Connect with Us

Testimet e Covid-19/ Rakacolli: Hapet laboratori i dytë në QSUT, te privati duhet certifikim nga OBSH

Shëndeti

Testimet e Covid-19/ Rakacolli: Hapet laboratori i dytë në QSUT, te privati duhet certifikim nga OBSH

Publikuar

-

Rritja e rasteve me Covid/ Rakacolli tregon çfarë do ndodhë me izolimin

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli tha për “Euronews Albania” se rritja e numrit të të prekurve më COVID-19 në vendin tonë ishte e pritshme, por shifrat e fundit ishin jashtë parashikimeve, ashtu siç është edhe vetë virusi, i cili sipas saj po tregon deri tani se është i paparashikueshëm.

“Parashikimet i kishim bërë duke menduar se do të vazhdonin të respektoheshin masat siç u respektuan në karantinë. Në fakt, jemi të gjithë dëshmitarë që kjo nuk ndodhi. Pati një lloj entuziazmi se virusi u zhduk. Pati një ditë me vetëm në rast me COVID-19 dhe njerëzit e lëshuan kujdesin dhe vëmendjen për të mos u infektuar”, tha znj. Rakacolli.

E pyetur lidhur me shqetësimin e shprehur nga shumë qytetarë se nuk u bëhet tamponi edhe pse kanë shenja të qarta klinike të COVID-19, zv/ministrja tha se kërkesat për bërje tamponi janë realizuar në 90 për qind, ndërsa e lidhi refuzimin për bërje tamponi në disa raste me faktin se virusi nuk shfaqet brenda ditësh dhe bërja e tamponit më herët mund të mos tregojë që je bartës i virusit.

“Tamponi në përgjithësi, mbi 90 për qind e kërkesave janë plotësuar. Kritere janë të qenët simptomatik dhe kontaktet e ngushta, të cilat gjenden nga hetimi epidemiologjik. Kërkesa bëhet ose tek 127, ku tregohen shenjat dhe kur gjykohet e arsyeshme merret tamponi, ose te mjeku i familjes.

Ka një pjesë të njerëzve që kërkojnë të bëjnë tampon nga paniku, kur kanë një afërm me COVID. Kjo nuk është gjë e mirë, sepse nëse unë kam ndenjur me një njëri pozitiv e kam marrë sot, nesër del testi negativ. Kjo më ul vigjilencën se them nuk kam gjë dhe më del virusi pas 3 ditësh. Këtë njerëzit nuk e kuptojnë”, u shpreh zv/ministrja.

LEXO EDHE:  Komiteti i Ekspertëve vendos/ Testime për Covid-19 edhe në spitale private

Ajo tha se brenda javës tjetër do të hapet një laborator tjetër brenda QSUT ku mund të kryhen tamponë për COVID-19.

E pyetur lidhur me mundësinë e kryerjes së testeve të COVID-19 në laboratorë privatë, znj. Rakacolli tha se bërja e testeve të PCR kërkon biosiguri të lartë dhe në Shqipëri laboratori i ISHP ka certifikim nga OBSH që t’i bëjë analizat. Thënë kjo sipas saj, kjo analizë mund të kryhet në laboratorë privatë nëse ato janë të certifikuara nga OBSH.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Vaksinimi për Covid-19/ Manastirliu: Brenda janarit pritet të vijnë mbi 10 mijë doza

Publikuar

-

Nga

Vaksinimi për Covid-19/ Manastirliu: Brenda janarit pritet të vijnë mbi 10 mijë doza

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, foli mbrëmjen e sotme për strategjinë e vaksinimit kundër Covid-19 në vendin tonë.

Manastirliu tha se komiteti i Ekspertëve ka bërë një calendar, sipas të cilit në Shqipëri pritet të vijnë mbi 10 mijë doza vaksine Brenda muajit janar dhe Brenda muajit shkurt pritet të vijnë 30 mijë doza të tjera.

Ajo tregoi në emisionin “Opinion” se deri më tani qeveria ka përgatitur skenarë dhe ka porositur dza për të vaksinuar 800 mijë qytetarë.

Janë 500 mijë doza të kontraktuara nëpërmjet kontratës së Pfizer. 10.750 do vijnë brenda janarit, 30 mijë në shkurt dhe serinë e dozave sipas kalendarit në muajt në vijim. 1 mln e 140 mijë doza përmes do të vijnë nga Covax që kanë një kalendar lëvrues, që pritet të fillojë në shkurt, nëpërmjet dozave të Pfizer. Shqipëria ka parapaguar 4 mln euro për Covax.

Në shkurt fillojmë, mars, prill dhe maj fillon dhe Covax-i, që është duke negociuar me të gjitha kompanitë e tjera që prodhojnë vaksinën. Deri më tani kemi siguruar vaksinimin për 800 mijë qytetarë. Covax dhe Pfizer janë dy kontratat e para, ndërkohë që presim të lidhim kontratat me astra/zeneca dhe moderna. Siguria e vaksinës është parësore. EMA jep autorizimin për përdorimin, dhe e licensuar nga OBSH për përdorim të gjerë në populate”, deklaroi ministrja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Manastirliu e pranon/ Kemi pasur mbi 7 mijë ankesa për stafin mjekësor

Publikuar

-

Nga

Manastirliu e pranon/ Kemi pasur mbi 7 mijë ankesa për stafin mjekësor

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka folur mbrëmjen e sotme për denoncimet e emisionit “Stop”, lidhur me abuzimet në spitalet Covid.

Manastirliu tha se këto raste nuk duhet të përgjithësojnë të gjithë mjekët dhe infermierët, ndërsa pranoi se ankesa ka pasur edhe në strukturat e qeverisë dhe drejtoritë e ankesave.

Ajo tregoi në emisionin “Opinion” se janë regjistruar mbi 7 mijë ankesa, ndërsa deklaroi se më të shumtat kanë qenë për mënyrën e komunikimit të stafit mjekësor.

“Këto raste asesi nuk mund të përgjithësojnë të gjithë mjekët dhe infermierët. Padyshim që këto raste kanë qenë, janë dhe do të jenë se janë të lidhur me veset nga njerëz të pamoralshëm.

Qytetarët ankohen në strukturat e sistemit shëndetësor. Ne kemi një drejtori të ankesave, drejtori e ngritur për të marrë ankesa dhe për t’i zgjidhur në çast. Nga ana tjetër kemi një platformë, që është platforma e bashkëqeverisjes.

Ne kemi procesuar mbi 7 mijë ankesa. Dhe për spitalet Covid ka patur ankesa, ka pasur në përgjithësi për komunikimin me pacientët e shtruar që ne e kemi përmirësuar”, theksoi ministrja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

‘Kapërcejnë’ sërish shifrat e të infektuarve/ Arrin në rreth 1300 numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

‘Kapërcejnë’ sërish shifrat e të infektuarve/ Arrin në rreth 1300 numri i viktimave

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën në zbatimin e rregullave antiCOVID; Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake, vetëm kështu parandaloni përhapjen e COVID-19.

Ju njohim me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon:

Janë kryer 3088 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 678 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

243 raste në Tiranë, 35 në Vlorë, 34 në Durrës, 31 në Elbasan, 25 në Berat, 24 në Kavajë, 23 në Shkodër, nga 21 raste në Krujë, Kurbin, 18 në Fier, nga 14 raste në Kukës, Lushnje, nga 12 raste në Lezhë, Kuçovë, nga 11 raste në Mat, Dibër, nga 9 raste në Librazhd, Sarandë, Vorë, nga 8 raste në Kamëz, Divjakë, 7 në Korçë, nga 6 raste në Gjirokastër, Himarë, Peqin, Cerrik, nga 5 raste në Tepelenë, Belsh, nga 4 raste në Mirditë, Pogradec, Delvinë, Malësi e Madhe, nga 3 raste në Prrenjas, Kolonjë, Skrapar, nga 2 raste në Has, Memaliaj, Shijak, Poliçan, Dropull, nga 1 rast në Rrogozhinë, Tropojë, Mallakastër, Vau i Dejës, Fushë Arrëz, Selenicë, Bulqizë, Klos, Gramsh, Konispol.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 457 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 42,426 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 285 pacientë, 24 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 5 qytetarë nga Tirana, Kurbini, Librazhdi, Saranda, Lushnja, të moshave 70- 81 vjeç, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen.

LEXO EDHE:  Situatë shqetësuese në shtetin fqinj/ Konfirmohen rreth 800 raste të reja dhe 26 viktima

LEXO EDHE:  Mjeku Bledi Nini nuk fitoi betejën me Covid/ QSUT: Humbje e madhe për bluzat e bardha

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (21 Janar 2021)

Raste të reja ditore        678

Të shëruar në 24 orë     457

Të shtruar në spitale     285

Humbje jete në 24 orë   5

Testime ditore   3088

Testime totale 324,460

Raste pozitive      69,916

Raste të shëruara      42,426

Raste Aktive   26,194

Humbje jete     1296

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë   15302

Fier      1944

Durrës     1478

Shkodër     1341

Elbasan        1082

Vlorë     1026

Lezhë    961

Korçë      888

Berat     799

Gjirokastër 502

Dibër     486

Kukës    385

LEXO TE PLOTE