Connect with Us

Video-“Çmendet” demokrati/ Gris teserën dhe shan Bashën

Politikë

Video-“Çmendet” demokrati/ Gris teserën dhe shan Bashën

Publikuar

-

Video-“Çmendet” demokrati/ Gris teserën dhe shan Bashën

Një simpantizant dhe anëtar i Partisë Demokratike në Kamëz ka hequr dorë nga partia e tij, duke e demonstruar me grisjen e teserës.

Në videon e siguruar nga CNA.al, shihet se Haxhi Gjutaj shpreh hapur pakënaqësinë ndaj Luli Bashës për mënyrën se si drejton dhe si e ka katandisur partinë, ndërsa nuk i kursen as sharjet e ofendimet.

Vendimi i këtij anëtari vjen pas dorëheqjes së Xhelal Mziut nga kreu i degës Kamëz dhe emërimit në vend të tij të Flamur Hoxhës, i deleguar nga Edi Paloka./CNA.al

LEXO EDHE:  Video/ “Zero investime të huaja në 6 vite. Kryeministri përgjigjet pa u skuqur fare…”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rezultati i zgjedhjeve/ Ylli Manjani tregon qarkun që mund të sjellë surpriza nëse rinumërohen votat

Publikuar

-

Nga

Rezultati i zgjedhjeve/ Ylli Manjani tregon qarkun që mund të sjellë surpriza nëse rinumërohen votat

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani thotë se rinumërimi është instrument që e përdor KQZ për të kuptuar a është vlerësuar drejt rezultati apo jo në ato raste ku rezultati është vërtet i ngushtë, duke sjellë rastin e Beratit ku mandati është ndarë për 77 vota.

Sipas Manjanit, nëse ka patur parregullsi rezultati mund të kthejë, por sipas Manjanit, Gjirokastra ku rezultatin e ka shumë më të theksuar, diferencat janë aq të mëdha sa nuk ja vlen të hysh në këtë procedurë.

Procesi i rinumërimit është proces hetimi, KQZ mund ta vendosë edhe pa kërkesën e partisë. Rinumërimi është instrument që e përdor KQZ për të kuptuar a është vlerësuar drejt rezultati apo jo në ato raste ku rezultati është vërtet i ngushtë. Nëse për 77 vota në Berat ikën një mandat këtu sigurisht rinumërimi mund të jetë një instrument për të kuptuar se ndoshta me të vërtet ka pasur parregullësi.

Po kështu ka një pretendim se në qendra votimi janë gjetur fletë votimi më shumë se votues. Këtu jemi para një pavlefshmërie e cila realisht ndikon në rezultat. Është një rast shumë më evident se Gjirokastra ku rezultatin e ka shumë më të theksuar, diferencat janë aq të mëdha sa nuk ja vlen të hysh në këtë procedurë. Sigurisht për efekt të transparencës publike mirë do ishte të ishte gjetur një mekanizëm për ta vlerësuar qoftë dhe për efekt të ndjekjes penale por në këtë rast KQZ është më shumë e fokusuar drejt rezultatit”, u shpreh Manjani për Ora News./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Disfata e Lediana Fratarit/ Nuk i vunë në listë dhe qëndruan në kafe

Publikuar

-

Nga

Disfata e Lediana Fratarit/ Nuk i vunë në listë dhe qëndruan në kafe

Kandidatja për deputete e Partisë Demokratike Lediana Fratari thotë se duhet bërë një analizë e thellë e gjithë procesit të zgjedhjeve dhe se të shikohet sesi u sollën me votën kundërshtarët politikë, por edhe brenda partisë.

Por humbja e PD-së në këto zgjedhje ka sjellë reagimin e demokratëve të vërtetë, të cilët kërkojnë largimin e Lulzim Bashës nga drejtimi i partisë, duke bërë  përgjegjës këtë të fundit për rezultatin që morën në 25 prill.

Por për Fratarin, disfata erdhi nga ana që nuk i vendosën në lista dhe që qëndruan në kafene, duke mos u angazhuar sipas saj në fushqatën elektorale.

PD nuk duhet të mbytet në dëshpërimin e të “humburve” dhe gëzimin e “fituesve”

Disa syresh, që nuk ishin në lista dhe që gjatë fushatës qëndruan në kafene në pritje të rënies së siparit të shfaqes, tani kërkojnë zëvendësimin e lidershipit.

Disa të tjerë, të vetëkënaqur e të lumtur që do të kenë një karrige në kuvend, reklamojnë grafikët që tregojnë se ne jemi rritur në krahasim me vitin 2017. 

Nuk jam dakord me asnjërin prej këtyre grupeve. Por ajo që duhet bërë, me siguri, është një analizë e thellë e gjithë procesit. Duhet të shikojmë se si u sollën me votën kundërshtarët tanë politikë, por edhe ne mes vetit.

Ne nuk duhet të bëjmë sikur s’ka ndodhur gjë.

Ne nuk duhet të reshtim së denoncuari parregullsitë.

Nuk duhet të reshtim së kërkuari që kushdo që ka prekur dhe tjetërsuar qoftë edhe një votë të vetme, të shkojë para drejtësisë. Qoftë ai nga partitë rivale, qoftë nga partia jonë.

Demokracia është shumëdimensionale.

Ne duhet të dimë ta analizojmë me ftohtësi dhe përgjegjësi këtë disfatë, me të gjitha arsyet që e sollën, dhe të dalim prej saj më të fortë nga ç’hymë në garë” , shkruan Fratari./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha ngatërroi festat fetare/ Ironizon Spahiu: Baba Mondi do ja ketë hequr magjinë e keqe 

Publikuar

-

Nga

Basha ngatërroi festat fetare/ Ironizon Spahiu: Baba Mondi do ja ketë hequr magjinë e keqe 

Gafa e kreut të PD Lulzim Basha në ditën e Filter Bajramit ka shkaktuar shumë reagimi. Kryeopozitari ka takuar Baba Mondin, i cili i përket fesë bektashije në vend që të takonte H.Bujar Spahiun, kryetarin e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë.

Lidhur me këtë ka reaguar ish kreu i Aleancës Kuq e Zi Kreshnik Spahiu, i cili e ka ironizuar keq këtë veprim të Bashës.

Në një postim, ai shprehet se nuk u çudit fare me këtë gjest, ndërsa ka cituar edhe një shprehje popullore: “I ka marr Zoti mendjen, prandaj hapi rrugë budallait”.

SAPO NDODHI: Mediat kanë shpërthyer me tallje sepse Lulzim Basha ngatrroi Bajramin me Ditën e Ashures dhe shkoi për urrim tek Teqeja Baba Mondit. Në fakt unë prisja të shkonte në Vatikan, tek Papa me dy kokrra vezë, për të festuar Pashkët për Ringjallje.

Populli thotë: “I ka marr Zoti mendjen, prandaj hapi rrugë budallait” Gjithsesi Baba Mondi do ja ketë hequr magjinë e keqe me fije leshi ose me sheqer”, shkruan Spahiu./CNA.al

LEXO TE PLOTE