Connect with Us

Spartak Ngjela: Begeti, ishte një bandit, vagabond edhe unë do ta kisha nxjerrë fishek nga Shqipëria

Sociale

Spartak Ngjela: Begeti, ishte një bandit, vagabond edhe unë do ta kisha nxjerrë fishek nga Shqipëria

Publikuar

-

Shqipëria po bëhet gati të paguajë në arbitrazh 109 milion euro për një vendim të gabuar për mbylljen në mënyrë arbitrare të një televizioni.

Para këto që në vend se të shkojnë për investitorin Françesko Begeti, do të mund të injektoheshin fare mirë në ekonomi.

Por avokati Spartak Ngjela për Rtv Ora thotë se 109 milion euro janë një fluskë sapuni për ekonominë shqiptare dhe madje edhe ai si Rama do të kishte bërë të njëjtën gjë.

Ngjela: 109 milion euro janë një fluskë sapuni për ekonominë shqiptare, GDP e Shqipërisë është 27 miliardë euro. Mirë bëri se ai ishte një bandit, vagabond, nuk e di kush e kishte sjellë. Edhe unë do ta kisha nxjerrë fishek nga Shqipëria, asgjë nuk bëri. Edhe firmën Serenisima që kishte mbikalimin e Fierit, e parë sa ndenji pa e bërë, është firmë që e kanë sjellë skraparlinjtë.Do ta kapin atë. Edhe ajo me prishje kontrate ka ndodhur, po pse nuk po e bënte mbikalimin e Fierit. Këto ishin banda që i ka sjellë korrupsioni. Rama nuk i hoqi të gjithë, duhet ti kishte hequr të gjitha. Për çfarë i donim këtu? Begetin e konsideroj rrezik kombëtar, shteti nuk ka kontratë me një bandit. Kontrata do të prishej në mënyrë të njëjashme por ti do të shpëtosh kombin. Ata që e kanë sjellë nuk do të shpëtojnë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Psikologët zbulojnë se çfarë po ëndërrojnë më shumë njerëzit gjatë pandemisë

Publikuar

-

Nga

Psikologët zbulojnë se çfarë po ëndërrojnë më shumë njerëzit gjatë pandemisë

Psikologët kanë studiuar sesi jeta e përditshme ndikon në ëndrrat tona për një kohë të gjatë dhe hulumtimi i fundit ka hedhur dritë se si pandemia COVID-19 dhe struktura e ndryshme e jetës së përditshme formojnë atë për të cilën ëndërrojmë.

Studimi tregoi se gjatë pandemisë, ndjenjat e zemërimit dhe trishtimit në ëndrra u bënë më të shpeshta dhe se njerëzit ëndërronin më shumë tema në lidhje me ndotjen dhe pastërtinë, shkruan Science Alert.

Megjithëse më parë supozohej se ëndrrat ishin një lloj vazhdimi i asaj që po ndodhte ndërsa ishim zgjuar, ky hulumtim i ri ofroi një pasqyrë interesante se si temat e distancës shoqërore dhe larjes së duarve ishin më të pranishme në ëndrra sesa frika e infeksionit të mundshëm nga COVID-19.

Studiuesit analizuan 239 raporte të ëndrrave të 67 të anketuarve nga Brazili. Raportet renditën përmbajtjen e ëndrrave para dhe pas futjes së bllokimit në mars dhe prill. Ekspertët raportuan një rritje të konsiderueshme statistikisht të numrit të fjalëve që lidhen me zemërimin dhe trishtimin, si dhe një rritje në fjalët që lidhen me ndotjen dhe pastërtinë.

LEXO EDHE:  Nga Spartak Ngjela/Për shpetimin tonë nga krimi, presioni amerikan dhe eurpian duhet të vijojë

LEXO EDHE:  Ngjela tregon shkakun e protestës në “Rrugën e Kombit”

Nga ana tjetër, nuk kishte ndonjë ndryshim të rëndësishëm në numrin e fjalëve që i referoheshin sëmundjes, shëndetit, vdekjes ose jetës.
Ekspertët thonë se është e mundur që ëndrrat gjatë këtij studimi ishin më shumë të përqendruara në ndryshimin e zakoneve të përditshme sesa në kujdesin për sëmundjen ose vdekjen, sepse raportet u mblodhën në valën e parë të një pandemie./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Infektohet me Covid-19 epidemiologu Ilir Alimehmeti/ Tregon gjendjen e tij shëndetësore

Publikuar

-

Nga

Infektohet me Covid-19 epidemiologu Ilir Alihmeti/ Tregon gjendjen e tij shëndetësore

Infektohet me Covid epidemiologu Ilir Alihmehmeti.

Ai zbuloi se është prekur nga koronavirusi dhe është karantinuar në banesë.  Alihmehmeti tha se nuk është asimptomatik, por ka simptoma të lehta.

Më tej ai foli edhe për situatën në vend ndërsa theksoi se është herët për të parashikuar rikthimin në normalitet. Epidemiologu shtoi se shpresat janë që të ulet numri i personave që kanë nevojë për trajtim spitalor./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Situatë alarmante/ 17 viktima nga Covid, mbi 700 të infektuar në 24 orë

Publikuar

-

Nga

Situatë alarmante/ 17 viktima nga Covid, mbi 700 të infektuar në 24 orë

Vijojnë të mbeten të larta shifrat e personave të infektuar me koronavirus në vend.

Janë kryer 2.186 testime në 24 orët e fundit, prej të cilave 356 testime janë kryer për arsye depistimi. Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 705 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:
386 raste në Tiranë, 43 raste në Gjirokastër, 28 raste në Korçë, 27 raste në Vlorë, 24 raste në Fier, 23 raste në Krujë, 21 raste në Shkodër, 20 raste në Berat,
18 raste në Librazhd, 16 raste në Elbasan, 14 raste në Lushnje, 10 raste në Kuçovë, 8 raste në Kavajë, 7 raste në Kolonjë, 6 raste në Durrës, 5 raste në Devoll, Mirditë, Mat, Përmet, Tepelenë, Peqin, Malësi e Madhe, 4 raste në Mallakastër, 3 raste në Lezhë, Has, Delvinë, Gramsh, 2 raste në Dibër, 1 rast në Pogradec.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 528 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 19.912 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 484 pacientë, 38 në terapi intensive, 13 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 17 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 5 qytetar nga Durrës, 4 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Vlora, 1 qytetar nga Saranda, 1 qytetar nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Lezha, 1 qytetar nga Cërriku.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

MSHMS u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë kontaktin me mjekun e familjes, për çdo shenjë të sëmundjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm edhe për rimbursimin e barnave për COVID19.
Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim 24/7. Telefononi 127 nëse dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.

LEXO EDHE:  Arta Marku ndez debatin/ Gjata-Ngjelës: Kujdes me fyerjet

LEXO EDHE:  Nga Spartak Ngjela/ Edi Rama është një keqbërës i popullit të vet

COVID-19 – Statistika (02 Dhjetor 2020)
Raste të reja ditore 705
Të shëruar ne 24 orë 528
Të shtruar në spitale 484
Humbje jete në 24 orë 17
Testime ditore 2.186

Testime totale 194.806
Raste pozitive 39.719
Raste të shëruara 19.912
Raste Aktive 18.968
Humbje jete 839

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 10051
Durrës 1343
Elbasan 822
Fier 1457
Korçë 1011
Vlorë 926
Shkodër 843
Lezhë 719
Berat 621
Kukës 400
Dibër 216
Gjirokastër 559

LEXO TE PLOTE