Connect with Us

Fqinja trokiti në Polici për familjen Josifi por u anashkalua/ Del dëshmia e shkruar e Blertës

Kronika

Fqinja trokiti në Polici për familjen Josifi por u anashkalua/ Del dëshmia e shkruar e Blertës

Publikuar

-

Fqinja trokiti në Polici për familjen Josifi por u anashkalua/ Del dëshmia e shkruar e Blertës

“Isha në polici katër muaj përpara se të zbulohej kjo tragjedi. Isha dhe e frikësuar. Ju tregova që diçka po ndodhte në shtëpinë Josifi. Nuk më morën seriozisht”.

Kështu e nis rrëfimin e saj të dytë Refija, një grua e moshuar, e cila jeton ngjitur me shtëpinë e tre grave, Zhanetës, Anisës (të dyja të vdekura) dhe Blertës.

E moshuara kujton se një ditë, e trembur që asgjë nuk pipëtinte në apartamentin ngjitur dhe e trembur se kishte dëgjuar shpesh për veprimet që kryenin Dëshmitarët e Jehovait u nis në këmbë në komisariatin e Kombinatit.

“Kisha frikë se ato mos i vinin flakën shtëpisë se mos vetëdigjeshin dhe thashë do të vdesim dhe ne të tjerët, ndaj shkova. Sa hyra i thashë policit – “O bir, po vij për hallin tim se kam frikë kushedi se ç’bëjnë e do na marrin në qafë”. Ata më përcollën, më thanë – “Mirë nëne mirë”, shton e moshuara.

Po përse policia nuk u fut në shtëpi gjatë muajve të parë të 2020, atëherë kur ky problem po kthehej në një çështje të përditshme?

Burime tregojnë se nuk kishte një denoncim konkret dhe të shkruar, por vetëm ankesa ku i kërkohej policisë të gjendej ku ishte Anisa Josifi që nuk po shfaqej kurrkund.

“Vetë familjarët nuk depozituan asnjëherë një ankesë konkrete, ata flisnin për ndryshimin e gjendjes , por sa herë trokisnim në shtëpinë Josifi dilte kryefamiljarja që pyeste çfarë problemi ka? Kë kemi shqetësuar?” argumenton një zyrtar i policisë së Kombinatit, raporton “gazeta Si”.

Pavarësisht këtij justifikimi mendohet që policia ishte e ngathët për parandalimin e një tragjedie që në fakt ndodhi dhe ishte përtej kufijve të imagjinatës.

Fqinjët

Nga një vëzhgimnë lagjen ku jetonin tre gratë, nëna dhe dy vajzat, fqinjët pohojnë e këmbëngulin në anonimitet se në lagje të treja gratë shoqëroheshin me një grua që i përket një sekti, por pa treguar emra.

LEXO EDHE:  Artur Bushi hedh poshtë denoncimin e oficerit/ Sfidon Bashën, hap kamerat

Ngecja e hetimeve

Ekspertët e policisë i thanë gazetës “Si” se shpresa e vetme e tyre mbetet Blerta, e mbijetuara familjes Josifi. Për këtë shkak, veç marjes së dëshmisë paraprake është disponuar edhe me administrimin e dëshmisë me shkrim të të mbijetuarës. “Është gjithsej 1 fletë e gjysmë”, pohoi një burim, ku e reja tregon sërish të njëjtin version se ishin shkëputur nga Kisha Ungjillore para pesë viteve dhe se kishin vendosur të gjenin vetë rrugën drejt Zotit”.

Deklarata e Blerta Josifit në Polici

Vajza këmbëngul se kufoma e motrës filloi të kishte erë atëherë kur të dyja gratë lanë ushqimin dhe nisën, sipas Blertës, sakrificën për të ndikuar në ringjalljen e Anisës. E gjithë skena e përshkruar si horror, me dy gra të vdekura në shtëpi e grilat e mbyllura është përshkruar nga ekspertët si më makabret e konstatuara ndonjëherë.

“Është e pabesueshme dhe e paimagjinueshme se si kanë qëndruar për muaj të tërë në të njëjtën shtëpi me të afërmen e pajetë. Dëshmia e Blertës është e cekët, ndaj dhe do ripyetet sapo gjendja e saj mendore të stabilizohet”, tregoi një ekspert policie.

Ndërkohë, pas dorëzimit të dosjes në prokurori, kjo e fundit regjistroi hetimin për shkaktim të vetëvrasjes, por ende pa një emër konkret të sekti që dyshohet t’i ketë shtyrë drejt veprimit ekstrem.

Në prokurori është hedhur shorti dhe ka caktuar si prokuror të çështjes Albert Demirnelin. Pritet që prokurori të urdhërojë veprime konkrete dhe të thelluara të ndryshme nga veprimet paraprake të policisë që janë fokusuar tek këqyrjet e vendngjarjes dhe marrja e dy dëshmive, ajo e denoncuesit dhe e të mbijetuarës.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Zjarri i fuqishëm përfshin disa banesa në qendër të Durrësit/ Zjarrfikëset “luftë” me flakët

Publikuar

-

Nga

Zjarri i fuqishëm përfshin disa banesa në qendër të Durrësit/ Zjarrfikëset “luftë” me flakët

Një zjarr i fuqishëm ka përfshirë këtë mbrëmje disa ndërtesa të vjetra në qendër të qytetit të Durrësit.

Mësohet se zjarri ka rënë në lagjen numër 5 të qytetit bregdetar, ndërsa fatmirësisht nuk raportohet për persona të lënduar.

Zjarrfikësit dhe policia janë në vendngjarje. Ata kanë nisur punën për të vënë nën kontroll flakët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Gjendet një trup i pajetë në një garazh në Elbasan

Publikuar

-

Nga

Gjendet një trup i pajetë në një garazh në Elbasan

Një trupi i pajetë është gjetur pranë një grazhi në qytetin e Elbasanit.

Sipas policisë, viktima është shtetasi P.B, rreth 68 vjeç, i cili ishte endacak. Paraprakisht dyshohet se ka ndërruar jetë për shkaqe natyrore.

“Në lagjen Partizani, Elbasan, në një garazh është gjetur pa shenja jete shtetasi P.B., rreth 68 vjeç, i cili ishte endacak.
U ngrit grupi hetimor dhe shkoi në vendngjarje dhe nga këqyrja e kufomës nuk janë konstatuar shenja dhune. Vijon puna për zbardhjen dhe sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes”, njofton policia./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vetëflijimi i familjes Josifi/ Klodiana Lala: Zhaneta punonjëse në shtëpinë e një ish-kryeministri

Publikuar

-

Nga

Vetëflijimi i familjes Josifi/ Klodiana Lala: Zhaneta punonjëse në shtëpinë e një ish-kryeministri

Gazetarja Klodina Lala, ka zbardhur detaje të reja mbrëmjen e sotme në “Opinion” lishur me ngjarjen e rëndë që ndodhi pak ditë më parë në Kombinat, ku nënë e bijë u vetflijuan, pasi besonin se do të ringjalleshin.

Lala zbuloi se kryefamiljarja Zhaneta Josifi, kishtë punuar si pastruese për disa vite në shtëpinë e një ish kryeministri.

Ndërsa dy vajzat gjithashtu ushtronin profesionin e tyre.

Blerta Josifi ka punuar për disa vite si inxhiniere IT në një kompani celularë për disa vite, ka qenë një ndër inxhinjerët me të mira.

LEXO EDHE:  Dëshmia e rrallë e nipit dhe fotot e panjohura/ E vërteta e atentatit ndaj xhaxhait tim, ‘Lefter Lefteri’

LEXO EDHE:  Përfituan 3,7 mln euro/ Drejtoresha e fondacionit: Isha në delir

Ndërkohë e motra e cila ka ndërruar jetë, Anisa ka punuar si financiere në një kompani tjetër.

Ndërsa e ëma ka punuar për disa vite si pastruese, madje dhe në shtëpinë e një ish kryeministri. Pra ishin shumë të socializuara”, tha Lala./CNA.al

LEXO TE PLOTE