Momente paniku, presidentin e klubit të Serisë A tentojnë ta grabisin në mes të ditës

-

Presidenti i Breshias, Masimo Celino ka rënë pre e një grabitjeje të dielën pasdite. Dy kriminelë e sulmuan Celinon para një supermarketi në Padenje, në Breshia ku së fundmi kishte blerë një shtëpi atje

Synimi i grabitësve ishte ora që Celino mbante në dorë. Presidenti i Breshias arriti të shmangë grabitjen, pasi reagoi shpejt kur pa kriminelët që vinin drejt tij.

Por nuk mbeti pa pasoja për Celinon ky veprim, pasi në përkjekje për tu larguar përplasi fytyrën në derën e makinës që kishte lënë hapur duke dëmtuar hundën.

Ismajli eliminon Kumbullën nga Kupa e Italisë

-

Ndeshja e sotme mes Romës dhe Spezias kishte një interes të lartë edhe për tifozët shqiptarë. Nga minuta e parë në këtë përballje kanë luajtur edhe dy mbrojtësit e Kombëtares, Marash Kumbulla në një krahë dhe Ardian Ismajli në tjetrin.

Spezia arriti që të kualifikohet në çerekfinalen e Kupës së Italisë pasi e mundi Romën në shifrat 2-4 pas 120 minuta loje. Galabinov do të kalonte Spezian në avantazh në minutën e 6, ndërsa Saponara dyfishoi shifrat në minutën e 15 duke përfituar nga gabimi në pasim i Marash Kumbullës.

Nga ana tjetër Ardian Ismajli do të zhvillonte një ndeshje fantastike, por e vetmja “njollë” në këtë përballje ishte penalltia e shkaktuar në minutën e 43. Lorenzo Pellegrini nuk do të gabonte për t’i dërguar shifrat në 1-2. Mkihtarian bëri që kjo përballje të shkonte në 30 minutat e shtesës, për të përcaktuar fituesin.

Por gjithçka do të zgjidhej brenda një minute, teksa lojtarët e Romës kishin hyrë me nerva në fushën e lojës. Mancini dhe portieri Lopez do të ndëshkoheshin me karton të kuq brenda 60 sekondash. Kjo e bëri më të lehtë misionin për Spezian teksa fillimisht Verde me kokë në minutën e 107 dhe më pas parabola turpëruese e Saponaras mbyllën takimin.

Igli Tare bëhet gati për goditjen e madhe te Lazio

-

Drejtori sportiv i Lacios, Igli Tare është në kërkim të përforcimit të skuadrës së Lacios, dhe për këtë po mendon të marrë një lojtar me eksperiencë që e njeh mjaft mirë kampionatin italian dhe jo një talent që pritet të zhvillohet ndeshje pas ndeshje.

Bëhet fjalë për ish-lojtarin e Arsenalit, Lukas Torreira i cili aktualisht aktivizohet me Atletikon e Madridit dhe i cili e njeh mirë Serinë A pasi ka luajtur edhe me skuadrën e Sampdorias vite më parë ku shkëlqeu me paraqitjet e tij dhe u transferua tek “topçinjtë” e Londrës për të hedhur hapin e madh në karrierë.

Për momentin mesfushori uruguajan, vlerësohet të paktën 25 milionë euro, një shifër e lartë për buxhetin e kryeqytetasve, por Tare po mendon që t’a bëjë për vete vetëm në merkaton e verës. Përveç bardhekaltërve dhe Valencia është shumë e interesuar për 24-vjeçarin. Torreira në total midis kampionatit, Kupës dhe Champions-it është aktivizuar në total 13 ndeshje duke shënuar 1 gol dhe dhuruar 1 asist.

ZYRTARE/ Klubi i Serisë A befason me trajnerin e ri

-

Do të jetë Davide Nikola, trajneri i ri i Torinos që do të zëvendësojë Xhampaolon, i cili u shkarkuar ditën e djeshme, pas rezultateve negative këtë sezon. Largimi i tij nga klubi “granata” erdhi pas barazimit në shtëpi të Torinos ndaj Specias. Për sa i përket Nikolës, ai rikthehet te Torino, pas eskperiencës si futbollist, ku u aktivizua 35 ndeshje gjatë sezonit 2005-2006.

Ndërkohë si trajner, 47-vjeçari, së fundi drejtoi klubin e Xhenoas, bëhet fjalë për sezonin 2019-2020.  Tekniku italian gjithashtu në të kaluarën ka drejtuar edhe klube të tjera italiane si Udineze, Krotone, Bari dhe Livorno.