Connect with Us

Dialogu Kosovë Serbi/ Samiti i Parisit përfundoi pa marrëveshje

Kosova & Rajoni

Dialogu Kosovë Serbi/ Samiti i Parisit përfundoi pa marrëveshje

Publikuar

-

Samiti Kosovë-Serbi i organizuar nga presidenti i Francës Macron me pjesëmarrjen e kancelares Merkel përfundoi pa marrëveshje për vazhdimin e dialogut. Video-konferenca do të vazhdojë të dielën.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron, kumtuan pas video-samitit të sotëm se të dielën nuk do të vazhdojë dialogu i ngrirë para dy vitesh mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel. Në vend të takimit të organizuar nga Miroslav Lajçak, ditën e dielë kryeministri Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë do të vazhdojnë konsultimet përmes një video-konference me presidentin Macron dhe kancelaren Merkel. Ndërsa takimi i parashikuar të mbahet me datën 12 korrik në Bruksel është shtyrë për datën më 16 korrik.

“Pjesëmarrësit kanë diskutuar për hapat e ardhshëm në dialogun Prishtinë-Beograd të mbështetur nga Bashkimi Evropian. Negociatat mes dy palëve do të fillojnë me një video-konferencë që do të mbahet më 12 korrik dhe me takimin e parë në Bruksel më 16 korrik”, thuhet në komunikatën përbashkët të kancelares Merkel dhe presidentit Macron.
Hoti: Serbia nuk është e interesuar për normalizim

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti deklaroi pas video-samitit se “marrëdhëniet me Serbinë mbeten për Kosovën një çështje shqetësuese”. Hoti tha se prej vitit 2011 janë arritur shumë marrëvveshje. Ndërsa ato që janë zbatuar “kanë përmirësuar jetën e njerëzve në të dy vendet”.

”Që nga fillimi i dialogut në vitin 2011, Serbia ka vazhduar të ndërmarrë fushata kundër anëtarësimit të Kosovës në organizata ndërkombëtare dhe duke lobuar kundër njohjes së Republikës së Kosovës nga shtetet e tjera”, theksoi Hoti. Praktikat e tilla të dëmshme, sipas tij, dëmtuan procesin e normalizimit të marrëdhënieve mes këtyre dy vendeve. “Serbia nuk tregoi synime të vërteta për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve”, pohon Hoti.

Vuçiç: Bisedime tepër të rënda
Presidenti i Serbisë Vuçiç deklaroi se bisedimet e sotme kanë qenë tepër të rënda. Serbia ishte e vetmja që kishte qëndrime të kundërta me pjesëmarrësit tjerë të bisedimeve. “Gjermania dhe Franca do të dalin me kumtesë të përbashkët dhe me qëndrime të kundërta, pasi nuk jemi pajtuar”, thesoi Vuçiç.

LEXO EDHE:  Zv. Kryeministrja Mesi në Paris/ Merr mbështetje për integrimin evropian

Presidenti serb tha se pala shqiptare ëhstë paraqitur me një “listë të dëshirave”, sepse Serbia nuk pranon urdhëra dhe ultimatume.

“Prishtina kërkon ruajtjen e integritetit territorial, ruajtjen e Kushtetutës dhe rendit kushtetues të Kosovës, njohjen mes dy vendeve, e jo një model si dy Gjermanistë, pranim në OKB dhe njohje nga vendet tjer atë BE. E më pas duan të hapin edhe çështjen e të zhdukurve dhe dëmeve të luftës”, theksoi Vuçiç duke shtuar se bisedimet e tilla janë të pakuptimta.

“Jemi të gatshëm të bisedojmë për të gjithë hapat për përmirësimin e pozitës së popullit tonë, lëvizjen e njerëzve, por nuk pranojmë ultimatume”, theksoi Vuçiç./DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Xhandarmëria serbe hyri në territorin e Kosovës/ Reagon KFOR: Ishte patrullim i sinkronizuar

Publikuar

-

Nga

Xhandarmëria serbe hyri në territorin e Kosovës/ Reagon KFOR: Ishte patrullim i sinkronizuar

Dje në mediat e Kosovës u shpërndanë disa video me pamje të xhandarmërisë serbe që ishte pikasur nga banorët në territorin e Kosovës, teksa kalonin nëpër rrugët e një fshati.

Pas kësaj ka ardhur reagimi i KFOR-it, i cili ka sqaruar xhandarmëria serbe ka bërë patrullime të sinkronizuara brenda territorit të Kosovës.

Sipas KFOR-it, këto patrullime kryhen që nga viti 2008 nga forcat e Aleancës dhe Forcat e Armatosura Serbe.“Më 07 gusht 2020, rreth orës 17:20, elementët e KFOR-it nga Komanda Rajonale Lindje zhvilluan një Patrullë të Sinkronizuar me homologët e Forcave të Armatosura Serbe në Linjën Kufitare Administrative në afërsi të fshatit Hodonovc, në komunën e Kamenicës.Që nga viti 2008, patrullimet e sinkronizuara zhvillohen në mënyrë rutinore së bashku nga KFOR-i dhe Forcat e Armatosura Serbe përgjatë Vijës Kufitare Administrative për të ofruar siguri dhe për tu siguruar që nuk ka aksidente. Në këtë drejtim, KFOR-i gjithashtu zhvillon patrulla të përbashkëta me Organizatat e Sigurisë së Kosovës në afërsi të Vijës Kufitare Administrative”, thuhet në komunikatë.

Në deklaratën për mediat thuhet se: “KFOR-i bashkëpunon me Organizatat e Sigurisë së Kosovës në të gjithë Kosovën, dhe me Forcat e Armatosura Serbe në Vijën Administrative Kufitare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Vija Kufitare Administrative shtrihet rreth 350 kilometra dhe nuk është e shënjuar qartë apo e përcaktuar nga elemente të terrenit natyror dhe të identifikueshëm, siç janë lumenjtë ose vargmalet, por është shënuar vetëm në harta. Ndërsa kryejnë aktivitetet e tyre, patrullimet e sinkronizuara duhet t’i përshtatin itineraret e tyre në kufizimet e terrenit. Kjo nënkupton që patrullat e sinkronizuara të KFOR-it dhe Forcave të Armatosura Serbe lëvizin përgjatë Vijës Kufitare Administrative me një shkallë përshtatjeje të imponuar nga terreni. Sidoqoftë, në asnjë moment elementet e Forcave të Armatosura Serbe të një patrulle të sinkronizuar nuk ndahen nga anëtarët e KFOR-it dhe ky ishte rasti edhe këtë herë”.

LEXO EDHE:  “Furtunë” në radhët e policisë/24 të larguar nga detyra për ryshfet

LEXO EDHE:  8 raste të reja me koronavirus në Kosovë/ Shërohen 31 pacientë

KFOR-i njofton se do të vazhdojë të angazhohet me të gjitha palët për të forcuar bashkëpunimin, për të siguruar një mjedis të qetë dhe të sigurtë dhe liri të lëvizjes për të gjitha komunitetet në Kosovë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shifrat janë ende shqetësuese/ Maqedonia e Veriut e gatshme për të filluar vitin e ri shkollor

Publikuar

-

Nga

Shifrat janë ende shqetësuese/ Maqedonia e Veriut e gatshme për të filluar vitin e ri shkollor

Ndonëse në Maqedoninë e Veriut shifrat e të infektuarve mbeten ende serioze, ministria e Arsimit njofton se është e gatshme të hapë dyert e shkollave në shtator.

Ministri i Arsimit Arbër Ademi, tha për mediat se ka kohë të mjaftueshme për organizimin e procesit mësimor duke respektuar të gjitha protokollet shëndetësore për mbrojtje nga Covid 19.

“Ne po përgatitemi për fillim të vitit shkollor nga 1 shtatori. Kemi kohë që viti shkollor të fillojë me kohë, kemi kohë që të përgatiten të gjitha shkollat që ti respektojnë protokollet. Këtyre ditëve gjithçka do të finalizohet, edhe nga SASHK-u kemi kërkuar propozime të cilat i kanë dërguar dje. Faza tjetër është që edhe një herë protokollet të shqyrtohen në Komisionin për Sëmundje infektive dhe pastaj në Qeveri të vendoset konkretisht për cilin model, cilat rrethana dhe në cilën gjendje epidemiologjike do të aktivizohet modeli konkret”, u shpreh ai.LEXO EDHE:  Dy të burgosur nga Guantanamo transferohen në Serbi

Ademi deklaroi se të gjitha shkollat duhet sigurojnë distancë për nxënësit pavarësisht numrit të madh të nxënësve në shkolla të caktuara.

LEXO EDHE:  “Vazhdoni dialogun e hapur”/ Ambasadori gjerman: Miratimi i marrëveshjes hap i rëndësishëm

Sipas tij, deri më 10 gusht pritet të konkretizohet modeli final për realizimin e procesit mësimor për vitin e ri shkollor 2020-2021./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Ndodh pas 3 javësh në Kosovë/ Më shumë të shëruar se sa të infektuar brenda ditës

Publikuar

-

Nga

Ndodh pas 3 javësh në Kosovë/ Më shumë të shëruar se sa të infektuar brenda ditës

Që nga 19 korriku, numri i të shëruarve nga koronavirusi në Kosovë është më i lartë sesa numri i të infektuarve.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike sot u shëruan 197 persona nga koronavirusi, ndërsa u konfirmuan 190 raste të reja.Numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në vend ka shkuar në 10059, ndërsa numri i të shëruarve ka arritur 5802.

Numri i të vdekurve nga koronavirusi ka arritur në 315, nga të cilët 12 vetëm 24 orët e fundit. /CNA.al

LEXO EDHE:  8 raste të reja me koronavirus në Kosovë/ Shërohen 31 pacientë

LEXO EDHE:  "Furtunë" në radhët e policisë/24 të larguar nga detyra për ryshfet

 

LEXO TE PLOTE