Connect with Us

Sinjalet e trupit/ 6 arsyet pse urina mban erë të rëndë

Life Style

Sinjalet e trupit/ 6 arsyet pse urina mban erë të rëndë

Publikuar

-

Sinjalet e trupit/ 6 arsyet pse urina mban erë të rëndë

Shumë sinjale të trupit, të parëndësishme në dukje, mund të mbartin informacione të rëndësishme për shëndetin tonë. Shkaqet më të shpeshta të urinës me erë të rëndë, apo me ngjyrë të errët janë krejtësisht të padëmshme dhe mund të trajtohet lehtësisht, ndaj nuk keni pse të trembeni.

Eleminimi i toksinave nga organizmi i njeriut bëhet përmes mënyrave të ndryshme e urinimi është njëra prej tyre. Ngjyra dhe era e saj tregojnë jo pak për shëndetin tuaj, ndaj më poshtë do të lexoni 6 arsyet përse urina juaj mund të ketw erë të rëndë.

1.Jeni të dehidratuar. Kur trupi është i dehidratuar urina është në ngjyrë të fortë dhe mban erë të rëndë.

2.Ushqime të caktuara mund t’i japin një aromë karakteristike urinës suaj. Nëse keni ngrënë qepë, lakër Brukselit, hudhra,salmon ose keni pirë alkool mos u shqetësoni për aromën e urinës.

3.Infeksionet e traktit urinar. Bakteret që shkaktojnë infeksionet urinare janë përgjegjëse gjithashtu për erën e rëndë të urinës.

LEXO EDHE:  Lulzim Basha tregon arsyen përse nuk pranon të bashkëpunojë me Edi Ramën

4.Diabeti i tipit 2 apo niveli i lartë i sheqerit në gjak mund të shkaktojë gjithashtu përqendrim të amoniakut në urinë duke i dhënë erën karakteristike.

5.Sëmundja gjenetike trimethylaminuria është një gjendje e rrallë e cila prek mësë shumti femrat dhe është përgjegjëse jo vetëm për aromën e rëndë të urinës, por edhe gojës, trupit, sqetullave etj.

6.Gjatë ovulacionit apo shtatzënisë urina e femrës mund të mbajë gjithashtu erë më të rëndë për shkak të disbalancave hormonale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Kanë shumë vetëbesim/ Shenjat e horoskopit që pretendojnë se janë më të mirët

Publikuar

-

Nga

Kanë shumë vetëbesim/ Shenjat e horoskopit që pretendojnë se janë më të mirët

Virgjëresha

Virgjëresha, është një nga shenjat që janë shumë të sigurt për veten e tyre, shpesh shumë, duke qenë pothuajse gjithmonë mjeshtra të dialektikës dhe analizës, ata janë plotësisht të bindur se është e pamundur të dalësh fitimtare nga një përballje me ta, kryesisht sepse arsyetimi i tyre bazohet në një majë të melalomanisë që ata pothuajse kurrë nuk e pranojnë se e kanë.

Demi

Demi është një nga shenjat që dobësinë e tyre kryesore kanë besimin, veçanërisht kur diskutojnë diçka që ata e duan thellë. Është shumë e vështirë ti bësh përfaqësuesit e kësaj shenje të kuptojnë se ata në të vërtetë mund të gabojnë pasi mendojnë se mund të dalin fitues nga çdo bisedë.

Akrepi

Të lindurit nën Akrep janë humbës famëkeq të këqij, edhe nëse jo gjithmonë e tregojnë: ata duan të shkëlqejnë dhe megjithëse preferojnë gjithmonë një përgatitje bazë çfarëdo që të bëjnë, ata janë plotësisht të bindur se janë më të mirët në atë që bëjnë dhe madje edhe kur. provat provojnë të kundërtën, ata janë gjithashtu të gatshëm të sfidojnë provat.

LEXO EDHE:  Pesë arsye pse kritikat e të tjerëve vlejnë shumë në jetët tona

LEXO EDHE:  Pesë arsye pse kritikat e të tjerëve vlejnë shumë në jetët tona

Luani

Luani është një shenjë famëkeqe egocentrike dhe katalitike, e cila vazhdimisht ka nevojë të ndiejë një prerje mbi të tjerët, pavarësisht nga tema: për ata që kanë lindur nën këtë shenjë nuk ka rëndësi nëse janë vërtet të mirë për të bërë diçka, e rëndësishme është t’i bësh të besojnë. për sa më shumë njerëz të jetë e mundur./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Jepja mamit…”/ Klea Huta zbulon tiparin që do më së shumti tek i biri

Publikuar

-

Nga

“Jepja mamit…”/ Klea Huta zbulon tiparin që do më së shumti tek i biri

Klea Huta është një nga personazhet më të komentuara dhe të pëlqyera të showbizit. Prej disa muajsh Klea po shijon periudhën më të bukur të jetesës së saj si nënë.

Që nga momenti i lindjes së Krid Klea ka ndarë me ndjekësit shumë momente të ëmbla me të birin.

Së fundmi, Klea ka zbuluar një tipar të të voglit, që e do më së hshumti dhe janë qerpikët. “Jepja qerpikët mami”, shkruan moderatorja krahas fotos.

LEXO EDHE:  Arsyet se pse në pranverë jemi të përgjumur

LEXO EDHE:  Pesë arsye pse kritikat e të tjerëve vlejnë shumë në jetët tona

Së shpejti, Klea do të rikthehet në ekran me një emision të ri të titulluar “Këngë moj”, e cila do të ketë një skuadër fantastike me emrat më të njohur të muzikës në Shqipëri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Jeton në një shtëpi me qera/ Rozana Radi zbulon arsyen pse e ka bërë këtë zgjedhje

Publikuar

-

Nga

Jeton në një shtëpi me qera/ Rozana Radi zbulon arsyen pse e ka bërë këtë zgjedhje

Këngëtarja dhe moderatorja Rozana Radi është një nga personazhet më aktive në rrjetet sociale.

Së fundmi këngëtarja ka publikuar një foto nga një kënd i shtëpisë së saj, të cilën e shoqëroi me një përshkrim, me të cilin ajo arriti të marrë vëmendjen e ndjekësve. Ndër të tjera Rozana zbulon arsyen pse ka vendosur të jetojë në një shtëpi me qera.

Unë e dua shumë shtëpine! ( më shume më pëlqen të qëndroj në shtëpi se sa të dal mbrëmjeve) Jetoj në një shtëpi të vogël ( me qira ) pranë motres time . Do thoni ju pse se ke blerë një shtëpi? Kam menduar të invesoj paratë që do blija shtëpinë në biznesin tim @rosebyrozanaradi_casual..por kjo nuk do të thotë që duke qenë se jam me qera mos të kem ambjentin tim që më qetëson.

Kur hapa biznesin dhe pasi e kuruam me detaje vendosëm të zgjidhnim abazhurët . Ju them me 100 % që ambjenti pervec dritës mori një sharm tjetër. Sot jam e bindur kur them: Sido që të jetë shtëpia juja po zgjodhet abazhurët e duhur e keni zgjidhur bukurinë e saj”, ka shkruar Rozana./ CNA.al

LEXO TE PLOTE