Connect with Us

Ilir Daja te Partizani? Trajneri i Skënderbeut flet pas ndeshjes me Vllazninë: Ja si qëndron e vërteta

Sport

Ilir Daja te Partizani? Trajneri i Skënderbeut flet pas ndeshjes me Vllazninë: Ja si qëndron e vërteta

Publikuar

-

Trajneri i Skënderbeut, Ilir Daja, foli pas triumfit ndaj Vllaznisë me rezultatin 2-1. Në prononcimin për “Gol pas Goli”, tekniku i skuadrës korçare, veç të tjerash foli edhe për të ardhmen duke u shprehur:

ZËVENDËSIMI I SULMUESVE – Kemi bërë një ndeshje me 2 tabllo. Në pjesën e parë kemi qenë goxha mirë dhe mund t’i jepnim qetësi ekipit. Kemi bërë një pjesë të dytë, ku mund ta kishim humbur ndeshjes, si me Tiranën, për meritë të kundërshtarëve. I ndërrova, sepse lojtarët nuk po shfaqeshin më në fushën e lojës. Me ndihmën e fatit, morëm fitoren. Kjo nuk do të thotë që ndërrimet na çuan te fitorja. Nuk kemi freskinë e duhur, por të paktën nuk duhet të prishim ekuilibrat në fushë. Të shfrytëzojmë potencialin që kemi.

Ky është kampionati. Deri para 3 javësh kemi qenë në vend të 3-të. Mbas humbjeve rresht, kemi rriskuar shumë. Kemi qetësinë e duhur dhe kohë për të përgatitur ndeshjet. Do të tentojmë që me këtë potencial që kemi të shkojmë aty ku e meritojmë. Oshilacionet janë prezente. Nuk e parashikojmë dot gjendjen  e ekipit mbas 3 muaj. Duke qenë pragmatistë të shpresojmë për më sipër.

EKIPI PAS 3 MUAJSH – Duke shpresuar në një vendim pozitiv për Skënderbeun, të marrim vendimin e duhur për të ardhmen. Si unë dhe të gjithë sportistët, të respektojmë këtë emblemë që i ka dhënë tonin kampionatit. Është e paparashikueshme çfarë do të ndodhë në muaj e ardhshme.

ARBITRI – Përshëndes që e vetmja gazetë sportive (PANORAMA SPORT), kishte disa dyshime për disa 11-metërsha ndaj Teutës. Por, ju nuk dëgjuat që arbitri i dha ndihmë kundërshtarët. Kam shprehur pakënaqësitë për personalitetin e arbitrit. Sot kishim një arbitrët me personalitet, edhe pse kolegu mund të ketë të drejtë me pretendimet.

AKORD ME PARTIZANIN? Me gjithë konfidencat që kemi, unë jam trajner i Skënderbeut, nuk kam asnjë lloj komenti. Do presim me qetësi vendimin e Gjykatës Federale të Zvicrës për të parë çfarë do ndodhi me Dajën dhe lojtarin. Në respekt të qytetit dhe Skënderbeut, jam pjesë, të paktën deri në fund të kampionati do të përfaqësoj Skënderbeun.

Mund të jetë një vazhdim me Skënderbeun, por duhet të shkojë paralel me politikat e klubit. Dua që të ketë një kontingjent, ku çdo trajner të ndihet i plotësuar, për të drejtuar një ekip që ka pikësynime për të qenë edhe fitues me gjithë problematikat që kemi. Nuk e heq mundësinë që edhe me përgjigje negative, nëse ka një projekt që mund ta gjej veten brenda, mund të vazhdoj, sepse ndihem i respektuar nga qyteti dhe nga presidenti Takaj. Respekt reciprok”, u shpreh Daja.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

VENDIMET/ Disiplina dënime te moshat, rrëzon kërkesën e Apolonisë

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme është mbledhur Komisioni i Disiplinës pranë Federatës Shqiptare të Futbollit, teksa, këtë herë ka pasur më humë “punë” me ndeshjet dhe lojtarët e ekipeve të moshave.

Por, nderkohë ka rrëzuar edhe kërkesën e skuadrës së Apolonisë, pas vendimeve të dhënë në datën 13.01.2021.

Ja vendimet e sotme të disiplinorit, ku ka vendosur pas shqyrtimit të materialeve se:

  1. Lojtari i Akademia e Futbollit U-15, Oresti Rifa, për goditje me grusht ndaj kundërshtarit, në bazë të nenit 47/1/e të KDS, dënohet me 5 (pesë) ndeshje pezullim nga aktiviteti.
  2. Lojtari i FC Besa U-15, Ervin Salliu, për goditje me grusht ndaj kundërshtarit, në bazë të nenit 47/1/e të KDS, dënohet me 7 (shtatë) ndeshje pezullim nga aktiviteti.
  3. Lojtari i FC Besa U-15, Rejfat Aga, për goditje me grusht ndaj kundërshtarit, në bazë të nenit 47/1/e të KDS, dënohet me 7 (shtatë) ndeshje pezullim nga aktiviteti.
  4. Lojtari i FC Internacional Tirana U-19, Juxhino Zeqiraj, për protestë ndaj vendimeve të zyrtarit të ndeshjes, në bazë të nenit 55/2 të KDS, dënohet me 2 (dy) ndeshje pezullim nga aktiviteti.
  5. Lojtari i KF Vllaznia U-19, Geralb Smajli, për goditje ndaj kundërshtarit, në bazë të nenit 47/1/e të KDS, dënohet me 5 (pesë) ndeshje pezullim nga aktiviteti.
  6. Lojtari i FC Internacional Tirana U-19, Xheis Rushiti, për goditje ndaj kundërshtarit, në bazë të nenit 47/1/e të KDS, dënohet me 5 (pesë) ndeshje pezullim nga aktiviteti.
  7. Rrëzimin e kërkesës së Sh.F.Pepa, në lidhje me lojtarin Luis Miftari, si të pabazuar në Kodin e Disiplinës Sportive.
  8. Rrëzimin e kërkesës së lojtares së Tirana – AS Femra, Anisa Kotarja, si të pabazuar në Kodin e Disiplinës Sportive.
  9. Rrëzimin e kërkesës së FK Apolonia, për rishikimin e Vendimit nr. 12 datë 13.01.2021 të Komisionit të Disiplinës, si të pabazuar në Kodin e Disiplinës Sportive.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Zyrtare/ Abrashi largohet nga Freiburgu, ja ku ka firmosur mesfushori i Kombëtares

Publikuar

-

Nga

Amir Abrashi është larguar nga Freiburg. Mesfushori i kombëtares shqiptare, i ka dhënë fund aventurës me klubin e Bundesligës, pjesë e të cilëve u bë në korrikun e vitit 2015.

“Pitbulli” dardan është transferuar te Basel, në huazim deri në fund të këtij sezoni. Një rikthim në elitën e futbollit zviceran për 30-vjeçarin, aty ku ka luajtur më parë me Grasshopers.

Abrashi ka luajtur pak minuta këtë sezon me Freiburg (vetëm pesë ndeshje), teksa tek ekipi i ri do të ketë shok skuadre Taulant Xhakën dhe Edon Zhegrovën.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

VIDEO/ Shpërthejnë shqiptarët! Gjimshiti dhe Muriqi tundin rrjetën

Publikuar

-

Nga

Luhet në këto momente ndeshja mes Atalantës dhe Lacios, e vlefshme për çerekfinalen e Kupës së Italisë.

Mbrojtësi i Kombëtares, Berat Gjimshiti ka gjetur golin e parë sezonal, teksa ka shënuar dhe ka kaluar Atalantën në avantazh në minutën e 7’.

Megjithatë ky avantazh zgjati vetëm 10 minuta, teksa në minutën e 17’, një tjetër shqiptar vendosi baraspeshën. Vedat Muriqi, pas një krosimi perfekt të marrë nga e majta nga Açeri, gjuan bukur me kokë dhe e ndal topin në fundin e rrjetës.

 

LEXO TE PLOTE