Connect with Us

“Diga po çahet”/ Astrit Patozi: Ja kush është lajmi i mirë për shqiptarët

Politikë

“Diga po çahet”/ Astrit Patozi: Ja kush është lajmi i mirë për shqiptarët

Publikuar

-

Hapja e listave/ Astrit Patozi: Që të ketë referendum, duhet të ketë kundërshtarë

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ndërsa ka komentuar përplasjet e fundit politike mes kreut të PD-së, Lulzim Basha dhe kryeministrit Edi Rama në lidhje me hapjen e listave zgjedhore, ka theksuar se kjo nuk është kauzë e partive politike, por një aspiratë e qytetarëve shqiptarë.

Në një prononcim për Vizion Plus, Patozi tha se “dy fortesat” janë trembur dhe se lajmi i mirë për shqiptarët sipas tij është diga po çahet.

“Hapja e listava nuk është një kauzë e partive politike, por është e qytetarëve shqiptarë. Fakti është se dy fortesat i kam parë të trembura. Më parë as bëhej fjalë të flitej për hapje të listave e ndryshim të sistemit, ndërsa tani dy ushëheqësit janë në një garë të ethshme për t’i lënë njëri-tjetrit në prehër përgjegjësinë e mos hapjes së listave nëse ndodh. Dhe ai që mund të arrijë një rezultat të marrë meriten.

LEXO EDHE:  “Nuk keni parë gjë akoma”/ Rikthimi i Tahirit turbullon ujërat në PS

Por, lajmi i mirë për shqiptarët është se diga po çahet. Hapja e luistave si një aspiratë e popullit shqiptar, është një gjë që nuk mund të mbahet më dhe këtë e kanë kuptuar edhe dy udhëheqësit, që janë pengmarësit më të mëdhenj të demokracisë në Shqipëri”-tha Astrit Patozi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Pas Arben Frashërit kapët “peshkaqenin” e radhës”/ Artan Hoxha: Sot ka humbur Garda e Republikës

Publikuar

-

Nga

“Pas Arben Frashërit kapët “peshkaqenin” e radhës”/ Artan Hoxha: Sot ka humbur Garda e Republikës

Gazetari Artan Hoxha ka reaguar ashpër pasi Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit vendosi shkarkimin nga detyra të Besim Shabani, zv.drejtori për Sigurinë Fizike të PLSH-ve, të personaliteteve të larta shtetërore.

Në një postim në rrjetet sociale, Artan Hoxha ironizon procesin e Vettingut, ndërsa shkruan se sot u kap “peshkaqeni” i radhës.

Artan Hoxha heq një paralele edhe me Arben Frashërin, i cili u shkarkua pak kohë më parë, ndërsa thekson se ajo që në fakt ka humbur është Garda e Republikës.

Nje tjeter “thagme”, nga ato me “peshq te medhenj”, nga vetingu.

Vetingsat, me ne fund sot, kane “mberthyer per fyti peshkaqenin e madh”.

Dhe çfare peshkaqeni?!

Nje kolonel qe i ka sherbyer Republikes se Shqiperise per afro 30 vite, dhe si bilanc te karrieres se tij, kishte nje apartament 70 metra katrore parafabrikat, nga ata te socializmit, nje veture prodhim i vitit 1993, nje biçiklete me te cilen shkonte dhe kthehej perdite nga puna, dhe gruan mesuese shkolle…

Bravo VETINGSA, pas Arben Frasherit kapet “peshkaqenin” e radhes, qe ishte maskuar ne nje apartament parafabrikat, dhe pas nje biçiklete…

Pak ore me pare, Komisioni i Jashtëm të Vlerësimit, vendosi te perjashtoje nga Garda e Republikes, zv-komandantin e kesaj strukture, me pretendimin, se nuk justifikon pasurine….

Besim Shabani, zv drejtor për Sigurinë Fizike të Personaliteteve te Larta te Shtetit dhe familjeve të tyre, në Gardën e Republikës eshte flakur ne rruge prej vetingut.

Njeriu qe per afro 30 vite, ka ruajtur jeten e drejtuesve me te larte te shtetit dhe te politikes shqiptare, qe ka pare me syte e tij, sesi elita politike e ardhur me kostum doku, u kthye ne oligarkine e vertete te ketij vendi, nga sot paradite eshte i papune, dhe i njollosur sepse nuk ka guxuar te shkele kurre ligjin…

Mos u deshpero Besim Shabani, çdo kryeminister dhe president i ketij vendi besoj te ka pare qofte dhe nje here te vetme, te ka takuar qofte dhe njehere te vetme, dhe mbase kujtohen sa i “korruptuar” dhe “i kamur” je bere..

Garda e Republikes, sot ka humbur nje oficer model, qe ka sherbyer ne te gjitha qeverite postkomuniste.

Por askush nuk ia ka fajin, qe nuk beri ca miliona korrupsioni, duke qendruar aq afer peshkaqeneve te vertete te medhenj, dhe ti kishte lene menjane per nje dite te zeze si kjo e sotmja…

Ne foto: “Peshkaqeni i madh” Besim Shabani, para toges se ekzekutimit te Vetingut…”-shkruan Artan Hoxha./ CNA.al

Vrasjet gjakatare në Tropojë/ Artan Hoxha rrëfen bisedën e panjohur me Arben Frashërin, ndëshkimi që mori për sakrificën e tij

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vendimi i Metës për Kodin Zgjedhor/ Opozita jashtëparlamentare: E vlerësojmë si hap të rëndësishme

Publikuar

-

Nga

VZbardhen emrat/ Kush janë kandidatët që do të votohen për të garuar për deputetë të PD në qarkun e Dibrës

Opozita e Bashkuar përshëndet aktin e Presidentit për kthimin për rishqyrtim Kuvendit të Shqipërisë për Kodin Zgjedhor dhe kërkimin e marrjes së Opinionit urgjent nga Komisioni i Venecias.

“E vlerësojmë si hap dhe mundësi e rëndësishme, në drejtim të rikthimit të paqes publike dhe klimës zgjedhore në vend. Miratimi i Kodit Zgjedhor, si produkt i marrëveshjes së 14 janarit dhe konkluduar me marrëveshjen e 5 qershorit, ishte një arritje madhore e klasës politike në vend, mbështetur fuqimisht nga faktori ndërkombëtar. Në vetvete ajo marrëveshje dhe miratimi i Kodit Zgjedhor në 30 korrik, shtroi baza të mira për krijimin e kushteve të pranueshme ligjore për zhvillimin e zgjedhjeve të 25 prillit. Paqja publike dhe pranueshmëria e klimës parazgjedhore janë premisë themelore për një proces zgjedhor të gjithë pranuar”, u shpreh sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi.

Sipas tij, ndërhyrja e njëanshme dhe brutale në Kushtetutë, e pasuar nga deformime të rënda ligjore që mbartin ndryshimet e fundit në Kodin Zgjedhor, bien ndesh hapur me marrëveshjen e 5 qershorit dhe tekstin e sapo miratuar të Kodit Zgjedhor.

“Një akt i tillë, i ndërmarrë nga ana e mazhorancës së kapluar nga paniku i humbjes zgjedhore, përveçse minon klimën parazgjedhore, synon qartazi deformimin e rezultatit zgjedhor në tavolinë. Ky akt, i realizuar jashtë Tryezës së Këshillit Politik, mbetet një shkelje e flagrante e marrëveshjes së 5 qershorit. Akte te tilla, të marra në verbëri politike, komprometojnë rëndë interesin publik dhe, mbi të gjitha, rrugën integruese të Shqipërisë. Hapësira që Presidenti i Republikës ka dhënë, nëpërmjet rikthimit për shqyrtim në Kuvend, e shoqëruar me kërkesën për marrjen e opinionit urgjent nga Komisioni i Venecias, është jo vetëm një akt i pjekur në vazhdën e traditës politike dhe parlamentare 30 vjeçare, por edhe një mundësi e mirë për të rikthyer gjithë përfshirjen dhe konsensusin politik, si dhe gjetjen e zgjidhjeve teknike për eliminimin e deformimeve të rënda kushtetuese që mbartin ndryshimet e fundit në Kodin Zgjedhor”, tha më tej ai.

LEXO EDHE:  Basha prezanton modelin që duhet të udhëheqë Shqipërinë

LEXO EDHE:  Foto-“Lulzim Basha njeh rezultatin e zgjedhjeve, fitore madhështore”/ Shpërthen humori në rrjet

Mes të tjerash, Bardhi theksoi se zgjedhjet e lira, të ndershme e të qeta, janë shërbimi më i mirë që qeveria e ka për detyrim t’ia ofrojë shoqërisë shqiptare edhe si zgjidhje për situatën e rëndë politike, ekonomike dhe sociale që vendi po kalon./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Denoncimi i Ylli Rakipit, dhe historia e inceneratorëve me Ben Blushin

Publikuar

-

Nga

Ylli Rakipi, është drejtuesi i parë televiziv i cili ka mbajtur një qëndrim të fortë kundër inceneratorëve, kjo që në vitin 2017.

Ditën e martë, Zoti Rakipi ishte në emisionin “A Show”, të Adi Krastës, ku ka folur për çështjen e inceneratorëve.

Ndër të tjera, ai theksoi se një drejtues i lartë mediash i kishte ndërhyrë që të mos transmetohej emisioni, megjithëse ai u transmetua.( Lexo këtu)

Në fakt edhe para dhe pas emisionit, ka edhe portale dhe media të tjera të cilat kanë investiguar dhe publikuar me dhjetëra dokumente, përfshirë këtu edhe CNA.al, BIRN, apo edhe media të tjera.

Emisioni “Të Paekspozuarit” ishte studio e parë televizive ku u debatua fort për këtë PPP, një koncesion i cili quhet një aferë e madhe korruptive, jo vetëm nga opozita.

Zoti Rakipi theksoi se emrin e personit ia kishte thënë dy kolegëve, Andi Bushati e Fatos Lubonja, dhe atyre iu ishte dukur e pabesueshme.

Por, i vetmi person i botës së medias, që ka lidhje direkte me pronarët e inceneratorëve është Ben Blushi, sot pronar i Top Channel.

Eva Blushi

Ben Blushi, është ortak në kompaninë Em Capital Group, ku marrëdhënien tregtare e ka bashkëshortja e tij Eva Blushi.

LEXO EDHE:  Balla i përgjigjet Bashës/ Apel të fortë opozitës

LEXO EDHE:  Basha sulmon ambasadoren Vlahutin: E pozicionuar në një krah politik

CNA.al ka treguar me dokumente zyrtare dhe ekskluzive, se EM Capital Group është një kompani e themeluar në Bullgari, me bashkëaksionerë Mirel Mërtirin, Klodian Zoton dhe Eva Blushin, me 33% të kuotave. ( Lexo këtu)

Më pas është kjo kompani e cila ka ardhur në Shqipëri dhe ka blerë 51% të aksioneve të Lori Kafe. ( Lexo këtu)

Dhe sipas të dhënave të siguruara nga CNA.al, Ylli Rakipi qëndrimin e tij e ka pasur për Ben Blushin dhe ka qënë ky i fundit, personi që ka ndërhyrë që emisioni të mos transmetohej. Ashtu sikundër po vepron sot, duke bërë avokatinë publike të inceneratorëve./ CNA.al

Skandali me inceneratorët/ Ylli Rakipi: Më kërkuan të mos e transmetoja në emision

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Sa lekë ka paguar Eva Blushi për blerjen e Lori Kafesë?

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Detajet e reja/ Dokumentet që zbulojnë përqindjen e aksioneve të Ben Blushit me kompaninë e inceneratorëve

Skandali-Nga pronarët e mediave tek kompanitë off shore/ Skema e plotë e koncesionit të inceneratorëve, emrat e përfshirë

LEXO TE PLOTE