Connect with Us

Përfaqësuesja e OBSH në Shqipëri: Shtimi i viktimave në vend është shqetësues

Shëndeti

Përfaqësuesja e OBSH në Shqipëri: Shtimi i viktimave në vend është shqetësues

Publikuar

-

Situata e epidemisë në vendin tonë është shqetësuese. Bettina Menne, përfaqësuese e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Shqipëri, thotë se problemi në vendin tonë është mosfunksionimi siç duhet i sistemit të gjurmimit. Sipas saj nëse ke pasur kontakt me një të infektuar, hyn në kategorinë me rrezik të lartë, dhe duhet të kryesh tamponin për ta verifikuar nëse e ke sëmundjen apo jo.

Pyetur rreth situatës aktuale në Shqipëri, rreth rritjes së numrit të rasteve dhe viktimave, Bettina Menne tha shifrat e fundit janë mjaft shqetësuese dhe se tregojnë numrin e lartë të personave të infektuar që mund të jenë përreth nesh.

“Kjo nënkupton që kemi infektime në komunitet, në qytete sidomos në qytetet të mëdha, por në qytetet të vogla kemi grupime të vogla të cilat mund të mbahem në kontroll. Ekziston mundësia e rritjes së numrit të të infektuarve, sepse ka shumë raste në vend në tërësi dhe sigurisht ka një rritje të numrit të të pranuarve në spitale. Dhe siç edhe e keni ndjekur ju ka pasur 2-3 persona që kanë humbur jetën çdo ditë, javët e fundit dhe kjo është tejet shqetësuese, sidomos duke konsideruar moshën e tyre, disa janë më të rinj se 60 vjeç”, u shpreh ajo në një intervistë për Euronews Albania,

Bettina Menne shprehet se COVID-19 përbën shqetësim për këtë vend, si në të gjitha vendet e tjera ballkanike dhe vendet e Bashkimit Europian dhe se virusi nuk është zhdukur, por mund të prekë secilin prej nesh, në çdo moment, në veçanti nëse nuk marrim masa mbrojtëse.

“Qeveria juaj, Ministria e Shëndetësisë kishte miratuar një strategji rihapjeje, përveç strategjisë së rihapjes ata kishin përcaktuar edhe nivelet e rrezikshmërisë, duke i grupuar në shkallë të ulët, shkallë të mesme dhe të lartë. Për momentin vendi nuk ka rritur ende në një shkallë me rrezikshmëri të lartë, kështu qe rikthimi i izolimit të plotë nuk është një mundësi, sa kohë që masat respektohen dhe rastet nuk shtohen dukshëm. Kjo gjë është tejet bazike. Dhe po ashtu parë edhe nga këndvështrimi i OBSH-së nuk ka nevojë për vendosjen e një izolimi të plotë, sa kohë që masat mbrojtëse respektohen në masë të theksuar nga të gjithë ne”.

Ajo thotë se në çdo vend gjithsecili duhet të ruajë një distancë prej 1-2 metra ose 1.5 metra nga njëri-tjetri dhe maskat duhet të jenë gjithmonë me ne, sa herë dikush duhet të dalë jashtë dhe sidomos personat mbi 60 vjeç.

“Nëse gjendeni në një spital ose qendër shëndetësore përdorni gjithmonë maskë. Thjesht vendosni ato. E di se disa lloje janë të shtrenjta, veçanërisht ato të cilat kanë filtra të veçantë. Por ju bëj thirrje grave dhe nënave në shtëpi, ju mund ti qepni ato vetë në shtëpi, mjaft të jenë me tre shtresa, të cilat mund të duken edhe të lezetshme. Kështu qe përdorni maskat. Mos dilni jashtë në orë kur e dini se do të ketë mbipopullim në ato zona. Kur gjendeni në një dyqan, jo vetëm në supermarkete, kërkoni dezinfektues dhe ruani distancën. Kërkoni kamarierëve të përdorin maskën për vete. Kështu që rregulli i parë, të gjithë ne të respektojmë masat mbrojtëse, të gji9thë ju, të gjithë qytetarët e këtij vendi. Përndryshe do të ketë një rritje të numrit të rasteve , e cila do të çonte në shtrëngim të masave siç mund ta shihni edhe në rastin e Serbisë gjatë fundjavës. Ose siç mund ta keni ndjekur në lajme edhe në Australi. Kështu që mund të vendosej një izolim i ri dhe askush nuk e do më këtë gjë. Veçanërisht gjatë verës,” është shprehur Menne.

LEXO EDHE:  "Ka një ilaç që mendohet se është i suksesshëm"/ Mjeku Topi kritika OBSH-së, paralajmërimi i fortë

Megjithatë, përfaqësuesja e OBSH tha se testimi nuk është zgjidhja e artë për këtë çështje. Rekomandimi i OBSH është se nëse dikush ndihet keq, ka temperaturë të lartë, tharje fyti apo simptoma të ngjashme, duhet të qëndrojë në shtëpi.

“Izolohuni, ky është absolutisht rregulli i parë, pastaj mund të telefoni 127 ose numrat të tjerë të disponueshëm, për të njoftuar ekspertët e shëndetit. Pra ju informoni, për të parë nëse jeni shumë i sëmurë, mesatarisht apo keni simptoma të lehta. Pas përzgjedhjes vendoset nëse do të testoheni ose nëse jo. Ose nëse jeni shumë i sëmurë, se kur do të transportoheni në spital. Pra gjëja e parë nuk është testimi, por të qëndruarit sa më shumë te jetë e mundur i izoluar, për të mos infektuar të tjerët në rast se jeni i infektuar me COVID-19. Të gjitha rastet e tamponëve apo testeve janë të lidhura me një sistem, ky sistem është i quajtur gjurmim i kontakteve. Kështu që, për çdo person që është pozitiv me COVID-19 duhet parë sa njerëz kanë qenë në kontakt me të. Pra duhet të funksionojë i gjithë sistemi dhe në fakt ky është problemi që e kam konstatuar unë. Sigurisht më shumë teste do të ishte gjë e mirë, por i gjithë sistemi për të kuptuar se kush ka kontaktuar kë, është më i rëndësishëm në mënyrë që të gjitha vatrat të mbahen në kontroll”.

Sipas saj, në momentin e parë që një familjar, nëna, motra, babai apo vëllai, rezulton pozitiv, të tjerët duhet të vetëizolohen dhe kjo është thelbësore për të ndaluar në përhapjen e coronavirusit.

“Duhet të vetëkarantinohesh nëse keni qenë në kontakt të afërt. Kjo është çështja thelbësore këtu. Ka kritere të përcaktuara shumë qartë për të treguar se kush është në rrezik të lartë, të mesëm apo të vogël, në lidhje me të qenurit në kontakt. Për shembull, nëse keni qenë në kontakt me atë person për më shumë se 10 minuta në një distancë më të vogël se një metër, bën pjesë në grupin më rrezik të lartë. Ky është vetëm njëri nga kriteret. Ka kritere të qarta të cilat përcaktojnë se kur dhe sesi duhet bërë kjo. Nuk është domosdoshmëri bërja e tamponit kur e di dhe po jeton me një familjar i cili ka rezultuar pozitiv. Por është obligimi yt të vetëizolohesh dhe të mos infektosh të tjerët,” shpjegon përfaqësuesja e OBSH.

Pyetur nga gazetarja Bruna Çifligu, për sa i përket vendimit të Ministrisë së Shëndetësisë për të mos lejuar kryerjen e tamponëve në spitalet private, ajo tha se ky është një vendim që i përket Ministrisë së Shëndetësisë dhe se janë komiteti shkencor dhe ai teknik që këshillojnë.

“Lejimi i zhvillimit të tamponëve në spitale private do të funksiononte vetën nëse personi që ka rezultuar pozitiv ose negativ ka njoftuar organet e shëndetit publik. Dhe Operatori Shëndetësor dhe ndihma e parë, kanë filluar me gjurmimin e kontakteve të tij. Kështu që, nuk funksionon në mënyrë aq të thjeshtë, është shumë mirë të dish nëse je pozitiv apo negativ. Nuk është fundi i historisë, nuk është kjo thembra e Akilit. Nëse do të lejohet bërja e tamponit në spitalet private, ai duhet të jetë pjesë e sistemit të tërë. Vendimi ynë është ai Ministrisë së Shëndetësisë.”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Situata shqetësuse nga Covid/ Meta: Rritja e masave mbrojtëse, domosdoshmëri jetike!

Publikuar

-

Nga

Situata shqetësuse nga Covid/ Meta: Rritja e masave mbrojtëse, domosdoshmëri jetike!

Presidenti Ilir Meta ka ndarë të njëjtat shqetësime me përfaqësuesen e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Shqipëri, lidhur me situatën e koronavirusit në vendin tonë.

Meta ka theksuar rëndësinë e ndërgjegjësimit të qytetarëve për respektimin e udhëzimeve të bëra publike, për ruajtjen e distancave fizike dhe mbajtjes së maskave.
Sipas tij, përballimi me sukses i COVID-19 duhet të jetë një objektiv madhor për të gjithë!

“Duke ndarë të njëjtat shqetësime me përfaqësuesen e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Shqipëri, theksoj rëndësinë e ndërgjegjësimit të qytetarëve për respektimin e udhëzimeve të bëra publike, për ruajtjen e distancave fizike dhe mbajtjes së maskave. Shtimi i rasteve të qytetarëve të prekur nga pandemia COVID-19, veçanërisht numrit të viktimave, shtron si domosdoshmëri jetike rritjen e masave mbrojtëse, frymës së bashkëpunimit dhe mbështetjes së sektorit të shëndetësisë me buxhetin e duhur, veçanërisht me afrimin e pikut të sezonit turistik.
Tepër i nevojshëm është bashkëpunimi i ngushtë me të gjitha vendet fqinje për marrjen e masave për parandalimin dhe përhapjen e mëtejshme të pandemisë, me qëllim rihapjen sa më parë të kufijve tokësorë.
Përballimi me sukses i COVID-19 duhet të jetë një objektiv madhor për të gjithë! Çdo neglizhencë në këtë prioritet ka kosto shumë të rëndë: jetën e qytetarëve tanë”, shkruan Meta./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Po dominojnë moshat e reja”/ Pipero: Maska me detyrim edhe në rrugë

Publikuar

-

Nga

“Po dominojnë moshat e reja”/ Pipero: Maska me detyrim edhe në rrugë

Prej disa javësh, situata nga koronavirusi në Shqipëri paraqitet shqetësuese.  Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero tregon se në numrat e shtuar të të infektuarve javët e fundit po dominojnë moshat e reja.

Ndonëse komplikacionet më të mëdha vijojnë t’i paraqesin të moshuarit apo të sëmurët kronikë ka dhe të rinj që kanë nevojë për trajtim spitalor.

“Moshat e reja janë më të ekspozuar sepse janë në marrëdhënie pune. Moshat e vjetra kanë më shumë kujdes. Graviteti dhe komplikacionet më të mëdha janë te të sëmurët kronikë.

Shtimi i rasteve ka sjellë më shumë raste në spital dhe humbje jetësh. Në kompleks jeta është shqetësuese por nuk është ende problematike”, shprehet Pipero, për Abc neës.
Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero, duke parë ecurinë e pandemisë në vend dhe qasjen e qytetarëve ndaj masave parandaluese mendon se mbajtja e maskës duhet të kthehet në detyrim ligjor dhe në mjedise të hapura.

LEXO EDHE:  Përballja me koronavirusin/ OBSH publikon këshillat për personat mbi 60 vjeç

LEXO EDHE:  Ish-ministri ironizon Ramën/ “Zbulon” oraret kur qarkullon virusi

“Askush nuk e di nëse është pozitiv. Sot bota trembet nga transmetuesit e heshtur. Kam qenë dhe jam kundër maskës në rrugë. Por që të na bëhet mënyrë jetese duhet të mbahet edhe në rrugë. Një maskë sado e thjeshtë e ul mundësinë e infektimit deri në 95%”, thotë Pipero./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Më vdekjeprurëse se koronavirusi/ Një “pneumoni e panjohur” kërcënon njerëzimin?

Publikuar

-

Nga

Kazakistani po përballet me një ‘pneumoni të panjohur’ më vdekjeprurëse sesa koronavirusi. Të paktën kështu raportojnë autoritetet kineze.

Paralajmërimi vjen pasi autoritetet e Kazakistanit kanë paralajmëruar për një valë të  dytë të Covid-19, por edhe një rritje të rasteve të pneumonisë. Ministria e shëndetësisë këmbënguli duke thënë se  pretendimi kinez për pneumoninë nuk ishte i vërtetë, shkruan  Daily Mail.

Ministria e Shëndetësisë së Kazakistanit ka regjistruar më shumë se 32,000 raste të pneumonisë midis 29 qershorit dhe 5 korrikut  dhe 451 viktima. Ndërkohë numri zyrtar i rasteve me koronavirus  në Kazakistan është 53.021, dhe 296 viktima, raporton abcnews.al.

Rreth 28,000 pacientë që vuajnë nga kjo pneumoni e panjohur janë shtruar në spital. Fotot dhe videot e publikuara tregojnë të afërmit e viktimave që radhiten para një morgu në qytetin më të madh Almaty për të marrë kufomat e të afërmve.

Ambasada kineze deklaroi se Kazakistani konfirmoi 1.772 viktima nga pneumonia në gjysmën e parë të vitit, me vetëm  628 në qershor, disa prej të cilëve ishin shtetas kinezë.

“Departamentet e shëndetësisë po kryejnë studime në lidhje me virusin e pneumonisë, por ende nuk kanë identifikuar virusin”.

Saule Kisikova, shefi i departamentit të kujdesit shëndetësor në kryeqytetin Nursultan, tha për agjencinë e lajmeve Kazinform: ‘Rreth 300 persona të diagnostikuar me pneumoni po shtrohen në spital çdo ditë’.

LEXO EDHE:  Si të dalim nga karantina?/ Specialisti i Shëndetit Publik: Infektimi në masë i pa evitueshëm

LEXO EDHE:  OBSH jep alarmin:"Mos i ekspozoni fëmijët para ekraneve,ja rreziqet"

Vendi po nxiton për të blerë 1.600 ventilatorë shtesë dhe 800 ambulanca për të përballuar rritjen alarmante, thonë raportet. Presidenti Kazakistan Kassym-Jomart Tokaev në një fjalim televiziv paralajmëroi: ‘Tani më  e rëndësishme është  të shmangim panikun në shoqëri’.

“Ne në thelb kemi të bëjmë me një valë të dytë të koronavirusit, shoqëruar me një rritje të infeksioneve të pneumonisë,” tha ai.

‘Kërcënimi i koronavirusit nuk duhet të nënvlerësohet. Është e gabuar të mendosh se është një grip i zakonshëm, është një sëmundje shumë më e fshehtë dhe e rrezikshme, ‘tha ai.

Paralajmërimi i Kinës në lidhje me pneumoninë e panjohur, duket i njejtë me kohën  kur shkencëtarët kinezë njoftuan botën në janar se ata kishin zbuluar një virus si kurrë më parë që i ngjante pneumonisë, i njohur tani si SARS-CoV-2.

Diplomatët u kërkuan shtetasve kinezë të ndërmarrin të njëjtat masa paraprake siç vepruan me koronavirusin, i cili ishte me origjinë nga Ëuhan dhe ka infektuar më shumë se 12 milion njerëz në mbarë globin. Kjo do të thotë që njerëzit të mos largohen nga shtëpitë e tyre vetëm në rastet kur është e nevojshme, të përdorin  maska për fytyrën, të praktikojnë distancën sociale dhe të lajnë duart  shpesh.

LEXO TE PLOTE