Connect with Us

Meta mesazh të koduar Ramës/ Koha për vepra të mira është tani

Politikë

Meta mesazh të koduar Ramës/ Koha për vepra të mira është tani

Publikuar

-

Debati për dekoratat/ Rama tallet Metën, i publikon memen ku i jep medalje vetes

Në prag të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Maqedoninë e Veriut, presidenti Ilir Meta i ka drejtuar një mesazh indirekt, kryeministrit Edi Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta shkruan se në Maqedoninë e Veriut zgjedhjet mbahen vetëm pas pak ditësh, ndërsa sipas tij ka një edhe atmosferë sigurie dhe demokracie mbizotëron falë pjekurisë të lidershipit politik në tërësi, por edhe funksionimit normal të institucioneve.

Ndërkohë, në vendin tonë, sipas tij ndodh e kundërta, e asaj që po ndodh në vendin fqinj.

“Edhe pse zgjedhjet parlamentare të parakohshme në Maqedoninë e Veriut do mbahen vetëm pas pak ditësh, një atmosferë sigurie dhe demokracie mbizotëron falë pjekurisë të lidershipit politik në tërësi, por edhe funksionimit normal të institucioneve.

Ndërsa fatkeqësisht te ne edhe pse nuk ka as datë zgjedhjesh ende në horizont kemi një tension artificial sikur zgjedhjet do jenë nesër.

Ndërkohë që edhe pandemia është në rritje së bashku edhe me defiçitin dhe borxhin publik. Verbëria për mbajtjen apo marrjen me çdo çmim të pushtetit na ka bërë që të dukemi me fqinjin tonë lindor sikur u përkasim dy kontinenteve të largëta.”-shkruan Meta.

Më tej, ai thekson se dy janë çështjet thelbësore për Shqipërinë, përballimi i pandemisë dhe plotësimi i kushteve për çeljen e negociatave.

LEXO EDHE:  Larg duart nga Kisha, shoku kryeministër/ Behu shërbëtor, jo shkatërrimtar

“Ndaj s’duhet humbur më asnjë minutë në përmbushjen e kushteve thelbësore për çeljen e negociatave në mënyrë që të ecim së bashku me fqinjët tanë drejt Bashkimit Europian.

Përballimi i pandemisë dhe plotësimi i kushteve duhet të jenë dy objektivat madhore për të gjithë.

E para mbron shëndetin dhe jetën e çdo qytetari, ndërsa e dyta shpëton të ardhmen europiane të vendit për të cilën të gjithë përbetohen me fjalë dhe programe.

Koha për vepra të mira është tani!”-përfundon postimin e tij Ilir Meta./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kulluri tregon “kushtin”/ Opozita do i fitojë zgjedhjet vetëm nëse…

Publikuar

-

Nga

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Kulluri: Ishte vonë të ndërhynte Venecia! Përgjegjësinë e vetme e ka opozita

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Edvin Kulluri, ka folur mbrëmjen e sotme për situatën politike në vend dhe për opozitën.

Kulluri deklaroi se opozita mund t’i fitojë zgjedhjet e 25 prillit vetëm nëse si kandidat për kryeministër nuk do jetë Lulzim Basha.

Sipas tij, për kryeministër duhet të jetë një emër konsesual dhe që kandidat që krijon besim.

Unë me modelin sharlatanesk të drejtimit të opozitës që mbase dhe mund të jetë në drejtim të qeverisjes nesër, nuk kam për të rënë kurrë dakord sepse është çështje parimesh dhe vlerash. Nëse opozita e sotme fiton zgjedhjet, që për mua do ishte çudi e madhe, për shkak se nuk qëndron mbi fondamentet mbi të cilat duhet të ishte e vendosur, morale flasim mbi të gjitha dhe politike, unë jo vetëm s’do kërkoj falje por fatkeqësisht do provoj tezën se do jetë një qeverisje e keqe.

Për shkak se principet mbi të cilat është e bazuar kjo opozitë sot, që është mungesa e transparencës. Unë kërkoj falje kur e kam gabim. Pastaj nëse këtu fiton Lulzim Basha apo Monika Kryemadhi kjo nuk është çështja ime dhe nuk mund të jetë qeveria që më përfaqëson mua për shkak të principeve për të cilat kam folur. Ti sot ke një opozitë së cilës i mungon transparenca, i mungon vendimmarrja demokratike, i mungon mbajtja e përgjegjësisë që ka principe qeverisjeje, dhe mbi të gjitha sot elita e PD ose ta themi troç kryetari i PD është pjesë e kësaj oligarkie politike, ekonomike, korruptive”, deklaroi ai në emisionin “Hard Talk”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama kritikoi BE-në/ Basha i del në mbrojtje: Fajin për vaksinat e ka Tirja i qeverisë

Publikuar

-

Nga

Kush do jetë kandidati i opozitës për kryeministër?/ Basham burr veten: Padiskutim unë

Kryeministri  Edi Rama kritikoi sot BE-në për qëndrimin e mbajtur për vaksinimin, teksa ngriti akuzat se nuk pa përtej kufijve të vetëvetes dhe la fatin e vaksinimit të njerëzve në Ballkanin Perëndimor tek marrëveshjet bilaterale.

Për këtë ka reaguar pak minuta më parë edhe kryetari i opozitës, Lulzim Basha, i cili thotë se fajin nuk e ka BE, por Tirja e qeverisë, duke iu referuar Ramës.

Ai deklaron se Rama po fajëson të tjetër për qeverinë më të keqe në historinë e Shqipërisë, ndërsa pretendon se BE ka qenë dhe është pranë nesh në ditë të mira e të vështira.

Shqipëria ka numrin më të lartë të bizneseve të mbyllura në rajon, ka numrin më të lartë të qytetarëve që humbën  vendin e punës, ka ndihmën më të vogël ekonomike që një qeveri ka dhënë për qytetarët e saj, ka hajdutërinë më të lartë në Europë ndërsa Tirja në krye të qeverisë si asnjë kryeministër tjetër vazhdon të sulmojë BE-në.

Për 8 vjet mashtrime, dështime, vjedhje, varfëri fajin nuk e ka BE-ja, fajin e ka Tirja i qeverisë që i vjedh shqiptarët dhe u mohon edhe bukën e fëmijëve. Edhe një herë Rama fajëson të tjerët tjetër për qeverinë më të keqe në historinë e Shqipërisë.

BE ka qenë dhe është pranë nesh në ditë të mira e të vështira. Mirënjohja e shqiptarëve nuk do të mungojë kurrë. Pas 25 prillit ne do ta rikthejmë Shqipërinë në rrugën e duhur drejt destinacionit tonë të vetëm që është integrimi në BE”, shkruan Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mediu zyrtarizon kandidatët në Shkodër/ Nuk do ndaj parcelat me PD, jam i gatshëm…

Publikuar

-

Nga

Mediu zyrtarizon kandidatët në Shkodër/ Nuk do ndaj parcelat me PD, jam i gatshëm…

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, zyrtarizoi sot listën e kandidatëve për deputetë në Shkodër, pas listës së Tiranës.

Mediu zbuloi se lista e kandidatëve për Shkodrën do të përfaqësohet nga Partia Republikane, ndërsa theksoi se për të është e rëndësishme që opozita të bashkojë votat.

PR do të prezantojë kandidatët e 25 prillit, të cilët do të jenë kandidatët e PR-së dhe opozitës. Për mua është e rëndësishme të bashkohen votat. Edhe republikanët dhe partitë e tjerë. Meqënëse ne me PD kemi marrëdhënie specifike, jo të ndajmë parcelat, por të fitojmë së bashku, në interes të Shqipërisë dhe të bashkojmë shqiptarët.

Ne jemi të gatshëm që në atë hapësirë ku kandidon PR të gjykojmë së bashku kush është kandidati më i mirë. Për të mos i prerë rrugën asnjë demokrati apo republikani. E po presim një përgjigje nga PD për listat, në interes tonin si shqiptarë. Rama ndryshoi kodin zgjedhor për të na përçarë. Unë nuk kam preferencë personale për qarqet, mund të shkoj kudo ku mund të marr dhe një vote”, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  “Ka një dakordësi në heshtje”/ Elezi zbulon çfarë fshihet pas sulmeve të “Republikasve” ndaj Topallit

LEXO EDHE:   Ish-ministri i përgjigjet “dhëmb për dhëmb” Ramës/ Sharlatan politik, diktator 

Teksa u pyet nga gazetarët nëse ka pasur ndonjë sinjal nga kreu i PD-së Lulzim Basha, kreu i Republikanëve deklaroi: “Ne vazhdojmë negocimet, kur je në politikë ke raport me publikun jo vetëm me kolegët pasi nuk kemi të bëjmë me interes tonin personal, por të gjithë shqiptarëve”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE