Connect with Us

Masat anti-covid/ 400 masa administrative bizneseve që kanë kryer shkelje

Shëndeti

Masat anti-covid/ 400 masa administrative bizneseve që kanë kryer shkelje

Publikuar

-

18 në terapi intensive 11 vdekje/ Manastirliu bën llogaritë: Jemi shumë më ulët se mesatarja e rajonit

Ministra e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka qënë e ftuar mbrëmjen e sotme në ABC news, ku ka folur për situatën e pandemisë.

Sa i përket mos hapjes së pishinave dhe disa aktiviteteve të tjera të cilësuara si me rrezikshmëri të lartë, Manastirliu tha se po punohet me Komitetin Teknik të Ekspertëve për të vendosur disa protokolle strikte.

“Kam pasur një mbledhje me Këshillin Teknik të Ekspertëve dhe kemi diskutuar për aktivitete që nuk janë ende të lejuara. Pishina dhe kënde lojërash në aktivitete të mbyllura. Kemi diskutuar protokollet e sigurisë. Komiteti po vlerëson një protokoll të posaçëm. Përpara 1 jave hapëm transportin publik. Kemi vendosur masa të rrepta sepse ka rrezikshmëri të lartë. Kemi shumë punë, dhe përgjegjësi. Kurrë nuk mundet dot që të jemi një polic, një qytetar. Nuk e kontrollojmë dot territorin. Duhet të mendojmë për shëndetin pastaj për ekonominë.”

Po ashtu, Manastriliu deklaroi se deri më tani janë bërë mbi 100 mijë inspektime në terren si dhe janë vendosur 400 masa administrative për bizneset që kanë kryer shkelje.

LEXO EDHE:  Tenderat e kiteve dhe respiratorëve nga MSH/ SPAK zbulon shkeljet flagrante

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Rakacolli paralajmëron lehtësimin e masave/ “Do kemi verë të këndshme”

Publikuar

-

Nga

Rakacolli paralajmëron lehtësimin e masave/ "Do kemi verë të këndshme"

Zv. ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, deklaroi në studion e “Ilva Now” se mund të ketë ndryshime të masave në takimin e ardhshëm të Komitetit Teknik të Ekspertëve, mirëpo kjo varet nga statistikat dhe mesatarja e javëve të fundit si edhe të ditëve në vijim pasi shifrat janë dinamike. Ajo tha se mbledhja e ardhshme do të bëhet në ditët në vazhdim.

Komiteti bën takime të shkurtra edhe online gati përditë. Mendimet që kemi shkëmbyer janë se si paraqitet situata, kujdesi në rritjen e numrave të të strukturave nëpër spital. Po të ishte bërë mbledhja tani, duhet të nxirrnim me numra se sa janë indikatorët për një apo dy javë dhe mbi bazën e ndërthurjes së tyre dhe hetimit epidemiologjik të shohim nëse jemi në rregull me këto masa, a duhet t’i lirojmë apo t’i shtrëngojmë”, u shpreh znj. Rakacolli,.

Znj. Rakacolli theksoi se qytetarët duhet të respektojnë masat, pasi përndryshe ato nuk do të lehtësohen nga Komiteti Teknik i Ekspertëve. Madje, ajo përmendi se në rast se shifrat rriten dhe kujdesi nuk shtohet, atëherë masat mund të shtrëngohen.

“Do të jemi vigjilentë në kohën e sezonit dhe gjatë kohës, në varësi të situatës mund të priten ndryshime masash, qoftë për mirë qoftë për keq. Mund të ndryshojë situata epidemiologjike duke shtrënguar masat nëse nuk zbatohen masat”, kryetarja e Komitetit Teknik të Ekspertëve.

LEXO EDHE:  Tenderat e kiteve dhe respiratorëve nga MSH/ SPAK zbulon shkeljet flagrante

LEXO EDHE:  “Sakrifica” që shpëtoi Wuhanin/ Gjithçka e ngrirë me urdhër nga lart

Mira Rakacolli tha se pritet që sezoni i verës të jetë me masa të lehtësuara, në mënyrë që të gjithë shqiptarët të relaksohen pa kufizime të ashpra, mirëpo kjo do të ndodhë vetëm nëse shifrat do të vijojnë të jenë të ulëta dhe qytetarët do të zbatojnë masat.

“Nëse vazhdojmë që të kemi kujdesim ashtu siç rekomandojmë, besojmë se do të kemi një verë të këndshme, por për këtë duhet të zbatojmë masat. Sot, me maska, ndoshta më vonë nuk do t’i kemi masat”, u shpreh znj. Rakacolli./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Manastirliu jep lajmin/ Ja sa qytetarë janë vaksinuar deri tani

Publikuar

-

Nga

Manastirliu jep lajmin/ Ja sa qytetarë janë vaksinuar deri tani

Prej kohësh në vendin tonë ka nisur procesi i vaksinimit masiv. Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka njoftuar se ditën e sotme janë realizuar 10,169 vaksinime. Manastirliu thekson se që nga fillimi i pandemisë janë 632, 676 qytetarë kanë marrë vaksinën.

Ajo shprehet se ky proces nuk do të ndalet deri në arritjen e objektivit me 1 milion vaksinime. Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2707  testime dhe kanë rezultuar pozitivë 42 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 3 viktima./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Brataj tregon nëse ka hyrë varianti indian i Coronavirusit në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Brataj tregon nëse ka hyrë varianti indian i Coronavirusit në Shqipëri

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, konfirmoi në “Ilva Now” se varianti indian i coronavirus deri tani nuk është konfirmuar të ketë hyrë në Shqipëri. Ai theksoi se variantet e reja të Covid-19 nuk është se kanë prodhuar agresivitet të shtuar.

“Kujdesi dhe survejanca, mos-heqja e vigjilencës ka të bëjë me të gjitha. Në Greqi u zbulua varianti indian, në Itali dhe në RMV po ashtu. Jo nuk kemi konfirmim, nuk besoj të ketë hyrë, por si do qe të jetë puna e varianteve është diçka tjetër, që nuk ka treguar as agresivitet më shumë, sepse edhe në Indi edhe pse po bëhet nami edhe nuk po bëhet nga varianti, por nga ata miliona njerëz së bashku aty”, tha ai.

Doktor Brataj theksoi se pavarësisht situatës së deritanishme qytetarët nuk duhen të humbasin vigjilencën në respektimin e masave kufizuese.

LEXO EDHE:  Bojaxhiu i Edi Ramës/ Nga jeta e Ardit Gjoklajt tek tenderat, inceneratorët dhe mjerimi në Tiranë

LEXO EDHE:  Nuk mbanin maskat, gjobiten 627 qytetarë/ Dy lokale ndëshkohen për muzikën pas orës 20:00

Sipas tij, në Shqipëri është shtuar gjeografia e përhapjes së virusit dhe këtë e lidh me telefonatat që bëjnë qytetarët në Urgjencën Kombëtare./Euronews

LEXO TE PLOTE