Connect with Us

Situata shqetësuse nga Covid/ Meta: Rritja e masave mbrojtëse, domosdoshmëri jetike!

Shëndeti

Situata shqetësuse nga Covid/ Meta: Rritja e masave mbrojtëse, domosdoshmëri jetike!

Publikuar

-

Zbulohet data që do shpallë presidenti për zhvillimin e zgjedhjeve

Presidenti Ilir Meta ka ndarë të njëjtat shqetësime me përfaqësuesen e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Shqipëri, lidhur me situatën e koronavirusit në vendin tonë.

Meta ka theksuar rëndësinë e ndërgjegjësimit të qytetarëve për respektimin e udhëzimeve të bëra publike, për ruajtjen e distancave fizike dhe mbajtjes së maskave.
Sipas tij, përballimi me sukses i COVID-19 duhet të jetë një objektiv madhor për të gjithë!

“Duke ndarë të njëjtat shqetësime me përfaqësuesen e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Shqipëri, theksoj rëndësinë e ndërgjegjësimit të qytetarëve për respektimin e udhëzimeve të bëra publike, për ruajtjen e distancave fizike dhe mbajtjes së maskave. Shtimi i rasteve të qytetarëve të prekur nga pandemia COVID-19, veçanërisht numrit të viktimave, shtron si domosdoshmëri jetike rritjen e masave mbrojtëse, frymës së bashkëpunimit dhe mbështetjes së sektorit të shëndetësisë me buxhetin e duhur, veçanërisht me afrimin e pikut të sezonit turistik.
Tepër i nevojshëm është bashkëpunimi i ngushtë me të gjitha vendet fqinje për marrjen e masave për parandalimin dhe përhapjen e mëtejshme të pandemisë, me qëllim rihapjen sa më parë të kufijve tokësorë.
Përballimi me sukses i COVID-19 duhet të jetë një objektiv madhor për të gjithë! Çdo neglizhencë në këtë prioritet ka kosto shumë të rëndë: jetën e qytetarëve tanë”, shkruan Meta./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Mbi 900 raste të reja me Covid/ Humbin jetën 20 qytetarë

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë ka bërë bilancin e situatës së Covid gjatë 24 orëve të fundit.

Sipas raportimit, gjatë 24 orëve janë kryer 3689 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 916 qytetarë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 849 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 68,007 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 625 pacientë, 46 në terapi intensive, nga të cilët 12 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 20 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19.

LEXO EDHE:  Meta: Dita e veterinerit trupëzon virtytet

LEXO EDHE:  Ktheu në Kuvend ligjin për betimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese/ Meta jep argumentet

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19, vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga Covid19.

Gjatë ditës së sotme janë kryer 1001 vaksinime antiCovid dhe që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 11,136 vaksinime antivCOVID./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Si përgatitet trupi për të lëvizur?

Publikuar

-

Nga

Si përgatitet trupi për të lëvizur?

Një numër i zonave të trurit ndryshojnë aktivitetin e tyre para se të ekzekutojmë një lëvizje të planifikuar vullnetare. Një studim i ri nga Universiteti Umeå identifikon një funksion të ri të këtij aktiviteti nervor përgatitor, duke theksuar një mekanizëm tjetër që sistemi nervor mund të përdorë për të arritur qëllimet e tij.

Lëvizjet vullnetare përgatiten para se të ekzekutohen. Për shembull, një përgatitje e tillë ndodh në periudhën midis shikimit të një filxhani kafeje dhe fillimit të zgjatjes për të. Neuronet në shumë zona të trurit ndryshojnë aktivitetin e tyre gjatë përgatitjes së lëvizjes në mënyra që pasqyrojnë aspekte të ndryshme të qëllimit, siç është drejtimi i synuar i lëvizjes.

Është e njohur se përgatitja përmirëson kohën e reagimit dhe cilësinë e përgjithshme të lëvizjeve, por ka qenë e paqartë se si aktiviteti përgatitor i trurit sjell rritjen e performancës motorike. Nuk ka pasur prova të ndryshimeve përgatitore të lidhura me qëllimin në muskuj. Sidoqoftë, një studim i ri nga Universiteti Umeå ka identifikuar një mekanizëm specifik nervor përgatitor që mund të çojë në përmirësimin e performancës motorike.

Studimi ynë demonstron një ndryshim përgatitor në ndjeshmërinë e receptorëve të gishtit muskulor dhe reflekset motorike që ato mundësojnë”, thotë Dr. Michael Dimitriou i cili drejtoi këtë studim dhe është një studiues në Departamentin e Biologjisë Mjekësore Integruese të Universitetit Umeå.

Receptorët e gishtit të muskujve ose “sensorët” normalisht masin sasinë e shtrirjes në një muskul. Spindles gjithashtu furnizojnë sinjalet që shkaktojnë dhe formojnë përgjigjet e refleksit të shtrirjes. Në ndryshim nga llojet e tjerë të receptorëve në muskuj dhe lëkurë, gishtat e muskujve kanë furnizimin e tyre motorik ose fusimotor. Kjo është, vetë sistemi nervor mund të rregullojë ndjeshmërinë e gishtave të muskujve në mënyrë të pavarur.

LEXO EDHE:  Testet e shpejta të Covid-it/ Ja si funksionojnë

LEXO EDHE:  Pfizer bën konfirmimin e shumëpritur/ Analiza përfundimtare tregon se vaksina është 95% efektive

Duke modifikuar ndjeshmërinë e boshtave dhe reflekseve të shtrirjes gjatë përgatitjes, sistemi nervor mund të rregullojë ngurtësinë e muskujve në mënyrë të pavarur nga forca muskulore e njëkohshme”, thotë Dr. Dimitriou. Ngurtësia e muskujve i referohet rezistencës mekanike të muskujve për t’u shtrirë. Ngurtësia e muskujve dhe kyçeve është një parametër kritik për performancën motorike dhe ndërveprimin e suksesshëm me mjedisin tonë. Ngurtësia shumë ose shumë e vogël mund të jetë e dëmshme për performancën motorike. Për shembull, ngurtësia e madhe e muskujve është një shenjë dalluese e çrregullimit të spastikitetit.

Kur përgatitesh për të arritur në një drejtim të veçantë, zbuluam se ndjeshmëria refleksore dhe ngurtësia e muskujve zvogëlohen në mënyrë selektive në muskujt që do të shtrihen. Për të lehtësuar arritjen e qëllimit, sistemi nervor duket se në mënyrë të pavarur modulon” pushimet “në një mënyrë të favorshme para fillimit të lëvizjes “, thotë Dr. Dimitriou. “Përtej rolit të tij në përgatitjen e lëvizjes, kontrolli i pavarur i receptorëve ndijor mund të jetë një mënyrë tjetër në të cilën sistemi nervor ushtron rregullisht kontroll të varur nga qëllimi, përveç kontrollit nga lart-poshtë të muskujveforca dhe përpunimi selektiv i sinjaleve shqisore. Një kuptim më i mirë i funksionit sensorimotor të njeriut mund të informojë teknologji të reja në zona të tjera, të tilla si protezat dhe kontrolli i robotikës.“/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Takimi i mjekëve të diasporës për Covid-19/ Mjekja Dollenberg zbulon çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

Takimi i mjekëve të diasporës për Covid-19/ Mjekja Dollenberg zbulon çfarë u diskutua

Mjekja Aurora Dollenberg duke komentuar takimin e mjekëve të diasporës për Covid-19 u shpreh se është diskutuar për strategjitë që duhet të ndjek Ministria e Shëndetësisë në muajt në vijim për të menaxhuar më mirë situatën e pandemisë.

Sipas Dollenberg, gjatë takimit u diskutua edhe për mënyrat më të duhura të diagnozës për pacientët e infektuar me Covid në mënyrë që të mos përsëriten gabimet që janë bërë, por të veprohet me hapa më të shpejtë.

Ajo kritikoi mënyrën e vendosjes së karantinës në Shqipëri, ku sipas saj nuk është e mirëfilltë dhe ka një lirshmëri të lëvizjeve.

“U diskutua shumë gjatë për strategjitë që do të ndjeki dhe qeveria dhe Ministria e Shëndetësisë shqiptare në muajt që vijon për të menaxhuar këtë krizë. Fokusi patjetër që ishin vaksina, cilat janë vaksinat më të favorshme për Shqipërinë, mënyra si mund t’i arrijmë ato edhe pse deri tani kemi ato kufizimet nga ana ekonomike, kontratat që nuk mund të mbyllen dot aq kollajshëm për të siguruara numrin e nevojshëm të vaksinës.

U diskutuan të gjitha ato studimet e fundit mbi terapitë dhe mënyrat më të mira diagnostike, në mënyrë të tillë që gabimet dhe përvojat që kemi bërë të gjithë ne si Europë gjatë gjithë këtij viti pandemik të mos i përsërisim, por të ecim pak me hapa më të shpejta.

LEXO EDHE:  Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së ngre alarmin/ Covid-19 po kërcënon paqen dhe sigurinë globale

LEXO EDHE:  Rama president, Basha kryeministër?/ Ja si përgjigjet Meta

Situata është patjetër delikate nuk vlen vetëm për Shqipërinë, por vlen për të gjithë Europën. Testet duhet të bëhen më shpesh, më shpejtë dhe të kemi mundësinë që mos të pritet derisa pacienti të jetë infektuar pjesën më të madhe të familjarëve ose të rrethit shoqëror që për fatin e keq vazhdon t’i takojë edhe duke respektuar ato masat mbrojtëse, por lëvizshmëria e komunitetit tonë në Shqipëri është më e madhe dhe kontaktet nëpër bare dhe restorante janë më të mëdha sesa në vendet evropiane ku ne jetojmë si mjek të diasporës. Kjo është një pikë të cilën ne e diskutuam u debatu aspekti ekonomik si mund të mbyllen të gjitha këto biznese në kohën që Shqipëria nuk e përballon dot ekonomikisht.

Argumenti jonë si mjek është mbrojtja e shëndetit të pacientit dhe patjetër që duhet shikuar pak me kriticizëm kjo lirshmëri e qarkullimit dhe një karantinë e mirëfilltë që po ndiqet në Shqipëri”, u shpreh Dollenberg pwr Fax News./CNA.al

LEXO TE PLOTE