Connect with Us

Google merr vendimin e rëndësishëm/ Planifikon të investojë 10 miliardë dollarë në Indi gjatë viteve të ardhshme

Teknologji

Google merr vendimin e rëndësishëm/ Planifikon të investojë 10 miliardë dollarë në Indi gjatë viteve të ardhshme

Publikuar

-

Google merr vendimin e rëndësishëm/ Planifikon të investojë 10 miliardë dollarë në Indi gjatë viteve të ardhshme

Google po planifikon të investojë 10 miliardë dollarë në Indi, si pjesë e planeve për ta bërë internetin “të përballueshëm dhe të dobishëm” për një miliardë njerëz.

CEO Sundar Pichai njoftoi investimin përmes drejtpërdrejtë të hënën në ngjarjen vjetore të Google (GOOGL) për Indinë. “Ky është një reflektim i besimit tonë në të ardhmen e Indisë dhe ekonominë e saj dixhitale,” tha ai në një deklaratë.

“Udhëtimi dixhital i Indisë është shumë larg. Ka akoma më shumë punë për të bërë në internet të përballueshëm dhe të dobishëm për një miliardë indianë … nga përmirësimi i futjes së zërit dhe llogaritjes për të gjitha gjuhët e Indisë, deri te frymëzimi dhe mbështetja e një tërësi brez i ri i sipërmarrësve, “shtoi ai.

Fondi i Dixhitalizimit i Google për Indinë do të derdhë para në sektorin e teknologjisë së Indisë gjatë pesë deri në shtatë vitet e ardhshme përmes një përzierje të investimeve të kapitalit, partneriteteve dhe shpenzimeve për infrastrukturën.

LEXO EDHE:  Nuk ka të pastrehë dhe shëndetësia është falas/ Ky është vendi ku jetojnë njerëzit më të lumtur në botë

Investimi do të përqendrohet në mundësimin e qasjes dhe informacionit të përballueshëm për çdo indian në gjuhën e tyre, ndërtimin e produkteve dhe shërbimeve të reja të rëndësishme për nevojat unike të Indisë, duke ndihmuar bizneset me transformimin dixhital dhe përdorimin e teknologjisë dhe inteligjencës artificiale për të mirën sociale, në fusha si shëndetësia, arsimi , dhe bujqësia.

“Ndërsa bëjmë këto investime, ne mezi presim të punojmë së bashku me Kryeministrin [Narendra] Modi dhe qeverinë indiane, si dhe bizneset indiane të të gjitha madhësive për të realizuar një vizion të përbashkët për një Indi Dixhitale,” tha Pichai. “Qëllimi ynë është të sigurojmë që India jo vetëm të përfitojë nga vala tjetër e inovacionit, por e udhëheq atë”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Tik Tok dyfishoi të ardhurat në vitin 2020

Publikuar

-

Nga

Tik Tok dyfishoi të ardhurat në vitin 2020

Byte Dance, kompania kineze e videove Tik Tok, pa një rritje dyfish të të ardhurave të saj vitin e kaluar.

Një memo e brendshme e lëshuar për stafin tregoi se të ardhurat totale të firmës u rritën me 111% në 34.3 miliardë dollarë (24.7 miliardë funte) për vitin 2020.

Shifrat nënvizojnë popullaritetin e vazhdueshëm global të TikTok. Ajo vjen ndërsa ByteDance dhe disa gjigandë të tjerë të teknologjisë kineze janë nën presion nga qeveritë në të gjithë botën.

LEXO EDHE:  Tronditëse/ Gjenden skeletet e 14 të porsalindurve në Indi

LEXO EDHE:  Dhjetëra të zhdukur nga stuhia në Indi

ByteDance gjithashtu pa fitimin e saj vjetor bruto të rritet me 93% në 19 miliardë dollarë, ndërsa regjistroi një humbje neto prej 45 miliardë dollarë për të njëjtën periudhë.

Humbja neto i atribuohej një rregullimi të njëhershëm të kontabilitetit dhe nuk kishte të bënte me operacionet e kompanisë.

Memorandumi gjithashtu tregoi se ByteDance kishte rreth 1.9 miliard përdorues aktivë mujorë në të gjitha platformat e tij që nga dhjetori i vitit të kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Cook tregon arsyen pse Android është më i rrezikshëm se Apple

Publikuar

-

Nga

Shefi i Apple, Tim Cook ka bërë një gërmim në Google, duke pretenduar se sistemi operativ i firmës Android është i mbushur me softuerë të dyshimtë.

Në një intervistë, 60-vjeçari tha se Android ka gati 50 herë më shumë “malware” se “iOS”, sistemi operativ që fuqizon iPhone. Ai sugjeroi që ky hendek është për shkak të mbrojtjeve të fuqishme që Apple përdor për të mbrojtur përdoruesit e saj nga hakerat.

“Pse ndodh kjo? Kjo është për shkak se ne kemi dizajnuar iOS në një mënyrë të tillë që ka një ‌App Store‌ dhe të gjitha aplikacionet shqyrtohen para se të dilni në dyqan.

Kjo i mban shumë nga këto gjëra malëare jashtë ekosistemit tonë”, është shprehur Cook.

LEXO EDHE:  Tronditëse/ Gjenden skeletet e 14 të porsalindurve në Indi

LEXO EDHE:  Dy fjalët më të kërkuara në Google për vitin 2020

Ekziston një shqetësim i veçantë për faktin se ekosistemi i kontrolluar fort nga Apple i detyron përdoruesit të shkarkojnë aplikacione përmes App Store të kompanisë. Kjo i lejon titanit të teknologjisë të marrë ulje deri në 30 për qind në blerjet e bëra përmes aplikacioneve, të cilat kohët e fundit sollën Apple në një proces të madh gjyqësor.

Një zgjidhje e sugjeruar propozon që Apple të detyrojë të lejojë “anashkalimin”, një proces me të cilin aplikacionet mund të shkarkohen direkt nga interneti.

Ky është një opsion për përdoruesit e celularëve Android, por jo për iPhone. Nuk ofron mbrojtje nga sistemet anti-malëare në dyqanet e aplikacioneve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Interneti po shitet në ankand nga shpikësi britanik Tim Berners-Lee si një NFT

Publikuar

-

Nga

Shenja e nënshkruar në mënyrë dixhitale jo-e përdorshme (NFT), një aset dixhital i një lloji i cili regjistron pronësinë, gjithashtu përfshin një letër të shkruar nga Berners-Lee.

Oferta fituese do të marrë gjithashtu një vizualizim të animuar dhe një poster dixhital të kodit të plotë nga skedarët origjinal, tha Sotheby’s të martën.

Berners-Lee, një shkencëtar kompjuteri i lindur në Londër, shpiku Rrjetin MbarëBotëror në 1989.

Projekti revolucionarizoi ndarjen dhe krijimin e informacionit në atë që shihet si një nga shpikjet më domethënëse që kur shtypshkronja u shfaq në Evropë në Gjermaninë e Shekullit 15.

NFT kanë shpërthyer në popullaritet në muajt e fundit, duke përfshirë në ankand.

Një vepër arti vetëm dixhitale nga artisti amerikan Mike Winkelmann, i njohur si Beeple, u shit për gati 70 milion dollarë në Christie’s në Mars.

“Pse një NFT? Epo, është një gjë e natyrshme për të bërë … kur je një shkencëtar kompjuteri dhe kur shkruan kod dhe ke qenë për shumë vite,” tha Berners-Lee në një deklaratë.

“Ndihet e drejtë të nënshkruaj dixhitalisht autografin tim në një artefakt krejtësisht dixhital”.

Skedarët përmbajnë 9.555 rreshta kodi duke përfshirë implementimet e tre gjuhëve dhe protokollet e shpikura nga Berners-Lee.

to janë HTML (Hypertext Markup Language), HTTP (Hypertext Transfer Protocol) dhe URI (Uniform Resource Identifiers).

Gjithashtu përfshihen dokumente origjinale HTML që udhëzuan përdoruesit e hershëm të internetit se si të përdorin aplikacionin.

LEXO EDHE:  Nuk ka të pastrehë dhe shëndetësia është falas/ Ky është vendi ku jetojnë njerëzit më të lumtur në botë

LEXO EDHE:  Zbulohet se çfarë qëndron pas “sëmundjes misterioze” në Indi

Ofertat për NFT, një mënyrë për të pohuar pronësinë e një aktivi dixhital, fillojnë me 1.000 dollarë në një ankand të pavarur në internet me titull “Kjo Ndryshoi Gjithçka” që zhvillohet nga 23-30 Qershor.

Ndërsa punonte në qendrën kërkimore të fizikës në Evropë CERN në 1989, Berners-Lee paraqiti vizionin e tij për atë që ai fillimisht e quajti “Mesh”.

Shefi i tij në atë kohë shkruajti “i paqartë por emocionues” në kopertinën e letrës së Berners-Lee të vitit 1989 “Menaxhimi i Informacionit: Një Propozim”.

Berners-Lee në vitin 1990 ishte duke ndërtuar një aplikacion që ai e quajti “WorldWideWeb”.

Fillimisht u zhvillua në gjuhën programuese Objektivi C në një kompjuter NeXT, themeluar nga themeluesi i Apple Steve Jobs pas largimit të tij nga Apple.

“Shpikja e Sir Tim krijoi një botë të re, duke demokratizuar shkëmbimin e informacionit, duke krijuar mënyra të reja të të menduarit dhe bashkëvepruar dhe duke qëndruar të lidhur me njëri-tjetrin,” tha Cassandra Hatton, kreu global i shkencës dhe kulturës popullore në Sotheby’s.

“Gjatë disa shekujve të kaluar njerëzimi ka parë një sërë ndërrimesh të paradigmës që na kanë sjellë përpara në epokën moderne … por asnjë prej tyre nuk ka pasur ndikimin sizmik në jetën tonë të përditshme si krijimi i Rrjetit Botëror”. /CNA.al

LEXO TE PLOTE