Connect with Us

“PENTITOT’ po nxjerrin të palarat e njeri-tjetrit”/ Murrizi: Ehhhhh sa do dëgjojnë shqiptarët këto ditë!

Politikë

“PENTITOT’ po nxjerrin të palarat e njeri-tjetrit”/ Murrizi: Ehhhhh sa do dëgjojnë shqiptarët këto ditë!

Publikuar

-

“Kam qenë deputet kur PD kishte këputur frenat”/ Murrizi zbuloj lojërat e fshehta mes treshes politike

Menjëherë pas deklaratave të kryeministrit Edi Ramës dhe kreut të PD, Lulzim Basha, ka reaguar deputeti Myslim Murrizi.

Murrizi thotë se dy liderët e partive të mëdha janë dy të penduarit e parë të kësaj “bande” 30-vjeçare politike.

Përmes një shënimi të gjatë në rrjete sociale, Murrizi thotë se si Rama dhe Basha nuk i duan listat e hapura, në mënyrë që të bëjnë pazare me njeri-tjetrin, pazare që sipas tij kanë 30 vjet që “gatuhet”.

“REFORMA NE DREJTESI KA FILLUAR TE JAPI EFEKTET E PARA

I PENDUARI I PARE I “ bandes” POLITIKE RREFEN NJE NGA PAZARET E PISTA QE PREJ 30 VITESH LUHET NE KURRIZ TE SHQIPTAREVE

Shpresoj qe “PENTITO” i pare i kesaj “ bande” politike te bashkepunoj deri ne fund me drejtesine

NJERI PRESIDENT E TJETRI KRYEMINISTER???????????

HAJDE GALLATE HAJDE

Domethene qe Shqiptaret nuk kane fare te drejte te ZGJEDHIN

Prandaj kane 12 vjet qe jua kane ndaluar me ligj te drejten e zgjedhjes me VOTE??????

Prandaj nuk duan LISTAT E HAPURA??????

Prandaj bejne sikur zihen me njeri tjetrin???

Prandaj ulen si skuthe me njeri tjetrin qe te beje pazarin e radhes ne kurriz te SHQIPTAREVE dhe duan ta paraqesin para TYRE si marreveshje qe zgjidh ngerçin artificial politik???

Po kur kjo pune qenka me pazar mes njeri tjetrit, atehere pse duhet te kete ZGJEDHJE çdo 4 vjet???????

Apo kot per tu hedhur hi syve Shqiptareve, per tu bere qejfin nderkombetareve dhe per tu rrahur e vrare MILITANTET e partive neper kutite e votimit per palaćot e politikes??????

Po “ shume mire” qenka kjo pune!!!

Jam “ zhgenjyer” shume pse nuk paskan pranuar??????????

Po çfar mund ti ofroj me shume se Kryeminister,kryetarit te opozites nje kryeminister ne detyre???????

Po nje Kryeminister ne detyre qe eshte merzitur dhe po i vjen per te vjelle nga pushteti i tepert, çfare mund te behet me shume se Presidemt?????

Mesa po kuptoj nga “ rrefimet” e para te “bashkepuntoreve” te pare te drejtesise se re, do jene prishur pazari se nuk ka vend per 2 Kryeministra dhe 2 President

LEXO EDHE:  E pyesin për vilën në Surrel/ Rama: “E kam bërë me punë. Për ata që hedhin baltë..."

Se keta “ shejtan” nuk jane 2 kapo te vetem te kesaj “ BANDE” politike 30 vjeçare por jane 4 kapo e gjys, dhe 30 lango pas Tyre qe ju duket vetja si gango

Te nderuar SHQIPTARE!

Sot eshte nje dite e MADHE per sejcilin nga ne, per te degjuar fillimin e rrefimeve qe te “ PENDUARIT” do tregojne per te gjitha pazaret e pista qe kane kryer ne kurrizin e Shqiptareve

Ishalla jua kame perkthyer mire nderkombetareve deklarimet e dy te “PENDUAREVE” te pare te “ bandes” politike 30 vjeçare, qe edhe ata te “ shkrete” te mos “ lodhen” shume per ti “ pajtuar” as neper skutat e pallatit te kongreseve as ne rezidencat e selive diplomatike

Atehere une “ PROPOZOJ” qe te mos behen me votime kot, sepse ka kosto te larte financiare, por “ kapot” te meren vesh me njeri tjetrin dhe te pranojne me “ dhimbje” kete “ sakrifice” te madhe per hater te SHQIPERISE dhe SHQIPETAREVE

NJERI PRESIDENT

TJETRI KRYEMINISTER

Pastaj kur te merziten te bejne

“ RROTAÇILE” se nuk u be qameti dhe QYTETAREVE tua paraqesin si mender “ rrotacion”

Keshtu besoj qe “kenaqen” te gjitha palet

Keta “ PENTITOT” shplodhen duke nderruar karriket me njeri tjetrin pa ZGJEDHJE, dhe POPULLI ben sikur VOTON çdo 4 vjet

Dhe Shqiperia ecen “ para” dhe futet ne BE nga deklaratat pro perendimore dhe emocionale te disa deputeteve qe mbreme “ shpetuan” ATDHEUN, KOMBIN, SHQIPERINE DHE SHQIPTARET nga “ puçi” i shtetit qe po behej nga ne “ “tradhetaret” qe kemi kerkuar

LISTA TE HAPURA

SOT ESHTE VETEM FILLIMI

EHHHHH SA DO DEGJOJNE SHQIPTARET KETO DITE!!!!

Populli thote: FIJA KEPUTET DUKE U HOLLUAR”, shkruan Murrizi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

2 Comments

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pamje nga fushat e Malësisë së Madhe/ Rama: Shëmbëlltyrë frymëzuese

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamje nga fushat piktoreske të Malësisë së Madhe. Në një postim në rrjetet sociale Rama është shprehur se falë punës së palodhur dhe financave të qeverisë përmes AZHBR dhe programit të ndihmës evropiane për bujqësinë, këto fusha mund të bëhen prodhuesit kryesor të bimëve medicinale në rajon.

Shihni këto qindra hektarë fusha piktoreske në Malësi të Madhe të familjes Skora dhe fermerëve të zonës, shembëlltyrë frymëzuese e Shqipërisë që duam, ku falë punës së palodhur e mbështetjes së merituar financiare edhe nga qeveria shqiptare, përmes AZHBR dhe programit të ndihmës europiane për bujqësinë, kjo kompani synon të bëhet prodhuesja më e madhe e bimëve medicinale në rajon”, ka shkruar Rama./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Divorcohet” nga opozita dhe bën parashikimin për Ramën”/ Nikoll Lesi merr vendimin drastik

Publikuar

-

Nga

Gazetari Nikoll Lesi, edhe pse dikur një mbnështetës i flaktë i opozitës, tashmë duket se ka dalë hapur kundër kësaj të fundit, duke mos kursyer edhe “lavdet” per Ramen.

Në disa shkrime të publikuara së fundi në gazetën “Koha Jonë”, Lesi ka mbajtur qëndrime mjaft të forta kundër opozitës, ndërsa në një shkrim të publikuar sot, duket se i jep “divorcin” përfundimisht.

Në shkrimin e publikuar ndër të tjera thuhet se opozita do rrijë edhe katër vjet të tjera pa pushtet derisa të tretet nga pak e përditë, ndërsa shton se me këtë opozitë Rama rrezikon të rrijë ne pushtet deri në 2030.

“Ajo nuk është bashkë, siç ishte para 25 prillit dhe kur na bënin spektakle gjoja “përbashkimi” dhe “solidariteti” për të mposhtur Edi Ramën.

Kjo opozitë bënte bë e rrufe se do ta rrëzonte pushtetin mafioz të Edi Ramës me çdo kusht e çdo mënyrë, por faktet që po dalin përditë na rrënqethin pasi pikërisht kjo opozitë ditën fliste kundër oligarkëve dhe koncensionëve, ndërsa natën takonte pikërisht këta oligarkë, duke iu premtuar se koncensionet do vazhdojnë, por duan “pjesën e tyre”, siç ia jepnin Rilindjes. Por Rama ua mori zgjedhjet, prapë. Dhe rreziku mbetet se prapë e prapë do ti marrë zgjedhjet dhe do mbretërojë deri nga viti 2030.”-shkruan gazeta e Nikoll Lesit.

Më tej, në shkrim thuhet se “Ça është kjo Opozitë e përçarë, e çoroditur, pa strategji, pa motiv, pa kurajo, pa forcë përballje dhe që tërheq zvarrë popullin opozitar me iluzione të kota se gjoja “Edi Rama i ka ditët e numëruara”!?

Edi Rama nuk do të ishte kryeministër nëse opozita do vendoste emra të spikatur kandidatësh për deputetë dhe të ishte e bashkuar në një listë.

Rilindja do ishte sot para drejtësisë nëse Opozita nuk bënte pazar natën me Edi Ramën dhe me një Fondacion të huaj ndërkombëtar.”.

Por, Lesi nuk ndalet me kaq, ndërsa shkruan se “pasojat” e një opozite të përçarë po i vuan edhe “Koha Jonë”, e cila pas disa kohësh nuk do dalë më në treg në formatin print, “edhe për faktin se nuk beson më te kjo OPOZITË.”.

Më poshtë shkrimi i plotë:

Opozita bërtet se m’i blenë dhe u manipuluan votat me 25 prill nga Edi Rama dhe mafia vendase, në bashkëpunim me Oligarkët. Opozita vetëm bën deklarata shtypi dhe statuse në facebook për “padrejtesitë e Kryeministrit”; ndaj opozita do rrijë edhe katër vjet të tjera pa pushtet derisa të tretet nga pak e përditë.

Ajo nuk është bashkë, siç ishte para 25 prillit dhe kur na bënin spektakle gjoja “përbashkimi” dhe “solidariteti” për të mposhtur Edi Ramën.

Kjo opozitë bënte bë e rrufe se do ta rrëzonte pushtetin mafioz të Edi Ramës me çdo kusht e çdo mënyrë, por faktet që po dalin përditë na rrënqethin pasi pikërisht kjo opozitë ditën fliste kundër oligarkëve dhe koncensionëve, ndërsa natën takonte pikërisht këta oligarkë, duke iu premtuar se koncensionet do vazhdojnë, por duan “pjesën e tyre”, siç ia jepnin Rilindjes. Por Rama ua mori zgjedhjet, prapë. Dhe rreziku mbetet se prapë e prapë do ti marrë zgjedhjet dhe do mbretërojë deri nga viti 2030.

Ça është kjo Opozitë e përçarë, e çoroditur, pa strategji, pa motiv, pa kurajo, pa forcë përballje dhe që tërheq zvarrë popullin opozitar me iluzione të kota se gjoja “Edi Rama i ka ditët e numëruara”!?

LEXO EDHE:  E pyesin për vilën në Surrel/ Rama: “E kam bërë me punë. Për ata që hedhin baltë…”

LEXO EDHE:  Rritja e numrit të të infektuarve/ OBSH: Ja vendet në krye të listës

Edi Rama nuk do të ishte kryeministër nëse opozita do vendoste emra të spikatur kandidatësh për deputetë dhe të ishte e bashkuar në një listë.

Rilindja do ishte sot para drejtësisë nëse Opozita nuk bënte pazar natën me Edi Ramën dhe me një Fondacion të huaj ndërkombëtar.

E përse gazeta “KOHA JONE” duhet të vazhdojë akoma të dalë në treg, ndërkohë që ishte në vijën e parë të zjarrit kundër mafies, pushtetit, oligarkisë dhe tiranisë; pra besoi të opozita se kishte të drejtë, por ishte opozita që shiti pushtetin me 25 prill. E pse duhet të sakrifikojë prapë gazeta KOHA JONE të shkojë te çdo lexues nëpër Shqipëri, për hir të traditës, por edhe se besonte se mund të kontribuonte në rrëzimin e një regjimi, ndërkohë që opozita tradhtoi popullin opozitar?

Gazeta “KOHA JONE” do jetë në treg edhe disa kohë dhe më pas do lehtësojë barrën e halleve të saja duke kaluar vetëm portal online, edhe për faktin se nuk beson më te kjo OPOZITË.

Për hir të qëndrimeve të saja kritike ndaj qeverisë, që prej disa ditëve qeveria ka bllokuar të gjitha llogaritë bankare të gazetës KOHA JONE vetëm se nuk ka paguar disa detyrime tatimore, pavarësisht se ishim në kohë pandemie. Ne i kërkuam një ndihmë në formë deklarate publike partive të opozitës për të denoncuar këtë akt të pashembullt të qeverisë ndaj KOHA JONE, por Opozita nuk foli dhe as nuk tha një fjalë në mbrojtje të gazetës, pra fjalës së lirë!

E pse duhet gazeta të mbrojë këtë OPOZITË!

Ndonëse gazeta po shkon kah mbylljes, edhe prej qeverisë, prapë KOHA JONE do vazhdojë web online me parimin e kahershëm dhe të përhershëm: “Nga lufta vijmë dhe në luftë po shkojmë!”. Pra luftë kundër se keqes, kundër mafias, kundër çdo qeverie që keqqeveris.

Njerëzit duan shpresë, duan ku të mbështeten si vizion, qytetarët duan një opozitë të besueshme e jo që zihen me njeri tjetrin. PD ka kryetar Lulzim Bashën, që mori vulen e partisë dhe për katër vite të tjera, a thua se populli i revoltuar endërronte që vula e PD të ishte në duart të sigurta!

Opozita duhet të ringrihet e të mos luftojë mes vetes, duke i futur thikat njeri-tjetrit. Lulzim Basha ka përgjegjsinë e një zgjidhje të re opozitare, pasi deri tani ka dështuar. Dështoi me dorëzimin e mandatëve të deputetit, dështoi me dorëzimin 100 përqind të pushtetit vendor tek PS e tani ka fituar atë që kishte para dy viteve; hyrjen në parlament.

Ndaj kjo Opozitë ka nevojë të kthjellohet dhe të gjejë forcë për tu ringritur përballë Edi Ramës i cili do jetë përherë e më lartë në majen e pushtetëve, aqsa zor ta kap kjo Opozitë e sotme e përçarë dhe e çoroditur!

Humbjet ndodhin dhe kjo është normale në një shtet demokratik. Por Shqipëria akoma nuk është demokratike, është një përzirje hibdride mes pluralizmit, Kinës komuniste me një parti e me kapitalizëm, sikurse po zbaton modelin turk apo paksa edhe rus.

Ndaj që të vendoset demokracia që duan qytetarët e veçanërisht rinia, duhet së pari të demokratizohet vetë OPOZITA.

Me këtë OPOZITE që kemi sot nuk ka shpresa!

Fatkqesisht duhet thënë dhe nuk duhet mashtruar populli me iluzione të kota se pas katër viteve do jetë në pushtet, Opozita./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Faktet-Pse marrëveshja Rama-Basha funksionon/ Si e “vrau” Sali Berishën, dhe shiti Ilir Metën tek Rilindja

Publikuar

-

Nga

Një nga kosot më të mëdha politike që ka pasur opozita, është marrëveshja e vitit 2017, mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të PD-së, Lulzim Basha. Kjo shpesh është kontestuar jo vetëm nga kritikët, por edhe njerëz afër tij, të cilën e kanë cilësuar si një marrëveshje për interesa korruptive, e iniciuar nga George Soros dhe me pasoja të rënda për politikën shqiptare.

Dhe sot, në 2021, askush nuk ka argument që kjo marrëveshje nuk ekziston dhe nuk po funsksionon në mënyrë perfekte.

Le të rendisim faktet dhe ti analizojmë

Në vitin 2017 u bë marrëveshje për zgjedhje të qeta, ndërkohë që opozita ishte në çadër.

Në 2021 sërish u bë marrëveshje për Kodin Zgjedhor, dhe sërish pati zgjedhje të qeta.

Të dyja kanë qënë perfekte ditën e zgjedhjeve.

Në të dyja rastet Rama ka fituar me të njëjtin rezultat, kurse Basha në zgjedhjet e fundit ka shtuar vetëm votat që në 2017 ikën te LSI.

Marrëveshja i ka siguruar Ramës pushtetin, ndërsa Bashës karrigen e kryetarit të PD-së.

Marrëveshja siguroi një proces, numërim dhe rezultat të shpejtë dhe fakti është se është firmosur një humbje e zgjedhjeve në çdo qendër votimi, në çdo grup numërimi, në çdo KZAZ, dhe proçeset e anikimimeve të Bashës kanë qënë thjeshtë formalitet.

Në të dy rastet Basha, pasi ka humbur ka bërë sikur nuk i ka njohur zgjedhjet, në të dy rastet ka shkuar në parlament dhe ka marrë mandatet.

Në të dy rastet ka thënë se tani fillon lufta.

Edhe katërvjecarin e parë edhe të dytin, ndoshta dhe të tretin bizneset e familjes së Bashës vetëm shtohen.

Lulzim Basha është ndoshta i vetmi kryetar opozite në botë që me pushtetin e tjetrit pasurohet, thuajse si të jetë në qeveri.

Në 2017 sulmohen partitë e vogla, edhe Rama edhe Luli me tepsinë, “shushunjat” apo dhe “LSI-në e maskarenjve”.

Në 2021 zhduk identitetin e partive të vogla me ndryshimet në Kodin Zgjedhor, që kishte konsesnusin e plotë të Lulzim Bashës.  

Partitë e vogla tashmë janë thuajse të fshira.

Të fundit dhe më të rëndësishmit, janë “vrasja” e Ilir Metës dhe Sali Berishës.

Në 2017, fushatën Basha e bëri kundër Metës. Në 2021 nuk ka thënë asnjë fjalë në mbrojtje të presidentit, tashmë të shkarkuar nga Parlamenti. Përkundrazi gjatë kohës që ai shkarkohej në Kuvend zgjodhi të bënte zgjedhje të shpejta një parti, të kapte karrigen dhe më pas të bënte një gjoja analizë. Që në fakt do të duhej të kishte ndodhur krejt e kundërta.

LEXO EDHE:  E pyesin për vilën në Surrel/ Rama: “E kam bërë me punë. Për ata që hedhin baltë…”

LEXO EDHE:  Qeveria merr të tjera vendime/ Çfarë ndodh me qarkullimin nga dita e hënë

Ndoshta Meta e ka kuptuar me vonesë, por Basha e ka shitur te Rama. Dhe ky është fakt, pasi djegia e mandateve jo vetëm e nxori në pritë Metën por edhe ekzekutoi atë politikisht.

“Vrasja” e Ilir Metës e ka emrin Lulzim Basha, pasi nëse nuk do digjte mandatet as ai as LSI, Rama kurrësesi nuk do kishte mazhorancë kushtetuese për të shkarkuar presidentin.

Totalisht pjesë e marrëveshjes së 2017. Këtë tashmë nuk e mohon dot as Ilir Meta apo asnjë aktor politik, analist, gazetar apo kushdo qoftë.

“Vrasja” e Sali Berishës

Në 2017, Luli thoshte se nuk e linte doktori të bënte marrëveshje. Dy vite më vonë, çdo akt politik ia faturoi Berishës, duke e ekspozuar atë te ndërkombëtarët.

Më pas, në mënyrë të rrufeshme në bashkëpunim me Ramën, e “vranë” politikishit, dhe erdhi vendimi i Departamentit Amerikan të Shtetit, ku Berisha shpallej non-grata.

Të gjithë janë të bindur se kjo nuk do kishte ardhur pa një OK, të Lulzim Bashës.

Pra, marrëveshja fillon me pasurimin e familjes, me 16 milionë eurot që mori për pallatin e vjehrrit, të ndërtuar në rërën e detit Jon, në Vlorë. Me pas vazhdon bashkëqeverisja në dy forma, një herë me ministra e një herë pa ministri.

Për të shkuar më tej tek kauzat e tradhëtuara, që nga Rruga e Kombit, Teatri, e gjithçka tjetër.

Të mos harrojmë dhe inceneratorët, për të cilët Lulzim Basha foli disa ditë dhe më pas tufat me para i mbyllin gojën.

Nuk ka nevojë Basha të jetë në qeveri, milionat i merr duke qënë në krye të PD.

“Vrasja” e Metës dhe ekspozimi i Berishës deri tek vendimi i DASH, “vrasja” e partive të vogla dhe qindra fakte dhe argumente të tjera, tregojnë se Lulzim Basha nga 2017 nuk i shërben PD-së dhe opozitës, por interesave të tij klienteliste, pazareve me Ramën.

Dhe me paratë që fiton nga marrëveshja me Ramën, mban drejtimin e PD, shet dhe blen mandate deputetësh, që i përdor për interesat e tij personale.

Marreveshja ekziston dhe skema tashmë është e qartë.

Kush ka dyshime, teatrin do e shohim në shtator. Dhe për çdo “zjarr” mbi Edi Ramën, do shkojë “zjarrfikësi” Lulzim Basha, si shpëtimi i tij./CNA.al

PD-së i mungon Gandi/ Luli “zjarrfikësi” i urrejtjes popullore

Të gjitha “fitoret” e Lulzim Bashës me Edi Ramën

Shifra dhe fakte/ Pesë fitoret e Lulzim Bashës që të lenë pa fjalë

Berisha kundër Bashës/ Mesazhi i koduar i ish-kryeministrit

Heshtje në PD/ Basha braktis Metën

LEXO TE PLOTE