Connect with Us

Pirja e ujit të ftohtë ka efekte negative?/ Ja çfarë thonë ekspertët

Life Style

Pirja e ujit të ftohtë ka efekte negative?/ Ja çfarë thonë ekspertët

Publikuar

-

Ekspertët rekomandojnë pirjen e 2 deri 3 litrave ujë në ditë, për një shëndet sa më të mirë.

Mirëpo çështja është a duhet ta pijmë të ftohtë apo të ngrohtë?
Shumë besojnë që pirja e ujit të ftohtë mund të ketë më shumë efekte negative sesa pozitive.

Thuhet se uji i ftohtë mund të bëjë që stomaku juaj të kontraktohet, duke e bërë kështu procesin e tretjes më të vështirë, disa studiues të tjerë gjithashtu besojnë se trupi duhet të punoj më shumë nëse pini ujë në temperaturën nën 4 gradë.

Por, sa është e vërtetë kjo?

Në një studim thuhet se konsumimi i ujit të ftohtë ndikon në trashjen e mukozës së hundës, duke e bërë më të vështirë ajrin të kaloj nga hundët, ndërsa konsumimi i ujit të ngrohtë e ka efektin e kundërt, duke e bërë frymëmarrjen më të lehtë.
Në një studim tjetër, thuhet se pirja e ujit të ftohtë është e lidhur me migrenën apo dhimbjen e kokës.

LEXO EDHE:  Ekspertët: Ja pse nuk duhet t’i mbështillni ushqimet e mbetura me fletë alumini

Sipas mjekësisë kineze, pirja e ujit të ftohtë besohet se krijon një çekuilibër brenda trupit, prandaj ushqimi sipas kinezëve, duhet të hahet me ujë të ngrohtë. Gjithsesi, nuk ka prova të mjaftueshme për këtë teori.
Megjithëse uji i ftohtë duket se bën mjaft dëme për organizmin tuaj, ai ka edhe disa benefite, të cilat janë:

Balancon temperaturën pas stërvitjeve– pirja e ujit të ftohtë mund të parandaloj mbingrohjen e trupit tuaj pas një séance të vështirë stërvitje. Konsumimi i ujit të ftohtë ja bënë trupit më të lehtë të rikthej temperaturën normale.

Mund të siguroj energji– uji i ftohtë është dëshmuar se mund t’i sigurojë trupit tuaj më shumë energji gjatë ditës, edhe pse nuk ka ndonjë studim të mirëfilltë në këtë aspekt.
Mund të promovojë humbjen e kalorive– sipas disa ekspertëve, uji i ftohtë ndihmon në mirëmbajtjen e peshës, duke e rrit shpenzimin e energjisë apo kalorive./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Tre shenjat e horoskopit që kanë probleme dashurie/ Shihni renditjen

Publikuar

-

Nga

Tre shenjat e horoskopit që kanë probleme dashurie/ Shihni renditjen

Peshqit

E para nga tre gratë që kanë më shumë probleme dashurie sipas horoskopit janë Peshqit.Pretendimet e grave për shenjën zodiake të Peshqve nuk shkojnë mirë me shoqërinë moderne. Gruaja e shenjës së Peshqve është një përsosmëri romantike e Zodiakut, ato jetojnë me ëndrrat e princit simpatik mbi kalin e bardhë, trëndafila të kuq, çokollata, serenata në dritën e hënës dhe të thyejnë një mijë zemra. Fatkeqësisht, në ditët e sotme ka gjithnjë e më pak burra romantikë. Shtojmë gjithashtu se burri ndihet më i stimuluar nga një grua e vendosur dhe jo nga ata që janë gjithmonë pas tij dhe këtu zemra e gruas së Peshqve fillon të prishet. Gruaja Peshqit më në fund është e kënaqur dhe i dorëzohet gjykatës së atyre që nuk ju pëlqen të përpiqen të idealizojnë partnerin. Ndërkohë, ajo gjithmonë shpreson se në fund do të gjejë dashurinë e saj.

Peshorja

E dyta nga tre gratë që kanë më shumë probleme dashurie sipas horoskopit është ajo që i përket shenjës së zodiakut të Peshores. Gruaja Peshorja është gruaja më femërore dhe simpatike nga të gjitha, e cila ka një bukuri të fuqishme që as nuk e realizon plotësisht. Gruaja Peshore, pra, ka të gjitha potencialet për të tërhequr një burrë, ajo nuk mungon në veshje, jo vetëm për pamjen e saj të jashtme, por edhe sepse shkëlqen me karakteristikat e brendshme. Sidoqoftë, ajo gjithmonë shkatërron veten me duart e saj për shkak të pasigurisë së saj, gjë që e bën atë të varet shumë nga njeriu dhe të jetë shumë xheloz. Në këtë mënyrë, partneri ose i dashuri i mundshëm, sa më shpejt që ai të mund të ik, duke e lënë Peshoren pa shpresë vetëm për të mbledhur pjesët e një marrëdhënieje të prishur. Gruaja Peshore kurrë nuk ka një jetë të madhe shoqërore, kështu që ajo ka shumë vështirësi të njohë një partner të mundshëm. Kur ajo e kupton që dikush i pëlqen, ajo ka frikë.

LEXO EDHE:  Ekspertët përhapin alarmin/Mos i lejoni fëmijët të ulen kështu

LEXO EDHE:  Tregu i punës pas pandemisë/ Çfarë do të ndryshojë?

Demi

E treta dhe e fundit nga tre gratë që kanë më shumë probleme dashurie sipas horoskopit është Demi. Gruaja Demi, megjithëse ndryshe nga Peshqit dhe Peshorja është një person më racional dhe më tokësor, bie në këtë renditje të grave me më shumë probleme në dashuri për shkak të xhelozisë së saj dhe, në mënyrë paradoksale, të besimit . Dihet që një burrë dëshiron të stimulohet dhe të dijë se një grua po e pret atë në shtëpinë besnike, nuk e stimulon shumë. Është absurde por një njeri nga paradoksi do të jetë më besnik ndaj dikujt që e trajton keq dhe e tradhton atë sesa një njeri të mirë. Gruaja Demi, pra, gjithmonë e gjen veten duke vuajtur emocionalisht./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-Oriola Marashi i vë “flakën” rrjetit/ Tregon të pasmet me bikini minimaliste

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Oriola Marashi i vë "flakën" rrjetit/ Tregon të pasmet me bikini minimaliste

Oriola Marashi është një nga modelet më seksi shqiptare. Ajo i ka vënë flakën Instagramit teksa ka dhuruar disa poza mjaft të nxehta me bikini nga pushimet.

Oriola si çdo herë tjetër nuk nguron të ekspozojë hiret e saj. E veshur me bikini minimaliste Oriola ka treguar të pasmet.

Modelja shfaqet më seksi se kurrë teksa tregon linjat perfekte me pozat në perëndim të diellit.Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Çfarë nostalgjie!/ Aurela Gaçe na rikthen 20 vite pas në kohë, tregon për klipin e saj të parë

Publikuar

-

Nga

Aurela Gaçe është një nga artistet më të pëlqyera dhe të dashura për shqiptarët. Ajo ka një karrierë shumë të gjatë muzikore dhe sot sapo na rikheu 20 vite pas në kohë, në videoklipin e saj të parë.

Aurela ka ndarë një nga këngët më të bukura të saj së bashku me klipin shoqërues. Kënga “Cimica” ishte një nga më të preferuarat për shqiptarët në kohën kur u transmetua.

Gjithashtu ajo ka zbuluar se ky ishte klipi i saj i parë, i cili është realizuar në vitin 2000.

“Fiks 20 vjet nga kjo kenge . Ishte verë 2000 . Klipi im i parë 🙈

LEXO EDHE:  Tregu i punës pas pandemisë/ Çfarë do të ndryshojë?

LEXO EDHE:  Maqedoni, shtate eksperte do analizojne shkaqet e permbytjeve ne Tetove

CIMICA (ose ,kenga e Kaçakut 😉)

KAM FRIKE O DJALO KAM FRIKE TË VIJ

MOS BIE NË DASHURI

LUM E LUM LUMJA UNË

TE DUA DJALO,TI MË PËLQEN

KAM FRIKË SE MË GËNJEN

MJERA UNE,MJERA UNE

ME PRIT O DJALË TË RRITEM DHE PAK

ZEMRËN TY DO TA JAP

MË PRIT O DJALO, PRITËM DHE PAK

PSE NUK PRET O KAÇAK”, shkruan Aurela krah postimit të saj./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by veten dua gjalle #newalbum (@aurelagaceofficial) on

LEXO TE PLOTE