Connect with Us

“Një ditë më mori në telefon Dritëro Agolli”/ Mitro Çela rrëfen historinë e panjohur

Satire Politike

“Një ditë më mori në telefon Dritëro Agolli”/ Mitro Çela rrëfen historinë e panjohur

Publikuar

-

A mundet SHBA-ja të shkatërrojë njëkohësisht Rusinë dhe Kinën, pa armë bërthamore?

ESENINI – POEZI DHE GRA

Tre vjet në Berat. 1979-‘82. Gazetar i “ZP”. Një ditë më mori në telefon Dritëro Agolli:
…Allo!…Do vimë
nesër në Berat me Niko Nikollën. Kemi ca punë. Ti ke një detyrë të lartë shumë:
-Duam të shohim një fshat të Beratit.
Mora në telefon Vasil Kustën, kryetar i kooperativës në Lapardha.
-Ngjarje e madhe! -, tha kryetari.-Do shkojmë në Balibardhë! Fshat i bukur, siç e do Dritërojë. Do bëjmë konak tek mësuesi i letërsisë. Ai bën edhe vjersha.
Me Dritëronë kishim punuar së bashku dy vjet në gazetë. Me Niko Nikollën ishim komshinj.
Të dy miqtë mbritën në Berat. Nga pasditja u nisëm. Në Lapardha na priste kryetari. Mbritëm në fshat. Mësuesi sa ishte martuar. Kishte një shtëpi mes pemëve.
Zumë vend rreth tavolinës. Në mes një gjel deti i pjekur për merak në furrë. Raki. Turshi. Gjizë. Djathë. Qep. Hudhra.
-Një shëndet për zotin e shtëpisë,-tha Niko.-Rakinë e paske ballë kazani.
Nisi humori. I hollë. Tha Dritëroi:
-Poeti duhet të ketë një drasë mangut…
-Dy drasa, – tha Niko.- Me një drasë mangut bën bejte. Si “Ky kanal i Myzeqesë”?!Poeti i vërtetë duhet të jetë në prag të marrëzisë. Të pijë. Të bëhet thumb…Kështu i vjen muza?!
Dritëroi nisi të recitoi :

Trandafila kam parë plotë\
Po veç një unë njoh mbi dhe\
S’krahësohet gjë në botë\
Me të shtrenjtën\ Shagane.

-E ka bërë Esenini. Poeti lirik më i madh i Rusisë. Dy vitet e fundit pinte drogë. Vodka pa doganë. Kishte stres. Makthe. Pikërisht në këto kohë shkroi poezitë më të bukura!-Tha-Dritëroi.Kemi edhe ne Esenin tonë: Lasgush Poradeci!
-Më erdhi një ditë Lasgushi në zyrë.-Tha Dritëroi.- Dua një sahat tavoline.
-Pse?
-E kisha një. Më humbi! E mbaja në xhep. Vija zilen dhe shihja orën.
-Pas një viti shkuam në Pogradec me Sadien. Në mbrëmje u ulëm tek turizmi i vjetër. Para nesh kaloi një burrë i vjetër. Për dore- një kone. U dëgjua një zile. Burri ndaloi. Nxorri sahatin nga xhepi dhe tha:
-Pusho moj e flamosur?!
-Është Lasgush Poradeci, i thashë Sadies!
-Sillej si i marrë. Por si Lasgushi, kombet, lindin një herë në 100 vjet!-Tha Niko Nikolla.-
Fletëm në shtëpi e mësuesit. Në mëngjes, duke pirë kafe turke, Dritëroi nisi të tregoi për Eseninin:
-Lindi në katund. Si unë në Devoll. E edukoi gjyshi. 9 vjeç botoi poezinë e parë. I varfër, 15 vjeç shkoi në Shën Petërsburg. Punonte korektor në gazetë. Në vitin 1913, u regjistrua si i jashtëm në universitet. Po atë vit u martua. Bëri një djalë. Baba-fëmijë: -17 vjeç!
-Në vitin 1916 botoi librin e parë me poezi. Brënda javës u bë poeti më i famshëm i Rusisë.
-Po atë vit u bë dishepull i Leninit. Por një vit më vonë bëri një panflet:”Tetori i ashpër-më zhgënjeu?!”
-Esenini u martua me pesë gra. Bëri katër fëmijë. Por ishte bioseks: kishte edhe një djalë të dashur.
-Nga gratë më e famëshme ishte: Isadora Dunkan.
-Kishte lindur në Amerikë. Kishte dy fëmijë. U bë balerinë. U bë aqë e njohur sa quhet:”Nëna e baletit modern”.
Kërceu në San Fransisko. Në Berlin. Në Londër. Shkoi në Paris në vitin 1917. Bashkë me fëmijët. Një aksident me makinë dhe fëmijët u mbytën në Senë?!
-Tragjedi. U marros. U sëmur. U trishtua. Harroi baletin?!
-Në atë mot, vëllai i balerinës jetonte në Korfuz. E ftoi Isadorën. Ajo pranoi.
-Në një reportazh, ajo shkruan:”Kam jetuar dy muaj edhe në Santa Quaranta(Sarandë). Plazhe të virgjëra. Njerëzit të dashur. “
-Ishte “dashuruar” me Leninin. Në vitin 1921 shkoi në Moskë. Hapi një shkollë baleti.
-U njoh me Eseninin. U dashurua. U martuan. Shkuan bashkë në Amerikë. Ajo kërcente. Ai recitonte poezitë e tij. Shtype amerikan e akuzoi: “Isadora! Ti je revolucionare”. Ajo u përgjigj:”Të gjithë artistët janë me Leninin!”
-Qeveria amerikane e përzuri. E ndaloi të kthehej për gjithmonë në Amerikë.
-U kthyen në Moskë. Pas një viti u nda me Eseninin.
-Isabela pati një fund tragjik. La Moskën dhe shkoi në Paris. Njohu një djalë. Ai kishte një makinë sportive: Bugati. E hapur.
-Një ditë hipi në makinë. Qëndroi në këmbë. Rreth qafës mbante një shall mëndafshi. U nis makina. Shalli u kap tek një nga rrotat e makinës…Dhe Isabela u mbyt! Pas vdekjes së fëmijëve, ajo e kërkonte vdekjen?!

-Mitro! Na zuri dreka! Një herë tjetër flasim për Eseninin!
U ktheva në zyrë. Hodha në bllok tregimin e Dritëroit. Vjershën e gjeta: ishte përkthyer në shqip!
Në shkurt të vitit 1992, shkuam në Paris. Do bënim marveshje mes “Lë Figaro” dhe gazetës “RD” . Në delegacion ishte Berisha kryetar i Partisë Demokratike. Unë si kryeredaktor. Zëvëndësi im Filip Çakuli etj.
Sipas programit, kishim mëngjes pune me Ismail Kadarenë.
U ulëm në një restorant të njohur. Në një moment. Klientët u ngritën në këmbë duke thënë:
-Erdhi Mishel Platini!
-Sot Platinia adhurohet më shumë se artistët e kinemasë,-tha kamarieri.-
Pasi folëm për politikën dhe u largua Doktori, Kadareja më pyeti:
-Jam marrë me një esse për Lasgush Poradecin. E ke takuar?
-Disa vite më parë isha në Pogradec me Teodor Kekon. E përshëndetë kur shëtiste me konen! Kaq!
-Unë me Helenën i shkonim në shtëpi. Veç Helenës, në shtëpi hynte një femër tjetër: Ana Luka. Shkodrane. Martuar në Pogradec. Femër e rrallë. Shumër zgjuar. I vdiq burri. Para se të shkonte në Shkodër ka marrë “thesare” nga bisedat me poetin?!
-Një pasdite Lasgushi më tha se po përkthente disa poezi nga Esenini. Të pëlqen? -Më pyeti poeti?
-E adhuroj! Po ti Mitro e lexon Eseninin?
-Pak. Më ka folur Dritëroi.
-Esenini lindi në vitin 1895. Kur mbushi 21 vjeç botoi librin e parë. Vdiq në vitin 1925. Për 9 vjet, ka botuar 23 libra.
-Librat e tij, në fillim i ndaloi Buharini. Pastaj Stalini. Nuk u dha “jetë” as Hrushovi.
-Por poezia nuk “burgoset”. Unë isha student në Moskë. Nuk gjeje libra të Eseninit. Por njerëzit i kopjonin me dorë. I shtypnin ne shaptillograf. Benin tekse këngësh. Poezija e Eseninit është përkthyer në shumë gjuhë të botës.
-Po vdekja e Eseninit? 20 dhjetor 1925. Esenini ishte në Shën Petërsburg. Fjeti në hotel. Në mëngjes e gjetën të vdekur. Kishte prerë damarë. Me gjak shkroi një nga poezitë e tij më të bukura:
“Lamtumirë mik u im, lamtumirë \pa fjalë e lot!
Vetullat t’i ngrysesh, s’ke përse.\
Vdekja s’është gjë e re në botë.\
As të rrosh nuk është gjë e re.

LEXO EDHE:  Ngacmoi seksualisht një djalë të mitur/ Arrestohet 66 vjeçari në Berat

-Në ato vite, mes studentëve, thuhej: Esenin e ka vrarë policia sekrete!

Shënim:
Në karantinë “gërmova” në internet.
Gruaja e dytë Zinaida Reich. Me Esenin u martua në vitin 1917. Bënë dy fëmijë.
Tatjana -shkrimtare e njohur.( 1918-92)
Djali-Kostandini gazetar .(1920-92)
Çifti i nda në vitin 1921.
Zinaida u martua me Mayerhord. Aktor. Drejtor teatri. Reformator. Babai i simbolizmit.
Zinaida u bë aktore simbol. Por në vitin 1939 ajo tha në publik:”Në se Stalini nuk e njeh artin, le të pyesi burrin tim?!”
Për ta “pyetur” Berja-shef i policisë sekrete-e arrestoi. E torturoi. E pushkatoi ne vitin 1940.
Zinaida kishte një apartament në Moskë. Një natë çoi fëmijët tek tezja. U kthye. Hyri në shtëpi.
Pas saj dy burra. E goditën me 17 thika. Kudo. Edhe në sy. Vdiq.
E varrosën në krah të Eseninit.
Shtëpinë ja mori shoferi i Berjas.
Një nga të dashurat e Eseninit, ishte Galina Belishadovskaja.
Vrau veten mbi varrin e Eseninit. Një vit pas vdekjes së tij.
I dashuri Anatoli Marvien një vit pas vdekjes se poetit, shkroi një panflet: “Dyshoj për vetëvrasje. Besoj në vrasje?!” U zhduk…Normale?!
Me poeten Volpin, lindën një djalë :Aleks Esenin. U arratis në amerikë. Desident. U bë fizikant i njohur. Hrushovi nuk e qasi në Moskë. Më von u kthye në Bashkimin Sovjetik. Vdiq në Moskë më 1986.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Qerosi shtron drekën me Spahon/ Fjalimi i tij epik

Publikuar

-

Nga

Ka ndodhur ashtu siç pritej! Lideri elektoral i opozitës pas marrëveshjes Mona-Basha ka filluar fushatën. Një fushatë e ethshme në Korçë e drejtuar nga Berti Qerosi, një personalitet i shquar politik, një intelektual i rangut europian.

Njeriu që me hapat dhe mençurinë e tij do ta çojë Korçën përtej Europës. Pasi ka mësuar se Edmond Spaho do të jetë kreu i listës së opozitës në Korçë, Berti Qerosi ka nxituar të shtrojë drekë duke pasur një dilemë për profesorin që në PD e quajnë Kërmilli.

Ai në këtë drekë ka mbajtur edhe fjalën e rastit: Unë jam shumë i nderuar sot të kem në krahun tim të madhin, profesor Edmond Spaho, i cili megjithëse nuk ka dhënë asnjë ditë mësim, nuk ka qenë asnjë ditë pedagog, nuk ka bërë asnjë studim apo botim shkencor është profesor mbi profesorat.

Sepse kështu i thotë qoftëlargu Edi Ramë, kështu i thotë edhe Luzlim Basha. Tani profesor e quan edhe Mona dhe ne llafin e Monës nuk e bëjmë dysh. 

Më tej mund të them se profesor Spaho me paketën e tij, duke sjellë edhe një kandidat me dy emra si Aldoja dhe tigrin Salianji në Korçë, bukuroshin e GD-së fitorja jonë do të jetë edhe më e madhe. Ftoj Endritin, kushëririn tim të dashur që të vërë të gjitha energjitë, kapacitetet e tij intelektuale, t’i bashkojë me mua, me Mondin, me Aldon dhe me Salianj tigrin për të ecur përpara drejt fitoreve të reja. Ne në 25 prill do të shembim diktaturën e korrupsionit dhe do të sjellim ndershmërinë e Monës sonë të ndritshme. Ju bëj me dije se shumë shpejt, në lokalin tonë do të vijë edhe lideri historik, presidenti, i ndershmi Ilir bakëri, më falni Ilir floriri i cili nga ana e tij do të na ftojë të këndojmë edhe këngën popullore “Obobo çna gjeti””.

LEXO EDHE:  Berat/ Konflikt për motive të dobëta, 60-vjeçari godet me çifte të riun

LEXO EDHE:  U shpall “zonë e gjelbërt”/ Infektohet me Covid ekonomistja e Ujësjellësit në Berat

Këto janë fjalët që ka thënë Beri Qerosi në takimin e mbajtur për prezantimin e kandidatëve që ai do të ketë në shërbim gjatë kësaj fushate elektorale.

Berti Qerosi tashmë ndihet më i kompletuar, ai do të ketë një skuadër ku të gjithë do të luajnë në sulm dhe do të fitojnë falë zgjuarsisë politike, veprimeve taktike që Berti si trajner dhe lider i padiskutueshëm do t’i sjellin Korçës. Qytetarët korçarë mezi presin që të njihen me programin, të cilin Beri Qerosi po e punon ditë e natë, duke hedhur në letër idetë e tij vizionare për zhvillimin e rajonit të Korçës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

E PABESUESHME! Luli është 36 vjeç

Publikuar

-

Nga

Dikujt mund t’i duket e pabesueshme, por jemi përballë rastit, ku ose gënjen Lulzim Basha (që nuk bën vaki) ose, gjendja civile i ka falsifikuar ditëlindjen, shqiptarët i merr për budallenj. Me shume gjasë është e dyta.

Dje për të disatën herë Luli tha: Unë do të jem i pari kryeministër që nuk është arsimuar në komunizëm, që është rritur dhe brumosur me një model perëndimor të formimit, që beson në vlerat fondamentale të shoqërive të lira.

Sipas llogarive të ekspertit të matematikës Basha, del që Luli sot të jetë 36 vjeç, pra shkollën ta ketë nisur në vitin 1991 dhe të ketë lindur në vitin 1985, kohë kur ka vdekur ai që Luli i ngjan shumë dhe na la një mal me komisarë.

Këtë punën e moshës Lulzimi e thotë vetë dhe nga njëra anë duhet besuar, por kur kujton 7×7= 42 të çon në dyshime të forta se fajin mund ta ketë edhe gjendja civile, sepse nuk është rasti i parë ky.

Megjithse në këtë rast mund të shërbejë edhe shpehja e famshme e Ilir Metës: Luli të gënjën edhe për orën.

Dhe ne duam ti gjejme sa e ka moshën vërtet! Megjithse me letra e deklaron 1974.

LEXO EDHE:  Berat/ Konflikt për motive të dobëta, 60-vjeçari godet me çifte të riun

LEXO EDHE:  HABERET E MITROS/SKENA DHE PRAPA SKENA EROTIKE

Luli vetëm universitetin ka mundur ta bëjë jashtë për 12 vite (edhe këtë vetë e ka deklaruar), mezi mbylli 4 vite. Ndërsa 12 vite të tjera i ka bërë në Tiranë kur komisarët e partisë e edukuan me dashurinë për partinë dhe si të gënjente popullin.

p.s Kush e gjen moshën e vëtetë të Lulit ka një mëngjes pune me paçe, pilaf me Fahri Balliun./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Zbulohet marrëveshja e Berti Qerosit me Monën

Publikuar

-

Nga

Të gjithë kanë ngelur paksa të habitur, por ai e meriton. Aftësitë e tij intelektuale, kapacitetet e fuqishme qytetare si dhe menaxhimet e veçanta që i bën fushatave elektorale, mënyra e tij brilane në komunikim me publikun janë ato që e çuan kaq lart.

Ai është Berti Qerosi i cili tashmë i kthyer në një menaxher të fuqishëm elektoral të LSI, zbulohet të ketë pasur edhe një marrëveshje direkte me Monën.

Asgjë për tu çuditur, askush për tu habitur! Berti ka bërë një marrëveshje drejtpërdrejt me Monën, ai ka pranuar që Endriti të jetë kandidat i LSI në Korçë. Ai do ta mbështesë dhe do t’i vendosë të gjitha kapacitetet e tij të fuqishme në dispozicion, por nga ana tjetër ka kërkuar edhe diçka për vete.

Nuk mund të ndodhte që Berti të shkontë në një rrugë pa krye. E ardhmja e tij duket të jetë e ndritur dhe nuk mjafton vetëm Endriti të bëhet një copë deputet, ai do më shumë. Megjithëse ishte propozuar që të ishte vetë kandidat ai refuzoi denjësisht këtë propozim, por çuditërisht paska qenë më i zgjuar sesa e mendonim. Berti i ka kërkuar diçka Monikës dhe mesa duket ajo e ka negociuar edhe me Lulin dhe të gjitha palët tashmë janë dakord.

Në marrëveshjen Mona-Berti Qerosi ka një pikë e cila është se ky i fundit do të jetë jo vetëm strategu elektoral i zgjedhjeve të 25 prillit në Korçë, por edhe kandidati i ardhshëm për bashkinë e Korçës.

LEXO EDHE:  HABERET E MITROS/SKENA DHE PRAPA SKENA EROTIKE

LEXO EDHE:  Organizoi një mbrëmje mature/ Gjobitet lokali në Berat

Pra, Endriti shkon deputet, Berti merr bashkinë. Kjo është një zgjidhje e pranuar nga palët. Tani ngelet për tu parë çfarë do të ndodhë më 25 prill dhe çfare do të ndodhë në zgjedhjet e ardhshme lokale për të cilat mund të ndodhë që presidenti Ilir Meta të vërë kusht kokën e Bertit. Nëqoftëse ai nuk fiton, mund të mos i shpallë fare ato zgjedhje.

Megjithëse mandati i Ilirit mbaron para zgjedhjeve lokale, mund të kemi një dekret të parakohshëm. Gjithësesi e rëndësishme është që Berti vazhdon të jetë fuqishëm në betejën e tij elektorale si strategu i LSI dhe si njeriu që do të sigurojë të ardhme të ndritur për këtë forcë politike, për qytetarët e Korçës, për rajonin e Korçës, por edhe më gjerë, në Kostur në apo Strugë, Ohër dhe Follorinë.

E ardhmja e Berti qerosit duket të jetë ajo e një gjiganti të vërtetë politik. Një njeriu i cili ndryshe nga të tjerët di të menaxhojë fort energjitë e tij të brendshme duke i lidhur ato me interesat e qytetarëve dhe t’i përkthejë në zhvillim për rajonin. Berti ne jemi me ty, fitore!/CNA.al

LRI në festë për Berti Qerosin/ Mona drejt Korçës

Monika Kryemadhi krenare për Berti Qerosin!

Një mandat për Berti Qerosin në Korçë

LEXO TE PLOTE