Connect with Us

Shifrat alarmanet nga Covid/ Cilat janë qytetet më të rrezikshme në Shqipëri

Shëndeti

Shifrat alarmanet nga Covid/ Cilat janë qytetet më të rrezikshme në Shqipëri

Publikuar

-

OSHEE kthehet në vatër infeksioni/ Punonjësja infekton dy persona të tjerë

Numri i rasteve aktive me koronavirus në Shqipëri është rritur ndjeshëm kohët e fundit duke shkuar në 1273 të infektuar.

Kryeqyteti ka numrin më të lartë të rasteve aktive me koronavirus, 509 të tilla. Kjo e bën qarkun më të madh në Shqipëri, një ndër më të rrezikshmin në lidhje me infektimet me koronavirus.

Durrësi vjen pas Tiranës me 215 raste aktive. Qyteti bregdetar ndiqet nga Shkodra me 173 raste. Numër të lartë rastesh aktive me koronavirus ka edhe qarku i Vlorës, 116 të tilla.

LEXO EDHE:  8 raste të reja me koronavirus në Kosovë/ Shërohen 31 pacientë

Lezha ka 64 raste, Fieri 41 Elbasani 33, ndërsa Korça e Kukësi nga 32 raste aktive. Berati është gjithashtu në listë me 24 rasteve aktive. Lista mbyllet nga Gjirokastra e Dibra. Të dyja këto qarqe kanë nga 17 raste.

Që prej fillimit të epidemisë, në Shqipëri janë konfirmuar 3188 raste aktive me koronavirus. 1832 prej tyre janë shëruar. Fatkeqësisht 83 persona kanë humbur jetën për shkak të sëmundjes./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

OBSH krijon panel për të rishikuar përgjigjen ndaj pandemisë

Publikuar

-

Nga

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se ka krijuar një panel për të rishikuar përgjigjen globale ndaj COVID-19.

Duke folur përpara përfaqësuesve të vendeve anëtare në Gjenevë, kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se ish-ministrja e Shëndetësisë në Zelandën e Re, Helen Clark, dhe ish-presidentja e Liberisë, Ellen Johnson Sirleaf, do të bashkudhëheqin panelin shqyrtues, i cili do të quhet Paneli për Përgatitjen dhe Reagimin ndaj Pandemisë.

Tedros tha se kjo është koha “për vetëreflektim, për të parë botën ku jetojmë dhe për të gjetur mënyra për të forcuar bashkëpunimin tonë, derisa punojmë së bashku për të shpëtuar jetë dhe për ta vënë pandeminë nën kontroll”.

LEXO EDHE:  Hapen parukeritë, dentistët e qendrat tregtare/ Rregullat e reja që do zbatohen

LEXO EDHE:  Rritet numri i të infektuarve/ Të dhënat globale për të prekurit dhe viktimat e COVID 19

OBSH-ja është përballur me kritika, sidomos nga Shtetet e Bashkuara, se ka qenë e ngadalshme në reagim, pas shpërthimit të koronavirusit fillimisht në Kinë, dhe se ka qenë shumë e afërt me Qeverinë kineze. Paneli i OBSH-së do të rishikojë jo vetëm reagimin e kësaj organizate, por edhe të vendeve të veçanta. Këtë javë, SHBA-ja i njoftoi zyrtarisht Kombet e Bashkuara për synimin e saj për të lënë OBSH-në./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Në betejë me koronvirusin/ 6 pacientë të intubuar në Infektiv, mes tyre të rinj

Publikuar

-

Nga

Në betejë me koronvirusin/ 6 pacientë të intubuar në Infektiv, mes tyre të rinjë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu përmes një njoftimi në rrjetet sociale, ka treguar se si paraqitet gjendja në Spitalin Infektiv.

Ajo ka njoftuar se gjashtë pacientë janë të intubuar mes tyre edhe mosha të reja që po luftojnë për jetën.

Duke iu referuar kësaj situate, Manastirliu bën sërish apel për kujdes dhe respektim e rregullave.

“Gjashtë pacientë, mes tyre edhe mosha të reja janë të intubuar dhe po luftojnë për jetën në spitalin infektiv, me përpjekjen e madhe të stafit mjekësor, në një betejë shumë të vështirë me virusin e rrezikshëm.

LEXO EDHE:  Shtatë persona humbin jetën nga Covid-19 brenda ditës në RMV, 89 të infektuar

LEXO EDHE:  Rritet numri i të infektuarve/ Të dhënat globale për të prekurit dhe viktimat e COVID 19

Mos e lejoni që ju apo një i afërmi juaj të përfundojë në spital dhe të rrezikojë jetën nga #COVID19 #RespektoniRregullat

↔️Mbaj distancën! Vendos maskën! Ruani higjienën #RuaniShëndetin”.CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

OSHEE kthehet në vatër infeksioni/ Punonjësja infekton dy persona të tjerë

Publikuar

-

Nga

OSHEE kthehet në vatër infeksioni/ Punonjësja infekton dy persona të tjerë

Tre raste të reja me Covid-19, janë konfiruar sot në Përmetit.

Mësohet se ata janë djali dhe babai i arkëtares së OSHEE, e konfirmuar për Covid-19 pak ditë më parë.

Ndërkohë pozitiv me koronavirus ka rezultuar edhe një tjetër arkëtare punonjëse e OSHEE së këtij qyteti.

Kujtojmë që sot në vendin tonë  u konfirmuan 82 raste të reja me COVIS-19./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Forcohen masat për koronavirusin/ Mbyllen 28 shkolla në Greqi

LEXO EDHE:  Rritet numri i të infektuarve/ Të dhënat globale për të prekurit dhe viktimat e COVID 19

LEXO TE PLOTE