjë vend, që është kthyer bombola dhe e gjitha ka ndodhur në mënyrë aksidentale? A jeni në dijeni të kthimit të bombolës?

Prokurori: Nuk jam në pozita, që t’u jap shpjegime ju. As ju nuk jeni në “Pëzita”, që të kërkoni shpjegime mua.

Gazetarja: Jo prokuror, unë jam në pozita, që të kërkoj shpjegime, sepse ky raporti, që ke bërë dhe e ke nisur në Gjykatë, atë tjetrin e ke akuzuar për veprën penale “vjedhje në bashkëpunim” për një bombol 10 mijë lekë.

Prokurori: Siç lexohet. Viktima, në qoftë se ka ankime, të bëjë kërkesë për marrjen e akteve të dosjes.

Gazetarja: “Viktima”, për kë e keni fjalën?

Prokurori: I pandehuri.

Gazetarja: I pandehuri ka menduar, se ka mbaruar, sepse i ktheu bombolën, o zotëri. Më vjen shumë keq! Ka qenë dhe një punonjës policie aty. Në 5.06.2020 ka marrë një njoftim për në Gjykatë.

Prokurori: I pandehuri është njoftuar për përfundimin e hetimeve.

Gazetarja: Kur?

Prokurori:  Dhe në qoftë se i pandehuri dëshiron të njihet me aktet, mund të bëjë kërkesë dhe të njihet me aktet!

Gazetarja: Pse nuk e keni përfshirë askund faktin, që zotërisë i është kthyer bombola, po keni inskenuar një ngjarje thua, se është vjedhur banka?

Prokurori: Në çdo fazë të procedimit, thuhet ajo që ka rëndësi për atë fazë. Në fazën, ku vlera e bombolës ndikon te përgjegjësia, thuhet ajo pjesë. Në fazën, ku nuk ka ndikim në vendimmarrjen e Gjykatës, nuk ka pse thuhet. Veprimtaria e Prokurorit udhëhiqet nga efiçenca, nga ekonomia gjyqësore.

Gazetarja: Prokuror, faleminderit për të gjithë termat që përdore, të panevojshëm për rastin në fjalë.

Prokurori: Po! Vazhdoni, sepse nuk kam asnjë detyrim, t’u jap përgjigje.

Gazetarja: Detyrimin e keni për të dhënë përgjigje! Absolutisht, që e keni detyrimin, por zgjodhët rrugën e gabuar.

Sipas avokatit Mikel Cipi, me deklaratën e personit të përfshirë në dosje, kjo çështje duhet të ishte mbyllur që në polici. Tashmë i takon të zotit të bombolës që të dëshmojë në gjykatë dhe të thotë që gjithçka ka qenë një keqkuptim që çështja të pushohet.

“Qoftë nga ana e policisë, qoftë nga ana e prokurorisë duhej të ishte marrë patjetër dëshmia e viktimës së veprës penale dhe kjo çështje ose të mos shkonte në Prokurori ose të mos shkonte në Gjykatë nëse do ishte bërë nga organi i akuzës. I takon gjykatës të marrë dëshminë e viktimës së veprës penale, pra atij që i është vjedhur sendi dhe të shpjegojë që gjithçka ishte aksidentale dhe të pushohet”, tha avokati. /tvklan

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Skandalet e Vojo Bregut/ Toka kompanisë që e konsultonte vjehrri

Publikuar

-

Nga

Skandalet e Vojo Bregut/ Toka kompanisë që e konsultonte vjehrri

Investimet e huaja në Shqipëri, janë ndoshta ndër ato biznese që sjellin më shumë punësim për shqiptarët, por në vend të një strategjie efektive, ata përballen me burokracira, e madje edhe shkelje të ligjit nga ana e zyrtarëve shqiptarë.

I tillë është edhe rasti i një kompanie norvegjeze “Frupor” e cila shfaq interes për të ndërtuar një fermë të madhe në Komunën Topojë të Fierit. Investimi kapte shifrën e 22 milionë eurove ndërsa do të punësoheshin mbi 1300 persona.

Megjithatë firma në fjalë në Shqipëri u përball më një kalvar zvarritjesh që zgjati shtatë vite, dhe në fund, me një proçedurë mjaft të dyshimtë, u skualifikua nga gara, për t’u shpallur fituese një firmë që në fakt nuk kishte asnjë projekt.

Investigim.al, ka zbardhur të gjithë kalvarin e zvarritjeve, dhe po ashtu edhe shkeljet ligjore që janë bërë.

Kërkesën e parë është bërë më 11.02.2010 ndaj Ministrisë së Bujqësisë që në atë kohë drejtohej nga Genc Rulin. Në kërkesë shfaqej interesi për të marrë me koncesion tokë me sipërfaqe 1000-2000 hektar, duke u mbështetur te projekti i lançuar nga qeveria e djathtë “Shqipëria 1 euro”.

Pavarësisht se shihej si një investim strategjik, dhe kryeministri i asaj kohë, Sali Berisha kishte deklaruar publikisht mbështetje, procedurat u zvarritën, për disa kohë dhe më erdhi edhe ndryshimi i pushtetit.

Më 17.01.2015, në kohën që ministria e Bujqësisë drejtohej nga Edmond Panariti, i LSI-së, hapi procedurat për dhënien e tokës bujqësore me qira prej 1146 hektar në Komunën Topojë, Qarku Fier. Dhe pikërisht më 17 janar dhe fiks në orën e përcaktuar 10:00, investitorët norvegjezë të “Farm Albania” ndodheshin në sallën e hapjes së ofertave për të prezantuar projektin.

LEXO EDHE:  “230 euro për një qen që Bashkia e vret”/ Sazan Guri kërcënon “lali Erin”

LEXO EDHE:  Pse u tërhoq Sazan Guri nga PD?/Pyet Arjan Çani, ja se si i përgjigjet Mark Marku

Por, sipas investigim.al me një vendim të dyshimtë, investitorët norvegjezë, të cilët ishin të vetmit në sallën e ofertave, njoftohen për një shtyrje të orarit të hapjes së ofertave për në orën 14:00,  për shkak të mungesës së njërit prej anëtarëve të Bordit të Qiradhënies së Tokave Bujqësore.

Në orën 14:00, hyn në garë befasisht një kompani e cila nuk ishte prezantuar asnjëherë dhe që shfaq interes për të njëjtën parcel toke që kërkonin të merrnin me qira investitorët norvegjezë. Për çudi, kjo kompani e cila quhej “Agri Product Europe”, me administrator një hollandez Servatius Petrus Gerardus Huibers dhe ortak një shtetas nga Bangladeshi Mohammad Karim del fituese pa prezantuar asnjë projekt konkret në momentin e vlerësimit të ofertave.

Por, përtej shkeljeve dhe zvarritjeve proçeduriale që u bënë, ka edhe një tjetër detaj, që është një konflikt i pastër interesi.

Në atë kohë, Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Bujqësisë ishte Vojo Bregu, dhe “rastësisht” kompania që u shpall fituese kishte si konsulent jurdik avokatin B. N., i cili punon pranë studios ligjore në pronësi të vjehrrit të Vojo Bregut.

Për më tepër, më parë kjo studio ligjore drejtohej nga vetë Vojo Bregu./ CNA.al

Vijon…

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Drejtori i AKEP, tender 23 mln lekë për riparimin e 8 makinave/ Denoncimi: Problemi nuk janë vaji dhe filtrat

Publikuar

-

Nga

Drejtori i AKEP, tender 23 mln lekë për riparimin e 8 makinave/ Denoncimi: Problemi nuk janë vaji dhe filtrat

Një prokurim i hapur në 29 qershor në AKEP, i verifikueshëm në Agjencinë e Prokurimeve Publike është sjellë në vëmendje në rrjetet sociale nga Sali Berisha. Ish-kryeministri përcjell mesazhin e një qytetari, i cili përmes denoncimit përpiqet të shpjegojë pse tenderi lë shije abuzivizmi. Qytetari shtron pyetje të llojit; pse riparim për 8 mjete njëherazi? Pse kaq shumë lekë për llogarinë e riparimit (2.3 mln lekë)? Pse duhet rregulluar një mjet, i cili praktikisht i ka të gjitha pjesët për t’u ndërruar etj. Por le të shohim më poshtë denoncimin:

“Një tender me të vërtetë i çuditshëm është ky që ka organizuar Tomi Frashëri për institucionin që drejton, AKEP, i njohur gjatë si Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (ish ERT). Ky tender që mban numër reference REF-63016-06-26-2020 është hapur më datë 29-06-2020 Ora : 09:00 dhe ka si datë mbyllje 13-07-2020 Ora : 10:00.

Ajo që të bën habi është se këtij institucioni i janë prishur 8 automjete në të njëjtën kohë. Për riparimin e tyre, Tomit të AKEP-it i nevojiten jo pak por plot 23 milionë lekë të vjetra me TVSH. Tenderin nuk ke ku ta kapësh më parë për nga çuditë.

Së pari vëren se të 8 automjetet janë bërë për të ndërruar vaj e filtra në të njëjtën kohë të gjitha së bashku, çka praktikisht është e pamundur për shkak të viteve të ndryshme të prodhimit dhe faktit se secili automjet bën kilometra të ndryshëm në sasi.

LEXO EDHE:  E konfirmuar nga Ministria e Shëndetësisë/ Ndërron jetë mjeku Arjan Pushi

LEXO EDHE:  Rritet frikshëm numri i të prekurve nga Covid-19 në Greqi/ Shkon në 624 numri i të infektuarve, 15 viktima

Denoncimi i publikuar në profilin FB të Sali Berishës

Së dyti, vëren se për habi automjetet kanë nevojë për pjesë të tilla këmbimi saqë të bën të mendosh se u kanë ndodhur të gjitha defektet në të njëjtën kohë. Përshembull për automjetin me targë TR 3103 L dhe Nr. shasie JMB0NK9405J001310, rezulton se i duhen ndërruar veç filtrave e vajit, edhe freksioni, rripi i fazës, sistemi i drejtimit, leva e marshit, parakolpi, dinamo, motorrino, ferrota, llamba e madje edhe fshirëset e xhamit. Pra praktikisht makinës po i ndërrohen thuajse të gjitha pjesët, çka është praktikisht e pamundur që të ndodhin të gjitha në të njëtën kohë.

Por prisni, prisni, se ka edhe më. Automjeti tjetër me me targë AA029JX dhe Nr. shasie WVGZZZZ7PZED054881 rezulton se gjithashtu ka nevojë të ndërrojë ferrotat, tamburët, pompën e ujit, rripin e fazës, pulexho, gomat e madje edhe batërinë. E njëjta histori vijon dhe me automjetin me targë TR3107L dhe Nr. shasie WV2ZZZ2KZ6X026231, ku duket se edhe këtij nuk paska ngelur defekt pa i ndodhur, pasi i nevojiten këmbë motorri, këmbë kambio, rrip motorri, pompë uji, kokë zbare, kokë paraleli, suporte, injektorët, llamba, amortizator, e madje edhe bori e re.

Siç qartësisht kuptohet, kjo është një skemë e pastër për të “kullufitur” dhe shpërdoruar paratë publike”, shkruhet në statusin e qytetarit dixhital. /CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE