Connect with Us

Basha dhe Kryemadhi bisedë me zyrtaren e PE/ Për çfarë u diskutua

Politikë

Basha dhe Kryemadhi bisedë me zyrtaren e PE/ Për çfarë u diskutua

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe kreyetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi kanë zhvilluar sot një bisedë me Raporteren për Shqipërinë në Parlamentin Evropian, znj. Isabel Santos.

Në një postim në rrjetet sociale, Kryemadhi bën të ditur se gjatë kësaj bisede, opozita rikonfirmoi se mbetet e angazhuar plotësisht në përmbushjen e të gjitha kushteve që kanë të bëjnë me procesin e integrimit evropian të Shqipërisë.

“Nën sfidën e një takimi virtual bashkë me z.Basha zhvilluam sot një bashkëbisedim miqësor me Raporteren për Shqipërinë në Parlamentin Evropian, znj. Isabel Santos.

Rikonfirmuam dhe njëherë që Opozita e Bashkuar përtej prioritetit për të përballuar sfidën ndaj Covid-19 dhe pasojave ekonomike të saj, mbetet e angazhuar plotësisht në përmbushjen e të gjitha kushteve që kanë të bëjnë me procesin e integrimit evropian të Shqipërisë.”-shkruan Kryemadhi.

Gjithashtu ajo akuzon kryeministrin Rama se shembja e Teatrit Kombëtar mes pandemisë, ishte e qëllimshme dhe provokim.

LEXO EDHE:  Ish-kreu i SHISH zbulon marrëveshjen Rama-Basha

“Edhe pse kryeministri i vendit provokoi opozitën dhe qytetarët shqiptarë me shembjen e Teatrit Kombëtar në mes të pandemisë, përmes vendimeve të falsifikuara, përdorimit të policisë private pa asnjë numër identifikimi dhe ushtrimit të dhunës së paprecedentë kundrejt qytetarëve dhe artistëve, Opozita e Bashkuar ishte e vendosur të finalizonte Reformën Zgjedhore, në bashkëpunim me faktorin ndërkombëtar, për t’i hapur rrugë zgjedhjeve të lira në vend dhe për të plotësuar një nga kushtet thelbësore për çeljen e negociatave të Shqipërisë.

Në një Parlament me vetëm 122 deputetë, mazhorancës i nevojiten vetëm 73 vota për të miratuar ligjin e ri elektoral. Ndaj çdo alibi për të prishur dakordësinë e 5 qershorit është thjesht tentativë për të vrarë dialogun politik në vend dhe perspektivën evropiane të Shqipërisë.”-përfundon Kryemadhi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“PD nuk është e ndershme”/ Goxhaj zbulon “lojën” e qeverisë me listat e hapura

Publikuar

-

Nga

“PD nuk është e ndershme”/ Goxhaj zbulon “lojën” e qeverisë me listat e hapura

Avokati Altin Goxhaj ka zbuluar atë që ai e quan lojë për ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor.

Goxhaj foli lidhur me debatin në Këshillin Politik për koalicionet parazgjedhore dhe listat e hapura, ndërsa pretendon se qëllimi i mazhorancës është që listat të mos hapen.

Sipas tij, listat do të caktohen vetëm nga kryetari i partisë dhe do të jenë të mbyllura. Ai ngriti akuza edhe ndaj opozitës së Lulzim Bashës, për të cilën tha në studion e Fax Neës se nuk është e ndershme dhe e pastër.“PS ka propozuar se i vetmi që shkon lart është ai që merr votat e përqindjes mesatare që ka numri i mandateve plus një votë. Nëse në atë zonë duhen 20 mijë vota për një deputet, ka të drejtë të rirenditet. Problem është që listat nuk janë për 3 vendet që do marrësh, mund të jetë për të 5-at nëse është një zonë me 5 apo 7 vende.

LEXO EDHE:  Ndalimi i simboleve komuniste/ Basha kërkon ndihmën e gjermanëve

LEXO EDHE:  Mbrojtja e ekipeve shëndetësore/ Basha mirënjohës ndaj BE: Shqipëria ka nevojë për ndihmë

Kjo do të thotë që kur fut kandidatin aty, votat do shpërndahen. Pra nuk e merr dot me atë pjesë me 20 mijë vota, por do marrësh më pak se shpërndahen votat dhe me këtë logjikë vetëm kryetari i partisë caktoi listën nga e para. Pra listat do t’i ketë Edi Rama, Lulzim Basha dhe Ilir Meta apo Monika Kryemadhi. Pra nuk kemi lista të hapura, por të mbyllura që i cakton kryetari i partisë. Kjo është një lojë që bën PS dhe qartazi palët e tjera kanë qenë të qarta në rezistencën e këtij argumenti, por nuk jam i bindur nëse kjo rezistencë nga ana e PD është e ndershme, e pastër dhe e sinqertë”, deklaroi avokati./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kryemadhi apel të fortë/ Kemi nevojë për më shumë gra në politikë dhe qeverisje

Publikuar

-

Nga

Kryemadhi apel të fortë/ Kemi nevojë për më shumë gra në politikë dhe qeverisje

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka publikuar disa foto nga takimi I ish-deputetes ERisa Xhixho me gratë e njësisë bashkiake nr.1, në zonën e Ali Demit.

Kryemadhi deklaron se vendi ka nevojë për më shumë gra në politikë dhe qeverisje.Sipas saj, gratë do ta përmirësojnë Shqipërinë dhe shqiptarët do të ndihen më të qetë në vendin e tyre.

LEXO EDHE:  Ish-kreu i SHISH zbulon marrëveshjen Rama-Basha

LEXO EDHE:  Raporti i DASH/ Basha: Shqipëria, e vetmja me deputetë të inkriminuar

“Ne kemi nevojë për më shumë gra në politikë dhe qeverisje. Ato gra do ta përmirësojnë Shqipërinë, për ta kthyer në një vend ku të gjithë ndihen si në shtëpinë e tyre”, shkruan Kryemadhi në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Siguria në autobus dhe mësimi deri në orën 8 të darkës/ Prindërit ngrihen në protestë në Kurbin

Publikuar

-

Nga

Siguria në autobus dhe mësimi deri në orën 8 të darkës/ Prindërit ngrihen në protestë në Kurbin

Një protestë është zhvilluar ditën e sotme në Sanxhak të Kurbinit.

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar pamje nga protesta, ndërsa deklaron se shkak i irritimit të prindërve është siguria e fëmijëve.Berisha thotë se ata kanë kundërshtuar mësimin deri në orën 20:00 të darkës dhe kanë kërkuar që të mos grumbullohen shumë nxënës brenda një autobusi.

LEXO EDHE:  Heshtja vetëvrasëse e Lulzim Bashës/ Të gjitha skandalet që nuk i sqaroi kurrë, nga G.D tek diploma

LEXO EDHE:  Ndalimi i simboleve komuniste/ Basha kërkon ndihmën e gjermanëve

“Protestë e prindërve në Sanxhak të Kurbinit për paketimin e fëmijëve të tyre në 50-60 vetë në autobuz dhe vazhdimin e mësimeve deri në 20:00 të darkës me urdhër të Edvin Hajdutit. Ju lumtë prindërve që protestojnë për sigurinë e munguar të fëmijëve të tyre! Sb”, shkruan Berisha në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE