Connect with Us

Konfirmohet me koronavirus Isa Mustafa/ Pak ditë më parë takoi Ramën

Kosova & Rajoni

Konfirmohet me koronavirus Isa Mustafa/ Pak ditë më parë takoi Ramën

Publikuar

-

Konfirmohet me koronavirus Isa Mustafa

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa është prekur nga Covid-19.

Lajmi është bërë i ditur nga vetë Isa Mustafa, nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ku shkruan se ditët në vijim do të jetë i izoluar.

“Të nderuar miq
Sot, pas analizave te kryera, kam rezultuar pozitiv me Covid-19.
Përveç një plogështie, nuk vërej ndonjë shqetësim tjetër shëndetësor. Anëtarët e tjerë të familjes nuk janë të prekur.
Ditet në vijim to të jem i izoluar.
Apeloj te të gjithë për kujdes maksimal! IM”-shkruan Isa Mustafa.

LEXO EDHE:  “Pamjet janë shokuese”/ Topollaj leksion qeverisë: Si mund të shmangen radhët e qytetarëve

Kreu i LDK, pak ditë më parë takoi kryeministrin Rama./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Bilanc tragjik në Kosovë/ 12 viktima, rreth 200 të infektuar në 24 orë

Publikuar

-

Nga

Bilanc tragjik në Kosovë/ 12 viktima, rreth 200 të infektuar në 24 orë

Bilanc tragjik është shënuar gjatë 24 orëvë të fundit në Kosovë për shkak të koronavirusit.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka raportuar për 12 humbje jete dhe 190 të infektuar me koronavirus brenda 24 orëve të fundit.

Ndërkaq, në total numri i viktimave nga Covid-19 ka arritur në 315. Komuna me më së shumti raste është Prishtina, përkatësisht me 48 raste.LEXO EDHE:  Video-Gjashtë këshilla si të mbroni veten dhe të tjerët nga COVID-19

Që prej 13 marsit kur Kosova shënoi rastet e para me koronavirus deri më 8 gusht, në Kosovë janë regjistruar 10,059 raste me Covid-19./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Video-E armatosur gjer në dhëmbë/ Xhandarmëria serbe hyn në territorin e Kosovës

Publikuar

-

Nga

Video-E armatosur gjer në dhëmbë/ Xhandarmëria serbe hyn në territorin e Kosovës

Xhandarmëria serbe ka hyrë pasditen e sotme në territorin e Kosovës, më konkretisht në fshatin Karaçevë të Komunës së Kamenicës.

Lajmi është bërë i ditur nga banori i këtij fshati Adhurim Krasniqi, i cili ka publikuar pamjet e kapura nga kamerat e sigurisë së restorantit të tij.

Në video shihen disa ushtarë serbë të armatosur e të veshur me uniformë. Krasniqi kërkon të merren masa për këtë gjë, ndërsa paralajmëron se nëse shohin edhe njëherë ushtarë serbë, do t’i përgjigjen provokimeve vetë.“Sot rreth orës 17:00, datë 07.08.2020, xhandarmëria sërbe me tendencë destabilizimi, janë futur rreth 1 km në brendësi të territorit të Kosovës në fshatin Karaçevë Komuna e Kamenicës. Kamerat e sigurisë kanë kapur 11 pjesëtarë të uniformuar dhe të armatosur që kanë kaluar nëpër parkingun e Restaurant Oxygen që është pronë familjare e jona.

LEXO EDHE:  Lamtumirë pushime vere 2020?

LEXO EDHE:  Pipero entuziast/ "Vaksina e koronavirusit mund të jetë gati në vjeshtë"

Kërkojmë nga institucionet qendrore që të marrin masa dhe të shtojnë praninë e forcave të sigurise së Republikës së Kosovës në brezin kufitar, perndryshe ne jemi të detyruar që provokimeve të tilla t‘i përgjigjemi me mundësit tona. Kufijtë janë në përgjegjësi të organeve të sigurisë së shtetit tonë, por pronën dhe tokën tonë nuk tolerojmë të na e shkelë ushtria çetnike serbe. Kjo është hera e parë! Për herën e dytë do të jetë ma ndryshe nese nuk merren masa nga shteti ynë”, shkruan ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Ekspertët shqetësohen nga koronavirusi/ Greqia mbyll ishullin e famshëm për 10 ditë

Publikuar

-

Nga

Ekspertët shqetësohen nga koronavirusi/ Greqia mbyll ishullin e famshëm për 10 ditë

Në vetëm 24 orë, në ishullin e Parosit janë konfirmuar 13 raste pozitive. Duke marrë shkas nga kjo, autoritetet greke kanë vendosur të izolojnë totalisht ishullin për 10 ditët e ardhshme.

Ekspertët e shqetësuar ngritën alarmin dhe sugjeruan izolimin e ishullit, pasi është provuar se bllokimet lokale ndihmojnë në mos përhapjen e koronavirusit.

Masat kufizuese në Poros janë të vlefshme nga sot në orën 06.00 deri më 17 gusht 2020 në orën 06.00 të mëngjesit.

Masat e marra janë:

Ndalimi i funksionimit të të gjitha farmacive nga ora 23.00 deri në orën 07.00 të mëngjesit.LEXO EDHE:  Kujdes nga koronavirusi/ Paralajmëron zyrtari i lartë i SHBA për sëmundjet infektive

Pezullimi i çdo lloj ngjarje siç janë muzika live, panairet tregtare, tregjet publike, etj.

LEXO EDHE:  Koronavirusi ka një mesazh për ju!/ Rama publikon videon sensibilizuese

Ndalimi i çdo lloj tubimi të qytetarëve mbi 9 persona për çfarëdo arsye, si në publik ashtu edhe në vende private.

Në restorante nuk lejohen më shumë se 4 persona në një tavolinë, përveç rasteve kur janë anëtarë të së njëjtës familjeje që mund të shkojë deri në 6 persona.

Përdorim i detyrueshëm i maskës në të gjithë ishullin, si jashtë, ashtu edhe në zonat e mbyllura./ CNA.al

LEXO TE PLOTE