Connect with Us

“Rama tentoi të kapte televizionin e Bechettit”/ Lubonja: Kryeministri duhet të ishte para përgjegjësisë

Politikë

“Rama tentoi të kapte televizionin e Bechettit”/ Lubonja: Kryeministri duhet të ishte para përgjegjësisë

Publikuar

-

“Rama tentoi të kapte televizionin e Bechettit”/ Lubonja: Kryeministri duhet të ishte para përgjegjësisë

Analisti Fatos Lubonja ka folur për gjyqin e humbur nga kryeministri Edi Rama në përballjen e tij me investitorin italian Francesco Bechetti.

Lubonja e cilësoi veprimin e Ramës si veprim të pisët dhe të papërgjegjëshëm, ndërsa pretendon se ky i fundit kishte si qëllim “ta kapte” median e Bechettit.

“Veprimi që bëri ishte në interes jo vetëm mediatik që të interminonte një media por edhe një kundërshtar të ri. Këtë nuk e bëri vetëm Rama. Ishte një veprim i pisët, i papërgjegjshëm, se nuk mundet një kryeministër të shpallë fajësinë kur gjyqi të shpall të pafajshëm. Të përdorësh të gjitha institucionet për të persekutuar një investitor që ishte jashtë rrethit të tij ishte diçka e pafalshme”, u shpreh ai në News 24.

Analisti kërkoi që kryeministri të vihet para përgjegjësisë për mbylljen e televizionit “Agon Channel”.

LEXO EDHE:  Donald Tusk nuk kursehet ndaj Ramës/ Shembja e Teatrit në kundërshtim me vlerat evropiane

“Media e tij filloi të bënte në atë kohë edhe kritikë, ishte dicka e pafalshme. ato materiale që ka vënë edi rama aty kanë shërbyer si prova për pafajësinë e Bechettit. Këtu nuk ka shtet. Është shtet i kapur. Vetëm me këtë që ka bërë, duhet të ishte sot përpara përgjegjësisë se është direkt i përfshirë. As nuk thotë njeri ose na falni, ose gabova. Madje vijojnë ta mbajnë hapur në Shqipëri procesin e tij edhe pa prova, se këta që nga fillimi nuk kanë pasur prova”, theksoi Lubonja./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Rama të mbajë tepsinë”/ Rudina Hajdari braktis mbledhjen e Këshillit Politik

Publikuar

-

Nga

“Rama të mbajë tepsinë”/ Rudina Hajdari braktis mbledhjen e Këshillit Poltik

Deputetja Rudina Hajdari është larguar nga tryeza e Këshillit Politik, teksa bledhja vijon.

Me tone të forta, në fjalën e saj para mediave ajo është shprehur se shqetësimi i saj mbeten listat e hapura, pasi Rama do të mbajë tepsinë e vet, Monën që nuk do ti ndahet Lulit dhe Luli do të mbajë vagonin e partickave.

“Bëra një propozim të qartë sa i përket ruajtjes së kuotës gjinore deri në 30%. Mund të përdorë listat e hapura 100% që ka të bëjë me korrektimin e listave në bazë të gjinisë.Në fund të rezultatit i japim përparësi grave që marrin më shumë vota dhe kështu ruajmë përfaqësimin gjinor.

LEXO EDHE:  Rama ia thotë copë Bashës/ “E nisët me himnin dhe përfunduat me birra”

LEXO EDHE:  Në 3 foto fati i Ramës si ai i diktatorit Noriega?!

Këshilli Politik ka një problem të vetëm, Rama do të mbajë tepsinë e vet, Monën që nuk do ti ndahet Lulit dhe Luli do të mbajë vagonin e partickave. Pra shqetësimi im kryesor janë listat e hapura 100%”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Verifikimi i kandidatëve shpikje me gjethe fiku”/ Topalli: Çfarë po fsheh Basha

Publikuar

-

Nga

Jozefina Topalli e prerë/ Larg PD-së deri sa Basha të jetë kryetar

Jozefina Topalli ka sulmuar Lulzim Bashën lidhur me verifikimin e kandidatëve të Partisë Demokratike.

Topalli tha se verifikimi i kandidatëve është një shpikje me gjethe fiku, ndërsa pretendon se me këtë Basha po mbulon faktin se në listat e PD do jenë të njëjtën emra si në 2017-ën.

“Unë nuk dua absolutisht të bashkoj komisionin me emrat. Unë përpiqem që t’i ndaj këta por unë kam përsëri bindjen e thellë se ajo është një shpikje, një gjethe fiku i gjetur për të mbuluar faktin që në fund listën përsëri do e bëjnë ata që e kanë bërë në 2017”, u shpreh ajo në emisionin “Hard Talk”.Përsa i përket Besnik Mustafajt dhe Genc Rulit që janë pjesë e komisionit të verifikimit të figurave, Topalli beson se ata kanë përshtypjen se bëjnë diçka të mirë.

LEXO EDHE:  Sulmi i Ramës ndaj gazetarëve, reagon Basha: Fjalim kriminal, nxitës i dhunës

LEXO EDHE:  Rama flet për herë të parë publikisht/Për çfarë duhet të brohorasim sot

“Unë besoj se ata besojnë se po bëjnë diçka të mirë. Ata besojnë se po bëjnë diçka të mire”, nënvizoi ish-kryetarja e Kuvendit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Jam zhgënjyer me të gjithë…”/ Shahini reagon për herë të parë pas largimit

Publikuar

-

Nga

“Jam zhgënjyer me të gjithë…”/ Shahini reagon për herë të parë pas largimit

Ish-ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka reaguar për herë të parë, pas largimit  nga posti i ministers.

Me një reagim të gjatë në rrjetet sociale, Shahini  shkruan se ndjehet me fat që ka shërbyer  drejt përmirësimit të mëtejshëm të sistemit arsimor në Shqipërinë.

Mes të tjerash, Shahini zbulon se pas largimit nga posti do të angazhohet  për një të majtë të re dhe demokratike.

“Angazhimi im në Shqipëri filloi para tri viteve, kur përmes një telefonate, kryeministri më ftoi të takoj ekipin e tij për bashkëpunim të mundshëm me qeverinë shqiptare. Une isha aktiviste në Kosovë dhe kur advokoja për çështje të arsimit, merrja Shqipërinë si shembull që duhej ndjekur, për shkak se reformat që ishin ndërmarrë nga qeveria socialiste kishin dhënë rezultate të matshme pozitive.

Ndihem me fat që pata nderin të shërbej drejt përmirësimit të mëtejshëm të sistemit arsimor, në Shqipërinë që kam dashur shumë duke e parë nga jashtë, dhe e dua akoma më fort tani që e njoh çdo cep të saj. Nga Dibra në Durrës, nga Puka në Sarandë, kam takuar dhe dëgjuar mijëra mësues dhe nxënës, për të kuptuar se si sistemi arsimor mund të bëhet akoma më gjithëpërfshirës, më i barabartë e me cilësor, si dhe të ofroj përvojë më të mirë arsimore për të gjithë. Por, kam kuptuar edhe se si rreh zemra e madhe e Shqipërisë, një vend që nuk gjunjëzohet, por përballon, forcohet me çdo sfidë dhe vazhdon përpara. Asnjëherë më qartë e më mirë nuk është parë kjo se sa pas tërmetit dhe gjatë fillimit të pandemisë, kur njerëzit u bën bashkë dhe qëndruan.

Jam krenare me punën që kemi bërë me “Paktin për Universitetin”, projekti kryesor që është zbatuar ndonjëherë në arsimin e lartë, i cili ngërthen në vetvete investimet në infrastrukturë, ndërhyrjet në cilësi të arsimit, si dhe pjesën financiare me bursat dhe përgjysmimin e tarifave, efektet e të cilave u ndjenë nga mbi 90 mijë studentë.

Sivjet, kemi siguruar edhe qasjen në platformën antiplagjiaturë për të gjitha universitetet publike. Fatkeqësisht, kjo platformë nuk është përdorur akoma sa duhet. Ekziston një mospërputhje mes nevojës për të ruajtur autonominë akademike në universitete dhe mënyrën se si universitetet e kanë përdorur këtë autonomi, shpesh në kundërshtim me përpjekjet për rritje të cilësisë së arsimit. Duhet të gjendet mënyra për të detyruar universitetet që të sigurojnë integritet akademik. Ky është një premtim që ia kemi dhënë studentëve dhe forma e vetme për të bërë kapërcimin në përmirësimin e cilësisë së arsimit.

LEXO EDHE:  Sulmi i Ramës ndaj gazetarëve, reagon Basha: Fjalim kriminal, nxitës i dhunësKritikët më kanë cilësuar si ministre teknike, por të gjithë e dinë shumë mirë se angazhimi im ka qenë politik. Kam treguar përgjegjshmëri të lartë politike kur kam njoftuar kryeministrin në korrik se unë nuk mund të vazhdoj edhe për një mandat tjetër larg familjes, rrjedhimisht nuk duhet të mbaj një post kaq të lartë politik para betejës së madhe së PS për mandatin tjetër, të cilin duhet patjetër ta marrë nëse e duam Shqipërinë të eci përpara.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet lokale/ Rama shpall fitoren

Gjithashtu, bashkimi kombëtar nuk është çështje teknike, ndaj angazhimi për të, siç jam angazhuar unë, është angazhim politik. Kurajo që ka treguar kryeministri dhe Partia Socialiste, për të përfshirë aktivistë politikë nga Kosova në qeverisjen në Shqipëri, tregon përkushtimin për një bashkëpunim të thelluar kombëtar shqiptar.

Jam zhgënjyer me të gjithë ata që kanë punuar kundër këtij projekti të madh. Ka qenë e paimagjinueshme për mua që opozita do të ngrihej nga dita e parë të sulmojë prejardhjen dhe dialektin tonë. Të thuhet se shqiptarët që flasin dialektin Kosovar (apo verior) janë më pak inteligjent apo me pak të mençur, është epitomi i racizmit. Natyrisht, s’mund të quhet racizëm se jemi i njëjti komb, por që janë përdorur taktika të njëjta, kjo nuk mund të mohohet.

Beteja politike ditore mes partive nuk guxon të dëmtojë marrëdhëniet mes shqiptarëve. Për këtë arsye, unë nuk do të ndaloj kurrë së punuari drejt afrimit të kombit tonë. Është dhurata më e mirë që mund t’ia lëmë gjeneratave që vijnë.

Unë, do të angazhohem gjithashtu edhe për të majtën: një të majtë të re dhe demokratike, përkundër të majtës së vjetër dhe populiste. Një të majtë që ngërthen më thellë diskursin feminist se sa vetëm në përfaqësim të grave në qeverisje, që Partia Socialiste e ka bërë shumë mirë, por që nuk mjafton për ta luftuar patriarkalizmin.

Do ta mbështes ministren e re Evis Kushi edhe përtej dorëzimit të punës, që të sigurojmë vazhdimësi të projekteve kryesore, si dhe dhe do të jem gjithmonë në dispozicion për çfarëdo lloj kontributi që mund të ofroj për qeverinë shqiptare./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE