Connect with Us

“Po bëjnë pazare të pista”/ “Shpërthen” Murrizi: Të penduarit e drejtësisë po flasin, keni shumë për të dëgjuar

Politikë

“Po bëjnë pazare të pista”/ “Shpërthen” Murrizi: Të penduarit e drejtësisë po flasin, keni shumë për të dëgjuar

Publikuar

-

Propozimi i PS për hapjen e listave/ Murrizi: Sondazh jo, jo draft

Deputeti demokrat Myslim Murrizi ka komentuar me tone mjaft të forta përplasjet e fundit politike mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të PD-së, Lulzim Basha.

Nisur nga deklarata e Bashës, sipas të cilit Rama i ka ofruar pazarin që “ti kryeministër, unë president”, Murrizi me ironi shkruan se reforma në drejtësi ka filluar të japë efektet e para.

“Reforma ne drejtesi ka filluar te japi efektet e para

I penduari i pare i “ bandes” politike rrefen nje nga pazaret e pista qe prej 30 vitesh luhet ne kurriz te shqiptareve

Shpresoj qe “ pentito” i pare i kesa “ bande” politike te bashkepunoj deri ne fund me drejetesine

Njeri president e tjetri kryeminister?

Hajde gallate hajde

Domethene qe shqiptaret nuk kane fare te drejte te zgjedhin

Prandaj kane 12 vjet qe jua kane ndaluar me ligj te drejten e zgjedhjes me vote?

Prandaj nuk duan listat e hapura?

Prandaj bejne sikur zihen me njeri tjetrin?

Prandaj ulen si skuthe me njeri tjetrin qe te beje pazarin e radhes ne kurriz te shqiptareve dhe duan ta paraqesin para tyre si marreveshje qe zgjidh ngerçin artificial politik???

Po kur kjo pune qenka me pazar mes njeri tjetrit, atehere pse duhet te kete zgjedhje çdo 4 vjet?

Apo kot per tu hedhur hi syve shqiptareve, per tu bere qejfin nderkombetareve dhe per tu rrahur e vrare militantet e partive neper kutite e votimit per palaćot e politikes?

Po “ shume mire” qenka kjo pune!!!”-shkruan Murrizi.

Më tej, ai thekson se ndihet i zhgënjyer, pse nuk qenka pranuar pazari.

“Jam “ zhgenjyer” shume pse nuk paskan pranuar?

Po çfarë mund ti ofroj me shume se Kryeminister, kryetarit te opozites nje kryeminister ne detyre?

Po nje Kryeminister ne detyre qe eshte merzitur dhe po i vjen per te vjelle nga pushteti i tepert, çfare mund te behet me shume se Presidemt?

Mesa po kuptoj nga “ rrefimet” e para te “bashkepuntoreve” te pare te drejtesise se re, do jene prishur pazari se nuk ka vend per 2 Kryeministra dhe 2 President

LEXO EDHE:  Majlinda Bregu komenton Bashën dhe Berishën/ I pari i paaftë dhe i dobët, i dyti i papërsëritshëm

Se keta “ shejtan” nuk jane 2 kapo te vetem te kesaj “ BANDE” politike 30 vjeçare por jane 4 kapo e gjys, dhe 30 lango pas Tyre qe ju duket vetja si gango”-thekson deputeti.

Gjithashtu ai ka edhe një apel të fortë për qytetarët shqiptarë, ndërsa thekson se “Te nderuar shqiptare!

Sot eshte nje dite e madhe per sejcilin nga ne, per te degjuar fillimin e rrefimeve qe te “ penduarit” do tregojne per te gjitha pazaret e pista qe kane kryer ne kurrizin e shqiptareve

Ishalla jua kane perkthyer mire nderkombetareve deklarimet e dy te “penduareve” te pare te “ bandes” politike 30 vjeçare, qe edhe ata te “ shkrete” te mos “ lodhen” shume per ti “ pajtuar” as neper skutat e pallatit te kongreseve as ne rezidencat e selive diplomatike.

Atehere une “ propozoj” qe te mos behen me votime kot, sepse ka kosto te larte financiare, por “ kapot” te meren vesh me njeri tjetrin dhe te pranojne me “ dhimbje” kete “ sakrifice” te madhe per hater te shqiperise dhe shqipetareve. Njeri president, tjetri kryeminister. Pastaj kur te merziten te bejne
“ rrotaçile” se nuk u be qameti dhe qytetareve tua paraqesin si mender “ rrotacion”. Keshtu besoj qe “kenaqen” te gjitha palet.”

Më tej, ai thekson se “keta “ pentitot” shplodhen duke nderruar karriket me njeri tjetrin pa zgjedhje, dhe populli ben sikur voton çdo 4 vjet dhe Shqiperia ecen “ para” dhe futet ne bBE nga deklaratat pro perendimore dhe emocionale te disa deputeteve qe mbreme “ shpetuan” atdheun, kombin, Shqiperine dhe shqiptaret nga “ puçi” i shtetit qe po behej nga ne “ “tradhetaret” qe kemi kerkuar”.

Sipas Murrizit, hapja e listave është vetëm fillimi, dhe se shqiptarët do të dëgjojnë shumë këto ditë.

“Lista te hapura. Sot eshte vetem fillimi

Ehhhhh sa do degjojne shqiptaret keto dite!!!!

Populli thote: Fija keputet duke u holluar

Zullumi duke u trashur”-përfundon postimin e tij deputeti Murrizi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Si rimbursohen ilaçet?/ Receta i shkon farmacisë dhe pacienti s’paguan për kurimin

Publikuar

-

Nga

Si rimbursohen ilaçet?/ Receta i shkon farmacisë dhe pacienti s'paguan për kurimin

Skema e rimbursimit të pacientëve me covid 19 do të zbatohet nga mjekët e familjes. Ata shprehen se pas komunikimit me pacientin dhe mbërritjes së rezultatit pozitiv të testit, receta do t`i kaloj direkt farmacistëve, tek të cilët do të merren dhe medikamentet falas.

Paketa e barnave për trajtimin ambulator të COVID-19 në shtëpi, e miratuar nga Këshilli i Ministrave, përbëhet nga dy skema trajtimi, në përputhje me formën e sëmundjes, sipas udhëzuesit të miratuar nga Komiteti Teknik i Ekspertëve.

Vlera e rimbursimit të paketës së barnave për skemën e parë të trajtimit për ata që preken nga forma e lehtë, do të jetë jo më shumë se 1 650 (një mijë e gjashtëqind e pesëdhjetë lekë), ndërsa vlera e rimbursimit të paketës së barnave për skemën e dytë të trajtimit, forma e mesme do të jetë jo më shumë se 10 900 (dhjetë mijë e nëntëqind) lekë.

Mjeku Bujar Mema sqaron për Euronews procedurën që do të ndiqet në këtë rast për marrjen e barnave me rimbursim.

“Mjafton që të diagnostikohen me infeksionin e covidit dhe hyn automatikisht në sistemin e dhënies së recetës me rimbursim. Brenda një afati tre ditor automatikisht përgjigja i vjen dhe mjekut të familjes dhe pacientit, vendosim dhënien e recetës duke përcaktuar në komunikim të përditshëm me pacientin, duke përcaktuar stadin dhe në varësi të stadit përcaktohen dhe recetat. Kur receta i ka shkuar farmacisë përkatëse personi nuk ka asnjë lloj pagese në farmaci dhe kjo e çon në një mos-dalje nga kontrolli të recetave, të formulave të ndryshme që jepen dhe që normalisht kanë goxha kosto dhe për xhepin e qytetarëve,” – thotë mjeku Mema.

Por si do të behët e mundur marrja e medikamenteve të rimbursueshme, në kushtet kur rastet e konfirmuara me COVID-19, nuk lejohet të dalin nga banesat:

“Për fat kemi një përvojë pozitive që nga periudha e marsit, prillit ku mjekët e familjes bën një shpërndarje nëpërmjet një udhëzimi të ministrisë dhe fondit, në bazë të të cilit ne përpilonim recetat,  të  cilat çoheshin në farmacitë që të sëmurët merrnin normalisht ilaçet, apo i kishin në zonat e afërta të banimit, farmacistët paketonin ilaçet përkatëse dhe nëpërmjet informacioneve ose  nëpërmjet telefonit të personit apo njohjeve të familjarëve, komshinjve bëhej çuarja deri tek shtëpia e të sëmurëve,” – shton më tej mjeku Mema.    

Pacientët që nuk kanë kontakt me mjekun e familjes mund ta gjejnë atë përmes portalit e-albania, duke futur ID personale, ose duke komunikuar me linjën e gjelbër 0800 40 40 e cila i jep pacientit emrin e mjekut të familjes dhe numrin e tij të kontaktit. Rastet e veçanta duhet të kërkojnë ndihmën e urgjencës (Tel:127) e cila bën koordinimin.

Një pjesë e ilaçeve që janë pjesë e protokollit të COVID, si aspirina, xareltoazitromicina apo disa lloje vitaminash ka qenë pjesë e listës së barnave të rimbursueshme, por për shkak të kufizimit ato janë dhënë vetëm për disa diagnoza./euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ligji i medias/ Ambasadori Soreca: Koha të nisë konsultimi për draftin e rishikuar

Publikuar

-

Nga

Ligji i medias, Ambasadori Soreca: Koha të nisë konsultimi për draftin e rishikuar

Ligji i shumë diskutuar në publik për kontrollin e mediave online është rikthyer në vëmendje nga Ambasadori i Bashkimit EuropianLuigi Soreca. Gjatë Forumit të gjashtë vjetor për “Zhvillimin e Medias”, mbajtur nga Prezenca e OSBE-së në Shqipëri, Soreca kërkoi nga Kuvendi që të nisë konsultimet për ligjin e medias, me variantin e rishkuar.

“Është koha tani që të nisë procesi i konsultimit me komunitetin e medias mbi draftamendimet e ligjit të medias dhe të merret parasysh ekspertiza e aktorëve ndërkombëtarë në mënyrë që të sigurohemi që paketa të ketë një impakt pozitiv në lirinë e shprehjes. Koha është shumë e përshtatshme që reporterët të prezantojnë draftin, ne po presim që ta shohim atë,” – tha Soreca.

Kërkesës së diplomatit evropian, iu përgjigj deputetja socialiste Mirela Kumbaro, njëkohësisht edhe drejtuesja e grupit të punës për rishikimin e ligjit të medias. Kumbaro pohoi publikimin e draftit edhe pse nuk dha një datë konkrete.

“Drafti final do të shpërndahet për konsultime me grupet e interesit, me shoqatat e mediave. Do të shpërndahet së shpejti në ditët në vijim në përputhje me rregulloren e konsultimit publik të kuvendit të Shqipërisë dhe vetëm pas këtyre hapave do të futet në procedurë parlamentare,” – tha Kumbaro.

Projektligji u hartua dy vite më parë nga shumica socialiste dhe synon që të kontrollojë median online.

Asokohe, pas votimit në parlament, ligji u bllokua nga Presidenti Meta, ndërsa Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës kërkoi opinion nga Komisioni i Venecias.

Ishte pikërisht opinioni nga ky komision që “detyroi” qeverinë që rishikonte ligjin./euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

Akuzat e PD për manipulimin e listave/ Paralajmëron Bylykbashi: Do ketë kallëzime

Publikuar

-

Nga

Akuzat e PD për manipulimin e listave/ Paralajmëron Bylykbashi: Do ketë kallëzime

Ish deputeti i PD-së, Oerd Bylykbashi, ishte i ftuar pasditen e sotme në Report tv, ku ka folur për listat e zgjedhësve.

Bylykbashi tha se zhvendosja e vendbanimit pa pasur asnjë kërkesë nga qytetarët po bëhet për të krijuar kaos në lista.

Sipas Bylykbashit një ndryshim i tillë i ndërmarrë nga qeveria nuk mund të bëhej 5 muaj para zgjedhjeve.

“Ndryshimi që i kanë bërë ligjit për gjendjen civile, ky lloj ndryshimi ishte i lidhur me Reformën Zgjedhore. Për këtë çështje kemi bërë ndryshime edhe në Kod Zgjedhor. Këto ndryshime janë përpjekje të Edi Ramës. Presidenti e ktheu mbrapsht këtë ndryshim tinëzar, që do të krijonte kaos në listat e zgjedhjeve. Kanë hequr penalitetin për shtetasit që nuk ndryshojnë vendbanimit. Pra mosdeklarimin në kohë të shtetasit. Shtetasi i Shqipërisë ka të drejtë të zgjedhje vendbanimin, i lind e drejta të deklarojë vendbanimin dhe duhet të dorëzojë dokumentet përkatës. Ky është një detyrim. Nuk është deklarativ, ligji parashikonte edhe sanksionin. Nuk e regjistrove në kohë ka penalitet. Ne e dimë që shumë shtetas nuk e kanë respektuar. Ndoshta duhej parë, por jo 5 muaj nga dita e zgjedhjeve.

LEXO EDHE:  Basha, 1.7 milion dollarë pasuri/ Asnjë qindarkë për të dëmtuarit nga tërmeti

LEXO EDHE:  Meta zgjon Lulin nga gjumi

Lista e zgjedhësve ka edhe vendbanimin. Mbi bazë të kësaj përcaktohet edhe qendra e votimit. Nëse hiqet penaliteti siç e ka bërë PS do të legalizohen të gjitha ato që po shohim. Janë qindra e mijëra të atyre që shkojnë për të marrë një certifikatë dhe ata qe jetojnë në Tiranë apo Durrës e kanë gjetur veten në Himarë. Këto veprime janë vepra penale, dhe janë edhe falsifikim të lisave të zgjedhësve. Nëse unë dua të ndryshoj vendbanimin, shteti nuk ka çfarë bën. Nuk mund që as kryeministri, ministri i brendshëm, të dhënat e OSHEE, apo të dhënat nga administruesit e pallateve nuk mund të përdoren nga shteti, duhet kërkesë e shtetasit”, tha Bylykbashi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE