Connect with Us

Zyrtarët japin alarmin për përhapjen e shpejtë të Covid-19

Bota

Zyrtarët japin alarmin për përhapjen e shpejtë të Covid-19

Publikuar

-

Zyrtarët japin alarmin për përhapjen e shpejtë të Covid-19

Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të shënojnë rritje dramatike në numrin e rasteve të infeksionit me COVID-19. Shteti i Floridës pati 11458 raste të reja më 4 korrik, një rekord i ri ditor. Kryetarët e bashkive në qytetet që po shohin spitale të mbushura me njerëz dhe që kanë shpërthime të larta nivelit të infeksionit, po i bien alarmin për mungesën e shqetësimit mes popullatës për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Klubet e natës në Britani mirëpritën klientët për herë të parë pas muajsh mbylljeje për shkak të koronavirusit, por në Shtetet e Bashkuara, kryetarja e bashkisë së Finiks në shtetin e Arizonës, thotë se bizneset në qytetin e saj u hapën shumë herët.

Kishim klube nate të mbushura me njerëz që shpërndanin shampanjë falas, pa maska. Grupmosha nga 20 deri në 44 vjeç, ku bëj pjesë edhe unë, ishte ajo që përhapi me të vërtetë shpërthimin, dhe ne kemi parë një rritje të tillë në zonë. Kemi parë që njerëzit shkojnë në grumbullime të mëdha familjare dhe infektojnë anëtarët e familjes së tyre. Jemi në krizë lidhur me testimin”, thotë Kate Gallego, kryetarja e bashkisë së Finiks.

Francis Suarez, kryetari i bashkisë në Majami të Floridës, po përballet gjithashtu me një rritje të rasteve të reja me COVID-19 në qytetin e tij.

“Nuk ka dyshim në fakti se kur ne u rihapëm njerëzit filluan të shoqëroheshin sikur virusi të mos ekzistonte”, thotë Francis Suarez.

Shqetësimet vijnë ndërsa Shtetet e Bashkuara festuan 4 korrikun, Ditën e Pavarësisë, ku njerëzit pritën në rradhë të gjata me makina për të shkuar në plazhe në disa zona. Turma njerëzish u mblodhën për të parë fishekzjarre në raste të tjera, përfshirë Shëtitoren Kombëtare në Uashington DC ku foli Presidenti Trump, duke minimizuar kërcënimin e koronavirusit i cili ka vrarë afro 130,000 amerikanë.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë e zyrtarit të lartë të SHBA/ Nuk mbështesim Edi Ramën

“Tani ne kemi testuar pothuajse 40 milionë njerëz. Duke e bërë këtë, ne raportojmë rastet, 99 përqind e të cilave janë plotësisht të pa rrezikshme”, tha presidenti Trump.

Presidenti foli gjithashtu për urgjencën e gjetjes së një vaksine.

“Ne po shpalosim aftësitë e shkëlqyera shkencore të vendit tonë dhe ka të ngjarë të kemi një zgjidhje terapie ose vaksinë shumë më parë fundit të vitit”.

Por Administratori i Agjencisë për Ushqimin dhe Barnat, Stephen Hahn, e distancoi agjencinë e tij nga ky zotim.

“Nuk mund të parashikoj se kur do të jetë në dispozicion një vaksinë. // Po, po shohim një shpejtësi të paparë për zhvillimin e një vaksine”.

Hahn gjithashtu theksoi masat që mund të frenojnë përhapjen e koronavirusit përpara se të vihet në dispozicion një vaksinë.

“Kjo është një epidemi shumë e shpejtë në lëvizje, një pandemi. Çdo vdekje, çdo rast është tragjik, dhe ne duam të bëjmë gjithçka që mundemi për ta parandaluar këtë. Ajo që do t’i thosha popullit amerikan është të ndiqni udhëzimet e Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve, të ndiqni protokollet e qeverive lokale dhe shtetërore. Vini një maskë nëse nuk mund të distancoheni ose nëse procedura është ta mbani atë në çdo kohë. Mbani distancë. Lani duart. Dhe mbroni të tjerët. Kështu do të dalim nga kjo pandemi”, tha Stephen Hahn.

Deri tani, Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar rreth 2.8 milionë raste të COVID-19, dhe aktualisht është vendi me numrin më të lartë të infeksioneve dhe vdekjeve në botë./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Zgjedhjet në SHBA/ Sondazhet nxjerrin fitues Joe Biden përballë Trumpit

Publikuar

-

Nga

Kandidati demokrat Joe Biden është në avantazh me 4 pikë përqindje përballë, Presidentin Trump, sipas një sondazhi të realizuar nga Hill-HarrisX.

Sipas shifrave të dala nga ky sondazh, 43 për qind e votuesve të regjistruar, thanë se do të mbështesin Biden për president nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot, ndërsa 39 për qind e votuesve në sondazhin 3-4 korrik thanë se do të votojnë për Trump.

LEXO EDHE:  Basha mesazhe të forta qytetarëve, stafit mjekësor dhe policëve/ 7 pyetje për qeverinë

LEXO EDHE:  SHBA: Kufizime të reja për të frenuar përhapjen e koronavirusit

Pesë përqind e votuesve thanë se preferojnë dikë tjetër, ndërsa një përqindje shtesë prej afro 5 për qind e votuesve thanë që nuk planifikojnë të votojnë në zgjedhje.

Anketa  zbulon se epërsia e Biden është ngushtuar me 10 pikë nga përplasja e muajit të kaluar, ku Trump po sumonte ish-Zëvendës Presidentin demokrat. /CNA.al

Sondazhet e ditëve të para të korrikut

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Njeriu i Merkel/ Parlamenti të miratojë marrëveshjen e 5 qershorit pa asnjë ndryshim

Publikuar

-

Nga

Njeriu i Merkel/ Parlamenti të miratojë marrëveshjen e 5 qershorit pa asnjë ndryshim

Nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU në Budestagun gjerman, Johann Wadephul ka shprehur keqardhjen se marrëveshja e 5 qershorit nuk është kodifikuar ende.

Përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”, Wadephul shton se aprovimi i reformës zgjedhore dhe zbatimi i saj është kyç për rrugën e integrimit të Shqipërisë në BE.

Shpreh keqardhjen që marrëveshja e 5 qershorit nuk është kodifikuar akoma. Aprovimi me konsensusin e partive politike i reformës zgjedhore, pa asnjë ndryshim, si dhe zbatimi i saj është kyç për rrugën e Shqipërisë drejt BE. Nxis të gjitha palët, e në veçanti deputetët, ta finalizojnë këtë kriter të rëndësishëm. Forca Shqipëri!/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Gjykata e Lartë në SHBA vendos për taksat e presidentit

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Lartë në SHBA vendos për taksat e presidentit

Gjykata e Lartë amerikane do të bëjë të njohura sot opinionet përfundimtare të mandatit të saj të tanishëm.

Vëmendja është përqendruar në tre çështje të cilat lidhen me kërkesat e disa komisioneve të Kongresit dhe të një prokurori të Nju Jorkut që presidenti Donald Trump të publikojë taksat dhe dokumente të tjera financiare.

Presidenti Trump, i cili nuk ka ndjekur praktikën e kandidatëve të tjerë presidencialë, duke refuzuar të bëjë publike dokumentet tatimore gjatë fushatës së vitit 2016, është përpjekur të bllokojë publikimin e dokumenteve të tij financiare.

Disa komisione të Dhomës së Përfaqësuesve kanë kërkuar të dhëna për këto dokumente nga dy banka, Capital One dhe Deutsche Bank, si dhe nga firma e kontabilitetit Mazars USA.

Çështja kryesore që po shqyrtojnë gjyqtarët ka të bëjë me ndarjen e pushteteve midis degëve të qeverisë federale dhe kompetencave të kongresit për të hetuar një president.

Avokati i zotit Trump, Patrick Strawbrige, tha gjatë argumentimit të çështjes në muajin maj se kërkesat për dokumentet financiare nuk i shërbenin ndonjë qëllimi me rëndësi dhe se ligjvënësit nuk duhet të kenë autoritet të pakufizuar për të hetuar një president.

Ndërkaq, disa gjykata të nivelit më të ulët Nju Jork dhe Uashington dhanë vendime kundër Presidentit Trump në çështjen e kërkesës për dokumentet financiare.

Gjyqtari Jon O. Newman i Gjykatës së Apelit për Qarkun e Dytë të Nju Jorkut shkruante:

“Interesat e komisionevetë Kongresit për të ushtruar funksionet e tyre kushtetuese dhe legjislative janë një interes publik shumë më i rëndësishëm se çfarëdo interesi tjetër …”.

Jay Sekulow, një tjetër avokat i zotit Trump, argumentoi para Gjykatës së Lartë në muajin maj se presidenti gëzon “imunitet të përkohshëm kushtetues” nga ndjekja penale gjatë kohës që shërben në detyrë dhe se prokurori i qarkut të Nju Jorkut nuk ka asnjë autoritet për të hetuar zotin Trump.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë e zyrtarit të lartë të SHBA/ Nuk mbështesim Edi Ramën

LEXO EDHE:  Alarmi nga koronavirusi në Itali/ Rajoni Friuli Venezia Giulia shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Carey Dunne, këshilltar i përgjithshëm për prokurorin e qarkut të Manhatanit, tha se presidentët, ndërsa gëzojnë imunitet nga ndjekja penale, ata nuk përjashtohen nga kërkesat që të dorëzojnë dokumente. Për më tepër tha zoti Dunne, të dhënat që kërkon zyra e tij i takojnë periudhës përpara mandatit të Presidentit Trump dhe nuk mbrohen nga privilegji ekzekutiv.

“Ekziston një rrezik që presidentët amerikanë dhe palë të treta pa dashje të dalin mbi ligjin”, tha ai.

Gjykata e Larta e ka trajtuar edhe në të kaluarën çështjen nëse një president në detyrë duhet të përmbushë një kërkesë ligjore për dokumente.

Në vitin 1973, gjykata vëndosi njëzëri kundër Presidentit Richard Nixon në çështjen që lidhej me dorëzimin e regjistrimeve audio të Shtëpisë së Badhë tek një prokuror special. Gjykatësit po ashtu morën një vendim të njëzëshëm kundër Presidentit Bill Clinton në vitin 1997, duke lejuar një proces gjyqësor në ngarkim të presidentit për ngacmim seksual.

Gjatë argumenteve me gojë në muajin maj, të nëntë gjyqtarët lanë shumë pak të kuptohet se çfarë ane do të mbajnë për çështjet e ngritura para tyre.

Përveç vendimit në favor të njërës ose tjetrës palë, gjyqtarët mund të vëndosin dërgimin mbrapsht të çështjeve për rishqyrtim nga një gjykatë më e ulët.

Ndërsa vendimet e gjykatës së ulët kundër zotit Trump erdhën mes procesit për shkarkimin e tij nga Dhoma e Përfaqësuesve nën akuzat për pengim të drejtësisë dhe abuzim pushteti, akuza për të cilat Senati e nxori të pafajshëm, vendimi i Gjykatës së Lartë vjen ndërsa vendi është vetëm pak muaj para se të vendosë nëse do të rizgjedhë zotin Trump për një mandat të dytë presidencial, apo rivalin e tij, ish Zëvendës Presidentin Joe Biden./VOA

LEXO TE PLOTE