Connect with Us

Manastirliu ngre tonet/ Zbatoni rregullat! Situata tek Infektivi tepër serioze, 3 të rinj të intubuar!

Shëndeti

Manastirliu ngre tonet/ Zbatoni rregullat! Situata tek Infektivi tepër serioze, 3 të rinj të intubuar!

Publikuar

-

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka ngritur tonet dhe ka bërë apel të fortë nga foltorja e Kuvendit për qytetarët.

Ajo bëri thirrje për marrjen seriozisht të virusit dhe zbatimin e masave kundër Covid.
Ministrja bëri me dije se në Spitalin Infektiv situata është serioze dhe 6 prej pacientëve të shtruar janë të intubuar. Sipas saj, tre prej tyre janë mosha të reja, 45, 46 dhe 49 vjeç.

“Kush e konsideron lojë këtë virus të rrezikshmë na rrezikon të gjithëve. Rrezikon shëndetin e të gjithë shqiptarëve! Duhet marrë me seriozitet sepse situata është shumë serioze. Janë vetëm 7 vite e pak që është investuar në sistemin shëndetësore dhe nuk mund të përballojmë atë që mund të vijë nga neglizhenca, nga moszbatimi i protokolleve të sigurisë”, tha Manastirliu./

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Humb jetën nga Covid, drejtori i Pallatit të Kulturës në Librazhd

Publikuar

-

Nga

Humb jetën nga Covid, drejtori i Pallatit të Kulturës në Librazhd

Ka humbur jetën nga Covid-19 drejtori i Pallatit të Kulturës në Librazh,” Sadi Halili” Arianit Alliu 46 vjeç.

Ai ndodhej prej dy javësh i shtruar në Spitalin Covid në Tiranë, por nuk ka mundur që t’ja dale.

Mësohet se ai nuk kishte sëmundje të tjera shoqëruese ndersa ishe baba i tre fëmijëve.

Arianit Alliu ishte një nga figurat më të njohura dhe të dashura për të gjithë  Librazhdin dhe më gjerë.

Pjesëmarrës në shumë festivale në Shqipëri, Diasporë, Ballkan, Europë deri në Azinë e largët dhe kudo,një drejtues i Festivalit të Valles Dyshe në Librazhd në vitin e kaluar,një festival i ideuar nga mjeshtri Sadi Halili,pjesëmarrës i festivalit të madh mbarëkombëtarë mbarëshqiptarë “Këngë Jeho”, në Strugë në shtator 2020 ku fitoi çmimin e Parë,medalje Ari.Gëzonte respekt kudo në të gjitha hapësirat mbarëshqiptare dhe më gjerë.

LEXO EDHE:  Familja ngelet mes katër rrugëve/ Do helmohemi nëse s’na ndihmoni!

LEXO EDHE:  Rritja e fashës orare shton “të pabindurit”/ Ndëshkohen 719 këmbësorë dhe 33 shoferë

Ndërkohë nga fillimi i pandemisë e deri më tani në vendin tonë kanë humbur jetën 822 persona.

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini pa jastëk?/ Zbuloni disa nga përfitimet e jashtëzakonshme

Publikuar

-

Nga

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse flini pa jastëk/ Zbuloni disa nga përfitimet e jashtëzakonshme

Jastëkët e parë që njohim datojnë që nga Mesopotamia Antike. Ato ishin prej guri dhe vetëm njerëzit e pasur mund t’i përballonin ato. Ndryshe nga jastëkët e lashtë prej guri, ato që ne përdorim sot janë të butë dhe me gëzof, dhe shumë njerëz nuk mund të flenë pa përqafuar një jastëk të madh komod. Por në fakt, gjumi me jastëk mund të mos jetë mënyra më e mirë për të pushuar, pasi mund të ndikojë në trupin dhe gjendjen shpirtërore.

Këtu keni disa përfitime nëse flini pa jastëk:

Parandalon dhimbjen e shpinës.

Shumë jastëk mund të çojnë në një pozicion të panatyrshëm të gjumit dhe mbështetja që ata ofrojnë nuk zgjat shumë. Megjithëse vetë jastëku nuk do të shkaktojë dëmtimin e shpinës, mund të përkeqësojë shumë nga simptomat themelore . Kur flini pa jastëk, shtylla kurrizore mund të pushojë dhe trupi juaj është në pozicionin e tij natyror.

Ju ndihmon të shmangni dhimbjen e qafës.

Shumica e jastëkëve nuk mund t’ju ​​ndihmojnë të flini në pozicionin e duhur , madje mund të përkeqësojnë qëndrimet e gjumit. Përkulja e qafës në çfarëdo mënyre për një kohë të gjatë do t’ju bëjë të pakëndshëm, dhe jastëkët shumë të fortë ose shumë të butë mund të çojnë në dhimbje të qafës .

Lufton dhimbjet e kokës.

Nëse po zgjoheni me një dhimbje koke ose ndiheni të lehtë, mund të jetë faji jastëku juaj. Jastëkët që janë shumë të lartë bëjnë që koka dhe qafa juaj të rrumbullakosen përpara dhe ato shtojnë më shumë tension në muskujt e qafës . Kjo mund t’ju japë një dhimbje koke në mëngjes pasi të jeni ngritur nga shtrati.

LEXO EDHE:  Koronavirusi!/ Shumica e gjermanëve kundër lirimit të masave kufizuese

LEXO EDHE:  Mjekja Çeliku apel të fortë/ “Mbani maska në spital, nuk na falet të vdesim nga një grip”

Mund të lehtësojë stresin.

Nëse jastëku juaj ju bën të mos ndiheni rehat gjatë natës, mund të përfundoni duke e hedhur gjumin. Sa më shumë shqetësime të gjumit të keni, aq më pak kohë trupi juaj ka për shumë funksione të rëndësishme që ndodhin gjatë gjumit. Heqja e vazhdueshme e gjumit mund të ndikojë në disponimin tuaj dhe aftësitë e të menduarit, dhe do të bëjë që trupi juaj të lëshojë më shumë hormone të stresit gjatë ditës.

Parandalon puçrrat në fytyrë.

Lëkura juaj do t’ju falenderojë që shpëtuat nga jastëku. Fytyra juaj normalisht shtypet në jastëk për pjesën më të madhe të kohës gjatë natës. Ju ndoshta nuk e lani jastëkun tuaj çdo ditë, dhe ajo mbledh papastërti , vaj dhe pluhur shtëpiak mbi të. E gjithë kjo mund të çojë në  thyerje , inflamacion dhe rrudha të parakohshme .

Mund të jetë i mirë për flokët tuaj.

Nëse zgjoheni në mëngjes me flokë të thatë dhe të ngatërruar, mund të dëshironi të hiqni dorë nga jastëku për hir të flokëve. Kur po hidhni dhe ktheheni natën, flokët po fërkohen me jastëkun tuaj, duke bërë që ato të  prishen . Jastëkët gjithashtu mund të thithin vajrat nga flokët tuaj, duke i lënë të thatë dhe të brishtë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Zbulimi i ri i shkenctarëve/ Ja si përhapen bakteret në trup

Publikuar

-

Nga

Zbulimi i ri i shkenctarëve/ Ja si përhapen bakteret në trup

Bakteret janë të afta të shkatërrojnë trupin e një organizmi me një ritëm që ilaçet mund të mos jenë në gjendje të mbajnë mbrapa.

Një studim i ri ka zbuluar se grupet bakteriale mund të përhapen me shpejtësi të shtuar në sipërfaqe kur individët brenda grupit lëvizin më ngadalë. Me fjalë të tjera, sa më ngadalë të lëvizin, aq më shpejt përhapen.

Studiuesit ekzaminuan Pseudomonas aeruginosa, një specie vdekjeprurëse e baktereve që shkaktojnë infeksione në bimë dhe kafshë. Ata zbuluan se bakteret individuale që ishin krijuar për të lëvizur më shpejt ishin më pak të suksesshme sesa llojet që ishin më të ngadaltë dhe lëviznin në grupe.

Në qeniet njerëzore, ato shkaktojnë infeksione në mushkëri, traktet gastrointestinale dhe urinare dhe rajone të tjera. Ata gjithashtu infektojnë plagët, veçanërisht djegiet, dhe çojnë në disa infeksione të gjakut. Gjithashtu, P. aeruginosa është një patogjen rezistent ndaj shumë ilaçeve, gjë që i bën infeksionet e shkaktuara prej tij shumë e vështirë për t’u trajtuar.

Për studimin, autorët krahasuan lëvizjen e P. aeruginosa dhe individëve të saj mutantë ‘të hiperpilatizuar’ të krijuar për të lëvizur më shpejt.

Ata përdorën një kombinim të teknikave të ndryshme të tilla si gjenetika, matematika dhe algoritmet e përparuara të gjurmimit që ishin të afta të monitoronin lëvizjet e disa mijëra qelizave.

LEXO EDHE:  Koronavirusi!/ Shumica e gjermanëve kundër lirimit të masave kufizuese

LEXO EDHE:  Foto-Starton procesi mësimor/ Me maska, turne e protokoll sigurie kundër COVID-19

Përmes kësaj, shkencëtarët demonstruan se kur bakteret e inxhinierisë që lëviznin shpejt u përplasën me njëri-tjetrin, ato rrotulloheshin vertikalisht dhe mbeteshin të mbërthyer.

Sidoqoftë, lloji i lëvizjes më të ngadaltë të P. aeruginosa mbeti i shtrirë poshtë kur u përplasën me njëri-tjetrin, duke i lehtësuar ata që të vazhdonin përpara. Prandaj, bakteret që lëvizin ngadalë mund të zhvendosen në territore të reja, të marrin lëndë ushqyese të rritura dhe më e rëndësishmja, të fitojnë garën e mbijetesës kundër qelizave më të shpejta.

William Durham, autori përkatës i studimit, tha në një deklaratë se bakteret kanë evoluar për të lëvizur me kujdes dhe në mënyrë efektive në turma, dhe ato e arrijnë këtë duke lëvizur më ngadalë sesa shpejtësia e tyre maksimale./CNA.al. 

LEXO TE PLOTE