Connect with Us

Italia regjistron minimumin historik të lindjeve që nga viti 1861

Lajme

Italia regjistron minimumin historik të lindjeve që nga viti 1861

Publikuar

-

Italia regjistron minimumin historik të lindjeve që nga viti 1861

Italia ka regjistruar minimumin historik të lindjeve që nga viti 1861, si një rritje të lehtë të vdekjeve, sipas bilancit kombëtar demografik 2019, publikuar nga Instituti i Statistikave në Itali. Ulja e lindjeve (-4,5%) është mbi 19 000 njësi në krahasim me vitin 2018.

Në vitin 2019, 420 170 fëmijë janë regjistruar në regjistrin e lindjeve. “Rekordi negativ i lindjeve i regjistruar në vitin 2018 u tejkalua përsëri nga të dhënat e vitit 2019”, theksoi Instituti Kombëtar italian i Statistikave.

Faktorët që kanë kontribuar në rënien e lindjeve në vitet e fundit janë të njohura dhe janë identifikuar në uljen progresive të popullsisë italiane, të përbërë nga më pak lindje për shkak të denatalitetit të vërejtur që nga gjysma e dytë e viteve ’70. Vitet e fundit gjithashtu ka pasur një ulje progresive të numrit të të huajve të lindur në Itali, kështu që kontributi në rritjen e lindjeve të ofruara nga gratë e huaja, të regjistruara që nga vitet 2000, ka ardhur duke u zvogëluar çdo vit. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

E pabesueshme/ Xhemail Pasmaçiu ka qenë djalë i mirë, por u bë trafikant (Dokumenti i shkollës )

Publikuar

-

Nga

E pabesueshme/ Xhemail Pasmaçiu ka qenë djalë i mirë, por u bë trafikant (Dokumenti i shkollës )

Ai është një biznesmen i madh, ka prona dhe media. Ne opinion publik njihet si zë i fortë opozitar. Ka shkëlqyer që i vogël, ka qenë djalë i urtë, por jo inteligjent.

Që në fillore ka shkëlqyer kur ngeli për vjeshtë në gjuhë që në klasën e dytë. Është njeriu që shkëlqen sot në median shqiptare, është skalioni i opozitës, është njeriu që po sulmohet ashpër nga qeveria dhe lali Eri. Ambasada amerikane e ka shumë shumë xhan.

Ai quhet Ylli Ndroqi, por kur ishte në fillore quhej Xhemail Pasmaçiu, megjithse diku në rregjistëer e ka dhe Ismail. Ka qenë fëmijë i urtë, nuk ishte inteligjent por aman më vonë u bë njësh mbi njësha. I pëlqente të luante me nuska por me vonë nga talenti i madh u mor me trafik droge në Turqi dhe Itali. Këto janë akuza që sjell SPAK dhe konfirmon Interpoli, por me shumë gjasa ata gaboojnë.LEXO EDHE:  Shkatërrohet banda e drogës me shqiptarë në Itali/ Arrestohen 15 persona

Kurrësesi Xhemaili i vogël nga Zbarqja e Ndroqit nuk mund të jetë ai që thonë dynjaja. Gjuhën shqipe s’e ka pasur qejf, por kjo s’do të thotë që s’ka qenë djalë i urtë dhe më pas ashtu si Bill Gates, shpërtheu talentin e tij të lindur në fushën e medias, ku konsultohet gjerësisht nga disa shkencëtarë dhe filozofë që populli nuk i kupton. Vetëm Xhemaili i vogël, sot Ylli madh është i nivelit të tyre.

LEXO EDHE:  Shkatërrohet banda e drogës me shqiptarë në Itali/ Arrestohen 15 persona

I shkëlqyer, megjithëse me pesë të pathyer që në fillore. Por kjo s’do kishte rëndësi për Yllin që shkëlqeu si një star i vërtetë dhe ja kaloi edhe Berluskonit në fushën e medias./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Sekuestrohen 10 mijë maska në portin e Ankonës/ Dyshohet se vinin nga Shqipëria

Publikuar

-

Nga

Sekuestrohen 10 mijë maska në portin e Ankonës/ Dyshohet se vinin nga Shqipëria

Dhjetë mijë maska që dyshohet të jenë prodhuar në vendin tonë janë sekuestruara në portin e Ankonës nga Guardia di Finanza.

Sipas mediave italiane, maskat prej filtri pëlhure janë sekuestruar pasi nuk kishin etiketën e origjinës, ndërsa vinin nga Shqipëria. Me një vlerë rreth 10 mijë e 250 euro ato do të shiteshin kontabandë duke mashtruar konsumatorët.LEXO EDHE:  Ndocaj diskuton me shoqatat shqiptare në Itali krijimin e një Partie të re

“Për këtë mall nuk u tregua vendi i origjinës dhe kishin një paketim tërësisht në italisht, por dyshohet se vinin nga Shqipëria. Mashtrimi për origjinën e mallit shkaktoi konfiskimin administrativ”, njoftoi policia italiane./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Ndahet nga jeta “Daja” i Cirkut, Kosta Papanikolla

Publikuar

-

Nga

Ndahet nga jeta "Daja" i Cirkut, Kosta Papanikolla

Është ndarë nga jeta një nga pionierët e Cirkut shqiptar, Kosta Papanikolla, i njohur me pseudonimin “Daja”.

Ai  i takon brezit të themeluesve të Cirkut në Shqipëri, ku hodhi themelet e këtij arti duke bërë për vete publikun shqiptar përmes shfaqjeve të shumta.

Papanikolla është shquar për nivel të lartë interpretimi të numrave akrobatikë, në zhanre të ndryshme të cirkut.Me përvojën e tij ai dha një kontribut të madh  si mësues në Studion e parë të fëmijëve të ngritur në Cirk në vitet 1976-1980 duke  përgatitur një brez të rinj të talentuar në këtë lloj arti.

LEXO EDHE:  Shkatërrohet banda e drogës me shqiptarë në Itali/ Arrestohen 15 persona

LEXO EDHE:  Frika nga koronavirusi/ Futet në karantinë presidenti i rajonit të Lombardisë

Madje në shfaqjen e parë “Shpërthime rinore” ai ishte udhëheqës artistik. Është dekoruar me urdhrin “Naim Frashëri” i Klasit të parë dhe të dytë. Deri kur doli në pension ai ishte pjesëmarrës në të gjitha premierat e realizuara nga stafi. /CNA.al

LEXO TE PLOTE