Rikthehet Interi, përmbys me spektakël Torinon

-

Interi është rikthyer në vendin e dytë, pasi ka mposhtur Torinon në shtëpi me rezultat 3-1.

Zikaltërit e gjetën veten në disavantazh pas pjesës së parë, falë një gafe te portierit Samir Handanovic të cilën e shfrytëzoi Andrea Belotti (17’).

Por, 45 minutëshi i dytë solli një Inter me një fytyrë ndryshe, duke shënuar tre gola.

Ashley Young (48’), Diego Godin (51’) dhe Lautaro Martinez (61’) realizuan në fitoren e skuadrës së Antonio Conte.

Interi rimerr pozitën e dytë me 68 pikë, aq sa ka edhe Lazio, teksa Torino vijon të luftojë për mbijetesë pasi tubon 34 pikë në vendin e 16.

E kryer/ Tomori lojtar i Milanit, gati vizitat mjekësore

-

Qendërmbrojtësi i Chelseat, Fikayo Tomori do udhëtojë në Milan për t’i kryer testet mjekësore nesër.

Sipas Skysport Italia, do jetë huazim për gjashtë muaj me mundësi blerje në fund të edicionit për 30 milionë euro.

“Rossonerët” kanë nxituar për ta kompletuar transferimin e Tomorit, në mënyrë që ai të jetë i gatshëm për ndeshjen e vështirë kundër Atalantas.

Tomori do arrijë sot  në Milano.

23-vjeçari do ishte shumë i vyeshëm kundër Atalantas sepse Alesio Romagnoli është i suspenduar dhe Simon Kjaer nuk është i gatshëm 100 për qind

Vedat Muriqi e bën me shëndet, shënon golin e parë me Lazion

-

Vedat Muriqi ka shënuar golin e parë te Lacio, por që ka vlerën e kualifikimit. Sulmuesi shqiptar luajti nga minuta e parë në përballjen e lacialëve kundër Parmës e vlefshme për Kupën e Italisë. Trajneri Inzagi ka zgjedhur që t’i besojë duke mos e larguar nga fusha e lojës, ndërsa mbërriti edhe shpërblimi.

Teksa rezultati ishte në shifrat 1-1 dhe kur u mendua se për t’u mësuar ekipi që do të kualifikohej për turin tjetër në Kupë do të duheshin me patjetër 30 minutat e shtesës, Muriqi gjeti rrjetën.

Pas një krosimi të bukur nga krahu i majtë sulmuesi do të godiste në shtyllë dhe pasi topi gjeti trupin e portierit kundërshtar, do të përfundonte në rrjetë. Ky është realizimi i parë për këtë futbollist me fanellën e Lacios që vjen në mënyrë disi të çuditshëm, por që vlen për kualifikim.

Të dy sot titullarë, Strakosha dhe Muriqi duhet të bindin trajnerin Inzagi

-

Tomas Strakosha dhe Vedat Muriqi pritet të jenë sot titullarë në sfidën e 1/8-ave të Kupës së Italisë sonte në mbrëmje kundër Parmës.

Gardiani kuqezi rikthehet në fushë pas dy ndeshjesh mungesë dhe tashmë ka shansin e mirë të dëshmojë se pse e meriton të jetë zgjedhja e parë në portë.

Një rast i mirë për të shënuar golin e parë për Lacion vjen dhe për sulmuesin e Kosovës Vedat Muriqin.

26-vjeçari ndodhet nën presion të vazhdueshëm nga media pasi ende nuk ka “firmosur” golin e parë si bardhekaltër, edhe pse është aktivizuar në 13 ndeshje gjatë këtij sezoni.