Connect with Us

Agim Doçi për opozitën: Autogoli më i rëndë ka qenë djegia e mandateve

Politikë

Agim Doçi për opozitën: Autogoli më i rëndë ka qenë djegia e mandateve

Publikuar

-

I ftuar në “360gradë” nga Artur Zheji në RTV Ora, poeti Agim Doçi tha se opozita më interesante është në rrjetet sociale.

Doçi: Opozita më interesante është në rrjetet sociale. Aty e kanë hequr për 13 minuta, e kanë bërë llumë Bashës. Opozita parlamentare është me një dyshim. Autogoli më i rëndë ka qenë djegia e mandateve. Edhe gazetat e huaja janë marrë me çështjen e parlamentit të Shqipërisë. Ka segmente që këtë lloj opozite parlamentare me skualifikuar që në momentin e parë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Zgjedhjet duhet të ishin mbajtur më herët”/ Meta: Koha për një përmbysje të madhe

Publikuar

-

Nga

“Zgjedhjet duhet të ishin mbajtur më herët”/ Meta: Koha për një përmbysje të madhe

Presidenti Ilir Meta ka folur mbrëmjen e sotme për zgjedhjet parlamentare, për të cilat pretendon se duhet të ishin mbajtur kohë më parë.

Meta tha për Alb365.al se realizimi i zgjedhjeve më herët do të ndihmonte në zgjidhjen e shumë problemeve ekonomike dhe sociale.

Sipas tij, shqiptarët po ndiejnë një tkurrje dhe krizë të madhe ekonomike, ndaj pretendon se është koha për një përmbysje të madhe.

Të  gjithë ndajmë të njëjtin mendim, që zgjedhjet duhet të ishin mbajtur me kohë, në kuptimin e zgjidhjes së shumë problemeve ekonomike e sociale, që jo vetëm nuk kanë marr një drejtim por, janë majisur tepër rëndë, duke shtuar akoma më shumë varfërinë dhe padrejtësitë ndaj qytetarit të thjeshtë, të palidhur politikisht me pushtetin, në nivel qendror apo vendor.

Është evidente, se tashmë vendi përballet me dy probleme të mëdha, bllokimin e integrimit europian, pra me mosçeljen e negociatave prej kaq kohësh, si dhe me ritmet dramatike të shpopullimit, largimit masiv i të rinjve dhe forcave më aktive, në një asimetri me vendet e tjera të rajonit.

Shpopullimi dhe pasojat e tij, ndihen besoj nga vetë mësuesit, nga shkollat 9-vjeçare, të mesme dhe  Universitetet, ku çdo vit ka gjithnjë e më pak regjistrime, mbyllen shkolla dhe degë në fakultete. E ndjejnë sipërmarrësit, të cilët kanë paqëndrueshmëri të fuqisë punëtore, madje nuk kanë shpesh fuqi punëtore për shkak të largimeve.

E ndjen ekonomia shqiptare dhe mbi të gjitha ndihet në familjen shqiptare, që po tkurret dhe po përjeton kriza të mëdha. Ndaj është koha për një përmbysje të madhe”, u shpreh Kreu i Shtetit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ishte idhulli im”/ Jozefina Topalli nostalgjike për xhaxhain: E kam këtu në kokë…

Publikuar

-

Nga

A do jenë Imami, Rusmali dhe Bode pjesë e listës së saj?/ Topalli: Do isha e nderuar, por...

Ish-kryeparlamentarja dhe drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, ka publikuar një letër të ministrisë së Brendshme, lidhur me arrestimin e xhaxhait të saj gjatë Luftes së dytë Botërore.

Topalli thotë se shteti shiptar ka mbrojtur xhaxhain e saj, për të cilin flet me superlativa dhe shprehet krenare.

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim tregon se xhaxhai i saj Ejell Çoba ishte njeriu që e drejtoi çdo ditë me modelin e tij, por që sipas saj e quajtën armik deri ditën që vdiq.

Ja si mbronte shteti Shqiptar hebrejt gjatë Luftes së dytë Botërore. Krenare për Ejell Çobën. Kam qenë me fat që kam jetuar me të. Ai ka qenë idhulli im. Në ‘45 e arrestuan dhe e dënuan me pushkatim. Ishte 34 vjeç.

Pastaj ia kthyen në burgim të përjetshëm. Doli pas 24 vitesh burgje të tmerrshme. Isha në klasën e parë kur babai shkoi ta merrte në burgun e Burrelit. E kam këtu në kokë kur u hap dera dhe hyri një burrë që se kisha parë kurrë.

E motra (halla ime) ishte ngrirë në shkallë duke qarë e nuk mundi të hidhte një hap për ta përqafuar. Më vonë xhaxhai im, Ejell Çoba u bë njeriu që më drejtoi çdo ditë të jetës me modelin e tij! Deri sa vdiq, armik e quajtën!!!!”, shkruan ajo në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD mbledh Këshillin Kombëtar/ Zbardhen diskutimet

Publikuar

-

Nga

Mbledhja e Këshillit Kombëtar të PD/ Zbardhen diskutimet

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka mbledhur që prej orës 18:00 Këshillin Kombëtar.

Kjo mbledhje ishte e paparalajmëruar dhe “sekrete”, ku nga ana e selisë blu nuk pati një njoftim për media, për të informuar publikun se kush do të ishte tema e diskutimit.

Burime të CNA.al pranë PD bënë me dije se fokus të diskutimeve është programi elektoral që PD do të shpalosë në fushatën elektorale për zgjedhjet e 25 prillit.

Të njëjtat burime bëjnë me dije se është ish deputetja Jorida Tabaku ajo e cila është duke bërë prezantimin e programit të opozitës.

Ekonomia do të jetë shtylla kryesore e programit të demokratëve. Ndryshimi për Lulzim Bashën duhet të nis nga taksat. Demokratët propozojnë që të ulet barra për biznesin nga 15 në 9 % përmes taksës së sheshtë.

LEXO EDHE:  Rama ia thotë copë Bashës/ “E nisët me himnin dhe përfunduat me birra”

LEXO EDHE:  Rama ia thotë copë Bashës/ "E nisët me himnin dhe përfunduat me birra"

Ndër pikat ku PD e ka përqëndruar programin e saj janë fermerët, anulimi i ligjit për arsimin e lartë, vendosja në filtër e të gjithë koncensionareve dhe kontrateve të partneritetetit publik privat nga viti 2005 kur qeverisnin vetë demokratët dhe kryesisht kontratat e dhëna gjatë 8 vjeçarit të fundit nga maxhoranca e majtë.

Demokratët janë të bindur se falë menaxhimit që do t’i bëjnë kompanive shtetërore të energjisë, do të mundësojnë uljen e çmimit të energjisë elektrike për konsumatorët familjarë dhe biznesin. Ndërkohë që lehtësira pritet të ketë edhe për bizneset e huaja që do të kenë interes për të investuar në Shqipëri./CNA.al

LEXO TE PLOTE