Connect with Us

Projekti themelor i të ardhurave universale/ Shefi i Twitter dhuron miliona dollarë

Teknologji

Projekti themelor i të ardhurave universale/ Shefi i Twitter dhuron miliona dollarë

Publikuar

-

Projekti themelor i të ardhurave universale/ Shefi i Twitter dhuron miliona dollarë

Shefi ekzekutiv i Twitter Jack Dorsey është bërë investitori i parë në një plan rrënjësor për t’u dhënë njerëzve një të ardhur bazë, pavarësisht nga statusi i punës. Ai ka dhuruar 3 milion dollarë (2.4 milion) për skemën, e cila po pilotohet nga kryetarët e 16 qyteteve të SHBA. Ai tha se ishte “një mjet për të mbyllur hendekun e pasurisë dhe të ardhurave”.

Ideja e qeverive që paguajnë të ardhura bazë për qytetarët ka fituar një moment në përgjigje të kërcënimit për vendet e punës nga inteligjenca artificiale. Premisa e të ardhurave themelore universale (UBI) është se çdo individ në një vend do të marrë një pagesë të parave në interval të rregullt, pa ndonjë kërkesë për të punuar ose kualifikuar për të. Pagesa do t’i jepej çdo qytetari, pavarësisht nga pasuria ose statusi i punësimit.

Skema amerikane, e quajtur kryetarët e komunave për një të ardhur të garantuar, është një version i kësaj i cili do të ofronte një pagesë të përsëritur, por vetëm për “disa” banorë.Në faqen e saj të internetit, nuk është e qartë se kush do të marrë pagesa, por flet për nevojën për të adresuar varfërinë, veçanërisht në dritën e pandemisë koronavirus.

“Covid-19 ka ekspozuar më tej brishtësinë ekonomike të shumicës së familjeve amerikane dhe ka ndikuar në mënyrë disproporcionale njerëzit e zi dhe kafe,” thotë ajo. “Kryetarët e bashkive do të mblidhen në këtë rrjet për të mbrojtur një të ardhur të garantuar – të drejtpërdrejtë, duke rikthyer pagesa në para – që heq të gjitha komunitetet tona, duke ndërtuar një elastik, vetëm Amerikë.”

LEXO EDHE:  Rruga Qukës – Qafë Plloçë, gabimet e projektimit na kushtojnë 73.6 milionë dollarë

Nuk ka propozime të vendosura për mënyrën se si do të alokohen paratë, ose për sa kohë skema do të zgjasë.Z. Dorsey cicëroi: “Ky është një mjet për të mbyllur hendekun e pasurisë dhe të ardhurave, nivelin e racës sistemike dhe pabarazitë gjinore dhe krijimin e sigurisë ekonomike për familjet”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Përjashtoi ‘Enel’ nga Android Auto/ Google gjobitet me 102 milion euro

Publikuar

-

Nga

Google gjobitet me shumën prej 102 milion euro

Rregullatori i konkurrencës në Itali e ka gjobitur Google me 102 milion euro për përjashtimin e një aplikacioni për lëvizje elektronike të zhvilluar nga Enel nga sistemi Android i gjigandit të teknologjisë amerikane.

 “Për më shumë se dy vjet, Google nuk e ka lejuar JuelPass të Enel të veprojë në Android Auto, një sistem që lejon aplikacionet të përdoren në mënyrë të sigurt në makina duke kufizuar përdorimin e tij ndërsa favorizon Google Maps” , tha rregullatori të enjten.

“Sjellja e kontestuar mund të ndikojë në zhvillimin e lëvizshmërisë elektronike në një fazë thelbësore. me efekte të mundshme negative të përhapjes në rritjen e automjeteve elektrike (EV),” tha ajo.

Në një deklaratë që njofton gjobën për abuzimin e një pozicioni dominues, rregullatori i kërkoi Google që të vinte në dispozicion JuicePass në Android Auto.

LEXO EDHE:  Pushoi hetimet për kryebashkiakun e Ramës/ Pasuria e gjyqtares që bën tre punë njëherësh

LEXO EDHE:  Rruga Qukës – Qafë Plloçë, gabimet e projektimit na kushtojnë 73.6 milionë dollarë

 “Google “me respekt nuk pajtohet” me vendimin e rregullatorit të antitrustit dhe do të shqyrtojë dokumentet për të vendosur hapat e tij të ardhshëm, tha një zëdhënës i Google në Itali./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Si të shmangni bllokimin nga WhatsApp pas 15 majit?

Publikuar

-

Nga

Si të shmangni bllokimin nga WhatsApp pas 15 majit?

Afati i fundit për pranimin e kushteve të reja të WhatsApps është vetëm dy ditë larg. Përdoruesit që nuk bien dakord me politikat e reja të privatësisë do të humbasin funksionalisht nga llogaria e tyre, por kjo nuk do të ndodhë domosdoshmërisht menjëherë.

Si të shmangni bllokimin nga WhatsApp më 15 maj?

Lajmi i mirë është se edhe përdoruesit të cilët nuk kanë pranuar politikat e reja ËhatsApp deri në afatin e 15 majit ende kanë një shans për të mbajtur llogarinë e tyre në punë.

Uebfaqja WhatsApp thekson : “Askush nuk do t’i fshijë llogaritë e tij ose të humbasë funksionalitetin e WhatsApp më 15 maj për shkak të këtij azhurnimi.”Ajo gjithashtu theksoi që bisedat dhe llogaria juaj nuk do të fshihen pas 15 majit.

Nëse nuk i pranoni kushtet do të keni akoma disa javë dhe shumë përkujtesa që duhet të pranoni para se të humbni funksionet në llogarinë tuaj WhatsApp. Pas kësaj pike, përkujtuesit do të bëhen këmbëngulës dhe vështirë të injorohen. Kjo është kur do të zbuloni se mezi mund ta përdorni aplikacionin derisa të pranoni azhurnimin.

LEXO EDHE:  Pushoi hetimet për kryebashkiakun e Ramës/ Pasuria e gjyqtares që bën tre punë njëherësh

LEXO EDHE:  AKSHI jep 2.5 miliardë lekë tendera/ Kompania fituese nuk ka deklaruar asnjë të ardhur deri në vitin 2014

Uebfaqja WhatsApp thotë se kjo nuk do të ndodhë me të gjithë përdoruesit në të njëjtën kohë. WhatsApp shpjegoi: “Pas disa javësh funksionalitet të kufizuar, nuk do të jeni në gjendje të merrni thirrje hyrëse ose njoftime dhe WhatsApp do të ndalojë dërgimin e mesazheve dhe thirrjeve në telefonin tuaj.”

Në këtë pikë nuk do të keni zgjidhje tjetër përveç se të klikoni pranoni në kushtet e reja të WhatsApp ose fytyrën tuaj, duke mos e përdorur kurrë më llogarinë tuaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Google Pay do të lejojë përdoruesit të dërgojnë para nga një shtet në tjetrin

Publikuar

-

Nga

Google Pay tani do t’u lejojë përdoruesve në SH.B.A. të dërgojnë para tek miqtë dhe familjet e tyre në Indi dhe Singapor. Kjo zyrtarisht shënon hyrjen e gjigandit të teknologjisë në tregun e shërbimeve të dërgesave. Google ka bashkëpunuar me Western Union dhe Wise për të mundësuar shërbimin e ri përmes aplikacionit Google Pay.

Megjithëse transferimet e huaja përmes Google Pay janë fillimisht të kufizuara në Indi dhe Singapor, por ka plane për të zgjeruar shërbimin në rreth 280 vende globalisht më vonë këtë vit. Google Pay mund të jetë në gjendje të tërheqë një numër të madh migrantësh në SH.B.A. me azhurnimin më të fundit.

Është e rëndësishme të theksohet se transferimet e huaja përmes Google Pay janë të kufizuara në përdoruesit individualë. Kjo do të thotë që aplikacioni nuk ju lejon të dërgoni para nga SH.B.A. në ndonjë biznes në Indi ose Singapor. Përdoruesit në Indi gjithashtu nuk janë të pajisur me funksionin për të dërguar para në SH.B.A. përmes aplikacionit Google Pay.

Si të dërgoni para në Google Pay nga SH.B.A. në Indi ose Singapor

LEXO EDHE:  “Puna më e rëndësishme e jetës sime”/ Ahmetaj zbulon kur mbaron projekti turk në Laç

LEXO EDHE:  Pushoi hetimet për kryebashkiakun e Ramës/ Pasuria e gjyqtares që bën tre punë njëherësh

Për të dërguar para përmes Google Pay, kërkoni për përdoruesin e Google Pay të cilit doni të dërgoni para, prekni butonin ‘paguaj’ dhe më pas zgjidhni Western Union ose Wise. Pas kësaj, prekni ‘vazhdo’ për të parë shumën e saktë që do të marrë marrësi. Trokitni lehtë mbi butonin ‘vazhdo’ dhe zgjidhni se si doni që marrësi të marrë paratë , përmes UPI ose përmes marrjes së parave.

Deri në fund të vitit, Google planifikon të zgjerojë shërbimin e transferimit të parave të huaja përmes aplikacionit Google Pay në më shumë se 200 vende dhe territore përmes Western Union dhe në më shumë se 80 vende përmes Wise./CNA.al

LEXO TE PLOTE