Connect with Us

Bill Gates: Vaksina të shkojë te vendet në nevojë, jo tek njerëzit e pasur

Shëndeti

Bill Gates: Vaksina të shkojë te vendet në nevojë, jo tek njerëzit e pasur

Publikuar

-

Bill Gates: Vaksina të shkojë te vendet në nevojë, jo tek njerëzit e pasur

Miliarderi dhe filantropisti, Bill Gates i përfolur për rolin e tij në ekskluzivitetin e vaksinës kundër Covid-19, deklaron ajo duhet të vihet në dispozicion të vendeve dhe njerëzve që kanë më së shumti nevojë, jo për atë që ofron më shumë para.

“Nëse do të lejojmë që ilaçet dhe vaksinat të blihen nga ata që kanë para, në vend që të shpërndahen te njerëzit dhe vendet ku është më e nevojshme do të kemi një pandemi që do të zgjasë, do të jetë padrejtë, dhe më vdekjeprurëse. Ne kemi nevojë për udhëheqës të drejtë që të marri vendime të vështira për shpërndarjen e vaksinës bazuar në kapitalin e tyre.”

Komisioni Europian dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë kanë paralajmëruar për një ‘konkurs” jo të ndershëm në shpërndarjen e vaksinave, ndërsa disa zyrtarë në Uashington kanë treguar që ata do t’i jepnin përparësi banorëve të SHBA, transmeton “UsaNews”. 

LEXO EDHE:  Shqipëria “ka ngritur duart përballë krizës”/ Eksperti i Shëndetit Publik bën paralajmërimin e frikshëm 

Gates tha se përpjekjet e filluara dy dekada më parë për të luftuar krizën globale të HIV / AIDS , në të cilët u bashkuan të gjitha vendet e botës përfshirë dhe Afrikën, mund të shërbejnë si një model në mënyrë që ilaçet COVID-19 të jenë gjerësisht të arritshme.

Si shembuj ai tregoi Fondin Global të krijuar në 2002 për të luftuar SIDA-n, tuberkulozin dhe malarian dhe planin e urgjencës së presidentit amerikan për të shpërndarë ilaçe te njerëzit që luftojnë me disa nga sëmundjet më vdekjeprurëse në botë.

“Një nga mësimet më të mira në luftën kundër HIV / AIDS është rëndësia e ndërtimit të këtij sistemi të madh, të ndershëm global për shpërndarjen e ilaçeve për të gjithë.” /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Mbyllje në fundjavë për të frenuar infektimin me Covid-19?/ Çfarë sugjerojnë mjekët

Publikuar

-

Nga

Mbyllje në fundjavë për të frenuar infektimin me Covid-19?/ Çfarë sugjerojnë mjekët

Në kushtet që numrat e të infektuarve me Covid 19 në vendin tonë janë shumëfishuar brenda javëve të fundit, kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj dhe mjeku i njohur Pëllumb Pipero, nga studio e News 24, dhanë opinionet e tyre për të çuar drejt zvogëlimit të rasteve.

Ata nuk rekomandojnë izolim, por respektim të masave nga qytetarët dhe mbajtje të detyrueshme të maskave. Të dy u shprehën kundër mbylljes, ao izolimit në fundjavë.

“Para pak javësh u mbyll Melburni në Australi. Unë shikoj si rrezik grumbullimet natën nëpër lokale, më e rrezikshmja janë përqafimet dhe puthet. Njerëzit që s’kanë pasur të infektuar në rrethin e tyre nuk duan ta dinë, ata që kanë pasur janë më të ndërgjegjshëm. Ne nuk duam të kthehemi në izolim, por nëse vijohet me këto ritme nuk do i lëmë njerëzit të vdesin rrugëve. Prandaj që të mos shkojmë aty rekomandohet mbajtja e maskës në ambiente të mbyllura si dhe higjiena”.

LEXO EDHE:  Video-Gjashtë këshilla si të mbroni veten dhe të tjerët nga COVID-19

LEXO EDHE:  Video-Gjashtë këshilla si të mbroni veten dhe të tjerët nga COVID-19

Ndërsa mjeku Pipero u shpreh: “Nuk e shoh mbylljen në fundjavë si zgjidhe të problemit, as mbyllje të pjesshme nuk do rekomandoja. Rekomandoj respektimin e protokolleve dhe shmangien e lokaleve të natës në bregdet kryesisht. Po të vendoset maska e të ruhet distanca s’ka vend për kthim pas. Virusi nuk bën pushim në fundjave, prandaj them që s’ka zgjidhje tjetër përveç maskës e distancës.”

Si Brataj ashtu edhe Pipero ishin kundër mbylljes së institucioneve kur ka raste me Covid 19. “Kur ka raste nuk duhet mbyllur institucioni, të monitorohen të prekurit, të shkojnë në shtëpi”,- tha Pipero.

“Nuk duhen mbyllur institucionet, personat e infektuar të skeduar janë edhe në polici edhe në sistem shëndetësor. Pra të mos dalin nga shtëpitë, të rinjtë e infektuar dalin sikur të mos kenë gjë, por ata janë burim infeksioni”,- shtoi Brataj.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përdorimi i maskave kundër Covid-19/ Studimi i fundit që i ndryshoi mendim edhe Piperos

Publikuar

-

Nga

Përdorimi i maskave kundër Covid-19/ Studimi i fundit që i ndryshoi mendim edhe Piperos

Mjeku infeksionist, profesor Pëllumb Pipero ka folur sot sërish për rëndësinë e mbajtjes së maskave aty ku nuk mund të ruhet distanca, si mënyra e vetme për t’u mbrojtur ndaj Covid-19.

iI ftuar në studion e lajmeve në News 24, Pipero tha se studim ii fundit i disa mjekëve drejtuar OBSH-së, se virusi qëndron në ajër e ka bërë edhe atë të ndryshojë qëndrim dhe të rekomandojë mbajtjen e maskës kudo, qoftë edhe në rrugë.

Ndërsa sa për dorezat, ai shtoi se nuk janë të rekomanduara të mbahen.

“Maska është e nevojshme aty ku nuk ruajmë dot distancën. Është e mërzitshme dhe e lodhshme mbajtja e saj por është zgjidhja e vetme që kemi për të mbrojtur jetën. Është parë si zgjidhje mjaft efektive. OBSH është një organizëm mbarëkombëtar dhe përgjegjës për shëndetin e globit. Udhëzimet e saj duhen zbatuar se bëhet fjalë për një virus që ka pasur shumë të panjohura. Ka pasur edhe keqkuptime. Gjithësesi unë si specialist në ISHP në parim jam kundër mbajtjes së maskë në rrugë. Për shkak të bashkëjetesës me këtë virus, unë them që maska duhet të bëhet e detyrueshme edhe në rrugë, pra ta kemi me vete atë për ta përdorur në ambientet e mbyllura, pra kudo që nuk ruajmë distancën, duhet të kemi maskën.

LEXO EDHE:  Ulje e lehtë e shifrave/ Ja sa qytetarë janë konfirmuar me Covid-19 në 24 orët e fundit

LEXO EDHE:  Ulje e lehtë e shifrave/ Ja sa qytetarë janë konfirmuar me Covid-19 në 24 orët e fundit

Letra e fundit e shumë shkencëtarëve që thonë se COVID 19 qarkullon në ajër, më bën të mendoj që ta mbajmë edhe në rrugë. Kam qënë kundër, por ajo maskë na mbron. Është e vetmja zgjidhje sot. Dorezat nuk i rekomandojnë studimet. Ato e mbajnë më gjatë virusin nëse bie në kontakt me të. Njëlloj infektohemi nga dorezat nëse prekim me to sipërfaqe të infektuara”,- tha profesor Pipero./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Shifra alarmante/ Vijon të rritet numri i personave të prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Shifra alarmante/ Vijon të rritet numri i personave të prekur nga Covid-19

Në vendin tonë vijon të rritet numri i personave të prekur nga koronavirusi.

Sipas ministrisë së Shëndetësisë në 24 orët e fundit janë testuar 420 persona si të dyshuar të prekur nga Covid-19, nga të cilët kanë rezultuar pozitiv 93 raste.

“Situata në spitalin infektiv vijon te paraqitet serioze, me pacientë që trajtohen në terapi intensive por edhe pacientë të intubuar, një pjesë e tyre mosha të reja.
Aktualisht janë të shtruar 72 pacientë në spital, 8 pacientë janë në terapi intensive në gjendje serioze dhe 4 prej tyre janë të intubuar në gjendje të rënde.
Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 93 raste pozitive.
Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 62 raste në Tiranë, 6 në Shkodër, 4 në Gjirokastër, nga 3 raste në Durrës, Pukë, nga 2 raste në Korçë, Mirditë, Tropojë, Malësi e Madhe, dhe nga 1 rast në Krujë, Fier, Lezhë, Kavajë, Rrogozhinë, Berat, Tepelenë.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 6 qytetarë, duke e çuar në 1881 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.
Në vendin tonë aktualisht janë 1401 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju rikujton të gjithë qytetarëve të konfirmuar pozitivë që janë në kushte shtëpie, të respektojnë detyrimin ligjor për të qëndruar të izoluar, për të mos rrezikuar shëndetin e të tjerëve.
Nëse dyshoni se jeni i prekur ose keni shenja të sëmundjes duhet të qëndroni të izoluar dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127.
Ministria e Shëndetësisë ka vënë në dispozicion të qytetarëve linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19

LEXO EDHE:  Shifrat e Universitetit Amerikan/ Ja sa viktima ka shkaktuar Covid- 19 në botë, ku renditet Shqipëria

LEXO EDHE:  Frika nga COVID-19 në krye të listës së shqetësimeve të amerikanëve

COVID-19 – Statistika (11 Korrik 2020)
Testime totale 31933
Raste pozitive 3371
Raste të shëruara 1881
Raste Aktive 1401
Humbje jete 89 (Qarku Tiranë 47, Durrës 14, Fier 5, Vlorë 2, Shkodër 14, Kukës 1, Elbasan 4, Lezhë 1, Berat 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 591
Durrës 229
Shkodër 178
Vlorë 120
Lezhë 68
Fier 42
Kukës 41
Korçë 34
Elbasan 33
Berat 25
Gjirokastër 22
Dibër 18”-thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE