Connect with Us

Majko tregon platformën/ Votat e emigrantëve shkojnë për qarkun e Tiranës

Politikë

Majko tregon platformën/ Votat e emigrantëve shkojnë për qarkun e Tiranës

Publikuar

-

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko ka folur lidhur me Reformën Zgjedhore ndërsa i ka kushtuar vëmendje çështjes së votimit elektronik të emigrantëve.

I ftuar në “repolitix” Majko tha se votat e emigrantëve do t’i bashkëngjiten qarkut të Tiranës.

“Një gjë e sigurt është që në kodin e ri zgjedhor do të shkruhet qartazi e drejta e tyre për të votuar dhe do të jetë e shkruan në kushtetutë. Do të votojnë me postë dhe këtë të mos e bënte posta shqiptare por një postë ndërkombëtare që kanë eksperiencë në menaxhimin e  situatave të tilla dhe nuk lënë që emri i tyre të baltoset në Shqipëri, regjistrimi ka nisur dhe është një ligj i veçantë për të. Votat e emigrantëve do t’i bashkëngjiten qarkut të Tiranës. Kjo është e shkruar në marrëveshje dhe palët politike e dine”, tha Majko.

LEXO EDHE:  Basha shënon “autogol”/ Skandali i radhës i kreut të Republikës së re

Ai deklaroi se mazhoranca do t’i qëndrojë besnike marrëveshjes së 5 qershorit, kjo për shkak kanë hedhur firmën dhe duhet ta mbajnë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha i besoi qarkun e Lezhës/ Mark Marku sqaron befasinë: Ka të bëjë me karakterin tim

Publikuar

-

Nga

Basha i besoi qarkun e Lezhës/ Mark Marku sqaron befasinë: Ka të bëjë me karakterin tim

Ish-deputeti dhe pedagogu i njohur Mark Marku është zgjedhur sot zyrtarisht si drejtuesi politik i PD-së për qarkun e Lezhës.

Rikthimi i Mark Markut, i cili në fakt nuk është një beafasi po riciklim, u komtuar jo pak në media.

Vetë Marku në ‘Real Story’ deklaroi se këto reagime ishin të pritshme për dy arsye.

Së pari sipas tij, sepse e kishte deklaruar zyrtarisht se nuk do merrej më me politikë, dhe e dyta, për shkak të tipit të tij.

Befasi, sepse e kam deklaruar se nuk do merrem më me poltikë dhe do i përkushtohem profesionit tim. Dhe e dyta mendoj për shkak të natyrës time. Mirë apo keq, unë nuk pajtohem me gjëra dhe hesht.

Prandaj është krijuar dhe kjo surprizë.

E kam deklaruar se nuk kam ndonjë interest ë karrierës poltike, aq për imazh, dhe as për ndonjë përfitim.

Kam pas oferta të vazhdueshme prej vitesh, por kam qenë shumë i vendosur të mos përfshihem. Sot e kam marë këtë vendim pa asnjë hezitim.

Nuk mund ta shes këtë sikur po bëj ndonjë sakrificë të madhe, por sepse jam i bindur se në këtë moment duhet të ndryshohet qeverisja”, tha ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Jam i detyruar të bashkëpunoj me Topallin”/ Patozi: Duhet të rrëzojmë tre dinozaurët

Publikuar

-

Nga

“Jam i detyruar të bashkëpunoj me Topallin”/ Patozi: Duhet të rrëzojmë tre dinozaurët

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, është pyetur mbrëmjen e sotme nëse ka lidhur një koalicion me Lëvizjen për Ndryshim të Jozefina Topallit.

Topalli tha se ata janë bashkë, por theksoi se ende nuk kanë përfunduar një marrëveshje mes tyre. Ai tregoi në emisionin “Log” se ai dhe Topalli janë të detyruar të bashkëpunojnë për të rrëzuar treshen politike.

Konkrete është se ne jemi në një linjë. Sipas meje, ne jemi të dënuar që të bashkëpunojmë, e cila është kauza që na bashkon.

Ne duhet të shfrytëzojmë edhe avantazhet që mund të japë kandidimi, pra bashkimi i forcave, ndryshe nuk mund të rrëzojmë tre dinozaurët”, deklaroi Patozi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Situata në vend/ Kulluri gjen “fajtorin”: Opozita më e keqe se qeveria

Publikuar

-

Nga

Situata në vend/ Kulluri gjen “fajtorin”: Opozita më e keqe se qeveria

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri, nga ngritur sërish akuza ndaj kryetarit të PD-së Lulzim Basha.

Kulluri tha se për shkak të Bashës, kemi opozitë shumë të dobët që ka humbur më një diferencë prej 30 mandatesh me pushtetin.

Ai nuk kurseu kritikat në emisionin “Hard Talk” as për opozitën parlamentare, për të cilën u shpreh se po pengon ushtrinë e dhunës legjitime për tu shndërruar në dhunë ilegjitime.

Sot nuk kemi fare Gjykatë Kushtetuese, dhe mbi të gjitha kemi opozitë shumë të dobët që ka humbur më një diferencë prej 30 mandatesh me pushtetin. I vetmi shqetësim që ka një sistem demokratik liberal siç e njohim ne, është kufizimi i pushtetit dhe i qeverisjes. Ato që e pengojnë ushtrinë e dhunës legjitime për tu shndërruar në dhunë ilegjitime, siç jemi pak a shumë në kushtet e sotme, janë opozita në parlament, pra parlamenti si institucion, dhe instrumente të tjerë siç janë Presidenti i Republikës, apo shoqëria civile.

Ne sot jetojmë në një vend ku e drejta e pronës është më e cënuar se kurrë pas komunizmit. Ne jetojmë në një vend ku qytetarët janë të vetëm përballë qeverisë. Kanë rënë instrumentat e tjerë. Në parlament nuk kemi opozitë. Kemi një president i cili është margjinalizuar nëpërmjet shumë ndryshimeve kushtetuese, megjithatë zoti Meta është përpjekur dhe është munduar t’i bëhet barrierë kësaj qeverisjeje tmerrësisht arrogante”, deklaroi ai.

LEXO EDHE:  “PD po vjen tek skema brenda Kuvendit”/ Gjiknuri: Kishte reflektim nga opozita

LEXO EDHE:  Ish-deputeti demokrat paralajmëron një tjetër marrëveshje Basha-Rama

Sipas tij, qeveria është e keqe, por opozita është edhe më e keqe./ CNA.al

LEXO TE PLOTE