Connect with Us

“Boshatiset” parlamenti/ Rama dhe Basha mbeten me “gisht në gojë”

Politikë

“Boshatiset” parlamenti/ Rama dhe Basha mbeten me “gisht në gojë”

Publikuar

-

"Unë president, ti kryeministër"/ Rama i përgjigjet “flakë për flakë” Bashës

Opozita parlamentare i ka dhënë sot një leksion të fortë, kryeministrit Edi Rama, i cili megjithëse do tentojë të votojë në mënyrë të njëanshmë marrëveshjen me kreun e Republikës së re, Lulzim Basha, duket se “sharra i ka ndeshur në gozhdë” dhe sot panë një provë.

Në seancën e sotme të Kuvendit, së pari opozita parlamentare tregoi forcë dhe nxori zbuluar Edi Ramën duke provuar se ai nuk ka votat e duhura për të votuar Reformën Zgjedhore.

Gjithashtu u pa qartë se përgjegjësia nuk është vetëm te kryeministri, por edhe te Lulzim Basha, i cili dogji mandatet, duke i lënë dorë të lirë Ramës.

Megjithatë vendimin e tij nuk e respektuan më shumë se 40 deputetë, të cilët tashmë janë faktor i rëndësishëm i parlamentit dhe përtej pazareve mes Ramës dhe Bashës, opozita parlamentare kanë edhe veprimet dhe përgjegjësitë e tyre politike për të ardhmen.

Opozita parlamentare rreth mesditës së sotme braktisi seancën parlamentare, duke ia bërë të qartë Ramës se nuk do të mund të sigurojë 84 votat për miratimin e Reformës Zgjedhore.

Ndërsa në këto momente, pas largimit të opozitës, në sallën e parlamentit, nuk ndodhen më shumë se 30 deputetë.

LEXO EDHE:  Video-Qytetarët “masakrojnë” Ramën/ Vidh më pak edhe bëhet Shqipëria

Pra, është e qartë se Rama i vetëm me Bashën ortak, nuk miratojnë dot Reformën Zgjedhore.

Skena politike shqiptare tashmë duket si në vitin 2005, të njëjtët tre polarë, mazhoranca, opozita e Lulzim Bashës dhe opozita parlamentare, kjo e fundit megjithëse e fragmentuar,me gjithë problematikat që shfaqin aktorë të ndryshëm, sot Edi Rama ngeli me minimumin historik të deputetëve.

Edhe sikur ti fryjë bilbilit, Edi Rama nuk mund ti bëjë kurrë 84 vota sepse opozita parlamentare tashmë e ka kuptuar qartë dhe janë të bindjur se halli i tyrë janë listat e hapura dhe ndryshimi i sistemit zgjedhor, ndërsa halli i Ramës është të mbajë Lulzim Bashën, në krye të opozitës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Do kërkojë mandat të dytë apo do kthehet te LSI?/ Meta: Nuk shqetësohem, do jem…

Publikuar

-

Nga

Do kërkojë mandat të dytë apo do kthehet te LSI?/ Meta: Nuk shqetësohem, do jem…

Disa kohë më parë në media qarkulloi një lajm se më 26 prill, Ilir Meta do të jepte dorëheqjen nga posti i presidentit për të krijuar një parti.

Duke marrë shkas nga kjo, presidenti Ilir Meta është pyetur nëse do të kërkojë një mandat të dytë në krye të Presidencës, apo  do të kthehet tek LSI, partia që ka themeluar.

Kreu i Shtetit nuk preferoi të japë një përgjigje të prerë për këtë pyetje, por tha në Alb365 se nuk e ndjen si shqetësim pozicionin e tij në të ardhmen.

Unë jam i shqetësuar për daljen e Shqipërisë nga shinat e procesit të integrimit europian. Sikurse jam mjaft i shqetësuar, prej  kohësh, për daljen nga shinat kushtetuese të gjithë shtetit. Ky është shqetësimi im kryesor, rivendosja e vendit sa më shpejt në shinat e Kushtetutës dhe të Integrimit Europian.

Ashtu sikurse jam mjaft i shqetësuar dhe i brengosur prej vitesh për fenomenin  e shpopullimit të Shqipërisë, për mosdhënien e mundësive të rinjve për të qendruar në vend, për të mos investuar në edukimin e tyre më cilësor sipas kërkesave të tregut të punës, si  dhe për të mos iu siguruar atyre një perspektivë me punë më të mirëpaguar.

Këto janë shqetësimet e mia kryesore. Nuk është shqetësimi im  se cili do të jetë pozicioni im në të ardhmen. Në çdo rast unë do të jem në Shqipëri, do të jem midis shqiptarëve dhe në shërbim të tyre”, deklaroi Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Zgjedhjet duhet të ishin mbajtur më herët”/ Meta: Koha për një përmbysje të madhe

Publikuar

-

Nga

“Zgjedhjet duhet të ishin mbajtur më herët”/ Meta: Koha për një përmbysje të madhe

Presidenti Ilir Meta ka folur mbrëmjen e sotme për zgjedhjet parlamentare, për të cilat pretendon se duhet të ishin mbajtur kohë më parë.

Meta tha për Alb365.al se realizimi i zgjedhjeve më herët do të ndihmonte në zgjidhjen e shumë problemeve ekonomike dhe sociale.

Sipas tij, shqiptarët po ndiejnë një tkurrje dhe krizë të madhe ekonomike, ndaj pretendon se është koha për një përmbysje të madhe.

Të  gjithë ndajmë të njëjtin mendim, që zgjedhjet duhet të ishin mbajtur me kohë, në kuptimin e zgjidhjes së shumë problemeve ekonomike e sociale, që jo vetëm nuk kanë marr një drejtim por, janë majisur tepër rëndë, duke shtuar akoma më shumë varfërinë dhe padrejtësitë ndaj qytetarit të thjeshtë, të palidhur politikisht me pushtetin, në nivel qendror apo vendor.

Është evidente, se tashmë vendi përballet me dy probleme të mëdha, bllokimin e integrimit europian, pra me mosçeljen e negociatave prej kaq kohësh, si dhe me ritmet dramatike të shpopullimit, largimit masiv i të rinjve dhe forcave më aktive, në një asimetri me vendet e tjera të rajonit.

Shpopullimi dhe pasojat e tij, ndihen besoj nga vetë mësuesit, nga shkollat 9-vjeçare, të mesme dhe  Universitetet, ku çdo vit ka gjithnjë e më pak regjistrime, mbyllen shkolla dhe degë në fakultete. E ndjejnë sipërmarrësit, të cilët kanë paqëndrueshmëri të fuqisë punëtore, madje nuk kanë shpesh fuqi punëtore për shkak të largimeve.

E ndjen ekonomia shqiptare dhe mbi të gjitha ndihet në familjen shqiptare, që po tkurret dhe po përjeton kriza të mëdha. Ndaj është koha për një përmbysje të madhe”, u shpreh Kreu i Shtetit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ishte idhulli im”/ Jozefina Topalli nostalgjike për xhaxhain: E kam këtu në kokë…

Publikuar

-

Nga

A do jenë Imami, Rusmali dhe Bode pjesë e listës së saj?/ Topalli: Do isha e nderuar, por...

Ish-kryeparlamentarja dhe drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, ka publikuar një letër të ministrisë së Brendshme, lidhur me arrestimin e xhaxhait të saj gjatë Luftes së dytë Botërore.

Topalli thotë se shteti shiptar ka mbrojtur xhaxhain e saj, për të cilin flet me superlativa dhe shprehet krenare.

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim tregon se xhaxhai i saj Ejell Çoba ishte njeriu që e drejtoi çdo ditë me modelin e tij, por që sipas saj e quajtën armik deri ditën që vdiq.

Ja si mbronte shteti Shqiptar hebrejt gjatë Luftes së dytë Botërore. Krenare për Ejell Çobën. Kam qenë me fat që kam jetuar me të. Ai ka qenë idhulli im. Në ‘45 e arrestuan dhe e dënuan me pushkatim. Ishte 34 vjeç.

Pastaj ia kthyen në burgim të përjetshëm. Doli pas 24 vitesh burgje të tmerrshme. Isha në klasën e parë kur babai shkoi ta merrte në burgun e Burrelit. E kam këtu në kokë kur u hap dera dhe hyri një burrë që se kisha parë kurrë.

E motra (halla ime) ishte ngrirë në shkallë duke qarë e nuk mundi të hidhte një hap për ta përqafuar. Më vonë xhaxhai im, Ejell Çoba u bë njeriu që më drejtoi çdo ditë të jetës me modelin e tij! Deri sa vdiq, armik e quajtën!!!!”, shkruan ajo në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE