Connect with Us

Ushtari i Salianjit në pranga për mashtrim/ Erenik Peka la Call Center-in e PD-së për të vjedhur miqtë në FB

Kronika

Ushtari i Salianjit në pranga për mashtrim/ Erenik Peka la Call Center-in e PD-së për të vjedhur miqtë në FB

Publikuar

-

Ushtari i Salianjit në pranga për mashtrim/ Erenik Peka la Call Center-in e PD-së për të vjedhur miqtë në FB

Një jurist 30-vjeçar me emrin Erenik Peka qëndron në krye të një skeme mashtrimi në internet duke futur në portofol jo pak, por 38 mijë euro. Emri i tij nuk është i panjohur, sidmos në radhët e PD-së, jo vetëm si një simpatizant i Luli Bashës, por edhe si një ushtar besnik e Ervin Salianjit, i përdorur më herët në Call Center-at e PD, në katin e parë të selisë të drejtuara nga Odeta e Kunatit.

Por lakmia për para e pasuri e çuan të riun në një skemë me fund të palumtur. I riu kuksian sot është vënë në pranga, si koka një rrjeti të hakerave, të cilët nëpërmjet vjedhjes së të dhënave personale në Facebook, kanë marrë me mashtrim nga miqtë e tyre, 38 mijë euro.

Sipas dosjes që ka siguruar Shqiptarja.com, 9 persona, nga 21 deri në 48 vjeç mes të cilëve edhe dy vajza u vunë në pranga, ndërsa një i 10-të u shpall në kërkim, pas hetimeve 1-vjeçare. 30-vjeçari Erenik Peka ka përfunduar arsimin e lartë për Juridik, por duket se nuk i kanë munguar as aftësitë informatike, të fituara në zyrat e PD-së.

Peka ishte personi kyç në këtë skemë mashtrimi i cili fillimisht hakeronte profilet e Facebook të personave të ndryshëm kryesisht me banim jashtë vendit e më pas angazhonte pjesën tjetër të grupit. Personat që binin pre e kësaj skeme mashtroheshin dhe dërgonin shuma parash në agjencitë e transferimit të vlerave monetare pasi mendonin se komunikonin me të afërmit e tyre. Rrjeti i mashtruesve hiqeshin sikur personat në profilet e vjedhura prej tyre kishin nevojë për lekë për të përballuar probleme të ndryshme shëndetësore.

Erenik Peka dhe Luli Basha

Baza ku zhvillonin aktivitetin e tyre kriminal ky grup ishte në një banesë pranë Pallatit me Shigjeta dhe për të bërë të mundur tërheqjen e vlerave monetare nga agjencitë e transferimit të parave përdoreshin persona me prejardhje nga komuniteti rom.

LEXO EDHE:  PD uron mësuesit/ Akuza të forta Nikollës dhe Ramës

Policia e Shtetit thotë se ka prova të pakundërshtueshme që faktojnë mashtrimin, si 10 celularë, 10 karta SIM, 3 pajisje elektronike dhe mandate pagese (tërheqjeje).

30-vjeçari me origjinë nga Kukësi është një person aktiv në rrjetet sociale ku shpesh herë shfaqet krah anëtarëve të Partisë Demokratike mes të cilëve dhe kryedemokratit Lulzim Basha por nuk dihet nëse edhe këto figura kanë rënë pre e mashtrimit. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

U përplas nga motori/ Ndërron jetë në spital 63-vjeçarja

Publikuar

-

Nga

Ka ndërruar jetë në spital, 63-vjeçarja që u përplas pasditen e sotme nga një motor.

Zymrie Aqifi, 63 vjeçe nga Elbasani, u transportua drejt Tiranës pas plagëve të marra por nuk ka mundur t’u mbijetojë.

63-vjeçarja u përplas nga një motor teksa lëvizte në këmbë.

Ndërkaq, policia ka arrestuar drejtuesin e mjetit./CNA.al

Motori përplas këmbësorin në Elbasan/ Dërgohet në gjendje të rëndë në spital

LEXO TE PLOTE

Kronika

Të akuzuar për vepra të ndryshme penale, 5 të arrestuar në Elbasan

Publikuar

-

Nga

Të akuzuar për vepra të ndryshme penale, 5 të arrestuar në Elbasan

Pesë persona janë vënë në prangat e policisë në Elbasan, pasi akuzohen për vepra të ndryshme penale.

Specialistët për Hetimin e Trafiqeve dhe Narkotikëve në DVP Elbasan, në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit të Policisë Gramsh, arrestuan në flagrancë shtetasin B. Q., 50 vjeç, banues në Gramsh, pasi gjatë kontrollit fizik iu gjet një sasi lënde narkotike heroinë, ndërsa gjatë kontrollit në banesën e tij u gjetën një armë gjahu që e mbante pa leje e organeve kompetente dhe 5 bajoneta, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Elbasan arrestuan në flagrancë shtetasit:

L., 52 vjeç, banues në Elbasan, pasi në mënyrë të vazhdueshme, ka kanosur me një send të fortë, shtetasin A. D., 59 vjeç, banues në Elbasan;

T., 61 vjeç, banues në fshatin Gjinar, Elbasan, pasi është konstatuar nga shërbimet e Policisë duke kryer punime ndërtimi pa lejen e organeve kompetente;

LEXO EDHE:  Plas në PD/ Të gjithë propozojnë veten

LEXO EDHE:  Dekriminalizimi/ Kandidatët e PD me identitet të ndryshuar dhe të dënuar

Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Elbasan u kap dhe u ndalua shtetasi B. N., 20 vjeç, banues në Elbasan, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan e ka dënuar me 2 muaj burg për veprën penale “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt”.

Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Cërrik arrestuan në flagrancë shtetasin A. M., 31 vjeç, banues në Rubik (sportist i një klubi sportiv), pasi në stadiumin “Nexhip Trungu”, Cërrik, gjatë zhvillimit të ndeshjes midis dy ekipeve sportive, ka goditur me grushte, për motive të dobëta, arbitrin e ndeshjes, shtetasin K. Q., 25 vjeç, banues në Vlorë.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Elbasan, për veprime të mëtejshme.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Po realizonte video për TikTok/ Vetëvritet 10 vjeçari në Shkodër

Publikuar

-

Nga

Bie nga skela/ Dërgohet në gjendje të rëndë 55 vjeçari në Pogradec

Një 10 vjeçar me inicialet N.Y në njësinë Guri i Zi në Bashkinë e Shkodrës ka ndërruar jetë në mënyrë tragjike teksa po realizonte një inskenim në rrjetin social TikTok sikur po vetëvritej.

Familjarët e kanë gjetur të miturin pa shenja jete. Ata kanë tentuar t’i japin ndihmën e parë, por ka qenë shumë vonë.

Policia ka mbërritur në vendngjarje dhe ka konstatuar se objekti ku kishte hipur fëmija ka lëvizur duke e lënë atë të varur./CNA.al

LEXO TE PLOTE