Connect with Us

Projekti themelor i të ardhurave universale/ Shefi i Twitter dhuron miliona dollarë

Teknologji

Projekti themelor i të ardhurave universale/ Shefi i Twitter dhuron miliona dollarë

Publikuar

-

Projekti themelor i të ardhurave universale/ Shefi i Twitter dhuron miliona dollarë

Shefi ekzekutiv i Twitter Jack Dorsey është bërë investitori i parë në një plan rrënjësor për t’u dhënë njerëzve një të ardhur bazë, pavarësisht nga statusi i punës. Ai ka dhuruar 3 milion dollarë (2.4 milion) për skemën, e cila po pilotohet nga kryetarët e 16 qyteteve të SHBA. Ai tha se ishte “një mjet për të mbyllur hendekun e pasurisë dhe të ardhurave”.

Ideja e qeverive që paguajnë të ardhura bazë për qytetarët ka fituar një moment në përgjigje të kërcënimit për vendet e punës nga inteligjenca artificiale. Premisa e të ardhurave themelore universale (UBI) është se çdo individ në një vend do të marrë një pagesë të parave në interval të rregullt, pa ndonjë kërkesë për të punuar ose kualifikuar për të. Pagesa do t’i jepej çdo qytetari, pavarësisht nga pasuria ose statusi i punësimit.

Skema amerikane, e quajtur kryetarët e komunave për një të ardhur të garantuar, është një version i kësaj i cili do të ofronte një pagesë të përsëritur, por vetëm për “disa” banorë.Në faqen e saj të internetit, nuk është e qartë se kush do të marrë pagesa, por flet për nevojën për të adresuar varfërinë, veçanërisht në dritën e pandemisë koronavirus.

“Covid-19 ka ekspozuar më tej brishtësinë ekonomike të shumicës së familjeve amerikane dhe ka ndikuar në mënyrë disproporcionale njerëzit e zi dhe kafe,” thotë ajo. “Kryetarët e bashkive do të mblidhen në këtë rrjet për të mbrojtur një të ardhur të garantuar – të drejtpërdrejtë, duke rikthyer pagesa në para – që heq të gjitha komunitetet tona, duke ndërtuar një elastik, vetëm Amerikë.”

LEXO EDHE:  Hakerat sulmojnë figurat e njohura amerikane/ FBI hetim ndërhyrjes masive në Twitter

Nuk ka propozime të vendosura për mënyrën se si do të alokohen paratë, ose për sa kohë skema do të zgjasë.Z. Dorsey cicëroi: “Ky është një mjet për të mbyllur hendekun e pasurisë dhe të ardhurave, nivelin e racës sistemike dhe pabarazitë gjinore dhe krijimin e sigurisë ekonomike për familjet”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

4 arsyet pse nuk duhet të vendosni alarmin në telefonin tuaj

Publikuar

-

Nga

4 arsyet pse nuk duhet të vendosni alarmin në telefonin tuaj

Çrregullon rutinën tuaj në mëngjes

Sapo të merrni celularin në mëngjes, mund të duket e vështirë t’i shmangeni kontrollit të mesazheve në telefonin tuaj. Kjo do të ju marrë më shumë kohë sesa e kishit planifikuar, duke mos i lënë kohë rutinave tuaja të mëngjesit që janë vërtetë të rëndësishme për të mbajtur veten në formë të mirë.

Është më i  vështirë për t’u dëgjuar

Alarmi në telefonin tuaj nuk ka një ton aq të lartë sa një alarm i vërtetë dhe në këtë mënyrë mund të ndodhë që ju të humbisni zilen e tij. Ne jemi mësuar me tingujt që telefonat tanë prodhojnë gjatë ditës, kështu që një alarm i tillë mund të jetë jo efektiv për të na zgjuar nga një gjumë i thellë.

Bateria e telefonit ka gjasa të shkarkohet

Alarmet në telefon nuk do të funksionojnë nëse bateria e telefonit shkarkohet. Nëse nuk doni të vonoheni për diçka të rëndësishme, më mirë përdorni një alarm të vërtetë. Edhe nëse ju bëni më të mirën ta mbani baterinë e telefonit tuaj të karikuar, mund të mos e vini re se bateria e telefonit tuaj po shkarikohet përpara se ju të shkoni për të fjetur. Po ju a përdorni një alarm telefoni apo një të vërtetë?

LEXO EDHE:  Nga llogaritë e shumta tek pasuria në bregdet/ Gjyqtarja, që Llalla e donte në pranga

LEXO EDHE:  Gjyqtarja që u sulmua nga Opozita/ Alma Ahmeti pa shtëpi dhe me kredi

Dëmton gjumin tuaj

Para se të flemë, shpenzojmë mjaft kohë në smartphone-t tanë duke vizituar faqet e internetit apo për të kryer detyrat tona. Kjo, jo vetëm që do të reduktojë sasinë e gjumit tuaj, por drita blu e telefonit mund  të sjellë çrregullime në gjumin tuaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Twitter bën ndryshimin/ Lejon njerëzit të shohin “postime ekskluzive” me funksionin e ri

Publikuar

-

Nga

Twitter bën ndryshimin/ Lejon njerëzit të shohin "postime ekskluzive" me funksionin e ri

Twitter ka nisur pajtime me pagesë që ju lejojnë të tarifoni ndjekës për të parë postimet tuaja “ekskluzive”.

Karakteristika e re do të thotë që ju mund të fitoni para thjesht duke postuar në Twitter.Ekzistojnë gjithashtu veçori të reja të buletinit dhe një sistem i drejtpërdrejtë bisede audio.

Por shtesa kryesore paguhet për pajtime që lejojnë postime “premium” në Twitter.Abonimet janë shumë të njohura në internet për faqet e mediave sociale.Nga Twitch, në qendër të lojrave, Patreon për qëllime më të përgjithshme dhe madje edhe OnlyFans të orientuar drejt të rriturve, nuk ka mungesë në faqet e internetit të abonimit.

Kjo i jep Twitter një shans për të fituar më shumë para, por edhe përdoruesit do të bëjnë para. Përdoruesit e Twitter do të jenë në gjendje të ofrojnë funksione “Super Follow”. Kjo do të thotë që përdoruesit e tjerë do të paguajnë për të parë material shtesë ekskluziv që ndjekësit e rregullt nuk mund ta shohin.

Ai përfshin gazetat, videot, marrëveshjet dhe më shumë.”Eksplorimi i mundësive të financimit të audiencës si Super Follows do t’i lejojë krijuesit të mbështeten drejtpërdrejt nga audienca e tyre”, tha Twitter.”Dhe do t’i stimulojë ata të vazhdojnë të krijojnë përmbajtje që i pëlqen audiencës së tyre.”Super Follows nuk është lansuar akoma.Por Twitter tha se do të ndajë më shumë rreth funksionit në muajt e ardhshëm.

LEXO EDHE:  “Rruga nga 3D, në realitet”/ Rama u premton sarandiotëve projektin ‘perlë’

LEXO EDHE:  Fier/ISSH, 428 për qind realizim të ardhurash nga bujqit

Ekziston edhe një veçori e veçantë e quajtur Revue që lejon përdoruesit të botojnë gazetat e tyre – të cilat mund të jenë falas ose premium.Dhe së fundmi, Twitter ka krijuar konkurrencën e vet Clubhouse.Quhet Hapësira Twitter dhe lejon përdoruesit të krijojnë dhe të bashkohen në biseda audio.Clubhouse është një aplikacion i ri i drejtpërdrejtë i drejtpërdrejtë audio që favorizohet nga njerëzit e famshëm duke përfshirë Elon Musk.

Aplikacioni ka operuar në një model vetëm për ftesa deri më tani, kështu që gjigandët e mediave sociale po garojnë për të krijuar konkurrentët e tyre për të rritur kërkesën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple blen një kompani çdo tre deri në katër javë

Publikuar

-

Nga

Apple ka blerë rreth 100 kompani gjatë gjashtë viteve të fundit, ka zbuluar shefi ekzekutiv i kompanisë Tim Cook.Kjo funksionon në një kompani çdo tre deri në katër javë, i tha ai të martën mbledhjes vjetore të aksionerëve të Apple. Apple kohët e fundit dorëzoi tremujorin e saj më të madh nga të ardhurat e të gjitha kohërave, duke sjellë 111.4 miliardë dollarë (78.7 miliardë) në tremujorin e parë të vitit të saj fiskal 2021.

Cook u tha mbledhjes së aksionerëve se blerjet kryesisht kanë për qëllim blerjen e teknologjisë dhe talenteve. Blerja më e madhe e Apple në dekadën e fundit ishte blerja e saj prej 3 miliardë dollarësh e Beats Electronics, prodhuesi i kufjeve themeluar nga reperi dhe producenti Dr Dre.Një tjetër blerje e profilit të lartë ishte kompania e programeve të njohjes së muzikës Shazam, për 400 milion dollarë në 2018.

Më shpesh, Apple blen firma më të vogla të teknologjisë dhe më pas përfshin risitë e tyre në produktet e saj.Një shembull është PrimeSense, një kompani izraelite e ndjeshmërisë 3D, teknologjia e së cilës kontribuoi në FaceID të Apple.

LEXO EDHE:  Nga llogaritë e shumta tek pasuria në bregdet/ Gjyqtarja, që Llalla e donte në pranga

LEXO EDHE:  Çoi pas hekurave djalin e deputetit socialist/ Prokurorja në kabinetin e Artur Metanit

Apple gjithashtu ka investuar në teknologji të prapme që nuk do të ishte aq e dukshme për përdoruesit e iPhone ose Macbook./ CNA.al

LEXO TE PLOTE