Connect with Us

Tiranës i mjafton dhe një pikë, ja llogaritë e derbit

Sport

Tiranës i mjafton dhe një pikë, ja llogaritë e derbit

Publikuar

-

Derbi është lavdi. Derbi është nder. Derbi i kryeqytetit është qytetari. Nuk do të jetë festë për shkak të mungesës së tifozëve, ama do të jetë llogari e pastër. Në lojë nuk janë vetëm 3 pikë, por në diskutim kjo ndeshje vendos dy objektiva madhorë: Nga një anë titullin e munguar prej një dekade.

Nga ana tjetër, zonën e Kupave të Europës. Përtej lavdisë për një fitore përballë njëra-tjetrës, Partizani dhe Tirana kanë llogari të ndryshme ku rrugëtimet e secilës kalojnë nga sfida e të premtes që do të luhet në “Air Albania” në orën 20:45. “Panorama Sport” analizon se si mund të jenë llogaritë e dy kryeqytetaseve, referuar skenarëve idealë në të dyja këndvështrimet për këtë përballje të vlefshme në javën e 33-të të Kategorisë Superiore.

PSE I DUHET PARTIZANIT

Të gjithë e dinë që në kampin e kuq, kënaqësia për t’i prishur punë Tiranës në rrugëtimin për titull, do të ishte edhe më e madhe sesa kënaqësia e një suksesi të vetë ekipit kampion në fuqi.

– Meqë po flasim për llogaritë, për të kuqtë mund të konsiderohet treni i fundit për Europën. Momentalisht, gara e Partizanit është me vendin e katërt dhe Laçi këtë fundjavë do të përballet me Luftëtarin. Teorikisht, pa e paragjykuar, kurbinasit kanë shansin që ta çojnë në +7 pikë distancën me të kuqtë.

Kësisoj, 3-pikëshi ndaj Tiranës do të ishte jetik për këtë objektiv dhe për ta mbajtur të palëvizur diferencën me kurbinasit. Në vijim, Partizani ka dy transferta në Durrës përballë Teutës dhe të fundit në Korçë, ndaj me Tiranën dhe Vllazninë, për të kuqtë mund të konsiderohen si dy detyra shtëpie.

– Derbi vendos shumë për moralin e një skuadre dhe duke ditur këtë, ekipi i Adolfo Sormanit do të kërkojë maksimumin në mënyrë që në Durrës të shkojë me qetësinë dhe karikimin maksimal. Aq më tepër, kur dihet që këtë javë, Teuta e vendit të tretë do të përballet me Kukësin, i cili luan katër finalet e shpresës për të tentuar titullin deri në fund.

– Kësisoj, përveçse duhet siguruar maksimumi ndaj bardhebluve, Partizani ka shansin të shkëmbejë dhuratat me verilindorët, duke u “kërkuar” atyre që të mundin Teutën.

– Në bazë të këtij skenari perfekt për të kuqtë, përballja direkte me Teutën pasardhëse, vendos shumë për një rokadë hipotetike me bregdetarët.

– Një tjetër arsye që kanë të kuqtë, është edhe revanshi ndaj bardhebluve. Fitorja në fazën e dytë e Tiranës u dha një goditje të kuqve të cilët pas 13 dhjetorit pësuan një pikiadë historike rezultatesh.

– Nëse mund të pranohet edhe një llogari tjetër, Partizani shpreson që krahas gjithçkaje të përmendur më sipër, të presë që një mes Tiranës, Kukësit dhe Teutës të fitojnë Kupën e Shqipërisë, në mënyrë që vendi i katërt të jetë bileta e fundit për në Europë. Kështu do të shtoheshin edhe më shumë shanset e të kuqve për të realizuar objektivin.

– Në fund, por sigurisht jo për nga rëndësia, kjo është mundësia e fundit që Partizani të shpaguajë përballë tifozëve ecurinë e papranueshme të këtij sezoni si ekipi kampion në fuqi. Kuptimplotë është edhe thirrja që u bëri ish-portieri Orges Shehi: Më mirë një derbi i fituar sesa kampionati…

PSE I DUHET TIRANËS

Një derbi nuk luhet, por fitohet. Jo vetëm kaq, por ka një mijë e një arsye pse duhet fituar. Kush më mirë se Tirana e di këtë… – Për titullin e munguar. Në mënyrë që të arrijë deri te trofeu, Tirana futet në këtë derbi për dy rezultate, barazim ose fitore. Duhet thjesht të evitohet humbja e dytë radhazi në kampionat.

– Duke llogaritur hipotetikisht katër fitore të Kukësit deri në fund të kampionatit, Tirana ka nevojë për shtatë pikë që të shpallet kampione. Ndaj, teksa ka përballë të kuqtë, minimalisht duhet të dalë me një pikë nga ky 90- minutësh. Më pas, në 3 ndeshjet e mbetura me Laçin, Flamurtarin dhe Bylisin të koleksionojë të paktën 2 fitore.

– Për titullin e nderit. Do të ishte mrekulli nëse matematikisht hapnin shampanjën e titullit për ta shkurorëzuar Partizanin, por nuk mund të ndodhë. Sidoqoftë, të mundin kampionët në fuqi në fazën e katërt, do të ishte një lavdi më shumë në sezonin e 100-vjetorit.

– Për të sheshuar jo pak tymnajën dhe zhurmën e krijuar këtë javë nga sfida e Kupës së Shqipërisë ndaj Bylisit.

– Nuk ka dy pa tre. E në bazë të këtij pohimi, Tirana do të synojë fitoren e tretë radhazi në derbi. Pas disfatës 1-2 në fazën e parë, fitoret 1-2 dhe 5-1 në dy përballjet në vijim presin edhe një triumf të tretë.

– Për moral. Humbja në Kupë ndaj Bylisit dhe sidomos ajo ndaj Kukësit, kërkojnë një përgjigje. Tirana do të rikuperonte gjithçka për sa i përket moralit, në rast të një fitoreje me Partizanin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Liga e Europës/ Kualifikohen Sevija dhe Shakhtar Donjetsk, Inter dhe Junajtid mësojnë kundërshtarët në gjysmëfinale (VIDEO)

Publikuar

-

Nga

U luajtën ditën e sotme 2 sfidat e vlefshme për çerekfinalet e Ligës së Europës, ku u përcaktuan edhe 2 skuadrat që do të përballen me Interin dhe Mançesterin në gjysmënfinale.

Shakhtar Donjetsk, mposhti me rezultatin 4-1 Bazelin e Taulant Xhakës, në një sfidë të dominuar totalisht nga skuadra ukrainase.

Vlen të theksohet se mesfushori i Kombëtares, la fushën e lojës i dëmtuar në minutën e 60-të. Ndërkohë në sfidën tjetër, Sevija eliminoi Uolvesin, me rezultatin 0-1, falë golit të Okampos, duke kaluar më tej. Inter-Shakhtar Donjetsk dhe Mançester Junajtid – Sevija do të jenë 2 sfidat gjysmëfinale të Ligës së Europës.

REZULTATET LIVE: 

SHAKHTAR DONJETSK – BAZEL 4-1

Moraesh 2′, Taison 22′ , Alan Patrik 75′ (p), Dodo 88; / Van Volfsvinkel 90+2 UOLVES – SEVIJA 0-1

Okampos 88′

 

 

LEXO TE PLOTE

Sport

Situatë kaotike në Superligën Shqiptare, vetëm 50 % e klubeve të licencuara

Publikuar

-

Nga

Gjendja në të cilën ndodhet futbolli në Shqipëri është përtej alarmantes. Bëhet fjalë për një situatë kaotike dhe me klube që janë thuajse të falimentuara.

Kjo për vetë pamjaftueshmërinë financiare për të garantuar bilance pozitive. Kuptohet, jo në masën 100%. E për ta vërtetuar këtë mjafton fakti që në sezonin që sapo u mbyll, vetëm pesë skuadra ishin të licencuara për të marrë pjesë në kompeticionet europiane: Tirana, Kukësi, Laçi, Teuta dhe Partizani.Pra, vetëm 50% e asaj që konsiderohet elita e futbollit shqiptar garanton vijueshmëri në garat europiane, dhe për rrjedhojë, bilance të pranueshme. E ndërsa as në ajkën e zgjedhur të futbollit nuk është minimizuar kjo problematikë, në ligat më poshtë alarmi është drastik.

LEXO TE PLOTE

Sport

Befason e dashura e Joao Felix, i publikon foton intime yllit portugez

Publikuar

-

Nga

Atletico Madrid, pasi ka arkivuar La Ligën, po përgatitet të përballet me Leipzig në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve. Disa ditë para ndeshjes kundër gjermanëve ( planifikuar për ditën e enjte) sulmuesi portugez Joao Felix ishte protagonist i një episodi më tepër kurioz.

Ish Benfica ishte duke pushuar me të mbathura kur e dashura e tij Margarida Corceiro i bëri një foto dhe më pas imazhin e postoi në Instagram. Por në foton e publikuar nga e dashura e tij shihej shumë më tepër.Fotoja menjëherë u shpërnda në rrjet duke shkaktuar komente të shumta. Me të vënë re gafën Margarida e fshiu foton, një veprim i vonshëm pasi fotoja bëri xhiron në rrjet.

 

LEXO TE PLOTE