Connect with Us

Paralajmërimi i shkencëtarëve/ Covid shkakton çrregullime të trurit tek njerëzit

Shëndeti

Paralajmërimi i shkencëtarëve/ Covid shkakton çrregullime të trurit tek njerëzit

Publikuar

-

Shkencëtarët paralajmërojnë se të prekurit lehtë nga Covid mund të kenë shenja të çrregullimeve serioze dhe potencialisht fatale të trurit.

Sipas The Guardian, neurologët kanë publikuar detaje të më shumë se 40 pacientëve me Covid-19 në Mbretërinë e Bashkuar, komplikimet e të cilëve shkonin nga inflamacioni i trurit dhe deliriumi deri te dëmtimet nervore dhe goditja në tru. Në disa raste, problemi neurologjik ishte simptoma e parë dhe kryesore e pacientit.

Rastet, të botuara në revistën Brain , zbuluan një rritje të një gjendje kërcënuese për jetën të quajtur encefalomyelitis akut të përhapur (Adem), si vala e parë e infeksioneve të përfshira në Britani. Në Institutin e Neurologjisë të UCL, rastet e Adem u rritën nga një në muaj para pandemisë në dy ose tre në javë në prill dhe maj.

Një numër i madh pacientësh kishin inflamacion të sistemit nervor qendror, 10 prej tyre kishin sëmundje të trurit me delirium ose psikozë, tetë kishin goditje në tru dhe tetë të tjerë kishin probleme nervore periferike, kryesisht të diagnostikuara si sindromi

“Ne po shohim mënyrën sesi Covid-19 ndikon në tru, gjëra që nuk i kemi parë më parë me viruse të tjera,” tha Michael Zandi, një autor i vjetër i studimit dhe një konsulent në institutin dhe Kolegjin Universitar në Londër Spitalet NHS.

“Ajo që kemi parë me disa nga këta pacientët me Adem dhe në pacientë të tjerë, është se mund të kenë një neurologji të rëndë, mund të jeni mjaft i sëmurë, por në të vërtetë keni sëmundje të parëndësishme të mushkërive,” shtoi ai.

LEXO EDHE:  Tritan Kalo video-mesazh për t’u mbrojtur nga Covid/ Mbyllja e vendit, problem në aspektin social dhe psikologjik

“Biologjikisht, Adem ka disa ngjashmëri me sklerozën e shumëfishtë, por është më e rëndë dhe zakonisht ndodh si njëfishtë. Disa pacientë kanë mbetur me paaftësi afatgjatë, të tjerët mund të bëjnë një shërim të mirë. ”

Rastet shtojnë shqetësime për efektet shëndetësore afatgjata të Covid-19, të cilat kanë lënë disa pacientë pa frymë dhe lodhje shumë kohë dhe të tjerët me mpirje, dobësi dhe probleme të kujtesës.

“Ajo që na duhet vërtet tani është hulumtim më i mirë për të parë se çfarë po ndodh vërtet në tru,” tha Zandi.

Një shqetësim është se virusi mund të linte një pakicë të popullatës me dëmtim delikate të trurit që bëhet i dukshëm vetëm në vitet në vazhdim. Kjo mund të ketë ndodhur në vazhdën e pandemisë së gripit të vitit 1918, kur deri në një milion njerëz u shfaqën të zhvillonin sëmundje të trurit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Studimi në SHBA: Ky ilaç ul rrezikun e vdekjes nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Shqetësim në shtetin fqinj/ 404 raste të reja dhe 14 viktima në 24 orë

Që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, qindra fakultete dhe siptale filluan të bëjnë studime për ilaçet që mund të kurojnë Covid-19.

Fakulteti i Mjekësisë së Merilendit në SHBA ka bërë një studim të cilin e ka publikuar në revistën “Anesthesia & Analgesia”.

Sipas studimit, një dozë e vogël dhe e përditshme aspirine ndihmon kundër sëmundjeve të zemrës dhe mund të ulë rrezikun e vdekjes nga koronavirusi të pacientëve që janë të shtruar në spital.

“Gjetjet tona duhet të konfirmohen nga testet klinike dhe nëse konfirmohen do ta bënin aspirinën ilaçin e parë që shitet kudo që ul vdekshmërinë e pacientëve me Covid-19”, tha udhëheqësi i studimit, Jonathan Chow.

LEXO EDHE:  Infektohet me Covid-19 një punonjës e BKT/ Mbyllet banka e nivelit të dytë në Vlorë

LEXO EDHE:  Infektohet me Covid-19 një punonjës e BKT/ Mbyllet banka e nivelit të dytë në Vlorë

Ndërkohë, studiuesit shkencorë amerikanë deklarojnë se aspirina e ul me 44% rrezikun e vdekjes së pacientit të infektuar që është lidhur me respirator./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Shitja” e shëndetësisë tek oligarkët/ Mjeku ngre alarmin: Kemi arritur fundin, ja si e degdisi qeveria sistemin

Publikuar

-

Nga

“Shitja” e shëndetësisë tek oligarkët/ Mjeku ngre alarmin: Kemi arritur fundin, ja si e degdisi qeveria sistemin

Eksperti i shëndetit publik, Erion Dasho, vijon të japë mesazhe të forta në lidhje me sitemin shëndetësor në vend.

Në një postim të fundit në rrjetet sociale, Dasho shkruan se me “shitjen” e shëndetësisë tek oligarkët, qeveria e degdisi sistemin shëndetësor dhe sot kemi arritur fundin dhe po shkojë drejt greminës.

Analiza e plote

Fakti që qytetari shqiptar sot ndodhet i pambrojtur përballë pandemisë më serioze të njëqind viteve të fundit, nuk është diçka e re. Qytetari shqiptar është i pambrojtur edhe kur preket nga një sëmundje tumorale apo çdo sëmundje tjetër që kërkon teknologji bashkëkohore. Qytetari shqiptar që banon jashtë Tiranës, sheh çdo ditë se si spitalet lokale apo ato rajonale janë të paafta të ofrojnë specialitete të caktuara për shkak të mungesës së mjekëve dhe e lënë atë të pambrojtur edhe përballë problemeve më të thjeshta shëndetësore.

Në përgjithësi, çdo qytetar të cilin fati i keq e çon në dyert e spitaleve apo qendrave shëndetësore përallohet me një sistem jo efektiv, jo efiçient, të pabarabartë dhe me cilësi të pakrahasueshme me atë të vendeve të tjera të kontinentit ku bëjmë pjesë.

PSE?

Në një cikël statusesh do të trajtoj shkaqet që e kanë çuar sistemin shëndetësor shqiptar në pikën e fundit, ku rikthimi dhe rivendosja në shina ngjan si një mision i pamundur.

Në radhë të parë, shëndetësia asnjëherë nuk ka qënë prioritet i ndonjë prej qeverive shqiptare të pas viteve ’90. Duke mos qënë prioritet qeverisës, shëndetësisë nuk i është ofruar as vëmendje politike, as financime dhe as projekte. Qeveria aktuale e degdisi edhe më keq në radhën e prioriteteve kur arriti deri edhe të shkrinte Ministrinë e Shëndetësisë për të krijuar një mamuth të pamenaxhueshëm që bashkon shëndetin me çështjet sociale.

Së dyti, shëndetësia asnjëherë nuk pati një strategji të mirëfilltë që të konkretizohej me plane afat-shkurtra, afat-mesme dhe afat-gjata. Çdo reformë, madje edhe çdo projekt ishin ad-hoc dhe të drejtuar vetëm nga interesa të momentit, shpeshherë interesa korruptivë apo favorizues. Për pasojë, Shqipëria sot mund të shërbejë si laboratori i fundit europian i sistemit të dizenjuar 100 vjet më parë nga komisari sovjetik Semashko.

LEXO EDHE:  “Sa i shpifur , sa i vogël e sa i zi”/ Paloka zbulon pse Rama publikoi emrat e vëllezërve Budina si të infektuar

LEXO EDHE:  Shkencëtarët s’ japin shpresë/ Koronavirusi nuk do të zhduket me rritjen e temperaturave

Së treti dhe si pasojë direkte e mungesës së strategjisë, Shqipëria asnjëherë nuk arriti të harmonizojë burimet aq të nevojshme për zhvillimin e sistemit shëndetësor, ato infrastrukturore, teknologjike, financiare dhe, të fundit por më të rëndësishmet, burimet njerëzore. Sot kur flitet për burimet, përmendet vetëm “paga e mjekëve” dhe rritja e saj kaq ose aq, duke harruar se mjeksia nuk ofrohet vetëm me një burim, atë njerëzor. Koha kur mjeku ofronte i vetëm kujdes ka shekuj që ka kaluar. Ta thjeshtëzosh problemin vetëm tek prezenca apo jo e mjekëve dhe tek paga e tyre, tregon se ende nuk ke kuptuar asgjë nga shëndetësia.

Së fundi, qershia mbi tortë, shëndetësinë shqiptare e fundosën përfundimisht dy tendenca të viteve të fundit – konçesionet dhe “shitja” e shëndetësisë tek oligarkët. Konçesionet thithën çdo burim të mundshëm i cili mund të ishte përdorur strategjikisht për arritur synime të caktuara apo adresuar nevoja të caktuara. Nga ana tjetër, oligarkët tashmë i kanë ndjerë lezetin shëndetësisë sikundër ja kishin ndjerë më parë rrugëve, ndërtimit, tregëtisë dhe turizmit. Monopolet kanë nisur të krijohen dhe lufta kundër tyre do të jetë një betejë nga më të vështirat që janë zhvilluar ndonjëherë në shëndetësinë tonë.

Përvoja e përballimit me epideminë e COVID tregoi se shëndetësia shqiptare nuk ka asnjë mundësi për të përballuar sfidat bashkëkohore në fushën e shëndetit, as ato ekzistuese dhe as ato emergjente. Sipas shumë ekspertëve dhe njohësve të shëndetësisë, tashmë ne kemi arritur fundin e fundit dhe jemi ende duke shkuar drejt greminës.

Në ditët në vijim do të mundohem të ndaj me miqtë e faqes dhe kolegët disa analiza të secilit prej problemeve që trajtova më lart si dhe disa mendime personale se si mund të punohet për të dalë nga kjo gjendje.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Nëse i doni fëmijët tuaj, hiquni maskat!”/ Taulant Muka bën thirrjen e fortë

Publikuar

-

Nga

“Nëse i doni fëmijët tuaj, hiquni maskat!”/ Taulant Muka bën thirrjen e fortë

Mjeku epidemiolog Taulant Muka vijon të përcjellë mesazhe të forta në lidhje me situatën e covid-19.

Në një postim të fundit në rrjetet sociale, Muka ka bërë një reagim edhe në lidhje me vendimin për mbajtjen e maskave me detyrim në ambiente të hapuara.

Duke iu referuar tre vendeve si Suedia, Norvegjia dhe Finlanda që nuk i përdorin maskat me detyrim, dhe kanë një ulje të vdekshmërisë, Muka shkruan se është kriminale detyrimi i fëmijëve për të mbajtur maska.

Ndaj nësë i doni fëmijët tuaj, hiquni maskat, vijon ai.

“Suedia, Norvegjia dhe Finlanda- tre vende qe nuk po perdorin maskat me detyrim kane nje ulje te vdekshmerise krahasuar me vendet e tjera te Europes, perfshire Danimarken. Kjo nuk do te thote qe mos perdorimi i maskave ka efekt mbrojtjes, por eshte tregues se situata Covid-19 mund te menaxhohet shume mire pa maskat! Te treja vendet nordike i kane shkollat e hapura! Eshte kriminale detyrimi i e femijeve te perdorin maskat, kur maskat prej cope nuk ka prove shkencore te japin ndonje efekt ne uljen e transmetimit te infeksionit.

LEXO EDHE:  Koronavirusi vijon të avancojë/ Raportohen 565 viktima dhe 28 mijë të infektuar

LEXO EDHE:  Twitter paralajmëron lexuesit për postimet e presidentit Trump

Distancim fizik, higjena personale, dhe kontrolli i perhapjes se infeksionit ne spitale duhet te jene elemente te rendesishem te kontrollit te situates Covid-19!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE