Connect with Us

Fortlumturia e tij Kryepeshkopi Anastas Janullatos/ Shndërrimi i Shën Sofisë në xhami, veprim tragjik edhe mëkat

Sociale

Fortlumturia e tij Kryepeshkopi Anastas Janullatos/ Shndërrimi i Shën Sofisë në xhami, veprim tragjik edhe mëkat

Publikuar

-

Kryepeshkopi Janullatos/ Shndërrimi i Shën Sofisë në xhami, veprim tragjik edhe mëkat

Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, Anastas Janullatos, ka reaguar lidhur me vendimin e Turqisë për të kthyer në xhami Kishën e Urtësisë së Perëndisë (Shën Sofinë).

Sipas tij, kjo bën pjesë në ato veprime tragjike, të cilat minojnë shpresën më të madhe të epokës sonë, që është bashkekzistenca e feve dhe qytetërimeve.

“Ky vendim na kthen pas, në aspekte të errëta të historisë. Një vend si Turqia, që dëshiron të jetë pararojë, zgjedh rolin e praparojës së vonuar kulturore. Është mëkat edhe gabim kur vaji i fesë përdoret për të ndezur dhe për t’i shërbyer qëllimeve nacionaliste. Qëllimi fisnik i fesë është të qetësojë plagët dhe të paqësojë shpirtrat e njerëzve.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Ulen temperaturat/ Sinoptikanët parashikojnë ngrica dhe dëborë

Publikuar

-

Nga

Ashtu si dita e sotme, edhe ditën e nesërme vendi do të dominohet nga temperatura të ftohta.

Mësohet se vendi ynë, por edhe Rajoni i Ballkanit, do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike falë masave ajrore të ftohta dhe të thata.

Në këtë mënyrë moti nesër do të jetë i kthjellët në të gjithë territorin përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare në relievet malore.

Por sipas Shërbbimit Meteorologjik, gradualisht me kalimin e orëve (duke filluar nga orët e pasdites), mbi vendin tonë depërtojnë masa ajrore të paqëndrueshme dhe si rrjedhojë do të nisë shtimi gradual i vranësirave deri të dendura.

LEXO EDHE:  Dorëzohet Turqia/ Pritet ti japë lirinë pastorit amerikan

LEXO EDHE:  Greqia zbërthen takimin Rama-Erdogan/ Shqipëria po islamizohet

Paqëndrueshmëria do të shoqërohet me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët në zonën e veriut dhe atë të qëndrës. Në relievet relievet e larta malore këto reshje me intensitet të ulët do të jenë në formën e dëborës.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rënie të ndjeshme dhe negative në pjesën më të madhe të vendit. Brymë e ngricë gjatë mëngjesit dhe gjatë ditës në zona të thella malore.

Temperaturat parashikohen në:

zonat malore -9°C deri në 4°C

zonat e ulëta -6°C deri në 10°C

zonat bregdetare -2°C deri në 12°C./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kur do të vijnë vaksinat në Shqipëri?/ Fico: Këtë s’e dinë as SHBA e Gjermania!

Publikuar

-

Nga

Drejtoresha e ISHP, Albana Fico ka folur për procesin e vaksinimit në Shqipëri.

Në një lidhje me “Skype” për News24, Fico u shpreh se të gjithë ata persona që kanë marrë dozën e parë të vaksinës, do të marrin edhe dozën e dytë. Fico theksoi se jemi në një moment ku ka një shqetësim për çështjen e sasisë së vaksinave.

Ajo u shpreh se po luftohet në të gjitha drejtimet, që sido dhe çfarëdo të ndodhë, të përfitojmë edhe nga marrëveshjet mes shteteve.

“Më duhet t’iu them së pari se janari s’ka mbaruar. Ajo që kam kuptuar nga data 11, kur ka filluar vaksinimi e deri më sot, duket se ka kaluar shumë kohë dhe në kohë pandemie, sidomos sa i përket çështjeve sensitive të trajtimit mjekësor, përfshi edhe vaksinat, ka një dinamikë të frikshme, të jashtëzakonshme. Pfizer ka bërë një bllokim të shpërndarjes dhe Evropa ka shprehur pakënaqësi për këtë. Jemi në një moment ku ka një shqetësim për çështjen e sasisë së vaksinave. E para janari nuk ka mbaruar, e dyta çdo njeri që është vaksinuar do ta ketë dozën e dytë. Deri në 10 ditëshin e parë të shkurtit ne vazhdojmë me procesin tonë të vaksinimit. Po luftohet në të gjitha drejtimet, që sido dhe çfarëdo të ndodhë, të përfitojmë edhe nga marrëveshjet mes shteteve. Ne kemi bërë marrëveshje, kemi bërë pagesa. Vaksinën e ruajmë në kushte optimale, planin e vaksinimit po e kryejmë. Presim të na vijnë dhe mbi 10 mijë doza. Ndërkohë jemi në kontakte për të mbështetur qeverinë shqiptare me të gjitha informacionet për të negociuar për të sjellë medoemos vaksinën në Shqipëri”, u shpreh Fico.

LEXO EDHE:  Pseudo nacionalizëm qeveritar për shkatërrimin e një Kishe

LEXO EDHE:  Deklaratë-Protestë e Kishës Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë/ Rama gënjen publikisht

Përsa i përket një date për ardhjen e vaksinave, Fico tha se nuk ka ende njëdatë pëer SHBA, Gjermaninë, Italinë dhe as për Shqipërinë

“Nuk ka një datë për SHBA, Gjermaninë, Italinë dhe as për Shqipërinë tonë të vogël, sepse kjo pandemi na ka vënë përpara syve situata që askush me përgjegjësi nuk ka mundur të thotë diçka. Kërkesa është shumë e madhe, kapacitetet janë ato që janë dhe kjo është arsyeja që Pfizer po punon ta rrisë këtë kapacitet, ndërkohë që janë në lojë edhe vaksinat e tjera. Madje, sot që po flasim një grup pune po vazhdon komunikimin me vaksinat e tjera. E kemi thënë që Pfizer është opsioni i parë, por jo i vetmi”, tha ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rreth 200 banesa të përmbytura në Sukth, banorët apel për ndihmë

Publikuar

-

Nga

Rreth 200 banesa të përmbytura në Sukth, banorët apel për ndihmë

Rreth 200 banesa u përmbytën në zonën e Sukthit, pas daljes nga shtrati të lumit Erzen.

Gazetari Renaldo Salianji raporton se ditën e sotme uji është larguar nga banesat dhe banorët aktualisht po largojnë mbeturinat dhe baltën nga shtëpitë e tyre.

Një banor u shprehën për Euronews Albania se kishte dy ditë që banesa e tij ishte nën ujë.

Ndërkohë gruaja e tij theksoi se nuk kanë marrë një asnjë ndihmë nga shteti dhe se asnjë përfaqësues i autoriteteve lokale nuk ka qenë i pranishëm në këtë zonë.

“Gjithë shtëpia ka ikur dëm. Kjo është hera e dytë që u mbytëm dhe nuk na kanë dhënë asnjë gjë. Asnjë nuk ka ardhur. A jeni gjallë? Asgjë”,  u shpreh një banore.

Gruaja më tej bëri apel për ndihmë.

LEXO EDHE:  Qeveria Turke ndihmë financiare për ushtrinë shqiptare

LEXO EDHE:  Deklaratë-Protestë e Kishës Orthodhokse Autoqefale e Shqipërisë/ Rama gënjen publikisht

“Të na ndihmojmë. Edhe tërmeti na shkatërroi dhe me forcat tona u rregulluam vetë. Këtë herë na i mori gjërat uji. Katastrofë e madhe”, u shpreh banorja.

Për situatën e përmbytjeve, një ditë më parë kryeministri Edi Rama tha se qeveria ka bërë një bilanc dhe se do të bëhet pubik në përfundim të kësaj situatës.

Rama u shpreh se situata është nën kontroll. /euronews

LEXO TE PLOTE