Connect with Us

Dy pyetje publike për çunin e Fahri Balliut

Politikë

Dy pyetje publike për çunin e Fahri Balliut

Publikuar

-

Çuni i Fahriut “përkthen” mesazhet e Ramës/ Halli i tij nuk është Kushtetuta, ja çfarë po kërkon  

Çuni i Fahri Balliut, ish-deputeti i Republikës së re të Lulzim Bashës, Klevis Balliu, së fundi ka reaguar në lidhje me debatet për rikthimin e të larguarve në PD.

Në një intervistë për “Rtv Ora”, çuni i Fahri Balliut, ish gazetarit militant të gazetës “Zëri i Popullit”, organ qendror i Partisë së Enver Hoxhës, ndërsa u ndal tek të larguarit nga PD, tha se kjo parti nuk u ka atyre asnjë borxh dhe se përkundrazi, “i mbajti për 8 vite ministra e deputetë”.

Për më tepër, çuni i Fahriut theksoi se ata duhet të punojnë më shumë se çdokush që PD të vijë në pushtet dhe pastaj të mendojnë për karrierat e tyre.

Në fakt çuni i Fahriut ka të drejtë. Duhet të kontribuosh në një forcë politike, që më pas të “korrësh frytet” e punës tëndë.

Por, pas kësaj deklarate të bërë nga vetë ai, ne kemi dy pyetje publike për çunin e Fahriut:

Së pari, a ka qënë babai juaj, Fahri Balliu, spiun i ish-Sigurimit të Shtetit, me pseudonimin “Këndezi”?

Dhe meqë Klevis Ballui flet për kontribute, pyetja e dytë është cili ishte kontributi juaj në 2017 kur të kandiduan për deputet?

LEXO EDHE:  Zgjedhje të reja me skenar të vjetër/ PD rikthen bojkotin

Çuni i Fahri Balliut duhet t’iu përgjigjet së pari këtyre dy pyetjeve.

Në fakt edhe pas 2017, kontributi i Klevisit dihet. I vetmi kontribut është ai i dështimit të kauzës së banorëve të Unazës së re.

Por, të paktën çuni i Fahriut ka një “sukses”.  Kemi shpallur dhe librin e Klevis Balliut “Misioni i Unazës” si libri më i mirë i vitit 2019.

Sepse ky libër na tregoi se çuni i Fahriut, i cili për tetë vjet iu deshën 300 mijë euro të mësonte vetëm anglisht në Universitetet e Britanisë, mund të shkruajë me një fjalor të pasur, dhe mund të na japë edhe vepra të shkëlqyera.

Megjithëse godinat janë shembur dhe kauza ka humbur dhe banorët mund të mbesin rrugëve, por kemi librin e Klevisit./ CNA.al

Çuni i Fahriut kopjon Nard Ndokën/ “Një tërmet katastrofik është fatkeqësi natyrore”

Foto-Zbulohet libri i vitit për 2019

Banorët e Astirit dhe tradhëtia e Bashës/ Ja çfarë paralajmëroi CNA.al një vit më parë

Republika e Re e Bashës “shiti” banorët e Unazës/ Ja çfarë premtonte Balliu një vit më parë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Largimi i Shahinit ishte vendim ekskluziv i Ramës”/ Veliaj: Zgjodhi të bëjë një ndërrim në momentin e fundit

Publikuar

-

Nga

“Largimi i Shahinit ishte vendim ekskluziv i Ramës”/ Veliaj: Zgjodhi të bëjë një ndërrim në momentin e fundit

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, ka reaguar pas largimit të Besa Shahinit nga posti i ministres së Arsimit dhe zëvendësimin e saj me deputeten Evis Kushi.

Veliaj ka treguar se ky ishte një vendim ekskluziv i kryeministrit Edi Rama, ndërsa theksoi se kreu i qeverisë ka vendosur të bëjë një ndërrim në momentin e fundit.

“Ky është një vendim ekskluziv i Ramës, siç është e drejta e Edi Rejës të ndryshojë skuadrën e tij. Më duket më se normale, që teksa futemi në fushatë, ata që s’do jenë pjesë e saj, të kalojnë stafetën te dikush që do jetë pjesë e fushatës.

Besoj se secila prej ministreve tona të Arsimit, edhe Evisi që i uroj suksese, krahasuar me ata që s’kanë ndërtuar asnjë shkollë, janë dita me natën. Trajneri i ekipit tonë ka zgjedhur të bëjë një ndërrim të fundit të ndeshjes. Tentativa për të bërë gjëra ndryshe është gjithmonë e lavdëruar. Mund të dështojë, por të paktën nuk je kurrë pishman se dështove”, tha kryebashkiakui Tiranës në “Real Story”.Ndërkohë, kujtojmë se ndryshimet në qeveri i paralajmëroi pak ditë më parë edhe CNA.al, pasi raportoi se largimi i Shahinit ishte i pritshëm.

LEXO EDHE:  Foto-Grida Duma “braktis” Salianjin/ Parakalon si modele tek Teatri

LEXO EDHE:  Zgjedhje të reja me skenar të vjetër/ PD rikthen bojkotin

Ndonëse ajo nuk ishte e akuzuar për korrupsion, sulmet ishin të pandalura nga kritikët, analistë dhe opozita për paaaftësi dhe mediokritet në drejtimin e Ministrisë së Arsimit.

Për të mos ikur me turp Shahini deklaroi largimin duke justifikuar çdo shkarkim të pritshëm nga Edi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk mund të shti në fall”/ Spiropali flet për ndryshimet në qeveri pas largimit të Shahinit

Publikuar

-

Nga

“Nuk mund të shti në fall”/ Spiropali flet për ndryshimet në qeveri pas largimit të Shahinit

Ministrja e Shtetit për Marrëdhënien me Parlamentin Elisa Spiropali, e ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “5 Pyetjet” nga Babaramo, ka folur për largimet në qeveri.

E pyetur nëse do të ketë ndryshime të reja, Spiropali thotë se nuk e kanë mendjen të rrinë nëpër mbledhjeje për ndryshimet e ministrave, por sipas saj qeveria vazhdon punën.“Nuk mund të shti në fall dhe nuk mund të rrimë të presim a do ketë ndryshime apo jo. Më shumë i diskutoni ju në media këto ndryshime. Por qeveria vazhdon punën. Nuk e kemi mendjen të rrimë nëpër mbledhje dhe të bëjmë llogarinë e ministrave që ikin e vijnë. Në rast se do ketë mirë po edhe në rast se s’do ketë prapë mirë”, thotë Spiropali./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Murrizi ftesë politikanëve/ Kush ka këllqe të vijë të garojë krah meje në 25 prill

Publikuar

-

Nga

Murrizi ftesë politikanëve/ Kush ka këllqe të vijë të garojë krah meje në 25 prill

Deputeti Myslym Murrizi ka bërë një ftesë publikisht për politikanët, teksa po fliste për krijimin e partisë Lëvizja Demokratike Shqiptare.

Murrizi tha se kush ka këllqe dhe besueshmëri të shkojë dhe të garojë krah tij në zgjedhjet e 25 prillit.

Deputeti bëri edhe një paralajmërim për qytetarët në Ora News, të cilëve i tha se nëse janë rehat me këtë klasë politikanësh të mos e votojnë.“Një subjekt politik, nismë e imja dhe një grupi deputetësh. Shumë shpejt janë mbledhur firmat. Do t’i drejtohemi gjykatës për të bërë regjistrimin e këtij subjekti politik. Do të garojë në 25 prill në 12 qarqe me lista të hapura. Nuk ishte ftesë publike, dhe nuk ishte show, atë e bën këshilli politik. Ishte një ftesë për të gjithë personat që aspirojnë për të luftuar dhe vazhduar betejën e çrrënjosjes së një elite politike të krimbur në para.

LEXO EDHE:  Thellohen përçarjet në opozitë/ Basha nën presionin e Kryemadhit?

LEXO EDHE:  Gjashtë vitet e dështimit dhe të papërgjegjësisë/ Edvin Kulluri "dush të ftohtë"  Bashës

Kush ka këllqe, vullnet e besueshmëri të dalë më 25 prill me emër, atësi mbiemër të vi tek Lëvizja Demokratike Shqiptare e të garojë me lista të hapura jo për Myslym Murrizin. Mua nuk më intimidon posti që dikush ka mbajtur në politikë, nuk ka as të mëdhenj dhe as të vegjël. Në funksion të asaj që kemi lançuar prej 18 muajsh në Kuvend, do të garoj vetëm me 140 kandidatë në 12 qarqe për të provuar gjithësecili nga ne sa na vlen lëkura para qytetarëve. Nëse duan qytetarët shqiptarë që të na votojnë atëherë mirë, por nëse janë rehat me rrotën dhe jo me votën atëherë lë t’i votojnë. Të mos ankohen më pas”, theksoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE