Connect with Us

“Leri qarjet”/ Kulluri-Bashës: Bëhu trim e dili përballë me çdo sistem

Politikë

“Leri qarjet”/ Kulluri-Bashës: Bëhu trim e dili përballë me çdo sistem

Publikuar

-

“Leri qarjet”/ Kulluri-Bashës: Bëhu trim e dili përballë me çdo sistem

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri ka reaguar pas deklaratës së Bashës i cili tha se Rama i ka çuar ndërmjetës që ai të bëhet kryeministër dhe vetë të bëhet president.

Sipas Kullurit, këto llogjet “më kërkoi marreveshje, ti Kryeministër e unë President” janë përralla kalamajsh!
Ai i kërkon Bashës të bëhët trim dhe të dalë përballë me çdo sistem, me lista të hapura, të mbyllura, me koalicion, pa koalicion!

“Nga rrethi vicioz nuk dilet me gënjeshtra! I dogji mandatet, tani t’i pijë lëngun koalicioneve parazgjedhore!
Do lista të hapura Rama, të bashkojë partinë dhe aleatët ne një listë të vetme dhe ta mundë me votë popullore! Prapë nuk do por shqetësohet!
Këto llogjet “më kërkoi marrëveshje, ti Kryeminister e unë President” janë përralla kalamajsh! Nuk i ha njeri normal këto fantazi!
Bëhu trim dhe dili përballë me çdo sistem, me lista të hapura, të mbyllura, me koalicion, pa koalicion! A the që ke 85% të shqiptarëve që nuk dolën vjet në zgjedhje lokale, dili përballë pra dhe leri qarjet!”, shkruan Kulluri./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
3 Komente

3 Comments

 1. t

  11 Korrik, 2020 at 9:08 am

  O i kulluar,a e di qe je duke ja futur pordhes tani,boll dhe mend,nqs je me lulin dil me lulin ose hidhu te rama por mos bej lojra fjalesh pa bereqet

 2. arqile

  11 Korrik, 2020 at 10:54 am

  O kulluri o servili i rames o pisanjos ty do shkerdhyer robt o wrn sa sufllaqe do maresh nga rama.

 3. Z

  11 Korrik, 2020 at 11:12 am

  Kulluri! Beju trim,gjak shqiptari,s’ka burre nene qe me tremb etj. Jane shprehje te shek e 19te.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Garë në PD, apo Demokraci e Drurit?!

Publikuar

-

Nga

Takimet me strukturat/ Basha shpall zgjedhjet e parakohshme në tetor

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha e proklamoi lëvizjen e re për propozimin e kandidatëve për deputet nga baza si një lëvizje e fortë demokratiziuese, e cila do çlironte energji të reja në radhët e demokratëve.

Në Devoll dje u vu re se si po shpërthejnë energjitë brenda strukturave të PD.

Duket se energjia e çliruar qenka druri.

Sipas burimeve nga vendgjarja goditja është bërë për shkak të detyrës. Kryetari i PD i goditur nga përkrahesi i ish kryetarit të bashkisë nuk ka shprehur ambicie për të kandiduar dhe nuk është dorëhequr nga funksioni, por kjo nuk e ka shpëtuar atë nga sulmi. Sipas të dhënave paraprake del se qëllimi i sulmit ka qënë që të jepet mesazhi publik nga ish-Kryetari i Bashkisë se Devolli “është zënë” dhe konkurentët duhet të tremben.

Me shumë gjasa në fakt mesazhi duhet të jetë targetuar për të mbërritur tek vetë Basha, me qëllim që ai të mos lëvizë dot.

Mesazhi për Bashën është: mos e lëviz shumë bishtin se ndryshe kjo përgjigje do ta presë. Ndryshe nuk shpjegohet dot pse sulmi është zgjedhur që të bëhet në prezencë të të deleguarve të Bashës nga Tirana, Florion Mima dhe Endri Hasa. Kryetari i degës nuk shkoi dje në Devoll. Ate agresorët e kishin aty gjithë kohës. Por zgjodhën ditën e sulmit dhe preferuar që të deleguarit e Bashës të ishin prezent.

Sipas të dhënave rezulton se të deleguarit janë shtangur përpara sulmit dhe nuk kanë reaguar në asnjë lloj forme, nuk kanë marrë në mbrojtje kryetarin e tyre të partisë dhe as e kanë dënuar sulmin publikisht. Nuk dihet ende qëndrimi që do mbajë Basha me këtë rast, apo do rrijë dhe ai si dru siç ndenjen të deleguarit e tij?

LEXO EDHE:  Afera për Teatrin/ PD zbardh “lojën” 200 milionë euro

LEXO EDHE:  Foto-Me lule dhe tortë blu/ Basha surprizohet në Vlorë për ditëlindje

Gjithësesi mund të thuhet se udhëzimi i famshëm i Bashës për “demokratizimin” e partisë e solli shembullin e parë.

Dje në Devoll u inaugurua modeli i “demokracisë së drurit”.

Modeli fatkeqësisht u themelua në Devoll. Tamam aty ku askujt nuk ja priste mendja. Përfytyroni pak tani se cili do jetë implementimi i këtij modeli në gjithë Shqipërinë!

Basha nuk reagoi!

Çfarë po pret?

Që demokracia e drurit të mos përhapet edhe në degë të tjera, Basha është i detyruar të reagojë. Ndryshe proçesi rrezikon të deshtojë me turp dhe të justifikojë paralajmërimet e kritikëve, të cilet e kanë konsideruar proçedurën si proçedurë që nxit konfliktet, armiqësimin, përçan partinë dhe e dobëson atë përpara garës së madhe me kundërshtarin.

Demokracia e drurit pretendon që kandidatët të dalin nga ata që rrahin.

Përfytyroini pak tani rrahësit, duke plotësuar formularin e kandidimit që u ka miratuar Basha!/ CNA.al

Plas në PD/ Rrihet me grushte e shqelma gjatë mbledhjes kryetari i degës

Ekskluzive/ Zbulohen 24 emrat që Basha do rikandidojë nga ish-deputetët e 2017

Ekskluzive/ Zbulohen 21 emrat e rinj të listës Basha

Ekskluzive/ Formularët tallje, zbulohen kandidatët e Luli Bashës në shumicën e qarqeve

Zbardhet udhëzimi i ri i PD për kandidatët për deputetë/ “Zhvishuni” nga detyra si kryetarë dege që të hyni në lista

Fakti-Basha tallet me kandidatët për deputetë/ Listat do i plotësojë vetë

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Mizori e turpshme”/ Bushati: Revizionimi i historisë nuk i shërben pajtimit dhe rrugës evropiane

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ka kujtuar sot 25-vjetorin e Masakrës së Srebrenicës, duke e cilësuar atë si një nga mizoritë më të turpshme sipas tij që nga Lufta e Dytë Botërore.

Në një postim në rrjetet sociale, Bushati shkruan se kultura mbizotëruese e mohimit dhe revizionimit të historisë, tendencat për të vendosur shenja barazimi mes xhelatëve dhe viktimave nuk i shërbejnë pajtimit dhe rrugës europiane të Ballkanit Perëndimor.

“25 vjet më parë bota u bë dëshmitare e një mizorie të turpshme e të paparë në tokën europiane, që prej Luftës së Dytë Botërore. 8372 boshnjakë humbën jetën në Srebrenicë, si rezultat i fushatës genocidiste të forcave serbe.

Në këtë ditë reflektimi, nderojmë kujtimin e viktimave të genocidit në Srebrenicë, por edhe viktimat e tjera që i janë nënshtruar mizorive masive, për shkak të identitetit të tyre.

LEXO EDHE:  Basha paraqitet në prokurori/ PD: Ja pse ndryshoi qëndrim

LEXO EDHE:  Basha: Policia po kalon ditët e saj më të vështira

Kultura mbizotëruese e mohimit dhe revizionimit të historisë, tendencat për të vendosur shenja barazimi mes xhelatëve dhe viktimave, shoqëruar me tentativat për marrëveshje për amnestimin e krimeve të luftës, shkojnë në drejtim të kundërt me ndërtimin e paqes së qëndrueshme, procesin e pajtimit dhe rrugën europiane të Ballkanit Perëndimor.

Pajtimi në epokën e pasluftës kërkon respekt dhe ndjeshmëri për të kaluarën, të mbijetuarit dhe familjet e tyre. Kjo është e vetmja garanci për mospërsëritjen e mizorive të së kaluarës dhe ndërtimit të shoqërive paqësore, gjithpërfshirëse dhe të drejta.”-shkruan Ditmir Bushati./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta kujton viktimat e masakrës së Srebrenicës/ Gjenocid në zemër të Europës, nuk duhej lejuar

Publikuar

-

Nga

Meta kujton viktimat e masakrës së Srebrenicës/ Genocid në zemër të Europës, nuk duhej lejuar

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar sot viktimat e pafajshëm të masakrës së ndodhur 25 vite më parë në Srebrenicë.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta e cilëson atë ngjarje të rëndë si gjenocid i një shkalle të paprecedentë në zemër të Europës, ndërsa thekson se nuk duhet të ishte lejuar të ndodhte.

Nisur nga kjo, ai jep një mesazh të qartë për reflektim dhe dhënien e një mesazhi të qartë brezave të ardhshëm, për të mos i lejuar kurrë më të tilla mizori të ndodhin në rajonin tonë.

“Masakra që ndodhi në Srebrenicë 25 vjet më parë, ishte gjenocid i një shkalle të paprecedentë në zemër të Europës, që nuk duhej të ishte lejuar të ndodhte.
11 korriku 1995 shënon një moment historik të rëndësishëm dhe të paharruar për të gjithë ne. Ndërsa sot kujtojmë viktimat e pafajshme dhe të gjithë ata që pësuan tmerre të paimagjinueshme në gjenocidin e Srebrenicës, duhet të reflektojmë dhe t’i shqyrtojmë me shumë kujdes veprimet tona, për t’u dërguar një mesazh të qartë brezave të ardhshëm, për të mos i harruar dhe për të mos i lejuar kurrë më të tilla mizori të ndodhin në rajonin tonë.
Është e një rëndësie jetike që bashkëjetesa etnike-fetare dhe kulturore të ruhet e të forcohet, pa lejuar askënd të helmojë dhe të përçajë popujt dhe kombet tona, qoftë edhe duke ricikluar ide që sjellin ndërmend shpërnguljet masive, në mënyrë që tragjeditë e përjetuara t’i përkasin vetëm të kaluarës së hidhur por jo shumë të largët të rajonit.
Duke ju bashkuar sot lutjeve për shpirtrat e viktimave dhe dhimbjes së patreguar që përjetuan popujt dhe kombet e Ballkanit, në nderim të kujtimit të tyre, duhet të forcojmë bashkëpunimin dhe bashkëjetesën për të ecur përpara drejt të ardhmes së përbashkët në Bashkimin Europian.”-shkruan Meta.

LEXO TE PLOTE