Connect with Us

Situatë alarmante në Maqedoninë e Veriut/ 6 viktima dhe mbi 200 të infektuar në 24 orë

Kosova & Rajoni

Situatë alarmante në Maqedoninë e Veriut/ 6 viktima dhe mbi 200 të infektuar në 24 orë

Publikuar

-

Maqedonia e Veriut nuk gjen qetësi/ Konfirmohen 163 raste të reja me Covid-19

Vijon situata e rënduar nfa Covid në Maqedoninë e Veriut.

Raportohet se gjatë 24 orëve të fundit në gjithë territorin janë regjistruar 205 raste të reja të të infektuarve me Covid 19.

Ndërkohë që numri i të shëruarve është më i lartë se i të infektuarve dhe shënon 336. Sipas raportit gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë6 pacientë të prekur nga Covid-19.

LEXO EDHE:  “Covid-19 nuk parandalohet nëse ju bëni dush rregullisht"/ Ministria publikon fakte ndaj koronavirusit

Në total numri i jetëve të humbura në Maqedoni ka shkuar në 368 ndërsa ai i të prekurve në 7777./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Xhandarmëria serbe hyri në territorin e Kosovës/ Reagon KFOR: Ishte patrullim i sinkronizuar

Publikuar

-

Nga

Xhandarmëria serbe hyri në territorin e Kosovës/ Reagon KFOR: Ishte patrullim i sinkronizuar

Dje në mediat e Kosovës u shpërndanë disa video me pamje të xhandarmërisë serbe që ishte pikasur nga banorët në territorin e Kosovës, teksa kalonin nëpër rrugët e një fshati.

Pas kësaj ka ardhur reagimi i KFOR-it, i cili ka sqaruar xhandarmëria serbe ka bërë patrullime të sinkronizuara brenda territorit të Kosovës.

Sipas KFOR-it, këto patrullime kryhen që nga viti 2008 nga forcat e Aleancës dhe Forcat e Armatosura Serbe.“Më 07 gusht 2020, rreth orës 17:20, elementët e KFOR-it nga Komanda Rajonale Lindje zhvilluan një Patrullë të Sinkronizuar me homologët e Forcave të Armatosura Serbe në Linjën Kufitare Administrative në afërsi të fshatit Hodonovc, në komunën e Kamenicës.Që nga viti 2008, patrullimet e sinkronizuara zhvillohen në mënyrë rutinore së bashku nga KFOR-i dhe Forcat e Armatosura Serbe përgjatë Vijës Kufitare Administrative për të ofruar siguri dhe për tu siguruar që nuk ka aksidente. Në këtë drejtim, KFOR-i gjithashtu zhvillon patrulla të përbashkëta me Organizatat e Sigurisë së Kosovës në afërsi të Vijës Kufitare Administrative”, thuhet në komunikatë.

Në deklaratën për mediat thuhet se: “KFOR-i bashkëpunon me Organizatat e Sigurisë së Kosovës në të gjithë Kosovën, dhe me Forcat e Armatosura Serbe në Vijën Administrative Kufitare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Vija Kufitare Administrative shtrihet rreth 350 kilometra dhe nuk është e shënjuar qartë apo e përcaktuar nga elemente të terrenit natyror dhe të identifikueshëm, siç janë lumenjtë ose vargmalet, por është shënuar vetëm në harta. Ndërsa kryejnë aktivitetet e tyre, patrullimet e sinkronizuara duhet t’i përshtatin itineraret e tyre në kufizimet e terrenit. Kjo nënkupton që patrullat e sinkronizuara të KFOR-it dhe Forcave të Armatosura Serbe lëvizin përgjatë Vijës Kufitare Administrative me një shkallë përshtatjeje të imponuar nga terreni. Sidoqoftë, në asnjë moment elementet e Forcave të Armatosura Serbe të një patrulle të sinkronizuar nuk ndahen nga anëtarët e KFOR-it dhe ky ishte rasti edhe këtë herë”.

LEXO EDHE:  Pëllumb Pipero i shqetësuar/ “Disa të konfirmuar me koronavirus kanë qenë të shtruar te Sanatoriumi”

LEXO EDHE:  Tetë viktima nga stuhia “Ciara”/ Autoritetet ngrenë alarmin, anulohen fluturimet

KFOR-i njofton se do të vazhdojë të angazhohet me të gjitha palët për të forcuar bashkëpunimin, për të siguruar një mjedis të qetë dhe të sigurtë dhe liri të lëvizjes për të gjitha komunitetet në Kosovë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shifrat janë ende shqetësuese/ Maqedonia e Veriut e gatshme për të filluar vitin e ri shkollor

Publikuar

-

Nga

Shifrat janë ende shqetësuese/ Maqedonia e Veriut e gatshme për të filluar vitin e ri shkollor

Ndonëse në Maqedoninë e Veriut shifrat e të infektuarve mbeten ende serioze, ministria e Arsimit njofton se është e gatshme të hapë dyert e shkollave në shtator.

Ministri i Arsimit Arbër Ademi, tha për mediat se ka kohë të mjaftueshme për organizimin e procesit mësimor duke respektuar të gjitha protokollet shëndetësore për mbrojtje nga Covid 19.

“Ne po përgatitemi për fillim të vitit shkollor nga 1 shtatori. Kemi kohë që viti shkollor të fillojë me kohë, kemi kohë që të përgatiten të gjitha shkollat që ti respektojnë protokollet. Këtyre ditëve gjithçka do të finalizohet, edhe nga SASHK-u kemi kërkuar propozime të cilat i kanë dërguar dje. Faza tjetër është që edhe një herë protokollet të shqyrtohen në Komisionin për Sëmundje infektive dhe pastaj në Qeveri të vendoset konkretisht për cilin model, cilat rrethana dhe në cilën gjendje epidemiologjike do të aktivizohet modeli konkret”, u shpreh ai.LEXO EDHE:  “Covid-19 nuk parandalohet nëse ju bëni dush rregullisht"/ Ministria publikon fakte ndaj koronavirusit

Ademi deklaroi se të gjitha shkollat duhet sigurojnë distancë për nxënësit pavarësisht numrit të madh të nxënësve në shkolla të caktuara.

LEXO EDHE:  Vaji i kanabisit do të shitet në farmacitë e Maqedonisë

Sipas tij, deri më 10 gusht pritet të konkretizohet modeli final për realizimin e procesit mësimor për vitin e ri shkollor 2020-2021./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Ndodh pas 3 javësh në Kosovë/ Më shumë të shëruar se sa të infektuar brenda ditës

Publikuar

-

Nga

Ndodh pas 3 javësh në Kosovë/ Më shumë të shëruar se sa të infektuar brenda ditës

Që nga 19 korriku, numri i të shëruarve nga koronavirusi në Kosovë është më i lartë sesa numri i të infektuarve.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike sot u shëruan 197 persona nga koronavirusi, ndërsa u konfirmuan 190 raste të reja.Numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në vend ka shkuar në 10059, ndërsa numri i të shëruarve ka arritur 5802.

Numri i të vdekurve nga koronavirusi ka arritur në 315, nga të cilët 12 vetëm 24 orët e fundit. /CNA.al

LEXO EDHE:  Pas lëshimit të urdhërarrestit/ Vëtëdorëzohet në polici Kryetari i Bashkisë

LEXO EDHE:  “Covid-19 nuk parandalohet nëse ju bëni dush rregullisht"/ Ministria publikon fakte ndaj koronavirusit

 

LEXO TE PLOTE