Connect with Us

Gjykata e Lartë në SHBA vendos për taksat e presidentit

Bota

Gjykata e Lartë në SHBA vendos për taksat e presidentit

Publikuar

-

Gjykata e Lartë në SHBA vendos për taksat e presidentit

Gjykata e Lartë amerikane do të bëjë të njohura sot opinionet përfundimtare të mandatit të saj të tanishëm.

Vëmendja është përqendruar në tre çështje të cilat lidhen me kërkesat e disa komisioneve të Kongresit dhe të një prokurori të Nju Jorkut që presidenti Donald Trump të publikojë taksat dhe dokumente të tjera financiare.

Presidenti Trump, i cili nuk ka ndjekur praktikën e kandidatëve të tjerë presidencialë, duke refuzuar të bëjë publike dokumentet tatimore gjatë fushatës së vitit 2016, është përpjekur të bllokojë publikimin e dokumenteve të tij financiare.

Disa komisione të Dhomës së Përfaqësuesve kanë kërkuar të dhëna për këto dokumente nga dy banka, Capital One dhe Deutsche Bank, si dhe nga firma e kontabilitetit Mazars USA.

Çështja kryesore që po shqyrtojnë gjyqtarët ka të bëjë me ndarjen e pushteteve midis degëve të qeverisë federale dhe kompetencave të kongresit për të hetuar një president.

Avokati i zotit Trump, Patrick Strawbrige, tha gjatë argumentimit të çështjes në muajin maj se kërkesat për dokumentet financiare nuk i shërbenin ndonjë qëllimi me rëndësi dhe se ligjvënësit nuk duhet të kenë autoritet të pakufizuar për të hetuar një president.

Ndërkaq, disa gjykata të nivelit më të ulët Nju Jork dhe Uashington dhanë vendime kundër Presidentit Trump në çështjen e kërkesës për dokumentet financiare.

Gjyqtari Jon O. Newman i Gjykatës së Apelit për Qarkun e Dytë të Nju Jorkut shkruante:

“Interesat e komisionevetë Kongresit për të ushtruar funksionet e tyre kushtetuese dhe legjislative janë një interes publik shumë më i rëndësishëm se çfarëdo interesi tjetër …”.

Jay Sekulow, një tjetër avokat i zotit Trump, argumentoi para Gjykatës së Lartë në muajin maj se presidenti gëzon “imunitet të përkohshëm kushtetues” nga ndjekja penale gjatë kohës që shërben në detyrë dhe se prokurori i qarkut të Nju Jorkut nuk ka asnjë autoritet për të hetuar zotin Trump.

LEXO EDHE:  Si po rikthehet ISIS-i

Carey Dunne, këshilltar i përgjithshëm për prokurorin e qarkut të Manhatanit, tha se presidentët, ndërsa gëzojnë imunitet nga ndjekja penale, ata nuk përjashtohen nga kërkesat që të dorëzojnë dokumente. Për më tepër tha zoti Dunne, të dhënat që kërkon zyra e tij i takojnë periudhës përpara mandatit të Presidentit Trump dhe nuk mbrohen nga privilegji ekzekutiv.

“Ekziston një rrezik që presidentët amerikanë dhe palë të treta pa dashje të dalin mbi ligjin”, tha ai.

Gjykata e Larta e ka trajtuar edhe në të kaluarën çështjen nëse një president në detyrë duhet të përmbushë një kërkesë ligjore për dokumente.

Në vitin 1973, gjykata vëndosi njëzëri kundër Presidentit Richard Nixon në çështjen që lidhej me dorëzimin e regjistrimeve audio të Shtëpisë së Badhë tek një prokuror special. Gjykatësit po ashtu morën një vendim të njëzëshëm kundër Presidentit Bill Clinton në vitin 1997, duke lejuar një proces gjyqësor në ngarkim të presidentit për ngacmim seksual.

Gjatë argumenteve me gojë në muajin maj, të nëntë gjyqtarët lanë shumë pak të kuptohet se çfarë ane do të mbajnë për çështjet e ngritura para tyre.

Përveç vendimit në favor të njërës ose tjetrës palë, gjyqtarët mund të vëndosin dërgimin mbrapsht të çështjeve për rishqyrtim nga një gjykatë më e ulët.

Ndërsa vendimet e gjykatës së ulët kundër zotit Trump erdhën mes procesit për shkarkimin e tij nga Dhoma e Përfaqësuesve nën akuzat për pengim të drejtësisë dhe abuzim pushteti, akuza për të cilat Senati e nxori të pafajshëm, vendimi i Gjykatës së Lartë vjen ndërsa vendi është vetëm pak muaj para se të vendosë nëse do të rizgjedhë zotin Trump për një mandat të dytë presidencial, apo rivalin e tij, ish Zëvendës Presidentin Joe Biden./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Florida përgatitet për shpërndarjen e vaksinës anti Covid

Publikuar

-

Nga

Florida përgatitet për shpërndarjen e vaksinës anti Covid

Një kompani e kujdesit shëndetësor në Florida thotë se është gati për shpërndarjen e një vaksine të koronavirusit, sapo ajo të vihet në dispozicion. Vaksinat kandidate të kompanisë Pfizer dhe Moderna janë në pritje të miratimit të qeverisë amerikane për përdorim emergjent.

Kompania Jackson e kujdesit shëndetësor që vepron në Qarkun Miami-Dade të Floridës, thotë se do të jetë një nga rrjetet e para që do të marrë vaksinën Pfizer, kur të miratohet nga Administrata e Ushqimit dhe e Barnave.

“Jackson është një sistem i madh shëndetësor në Qarkun Miami-Dade dhe kemi gjithashtu një spital. Ne u përzgjodhëm për shkak të numrit të rasteve me covid dhe se kemi aftësinë të shpërndajmë një numër të madh vaksinash për mjaft punonjës dhe më vonë për pacientët e komunitetit tonë,” thotë Venessa Goodnow, kryefarmaciste në sistemin shëndetësor Jackson Health.

Vaksina e firmës Pfizer përdor metodën e sinjalizuesit RNA për të aktivizuar sistemin imunitar kundër virusit dhe duhet të ruhet në temperaturën minus 70 gradë Celsius ose më ulët.

Personeli i kompanisë Jackson tregon me krenari sistemin e ftohjes që ata kanë tashmë gati për të ruajtur vaksinën.

“E presim vaksinën nga mesi i dhjetorit,” thotë kryefarmacistja e kompanisë Jackson Venessa Goodnow. “Jemi gati t’ua japim vaksinën punonjësve tanë për ata që zgjedhin të vaksinohen. Plani ynë është që së pari, vaksinën ta marrin punonjësit me rrezik të lartë dhe më pas të gjithë punonjësit që janë të interesuar”, thotë zonja Goodnow.

LEXO EDHE:  Si po rikthehet ISIS-i

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Shtëpia e Bardhë: 30 ditët e ardhshme vendimtare

Qarku Miami-Dade është goditur veçanërisht rëndë nga COVID-19. Që nga e hëna qarku ka patur 230,000 infeksione, me gati 4,000 vdekje, sipas gazetës New York Times.

Pas tetë muajsh kufizime dhe mbyllje biznesesh për shkak të pandemisë, amerikanët janë në pritje të vaksinave të prodhuara nga kompanitë Pfizer dhe Moderna, të cilat janë në proces miratimi për përdorim emergjent.

“Të dhënat fillestare duken shumë premtuese, dy vaksinat e para që priten të dalin shfaqin mbi 90 përqind efikasitet. Me këtë aftësi vaksinimi, ne do të mund të mbrohemi nga Covidi dhe kjo do të na lejojë ta hedhim vështrimin përpara”, thotë zonja Goodnow.

Rezultatet përfundimtare të provave për vaksinën kandidate të firmës Pfizer treguan se ajo kishte një sukses prej 95% dhe pa efekte anësore serioze./VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Gjermania ndalon një shoqatë naziste

Publikuar

-

Nga

“Brigada sulmuese 44”. Emri i saj tingëllon shumë ushtarak, agresiv dhe luftarak. Dhe tingëllon sikur të ishte një njësi me trimëri të madhe e ushtrisë. Anëtarët e shoqatës së vogël “Brigada sulmuese/Wolfsbrigade 44″ e shkruajnë emrin e tyre me gërma të mëdha dhe të bardha, në gjermanishte të vjetër dhe e mbajnë në këmisha ose në xhaketa. Në demonstratat ekstremiste të djathta ata prezantojnë në mënyrëtë qëllimshme veshjet e tyre, për të bërë të njohur ideologjinë që kanë. Për njerëzit që nuk janë pjesë e tyre, kjo gjë ka efekt ndrydhës.

Ndërkohë që për shumicën e njerëzve e keqja e pabazë humnera e pafund fshihet pas gërmave dhe shifrave.

Krimet e Brigadës sulmuese 44” gjatë Luftës së Dytë Botërore kanë një dimension aq çnjerëzor saqë është e vështirë të tregohet me fjalë. Kemi të bëjmë me një njësi speciale SS, të drejtuar nga Oskar Dirlewanger. Gjatë luftës ushtarët e saj kanë vrarë mijëra vetë, pothuajse të gjithë civilë të paarmatosur. Ata kanë djegur foshnja dhe fëmijë, kanë përdhunuar vajza të reja dhe kanë vrarë sidomos në Bjellorusi çdo fshatar që u dilte përpara.

Në fshatin Chatyn, ushtarët kanë nxjerrë njerëzit nga shtëpitë, i kanë mbyllur në një haur, i kanë vënë atij flakën dhe kanë hapur zjarr kundër të gjithë atyre, që janë munduar të shpëtojnë. Mes viktimave ndodheshin 75 fëmijë. Josef Kaminskij, kovaçi i fshatit mbijetoi. Mbas tërheqjes së trupës SS ai gjeti në haurin e djegur të birin e vdekur, Adamin. Oskar Dirlewanger mori më vonë medaljen e Kryqit të Kalorësisë për veprat e tij të famshme.

Nderim kriminelit që vrau njerëz në masë, Oskar Dirlewanger

Ky Oskar Dirlewanger nderohet nga „Brigada sulmuese 44″, e cila është nxjerrë tani nga ligji. Në simbolikën e neonazistëve shifra 44 flet për gërmën e katërt të alfabetit, pra për DD, ose „Divizioni Dirlewanger”. Të martën, më 1 dhjetor 2020, policët gjermanë shkuan në disa lande gjermane për të kontrolluar shtëpitë e 11 anëtarëve të shoqatës. Sipas të dhënave të Ministrisë së Brendshme, ata gjetën gjatë kontrollit thika të ndaluara, një balestër, bajoneta, një hanxhar, kryqe të thyer dhe një flamur nacionalsocialist.

Sipas vlerësimit të ekspertëve ky grup nuk ka ndonjë rëndësi të madhe në skenën e ekstremit të djathtë, megjithatë shihet si një grup që ka rrjet të mirë. Që në vitin 2019, Prokuroria e Përgjithshme gjermane pati kontrolluar shtëpi me dyshimin e krijimit të një shoqate kriminele. Anëtarët e shoqatës patën rënë në sy gjatë demostratave rajonale dhe gjatë mbishkrimeve me kryqin e thyer.

LEXO EDHE:  “Shihemi së shpejti”/ Çfarë paralajmëron ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD

LEXO EDHE:  Simboli i lirisë dhe shpresës/ Çfarë nuk dini mbi Statujën e Lirisë

Për David Begrich nga shoqata “Miteinander” „Me njëri -tjetrin” nga Saksoni–Anhalti hetimet janë një dëshmi që tregojnë rrjetin ndër-rajonal që ka krijuar skena e djathtë në Gjermani. Dhe kjo ka pasoja të ndjeshme, shpjegon ai për revistën Online Belltower-News: “Gjatë këtyre lidhjeve të krijuara ka pasur një proces radikalizimi tre vitet e fundit, gjë që ka rritur gatishmërinë për të ushtruar dhunë kundër migrantëve dhe kundërshtarëve politikë. Një rol të madh këtu kanë luajtur lidhjet në rrjetet sociale.”

Rrjete të djaththta në mediat sociale

Dhe simpatizantët nuk veprojnë në mënyrë konspirative. Në faqen e facebookut të Oliver R. çdo gjë ka të bëjë me bindjet ekstremiste të djatha dhe simpatinë e tij për „Brigadën sulmuese 44″. Në këtë mënyrë ai ka gjetur 274 shokë e shoqe. Skena është e lidhur mirë.

Ministri gjerman i Brendshëm, Horst Seehofer jep me nxjerrjen jashtë ligjit të kësaj shoqate një sinjal të qartë: „Një shoqatë, që mbjell urrejtjen dhe kërkon ringritjen e një shteti nacionalsocialist, nuk ka vend tek ne”, deklaron ministri duke komunikuar ndalimin e shoqatës. Kjo është hera e katërt e nxjerrjes nga ligji të një shoqate ekstremiste të djathtë gjatë vitit 2020 në Gjermani./DW

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Situatë shqetësuse në Kosovë/ Shkon mbi 1 mijë numri i i viktimave

Publikuar

-

Nga

Situatë shqetësuse në Kosovë/ Shkon mbi 1 mijë numri i i viktimave

Vijon të mbetet shqetësuese situata nga koronavirusi në Kosovë.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik njofton se në 24 orët e fundit janë regjistruar 555 raste të reja me koronavirus. Në 24 orët e fundit14 persona nuk kanë mundur të fitojnë betejën me virusin e rrezikshëm. Numri i viktimave që nga fillimi i pandemisë në vend ka shkuar në 1.040.

Numri total i rasteve pozitive është 40,672 raste. Numri i përgjithshëm i të të shëruarëve deri më sot është 25.910, kurse numri i rasteve aktive është 13.722./CNA.al

LEXO TE PLOTE