Connect with Us

Ata të gjashtë që besojnë tek ringjallja, nuk qenkan të Luli Bashës

Politikë

Ata të gjashtë që besojnë tek ringjallja, nuk qenkan të Luli Bashës

Publikuar

-

Foto/Pritja madhështore e Luli Bashës në Korçë

Një nga deklaratat e Luli Bashës sot ishte ajo që kishtë të bënte me grupin prej 6 vetash që deklaruan se për të mirën e integrimit, do votojnë amendamentet e kodit zgjedhor pa ndryshuar sistemin.

Ja çfarë tha Luli Basha:
Asnjë nga personat që zunë vendet e opozitës nuk përfaqëson asnjë parti të koalicionit opozitar, por vlerësoj qëndrimet e tyre të shprehura dje, si një shërbim ndaj interesit publik dhe zbërthim të qartë të çmendurisë së Edi Ramës“.

Këtë tha Luli Basha!

Ata të 6 që kanë filluar agjerimin në Kuvend dhe që besojnë se Luli do i ringjalle tek listat e qershorit, me sa duket nuk qenkan fare në “listën” e Lulit!
Fjalori i përdorur në fakt i ngjasonte atij që ofrohet nga Lëvizja Socialiste për Integrim.
Ata deklaruan se e bëjnë për integrimin!
Të besosh se Luli Basha do të të ringjallë, është gjë e rëndë në fakt.

LEXO EDHE:  Foto ekskluzive - U arrestua me 13 kg drogë, zgjidhet në krye të PD-së

Por Luli nuk u doli për zot! Ruana Zot!

Mos vallë ata të gjashtë po e presin ringjalljen nga LSI?!?!
Paska edhe më keq! Dhe më e keqja është që ta besosh në ringjalljen nga LSI.
Nëse nuk janë paguar me CASH, i këshillojmë të nxitojnë. Se andej nga LSI nuk kalon asnjë lloj integrimi. Ata sot po punojnë që të hyjnë vetë tek lista e Luli Bashës. Vështirë që të ketë vend për të gjjithë. Se Kuvendi 140 karrige ka! Dhe nuk është çudi që me ndryshimet kushtetuese të bëhen 100!/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Topollaj: Një sqarim për “ndalimin e koalicioneve parazgjedhore” në rast se hapen listat

Publikuar

-

Nga

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj ka bërë një sqarim për “ndalimin e koalicioneve parazgjedhore” në rast se hapen listat.

Topollaj thekson se atë që me fjalë të thejshta e konsiderojmë si “ndalimi i koalicioneve parazgjedhore”, në fakt është kusht i sistemit me lista te hapura.

Sipas tij, me hapjen e listave që propozohet në këtë rast, Basha dhe Kryemadhi kanë të gjithë mundësinë të bëjnë koalicion parazgjedhor së bashku, duke konkuruar në zgjedhje me një listë të përbashkët.

“Një sqarim për “ndalimin e koalicioneve parazgjedhore” në rast se hapen listat.
Kam vënë re që ca tipa bëjnë sikur se kuptojnë cështjen që po u adoptua sistemi me lista të hapura, partitë që dalin bashkë në zgjedhje janë të detyruara të konkurojnë me një listë të përbashkët në zgjedhje, pra pa koalicione në kuptimin që secila parti në koalicion të ketë listën e vetë. Ndryshe nuk do mund të votonim me fletë votimi por me bllok shënimesh shumëfaqësh që e komplikon shumë procesin.
Atë që me fjalë të thjshta e konsiderojmë si “ndalimi i koalicioneve parazgjedhore”, në fakt është kusht i sistemit me lista te hapura. Keshtu e ka Kosova, Danimarka etj dhe cdo vend që aplikon sistem me lista te hapura.
Me hapjen e listave që propozohet në këtë rast, Basha dhe Kryemadhi prsh kanë të gjithë mundësinë të bëjnë koalicion parazgjedhor sëbashku duke konkuruar në zgjedhje me një listë të përbashkët si Fatmir Limaj dhe Behxhet Pacolli në Kosovë ose të dalin më vete në zgjedhje dhe të bëjnë koalicion paszgjedhor si Albin Kurti dhe Vjosa Osmani në të njejtin rast. Dhe kjo është kaq e thjeshtë për tu kuptuar sa që kushdo që “shqetësohet” për koalicionet vetëm sa qan hallin e kryetarit të Partisë dhe jo të Shqipërisë”, shkruan Topollaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit/ Meta dekreton shpalljen e 3 ligjeve

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dekretuar me shpallje 3 ligje të parlamentit. Meta ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e ndryshimit të Protokollit II të Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Turqisë, në lidhje me përkufizimin e konceptit “Produkte origjinuese” dhe “Metoda e bashkëpunimit administrativ””.

Po kështu ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për aderimin e Republikës së Shqipërisë në Konventën e ndryshuar të Organizatës Europiane të Telekomunikacioneve Satelitore

(EUTELSAT)”.
Një tjetër dekret i Presidentit është për shpalljen e ligjit “Për pranimin e vendimit II/1 të palëve, që ndryshon “Konventën e Aarhusit për të drejtën e publikut për të pasur informacion, për të marrë pjesë në vendimmarrje dhe për t’iu drejtuar gjykatës për çështjet e mjedisit”.

Njoftim i Institucionit të Presidentit të Republikës
Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta, ka dekretuar me shpallje 3 ligje:

1. Ligjin nr. 82/2020 “Për ratifikimin e ndryshimit të protokollit II të marrëveshjes së tregtisë së lirë ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Turqisë, të ratifikuar me ligjin nr.9733, datë 14.5.2007, në lidhje me përkufizimin e konceptit “Produkte origjinuese” dhe “Metoda e bashkëpunimit administrativ””.
Ky ndryshim miraton vendimin që zëvendëson Protokollin II të rregullave të origjinës me Konventën rajonale për rregullat preferenciale Pan-Euro-Mediterane, duke plotësuar kudarin ligjor për të patur të njëjtat rregulla të origjinës me vendet nënshkruese të kësaj Konvente.

LEXO EDHE:  Kuvendi ngatërron Kryetarin e Parlamentit të Suedisë me atë të Kosovës

LEXO EDHE:  Gënjeu demokratët/ Zbulohet strategjia tjetër e Bashës, për dështimin

2. Ligjin nr. 83/2020 “Për aderimin e Republikës së Shqipërisë në Konventën e ndryshuar të Organizatës Europiane të Telekomunikacioneve Satelitore (EUTELSAT)”.
Miratimi i këtij ligji synon përmbushjen e detyrimeve që rrjedhin nga angazhimet në marrëveshje ndërkombëtare ku Shqipëria aderon në fushën e komunikimeve elektronike, ndërkohë që Shqipëria, edhe pse anëtare e EUTELSAT-it që prej vitit 1992, nuk kishte aderuar ende në këtë Konventë të ndryshuar, që është ratifikuar/pranuar nga 44 shtete të saj.

3. Ligjin nr. 84/2020 “Për pranimin e vendimit II/1 të palëve, që ndryshon “Konventën e Aarhusit për të drejtën e publikut për të pasur informacion, për të marrë pjesë në vendimmarrje dhe për t’iu drejtuar gjykatës për çështjet e mjedisit”, ratifikuar me ligjin nr.8672, datë 26.10.2000”.
Miratimi i ndryshimit të Konventës së Aarhusit, ratifikuar nga shteti shqiptar që në vitin 2000, shkon në përputhje me frymën e Bashkimit Europian për transparencë dhe tërheqje të publikut në vendimmarjet që merr shteti, për transparencë tashmë edhe në fushën e vendimmarrjeve për organizmat e modifikuara gjenetikisht./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Qendrojini besës suaj!”/ Përmeti mesazh opozitës jashtë parlamentare: Zhdukuni të gjithë…

Publikuar

-

Nga

Andi Përmeti: Gati të bashkëpunoj me Bashën nëse kërkon hapjen e listave

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti ka një thirrje për opozitën jashtë parlamentare të cilëve u kërkon të hapin listat dhe t’i kalojnë të drejtën qytetarëve të zgjedhin përfaqësuesit e tyre.

Sipas Përmetit, parimi në politikë duhet të jetë i qytetarit dhe jo karrigia e tyre. Deputeti thekson se Rama largohet thjesht me fryme dhe parime.

Sipas tij, që të krijohet fryma duhen parime, dhe që të jesh parimor duhet të duash më shumë qytetarët sesa karrigen.

“Nese jeni parimor dhe e beni per shqiptaret, qendrojini beses suaj! Parimi ne politike duhet te jete qytetari dhe jo karrigia juaj. Nese keni merakun e karriges, se si ta fitoni, se si me te te beheni te pasur, se si me te te ndani tendera e PPP mos u ankoni as tek ne e as tek qytetaret. Mos guxoni te ankoheni se per shkakun tuaj sot jetojme ne nje Shqiperi te pajetueshme. Nese keni merakun e qytetareve dhe kerkoni realisht te largoni Ramen dhe jo te ndani pazar me te, hapni listat, kalojini te drejten qytetareve te zgjedhin perfaqesuesit e tyre dhe ju hyni me nje liste te perbashket. Nese keni qytetaret me vete fitoni maxhorancen. Por edhe nese nje liste e perbashket nuk e gjykoni qe maksimizon voten tuaj, garoni te ndare dhe behuni bashke mbas zgjedhjeve. Ne fund te fundit skeni pse trembeni, ju jeni ne beteje per te rrezuar Ramen dhe per te miren e qytetareve, ne nje beteje parimore ne te cilen edhe po doli Rama i pari (gje qe une se besoj) nuk ben dot qeverine, se ju jeni parimore dhe do rrini bashke. Por nese ju skeni besim as te njeri tjetri, nese ju jeni vetem per te bere para nepermjet karrigeve qe pretendoni te fitoni dhe jeni te bindur qe do vriteni ndemjet jush kush e kush te shkoje i pari me Ramen atehere zhdukuni te gjithe dhe lini ne fushen e betejes ata qe duan qytetaret me shume se karriget ose zhdukni ata qe duan karriget dhe bashkojuni me ata qe duan me shume qytetaret. Rama largohet thjesht. Largohet me fryme dhe parime. Por qe te krijohet fryme duhen parime, dhe qe te jesh parimor duhet te duash me shume qytetaret sesa karrigen”, shkruan Përmeti në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE