Connect with Us

Skandali me rrugën Qukës-Qafë Plloçë/ Abuzimet shtuan kostot, duhen edhe 90 milionë dollarë

Politikë

Skandali me rrugën Qukës-Qafë Plloçë/ Abuzimet shtuan kostot, duhen edhe 90 milionë dollarë

Publikuar

-

Rama, Haxhinasto, Dade, Peleshi ne inspektimin e rruges Qukes - Qaf Plloçe ne vitin 2016

Projekti 125 milionë dollarë për rrugën Qukës – Qafë Plloçë, 43 km i gjatë, financuar nga Banka Islamike për Zhvillim kërkon edhe gati 90 milionë dollarë të tjera investim për të përfunduar. (Lexo këtu)

Kostot e rrugës janë shumfishuar për shkak se ndërprerja e punimeve ka sjellë dëme të mëdha, por edhe sepse një segment (loti 3) tjetër ka ngelur pa financim.

Qeveria shqiptare i ka kërkuar fonde shtesë Bankës Islamike, duke e justifikuar koston me ndryshimet në projekt dhe kostot e paparashikuara, tha një burim zyrtar për CNA.al.

Në fakt ka qenë vetë ndërhyrja në projekt dhe vonesat që kanë shkaktuar këto dëme, të cilat llogariten gati sa 70% e vlerës fillestare të rrugës.

Investimi

Qukës – Qafë Plloçë është një investim i filluar në prill të vitit 2013, nëpërmjet një kredie, por në shtator të atij viti me rotacionin politik gjithçka u ndërpre. Qeveria e Rilindjes ndali tenderin duke kërkuar që mos financohej kjo rrugë, por fondet të kalonin si kredi.

Investimi i braktisur Qukës-Qaf Plloçë
   Investimi i braktisur Qukës-Qafë Plloçë

Kontrata ishte e qartë me bankën dhe qeveria u tërhoq nga kërkesa e saj, më pas u zhvilluan tenderat për 3 lotet, por menjëherë pas fillimit të punimeve nisën dhe peripecitë.

Rruga dukej qartë që kishte “armiq”. Që nga deputetë të qarkut Korçë, deri tek ministra të rëndësishëm, ndoshta edhe vetë kryeministrin Rama, i cili edhe pse e inspektoi disa herë dukej skeptik për projektin.

Qeveria Rama, në kohën kur ministria e Infrastrukturës drejtohej nga Edmond Haxhinasto, edhe pse një projekt konkret dhe i  financuar, ndërhynë disa herë, duke shkaktuar vonesa me kosto të mëdha. Ato konsistonin gjoja në ndryshime të projektit gjatë kohës që kryheshin punime. “Në vend që të hiqnin vetullat duket se nxorën sytë”, kjo shprehje popullore është fiks për këtë rast.

Një ndërhyrje brutale, e pa menduar me një projekt që duhet të kishte përfunduar dy vite më parë në vitin 2018, ka ngelur pa financim.

Gjiknuri e Ahmetaj inspektojnë kantierin e rrugës Qukës-Qafë Plloçë/ Ja kur do jetë funksionale
Ahmetaj, Gjiknuri, Balla dhe Shalsi duke inspektuar kantierin e rrugës Qukës-Qafë Plloçë 2017.

Një rrugë e lënë rrugëve, që sot kërkon gati 90 milionë dollarë, 60 prej të cilave në lotin e 3-të dhe gati 30 milionë dollarë janë investim për lotin e dytë, për shkarje dhe devijime, për shkak të braktisjes së punimeve. Pra, kostot e rrugës janë shtuar thjesht dhe vetëm nga papërgjegjshmëria dhe braktisja që i është bërë investimit nga segmente të caktuara të qeverisë.

LEXO EDHE:  Rama shkarkon disa drejtues qarqesh

Ndërhyrjet dhe dëmet

Ndërhyrjet në projekt dhe gjithçka tjetër, pra ndërprerjet, bllokimet e financimeve, ngadalësimi i punimeve kanë filluar gjatë kohës kur Ministrinë e Infrastrukturës e drejtonte Edmond Haxhinasto dhe dëmet e shaktuara buxhetit të shtetit në këtë investim duken kolosale.

Janë 90 milionë dollarë që pritet të sigurohen si financim shtesë mbi projektin fillestar. Por kush i  paguan këto kosto marramendëse?

Rruga do sigurojë financimin dhe për të paktën dy vite mund të shkojë drejt përfundimit.  Po a do mbajë ndonjëherë njeri përgjegjësi, për politikat e gabuara dhe dëmet shkaktuara?

Rama, Peleshi, Balla, Haxhinasto inspektojne punimet
Rama, Peleshi, Balla, Haxhinasto inspektojne punimet

Të gjitha janë pasoja në buxhetin e shtetit dhe kostot e mëdha, do paguhen nga xhepat e taksapaguesve, pasi të gjitha janë kredi dhe interesa që shlyhen nga buxheti.

Edmond Haxhinasto dhe ish-drejtori i rrugëve, ndoshta flenë të qetë në shtëpitë e tyre dhe vazhdojnë aktivitetin politik, por dikush duhet të mbajë përgjegjësi ligjore për një krim dhjetra milionë dollarë në kurriz të shqiptarëve.

Nuk ka nevojë për shumë fjalë, faktet flasin vetë, politikat e gabuara të ish-drejtorit të rrugëve dhe ish-ministrit Edmond Haxhinasto lanë rrugëve një investim 125 milionë dollarë, duke shtuar kostot me 90 milionë dollarë. Kjo vetëm sepse e urrenin atë investim, dhe donin me çdo kusht ndryshime projektesh, tendera, miliona dollarë shtesë, për interesat e tyre dhe jo për perfundimin me sukses të një projekti që i jep frymë të madhe levizjes drejt zonës jug-lindore në vend./ CNA.al

Më poshtë projekti i cili ishte gati që në vitin 2013:

Qukës-Qafë Plloça, fytyra e dështimit të Rilindjes/ Rama gënjen turpësisht shqiptarët

Foto-Video/Hapet tuneli në rrugën Qukës-Qafë Plloçë

Rruga Qukës-Qafë Plloçë, turpi i Ramës dhe ARRSH-së

Foto ekskluzive/ Rruga Qukës-Qafë Plloçë, segmenti i lënë në mëshirë të fatit, nuk mbaron prej një dekade

Rrugët e lëna rrugëve/ Si gënjeu publikisht kryeministri për aksin Qukës-Qafë Plloçë

Gjiknuri e Ahmetaj inspektojnë kantierin e rrugës Qukës-Qafë Plloçë/ Ja kur do jetë funksionale

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Përplasjet mes socialistëve për korrupsion/ Petro Koçi “dush të ftohtë” Artan Lames

Publikuar

-

Nga

Deputeti Petro Koçi nuk ndalet nga denoncimet për Fierin. Edhe pas dëshmisë në SPAK, ai sërish është ndalur të Kadastra e Fierit, ndonëse me një ton më të zbutur.

“Politika, në emër të qytetarëve e ka për detyrë të reflektojë e të kërkojë performancë, sipas ligjit në çdo institucion.

Kadastra, si e kam thënë edhe në analizën paraprake të zgjedhjeve është një sektor që krijoi kosto politike dhe elektorale në Fier.

Pra, politika nuk ka pse i rri larg institucioneve.

Larg institucioneve duhet të qëndrojnë korrupsioni, shpërdorimi i detyrës, tallja me njerezit, kapadaillëku dhe niveli i ulët i shërbimit.

Këto s’kanë nevojë automatikisht për SPAK. Ka nevoje në radhë të parë për ndërhyrje dhe masa administrative.

Por, ka raste që dikush duhet çuar edhe në SPAK”, ka shkruar Koçi në rrjete sociale.

Këtë reagim deputeti socialist e ka bërë pas deklaratave të Drejtoritë të  Përgjithshëm i Kadastrës, Artan Lame, një ditë më parë nga Patosi.

Pasi Lame kërkoi që politika mos përfshihej me punët e Kadastrës, duke  thënë që me drejtimin e “anijes le të merret kapiteni”.

LEXO EDHE:  Meta akuza Ramës/ Kush fiton me poshtërsi, nuk qeveris dot me drejtësi

LEXO EDHE:  Rama krah Nasip Naços në Berat/ Kemi përballë sfidën jetësore

“Pa dashur të hyj në polemika, politika ti rrijë larg këtij procesit. Të merret me vizion dhe drejtimin. Kapiteni i anijes le të drejtojë anijen, ai që mban motorin (Kadastra) le të na lënë të bëjnë punën. Ndryshe po ngatërruam rolet anija ose nuk do ecë ose do të përplaset diku. Politika të rrijë larg këtyre proceseve.

Unë vetë si drejtor i përgjithshëm i kadastrës kam çuar dhe po çoj dosje për hetim të mëtejshëm, me një arsyetim shumë të thjeshtë. Ka dy kategori dosjesh me probleme, e para mitmarrja, gjoba, futja e dorës në xhepin e tjetrin. Dhe e dyta janë problematikat e trashëguara, shit-blerjet e dyshimta, regjistrime të dyshimta, troje  të dhëna këtu e të regjistruara në vend tjetër. Kjo kërkon kohë. Me të dy këto procese po ecim. Bujrum kush të dojë le të vijë Prokurori dhe SPAK të na ndihmojë në këtë proces”, tha Artan Lame një ditë më parë, i pyetur nga gazetarët në lidhje me akuzat e deputetit Petro Koçit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Horoskopi për ditën e sotme, 31 korrik 2021

Publikuar

-

Nga

Horoskopi i ditës, 13 nëntor 2020

Dashi

Një premtim i caktuar romantik që do të bëni këshilloheni që ta mbani sot. Në rast të kundërt rrezikoni të humbisni kredibilitetin. Sa i përket aspektit financiar, gjasat janë që të keni zhvillime pozitive nëse tregoni zgjuarsinë e nevojshme.

Demi

Ka raste kur edhe ju, të cilët jeni të duruar dhe të disiplinuar prireni të zemëroheni me diçka. Sot mund ta humbisni plotësisht në lidhje me një person të caktuar. Fantazia është e mirë brenda arsyes, por shumë do t’ju sjellë zhgënjim.

Binjakët

Më mirë vonë se sa keq është kryefjala e ditës. Ka kaq shumë gjëra të reja që janë duke ndodhur sot. Takimet e reja premtojnë shumë dhe duket se parashikojnë diçka të mirë për të ardhmen.

Gaforrja

Diçka e madhe mund të ndodhë pranë jush ose zonës ku banoni. Ndoshta do t’ju duhet të qëndroni pak më shumë në shtëpi. Përdoreni këtë moment për të bërë diçka krijuese në aspektin sentimental.

Luani

Ju keni talente të fshehura që mund t’ju zbulohen sot. Ndoshta bashkëpunimi me dikë të ri ju bën të bëni gjëra që nuk i kishit menduar kurrë. Nuk keni nevojë të ndërmerrni veprime tani. Kënaquni me potencialin tuaj të pashfrytëzuar.

Virgjëresha

Ju jeni një individ i sjellshëm, i kujdesshëm. Sot shqetësimi juaj për të tjerët mund të jetë aq i fortë sa të ndërmerrni hapa për të bërë diçka konkrete për ata. Ju mund të dëgjoni për një kauzë të denjë që do të përfundojë për shkak të mungesës së gatishmërisë tuaj.

Peshorja

Sot mund të zhvilloni një kuptim më të thellë të asaj që është me të vërtetë e rëndësishme për ju. Ju mund të habiteni nga ajo që zbuloni. Ndoshta ju është dashur pak kohë për ta mësuar këtë, por tani nuk ka më kthim mbrapa.

LEXO EDHE:  Meta akuza Ramës/ Kush fiton me poshtërsi, nuk qeveris dot me drejtësi

LEXO EDHE:  Rama shkarkon disa drejtues qarqesh

Akrepi

Ju mund të jeni të ftuar në një festë ku pritet të hapet një botë e tërë ngjarjesh të reja dhe emocionuese. Ju mund të ribashkoheni me një mik të mirë nga e kaluara juaj i cili mund të hapë të gjitha llojet e dyerve profesionale për ju. Jini të hapur për këdo që takoni.

Shigjetari

Ndonjëherë është më mirë të jesh me fat sesa i zgjuar. Këtë do ta mësoni sot pasi fati i mirë ju vë në vendin e duhur në kohën e duhur. Mund të takoni dikë që bën një ndryshim të madh në karrierën tuaj.

Bricjapi

Jini të hapur për çdo ftesë që ju vjen ose për çdo person të ri që takoni. Ndryshimi është në ajër për ju dhe ju duhet vetëm të jeni pranues në mënyrë që të ndodhë. Eksploroni të gjitha interesat tuaja dhe besoni në intuitën tuaj.

Ujori

Sot mund të zgjoheni dhe të kuptoni se ka vend serioz për përmirësim. Ndërkohë, ka shumë që mund të bësh duke pastruar rrëmujat dhe duke riorganizuar raftet e librave në një mënyrë më tërheqëse. Në dashuri sot mund të keni shumë fat.

Peshqit

Qielli është kufiri sot, ndërsa zbuloni se dikush diku ka disa ndjenja shumë pozitive për ju. Duket se do të kapeni në befasi nga ekstravaganca e zjarrit të tyre. Ata mund t’ju premtojnë tokën dhe hënën, por derisa t’i merrni ato, mos u ngutni për asgjë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Çfarë qëndron pas ultimatumit të ambasadores/ Ngjela nxjerr prapaskenat e forta

Publikuar

-

Nga

Çfarë qëndron pas ultimatumit të ambasadores/ Ngjela nxjerr prapaskenat e forta

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka reaguar lidhur me ultimatumin që Yuri Kim i dha Lulzim Bashës për të mos lejuar futjen në Parlament të Sali Berishës.

Nëse Basha do që të shpëtojë veten, ai ka vetëm një rrugë, duhet të japë dorëheqjen shtoi ai.

Postimi i Ngjelës

Politika amerikane sot, e njësoi Sali Berishën me Enver Hoxhën.

Hoxha iu tha shqiptarëve: “Ne hamë bar dhe nuk e pranojmë imperializmin amerikan’”. Dhe ambasadorja Yuri Kim e përdori sot këtë si figurë rikujtuese të historisë komuniste në Shqipëri, kur i perifrazoi Bashës ngrënien e barit për të shpëtuar nga forca e ligjit Sali Berishën.

E pra, a e shpëtoi dot komunizmin hoxhizmi, duke i dhënë popullit bar për të ngrënë?

Në fakt, na duhet të kujtojmë se, kur falimentoi hoxhizmi, në vitin 1990, ai nuk mbijetoi dot duke ngrënë bar, por u dorëzua në Uashington.

Këtë i kujtoi ambasadorja Yuri Kim Bashës sot për Saliun, kur i tha se Partia Demokratike “nuk duhet të hajë bar për fatin e një deputeti” – domethënë për fatin e Sali Berishës.

Një humor shumë i thellë historik, ky…

Madje, përderisa ajo përmendi Partinë Demokratike, donte të thosh, me nëntekst, se, edhe Partia e Punës shkoi të hante bar, sipas urdhërit të Enver Hoxhës, por falimentoi.

Normal, zoti Basha, shkoni të hani bar, dhe mos ia e dorëzoni Saliun ligjit, por fundin e Enver Hoxhës do të keni edhe ju – ky ishte nënteksti i brilancës së Yuri Kim-it.

LEXO EDHE:  Denoncimi në “Fiks Fare”/ Rama shkarkon drejtorin e Hipotekës

LEXO EDHE:  Denoncimi në “Fiks Fare”/ Rama shkarkon drejtorin e Hipotekës

Por, këta të korruptuar, a do të mund ta shpëtojnë dot gjënë e vjedhur, duke ngrënë bar?

Është për të qeshur…

Po Basha, çfarë mund të bëjë?

Nëse Basha nuk do të mund të shkëputet dot nga Saliu, atëherë ai do të jetë skllav i pasionit patologjik të Saliut.

Në fakt, duket sikur Basha nuk mund të  shkëputet dot prej Saliu, dhe do ta çojë partinë ”të hajë bar”.

Po Partia Demokratike, a do të hajë bar për të shpëtuar Saliun?… Dhe, me këtë lloj arsyetimi, mund të vijosh të tallesh gjatë gjithë kësaj nate.

Humor shumë të bukur ka bërë ambasadorja Kim, dhe sigurisht që ngrënia e barit është proces.

Por, kjo tregon se do të kemi një proces të bukur antikorrupsion në Shqipëri.

Dhe, befas, këtu na del edhe kjo pyetje: Vetë Basha, çfarë do të bëjë?

Nëse Basha do që të shpëtojë veten; ai ka vetëm një rrugë: duhet të japë dorëheqjen.

Në këtë rast, ka ende mundësi për të ndenjur në politikë.

Bashkimi në stallën e Saliut, për të ngrënë bar, është rruga drejt akuzës penale, në një gjyq penal, edhe për Bashën, sepse korrupsioni do të shkallmohet tërësisht në Shqipëri.

Dhe ky shkallmim, nuk mund të shmanget…

 

LEXO TE PLOTE