Connect with Us

Ideja e Neritan Cekës/ “PD të krijojë një Senat me drejtues Berishën. Të afrohen Topalli, Imami etj.”

Politikë

Ideja e Neritan Cekës/ “PD të krijojë një Senat me drejtues Berishën. Të afrohen Topalli, Imami etj.”

Publikuar

-

Neritan Ceka infektohet me koronavirus/ Refuzon trajtimin spitalor

Neritan Ceka ka folur për lëvizjet e fundit në PD, por duke ndarë një ide interesante, e cila mund të hapë edhe debat në vijm, sa i përket organizimit. Për Cekën, e djathta duhet të themelojë një senat, i cili  të drejtohet nga ish-kryeministri Sali Berisha.

Ceka tha në “Faxnews” se pjesë e këtij Senati të jenë figura me kontribut në PD, si Sali Berisha, Jozefina Topalli, Preç Zogaj, Arben Imami etj, ndërsa të luajë rolin e këshilluesit dhe faktorit historik në parti.

“PD ka nevojë për një senat të vetin, një fondacion ku të mblidhen të gjitha figurat historike, që mund të bëjnë një punë shumë të mirë edhe në promovimin e partisë. Preç Zogaj nuk është vetëm analist por politikan i madh. Arben Imami, Jozefina Topallin nuk mund ta heqin nga ekrani. PD ka nevojë për një fondacion të cilin mund ta udhëhiqte edhe Sali Berisha. PD-në do e përkrahja. Kam pasur edhe telefonata, Basha është lider modern dhe i edukuar në demokracinë perëndimore, përtej euroskepticizmit që do i përshtatej shumë mirë urtësisë shqiptare. Ky ka vetëm fjalimit, jep idenë se ka të gjitha pushtetet. Ky nuk bën dot asgjë. Po marr kulturën, ka më rrumpallë, prish një teatër, vendos 30 milionë.”, tha Ceka.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Kris Pano

    9 Korrik, 2020 at 1:42 am

    Kot e kane qujtur “sindroma e Stokholmit”!Sindroma e shqiptarit eshte “Beji nenen te te thote BABA”!

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Largimi i Shahinit ishte vendim ekskluziv i Ramës”/ Veliaj: Zgjodhi të bëjë një ndërrim në momentin e fundit

Publikuar

-

Nga

“Largimi i Shahinit ishte vendim ekskluziv i Ramës”/ Veliaj: Zgjodhi të bëjë një ndërrim në momentin e fundit

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, ka reaguar pas largimit të Besa Shahinit nga posti i ministres së Arsimit dhe zëvendësimin e saj me deputeten Evis Kushi.

Veliaj ka treguar se ky ishte një vendim ekskluziv i kryeministrit Edi Rama, ndërsa theksoi se kreu i qeverisë ka vendosur të bëjë një ndërrim në momentin e fundit.

“Ky është një vendim ekskluziv i Ramës, siç është e drejta e Edi Rejës të ndryshojë skuadrën e tij. Më duket më se normale, që teksa futemi në fushatë, ata që s’do jenë pjesë e saj, të kalojnë stafetën te dikush që do jetë pjesë e fushatës.

Besoj se secila prej ministreve tona të Arsimit, edhe Evisi që i uroj suksese, krahasuar me ata që s’kanë ndërtuar asnjë shkollë, janë dita me natën. Trajneri i ekipit tonë ka zgjedhur të bëjë një ndërrim të fundit të ndeshjes. Tentativa për të bërë gjëra ndryshe është gjithmonë e lavdëruar. Mund të dështojë, por të paktën nuk je kurrë pishman se dështove”, tha kryebashkiakui Tiranës në “Real Story”.Ndërkohë, kujtojmë se ndryshimet në qeveri i paralajmëroi pak ditë më parë edhe CNA.al, pasi raportoi se largimi i Shahinit ishte i pritshëm.

LEXO EDHE:  Ndërtimi i Rrugës së Arbrit/ Berisha: Qeveria po tregon mungesë transparence

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë e Topallit/ Basha mbushi listën me familjarë të tij

Ndonëse ajo nuk ishte e akuzuar për korrupsion, sulmet ishin të pandalura nga kritikët, analistë dhe opozita për paaaftësi dhe mediokritet në drejtimin e Ministrisë së Arsimit.

Për të mos ikur me turp Shahini deklaroi largimin duke justifikuar çdo shkarkim të pritshëm nga Edi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk mund të shti në fall”/ Spiropali flet për ndryshimet në qeveri pas largimit të Shahinit

Publikuar

-

Nga

“Nuk mund të shti në fall”/ Spiropali flet për ndryshimet në qeveri pas largimit të Shahinit

Ministrja e Shtetit për Marrëdhënien me Parlamentin Elisa Spiropali, e ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “5 Pyetjet” nga Babaramo, ka folur për largimet në qeveri.

E pyetur nëse do të ketë ndryshime të reja, Spiropali thotë se nuk e kanë mendjen të rrinë nëpër mbledhjeje për ndryshimet e ministrave, por sipas saj qeveria vazhdon punën.“Nuk mund të shti në fall dhe nuk mund të rrimë të presim a do ketë ndryshime apo jo. Më shumë i diskutoni ju në media këto ndryshime. Por qeveria vazhdon punën. Nuk e kemi mendjen të rrimë nëpër mbledhje dhe të bëjmë llogarinë e ministrave që ikin e vijnë. Në rast se do ketë mirë po edhe në rast se s’do ketë prapë mirë”, thotë Spiropali./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Murrizi ftesë politikanëve/ Kush ka këllqe të vijë të garojë krah meje në 25 prill

Publikuar

-

Nga

Murrizi ftesë politikanëve/ Kush ka këllqe të vijë të garojë krah meje në 25 prill

Deputeti Myslym Murrizi ka bërë një ftesë publikisht për politikanët, teksa po fliste për krijimin e partisë Lëvizja Demokratike Shqiptare.

Murrizi tha se kush ka këllqe dhe besueshmëri të shkojë dhe të garojë krah tij në zgjedhjet e 25 prillit.

Deputeti bëri edhe një paralajmërim për qytetarët në Ora News, të cilëve i tha se nëse janë rehat me këtë klasë politikanësh të mos e votojnë.“Një subjekt politik, nismë e imja dhe një grupi deputetësh. Shumë shpejt janë mbledhur firmat. Do t’i drejtohemi gjykatës për të bërë regjistrimin e këtij subjekti politik. Do të garojë në 25 prill në 12 qarqe me lista të hapura. Nuk ishte ftesë publike, dhe nuk ishte show, atë e bën këshilli politik. Ishte një ftesë për të gjithë personat që aspirojnë për të luftuar dhe vazhduar betejën e çrrënjosjes së një elite politike të krimbur në para.

LEXO EDHE:  Shitja e programeve shqiptare nga Beogradi/ Berisha: Hajnat nuk kanë komb dhe atdhe

LEXO EDHE:  “1,25 miliardë euro humbje”/ Berisha: Mbyllja në prill dhe maj ishte kriminale

Kush ka këllqe, vullnet e besueshmëri të dalë më 25 prill me emër, atësi mbiemër të vi tek Lëvizja Demokratike Shqiptare e të garojë me lista të hapura jo për Myslym Murrizin. Mua nuk më intimidon posti që dikush ka mbajtur në politikë, nuk ka as të mëdhenj dhe as të vegjël. Në funksion të asaj që kemi lançuar prej 18 muajsh në Kuvend, do të garoj vetëm me 140 kandidatë në 12 qarqe për të provuar gjithësecili nga ne sa na vlen lëkura para qytetarëve. Nëse duan qytetarët shqiptarë që të na votojnë atëherë mirë, por nëse janë rehat me rrotën dhe jo me votën atëherë lë t’i votojnë. Të mos ankohen më pas”, theksoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE