Connect with Us

Italia regjistron minimumin historik të lindjeve që nga viti 1861

Lajme

Italia regjistron minimumin historik të lindjeve që nga viti 1861

Publikuar

-

Italia regjistron minimumin historik të lindjeve që nga viti 1861

Italia ka regjistruar minimumin historik të lindjeve që nga viti 1861, si një rritje të lehtë të vdekjeve, sipas bilancit kombëtar demografik 2019, publikuar nga Instituti i Statistikave në Itali. Ulja e lindjeve (-4,5%) është mbi 19 000 njësi në krahasim me vitin 2018.

Në vitin 2019, 420 170 fëmijë janë regjistruar në regjistrin e lindjeve. “Rekordi negativ i lindjeve i regjistruar në vitin 2018 u tejkalua përsëri nga të dhënat e vitit 2019”, theksoi Instituti Kombëtar italian i Statistikave.

Faktorët që kanë kontribuar në rënien e lindjeve në vitet e fundit janë të njohura dhe janë identifikuar në uljen progresive të popullsisë italiane, të përbërë nga më pak lindje për shkak të denatalitetit të vërejtur që nga gjysma e dytë e viteve ’70. Vitet e fundit gjithashtu ka pasur një ulje progresive të numrit të të huajve të lindur në Itali, kështu që kontributi në rritjen e lindjeve të ofruara nga gratë e huaja, të regjistruara që nga vitet 2000, ka ardhur duke u zvogëluar çdo vit. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Linda Rama nuk mban dot lotët kur flet për nënën e kryeministrit/ ”Jemi me plagë të hapur”

Publikuar

-

Nga

Linda Rama nuk ka mbajtur dot lotët teksa ka folur për largimin nga jeta të nënës së kryeministrit Edi Rama, Aneta Rama.

E ftuar në emisionin “Ilva Now” në Euronews, Linda Rama tejet e prekur është shprehur se ka patur një lidhje shumë të ngushtë me të dhe se ikja e saj ka lënë një plagë të dhimbshme në jetën e tyre.

Po të ishte Zaho këtu tani, t’ju dëgjonte me këtë pyetje do thoshte, do më shihte mua menjëherë, dhe do thoshte “mami, mos qaj”. Ajo që mund të them unë është që ne jemi akoma me plagë të hapur për humbjen e mamasë së Edit dhe fushata ishte shumë afër dhe na e bëri më evidente mungesën e saj, veçanërisht mua, që në fakt bisedat me mamanë e Edit i kisha të përditshme, sigurisht, por i kisha shteruese, i kisha shumë të gjata dhe vërtet shteruese. Mendoj që kishte një problem me ne sepse ne, mamaja e Edit na kishte bindur në kohë që nuk do ikte asnjëherë. Ajo ishte kurajoze në të gjitha sfidat që e vinte shëndeti i saj i brishtë, ishte dinjitoze, ishte madhështore si e përballoi të papërballueshmen për shkak të gjuhës së egër politike, mbështetsja më e madhe e Edit, kërkuesja më e madhe edhe besimplotë që Edi në politikë i bën mirë Shqipërisë”, u shpreh Linda Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Mandati i tretë i Ramës / Linda: Nuk i kemi festuar kurrë fitoret

Publikuar

-

Nga

Mandati i tretë i Ramës / Linda: Nuk i kemi festuar kurrë fitoret

Bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama, Linda Rama ka treguar ndjesitë e saj pas fitimit të mandatit të tretë të PS.

Në një intervistë ekskluzive në “Euronews” me Ilva Taren, Linda Rama shprehet se ajo dhe familja e saj nuk kanë festuar asnjë fitore nga zgjedhjet pasi politika për ta është një privilegj për të cilin duhet bërë shumë punë.

Sigurisht ajo e para gjë që mund tëthem që provon një sens lëhetësie. Pasi mandate i tretë i Edit është i rëndësishëm për të çuar përpara me një axhendë që vetëm Edi e çon në një stacion të pakthyeshëm. Ne nuk kemi fituar asnjëherë një fitore të zgjedhjeve të Edit. Në politikë është një privilegj për të vijuar për të bërë punë. Është një konfrimim që pret ta marrësh çdo ditë të jetës tënde”, shprehet Linda Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Privilegjet e të qënit gruaja e kryeministrit/ Linda Rama zbulon arsyen pse hoqi dorë nga çdo përfitim

Publikuar

-

Nga

Privilegjet e të qënit gruaja e kryeministrit/ Linda Rama zbulon arsyen pse hoqi dorë nga çdo përfitim

Si asnjëherë më parë, bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama, Linda Rama ka rrëfyer detaje nga jeta, karriera dhe familja.

Në një intervistë me Ilva Taren në Euronews, Linda Rama ka treguar se çfarë do të thotë të jesh gruaja e kryeministrit në Shqipëri.

Ajo ka zbuluar si fillim paragjykimet me të cilat është përballur në daljen e saj të parë publike me kryeministrin në krah.

Opinionet që dëgjonte rreth saj ajo vendosi ti klasifikonte dhe të shpjegonte me hollësi për të kuptuar se çfarë ka përjetuar nga momenti që ka dalë për herë të parë në publik.

Ndër të tjera Linda ka shpjeguar se shumë mendojnë se të jesh gruaja e kryeministrit ke privelegje por kjo është krejt rast i kundërt për të.

Bashkëshortja e kryeminsitrit ka treguar se që në ditën e parë që Rama u bë kryeministër ajo vendosi të hiqte dorë nga çdo përfitim.

“Unë që në ditën 1 për të shmanguar këto opinionet që gruaja e kryeministrit ka privilegje, ajo që bëra ishte që refuzova të gjithë ekipin e shërbimit.

E para se nuk e kuptoja pse duhej dhe e dyta se doja të shmangja çdo lloj situate që nuk e quaja të arsyeshme, kam insistuar që ekipi të zhvendosej tek kryeminisitria duke menduar se kryeministri ka më shumë nevojë.

Tjetra që bëra nuk hoqa dorë nga timoni. Është gjëja më e bukur me të cilën e filloj ditën. Të çoj Zahon në shkollë, ndërkohë që unë jam në timon dhe komunikoj me të. Unë kështu jam. Unë kështu e filloj ditën është pjesa më e bukur e jetës time. Kështu i jap një model Zahos që mami është ajo që e shoqëron dua të më mbaj mend si shoqëruesja e tij e parë. Unë preferoj t’i jap vetë makinës.

Nuk kam një punonjës sigurie, vendosa që mos e shoqëroj kurrë Edin në vizita jashtë shteti përveç rasteve kur duhet patjetër.

E kam shoqëruar jashtë axhendës por të gjitha i kam paguar vetë“, është shprehur Linda./ CNA.al

LEXO TE PLOTE